Jump to content

"Εγκατάσταση" goto στο black diamond 200/1000


Irons

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά

 

Έχω αγοράσει και συνδέσει goto synscan στο skywatcher b. diamond 200/1000.Έχω eq5 στήριξη. Χρειάζομαι μια βοήθεια σχετικά με την προσαρμογη γ.μήκους στο τηλεσκόπιο (όχι στην goto) μιάς και το γ.πλάτος το ρύθμισα.Απλά δε ξέρω από που το ρυθμίζω και δεν έχω τις οδηγίες εδώ.Και ό,τι άλλο θέλετε να με συμβούλεψετε για να το κάνω να λειτουργήσει ευπρόσδεκτο είναι...

(το έχω ευθυγραμμήσει με τον πολικό αστέρα όσο γίνεται μιας και δεν έχω πολική διόπτρα)

 

Ευχαριστώ !

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πολικός άξονας πρέπει να στοχεύσει τον πολικό αστέρα και αυτό γίνεται ρυθμίζοντάς τον σε ύψος και αζιμούθιο. Το ύψος έχει αριθμητική κλίμακα (ανάλογα με το γεωγραφικό πλάτος) και είναι αυτό που έχεις κάνει. Το αζιμούθιο δεν έχει κάποια τέτοια κλίμακα, θα πρέπει να το ρυθμίσεις με το μάτι ώστε ο άξονας να στοχεύει τον πολικό αστέρα ή με μια πολική διόπτρα αν έχεις. Μια τέτοια προσεκτική ρύθμιση είναι συχνά επαρκής για οπτική παρατήρηση, για φωτογράφιση πρέπει να τα κάνεις με μεγαλύτερη ακρίβεια.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης