Jump to content

200/1000 BLACK DIAMOND EQ5 vs DOBSONIAN 8 PYREX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε η ωρα για την αγορα τηλεσκοπιου και μετα απο πολυ ψαξιμο εχω κολλησει σε αυτες τις 2 επιλογες.

Εγω το θελω για μεσα στην πολη πιο πολυ απο ταρατσα στον 6 οροφο.για πειτε μου γνωμες.

Για αστροφωτογραφιση ακομα δεν το σκεφτομαι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεταξύ αυτών των δύο σίγουρα το Dobsonian. Η απλή EQ5 βάση δεν είναι και ότι καλύτερο για τον όγκο που έχει το BD 200/1000.

Επίσης, αν το ανεβοκατεβάζεις συνέχεια στην ταράτσα, το στήσιμο της ισημερινής στήριξης και το κουβάλημα της θα σου γίνει μετά από λίγο μία βαρετή διαδικασία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάσου πως εγώ έχω την HEQ5 Pro με τον ίδιο σωλήνα. Με αυτή τη βάση έχει και πάλι κραδασμούς, πόσο μάλλον με την απλή EQ5. Ο σωλήνας είναι στο όριο των δυνατοτήτων της βάσης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν και κάποια άλλα πλεονεκτήματα του Dobson, πέραν της σταθερότερης βάσης και της φορητότητας. Απλότητα κατασκευής, μεγαλύτερος εστιακός λόγος (=λιγότερη κόμη, ευκολότερη ευθυγράμμιση, μικρότερη κεντρική παρεμπόδιση), μεγαλύτερη εστιακή απόσταση (=υψηλότερες μεγεθύνσεις), οικονομικότερο (=χρήματα για παρελκόμενα), ευνοϊκή θέση του προσοφθαλμίου, αποθήκευση σε στενότερο χώρο (όπως κάθεται όρθιο), απλούστερη διαδικασία προετοιμασίας/ παρατήρησης.

Το ισημερινό έχει μικρορρύθμιση στον εστιαστή και όχι κάτι άλλο επιπλέον.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μέσα στην πόλη μάλλον ο σωλήνας του Dob λόγω μεγαλύτερης εστιακής.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υπάρχει βέβαια και το πλεονέκτημα της ισημερινής που είναι το tracking . Και αυτό σίγουρα βοηθάει . Επιπλέον σε αντικείμενα στο ζενίθ προσωπικά επειδή έχω παρατηρήσει πολλές φορές και απ'τα δύο η θέση του προσοφθαλμίου στη EQ5 με τον σωλήνα είναι βολικότερη . Και εφόσον ο σωλήνας μπορεί και να περιστρέφεται μπορείς να τον φέρεις σε πολύ βολική θέση σε επίπεδα χλιδής πολλές φορές .
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι βέβαια και εγώ το dobsonian θα σου πρότεινα παρόλο που έχω το άλλο ;) αλλά μην την αχρηστεύουμε και τελείως όμως
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάσου πως εγώ έχω την HEQ5 Pro με τον ίδιο σωλήνα. Με αυτή τη βάση έχει και πάλι κραδασμούς, πόσο μάλλον με την απλή EQ5. Ο σωλήνας είναι στο όριο των δυνατοτήτων της βάσης.

 

τι βάρος έχει ο σωλήνας και έχεις κραδασμούς?

 

είχα την εντύπωση πως σηκώνει άνετα μέχρι και 10' (κοντό) νευτώνιο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ότι τα σηκώνει, τα σηκώνει! Το θέμα είναι οι κραδασμοί λόγω του όγκου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης