Jump to content

Vixen LVW


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωλούνται προσοφθάλμια Vixen Lvw 8mm και 22mm σε άριστη κατάσταση (σαν καινούργια)στα κουτιά τους, δεκτός κάθε έλεγχος. 140 ευρώ έκαστο.

lvw8_2.jpg.c50e5ff318cefe91e57c49d4615157eb.jpg

2138920169_Lvw22.png.0b8cb271ef18ae096ccd6b8afd1c5b4a.png

Δημήτρης Κωστόπουλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Δημήτρη, έχεις p.m. για τον 22mm.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρέλαβα χθες τον 22mm, πραγματικά σε άριστη κατάσταση. Ευχαριστώ πολύ, Δημήτρη.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι ακάλεστος και αδιάκριτος, το ξέρω, δεν μπορώ όμως να κρυψινοήσω και να μην εκφράσω την απορία, τι μπορεί να θέλει κάποιος έναν Vixen 22 και έναν Hyperion 24 ταυτόχρονα. Δεν πρόκειται για διοφθάλμιο προφανώς. Μήπως κυοφορείται μια συγκριτική δοκιμή;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, πριν λίγα χρόνια είχα ταυτόχρονα στα χέρια μου για δοκιμή τους φακούς:

 

Baader Hyperion 24mm

Tele Vue Panoptic 24mm

Vixen LVW 22mm

 

Τους δοκίμασα σε τρία τηλεσκόπια:

 

Νευτώνειο Orion Optics 250mm f/4.8

Διοπτρικό αποχρωματικό Vixen ED81S f/7.7

Maksutov Orion Optics OMC-140 f/14

 

Ένας συνδιασμός συγκυριών με έκανε να καθυστερήσω τόσο πολύ να γράψω τη δοκιμή, που τελικά μου φαινόταν αστείο να τη γράψω. Ωστόσο, η δοκιμή έδειξε ότι ο Hyperion ήταν η καλύτερη επιλογή για το "αργό" Maksutov, προσφέροντας το μεγαλύτερο πραγματικό οπτικό πεδίο (και χωρίς τα γνωστά προβλήματα οξύτητας στα άκρα του που παρουσιάζουν οι Hyperion στα "γρήγορα" τηλεσκόπια), ενώ στο νευτώνειο ο LVW παρουσίασε το καλύτερα διορθωμένο πεδίο όλων και μιά σπάνια άνεση στην παρατήρηση. Ο Panoptic, ίσως όχι τυχαία αφού η Tele Vue φτιάχνει διοπτρικά, είχε την καλύτερα διορθωμένη εικόνα στο διοπτρικό, χωρίς όμως να αποφεύγει τη γνωστή μαξιλαροειδή γεωμετρική παραμόρφωση, που οι άλλοι δύο φακοί δεν είχαν.

Αν έρθουν στα χέρια μου λοιπόν ακόμη ένας-δύο ανταγωνιστές των δύο φακών που ήδη έχω, δεν θα είναι δύσκολο να τους συγκρίνω όλους διεξοδικά σε μιά νέα δοκιμή...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε, έχω έναν ES68 24 να σου στείλω. Και έναν Nagler 22, καθώς και ES100 20, αν συμπεριλάβεις 2" (είναι στην ίδια περιοχή μεγεθύνσεων/ πεδίου).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλά, μεταφέρω τη συζήτηση σε ξεχωριστό θέμα για να μη χαλάμε και την αγγελία (και για να μην μπαίνω σε πειρασμό για τον 8mm που δεν πουλήθηκε ακόμη!).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, αν είναι να μπαίνεις σε πειρασμό να σε βοηθήσω. 120 ευρώ (στα δύο, είναι δίκαια μια καλύτερη τιμή)
Δημήτρης Κωστόπουλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν δεν εχει πουληθει ακομα ο 8mm τηλεφωνησε μου στο 22820 22364 η στο 6973351102. Να επιμηνεις γιατι υπαρχει προβλημα στο σημα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης