Jump to content

Meade LX200 Classic 8": Προβλημα...(!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημεριζω την παρεα μετα απο απουσια σχεδον 5(!) ετων... :-)

 

Η γεννηση της κορης μου ηταν αιτια που απουσιαζα τοσο διαστημα απο το χομπυ μου και εχθες μετα απο σχεδον 5 χρονια ειπα να βαλω μπρος το τερας...

 

Δυστυχως ενω ολα ηταν τυλιγμενα σε πλαστικες μεμβρανες και μεσα στον χωρο του σπιτιου μου η ακινησια ειχε τα επακολουθα της: Ο τηλεσκοπιο παιρνει μεν μπρος, το τηλεκοντρολ παιρνει ρευμα κανονικα, αλλα για καποιο ανεξηγητο λογω (οκνηρια...!) καποια πληκτρα του τηλεκοντρολ αρνουνται να πατηθουν...

 

Ετσι το μονο που μπορουσα να κανω εναι να παιδευομαι χωρις αποτελεσμα.

 

Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος ή γνωριζει καποιον εδω στην Ελλαδα να με βοηθησει να το φτιαξω.

 

Ή εστω να μου πει καποια ιδεα για το πως να το φτιαξω ο ιδιος.

 

Πιστευω οτι ετσι θα το ξαναχρησιμοποιησω συντομα και θα μαθω στην μικρη μου (6 χρονων σε λιγο) την μαγεια του ουρανου!

 

Ευχαριστω και καλημερα σε ολους σας (μας)! :)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα!! λοιπον κατα πασα πιθανοτητα ειναι θεμα επαφων αν πιανουν τα χερια σου η διαδικασια ειναι αρκετα απλη αν ανοιξεις το χειριστηριο κατω απο την μεβρανη των πληκτρων υπαρχουν η επαφες πανω στην πλακετα εκει απλα της καθαριζεις καλα με λιγο χαρτι...τωρα αν κοιταξεις απο την κατω πλευρα της μεμβρανης θα δεις κατι ποδαρακια (συνηθως ειναι μαυρα) θα πας σε ενα καταστημα ηλετρονικων και θα ζητησεις ενα κιτ για επισκευη επαφων remote control ειναι ενα βαζακι μικρο με ενα πινελο οπου περιεχει ''ενα παχυρευστο υγρο στο χρωμα του αλουμινου το οποιο ειναι καλος αγωγος του ρευματος'' θα κανεις μια προσεκτικη λεπτη επαληψη ολες τις επαφες χωρις υπερβολες....θα το αφησεις να στεγνωσει ενα τεταρτο και τα ξανα τοποθετεις τα εξαρτηματα με την ιδια σειρα που τα αφαιρεσες.....κατα 99% εισαι οκ...μιας και εισαι θεσσαλονικη αν θελεις μπορουμε να πιουμε ενα καφε και να αναλαβω την διαδικασια...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ακομα πιο ασφαλης γενικη διερευνηση βλαβης, ειναι η δανειοληψια ενος χειριστηριου αν ειναι δυνατον, (απο καποιον φιλο) προς αμεση διαπιστωση τυχον δυσλειτουργιας χειριστηριου.Εφ οσον με το δανεικο δουλεψει, τοτε προχωρας συμφωνα με τις οδηγιες που εχουν δοθει.

Δεν πρεπει να ανησυχεις κατα τη γνωμη μου...φαινεται απλη δυσλειτουργια επαφων...

(θα μαθεις να συντηρεις και τις επαφες στο τηλεκοντρολ της τηλεορασης.... :D )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω παιδια για τισ συβουλες αν και εναν καφε θα τον επινα ευχαριστως ή μαλλον θα τον κερνουσα με το παραπανω...! :-)

 

Παρατηρησα και εμαθα οτι το τηλεκοντρολ εσωτερικα δεν εχει την πλακετα γυμνη αλλα μεσα σε αδιαβροχη (φιξ) μεμβρανη που αγγαλιαζει ολες τις επαφες (φακες να τις πω) χωρις περαιτερω προσβαση μεσα τους). Δεν ξερω αν τα λεω καλα ή αν ισχυει αυτο τελικα.

 

Αν γινεται να πιουμε οσοι ειναι απο Θεσσαλονικη ενα καφεδακι (μενω ανατολικα) και να γνωριστουμε θα ηταν για μενα οτι καλυτερο. Τωρα αν ειχε καποιος το ιδιο χειριστηριο και θα ηθελε να καναμε και την δοκιμη θα ηταν τελειο...

 

Θα επικοινωνησουμε μηπως γινει και βρεθουμε...

 

ΥΓ: Το καλο ειναι οτι ειναι μαλλον καποιες επαφες απο οτι πιστευω γιατι καποιες φακες (κουμπια δηλ). λειτουργουν ενω καποια δειχνουν νεκρα (π.χ. δεν πατιεται αν θυμαμαι το πληκτρο μενου). καποιεςκινησεις κουμπια επισης τις κανει και κουνιεται ετσι το μοτερ του τηλεσκοπιου.

 

Αυτα και ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

 

 

ΥΓ2: Βρηκα μολις πριν απο λιγο αυτο το λινκ:

 

http://www.imjeffp.com/handcontroller/

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε , Altinakis , τσέκαρε το ρεύμα σου πριν πειράξεις το χειριστήριο. Αν έχεις μπαταρία φορτισέ την καλά , αν παίρνεις ρευμα από μπρίζα έλεγξε το μετασχηματιστή σου. τα ίδια είχα πάθει κι εγώ με ένα ρομποτικό celestron. Είχε χαλάσει ο μετασχηματιστής κι έδινε πολύ λίγο ρεύμα. Αναβαν οι ενδείξεις στο πληκτρολόγιο αλλά δε δεχόταν καμιά εντολη. Ελπίζω να λυθεί σύντομα το πρόβλημα σου και να επιστρέψεις σύντομα στο άθλημα. :D
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΗOMO, χαρηκα που σε ακουσα μετα απο τοσα χρονια. Σε θυμαμαι απο παλια.

 

Βασικα ολους σας σας θυμαμαι! :-)

 

 

Βασικα εννοεις τον μετασχηματιστη του τηλεσκοπιου... Χμμ. Μπορει να παιζει αυτο το σεναριο αν και ο μετασχηματιστης οπως και ολα τα παρελκομενα ηταν συσκευασμενα στις εργοστασιακες τους συσκευασιες και μεσα στο σπιτι μου (σταθερη θερμοκρασια, υγρασια μηδεν λογω συσκευασιας κτλ).

 

Απλα Βλεπω οτι καποια πληκτρα δινανε εντολη και γυρνουσε το μοτερ του τηλεσκοπιου. Καποια ομως ηταν νεκρα. Πχ. καποια νουμερα που δινουμε απλα συντεταγμενες στην οθονη του χειριστηριου θα επρεπε κανονικα να εμφανιζονται στην οθονη μετα το πατημα του πληκτρου. Αντιθετα, ενω πχ πατουσα το νουμερο 4 πχ, αυτο δεν εδειχνε το ψηφιο 4 στην οθονη. Για αυτο λεω οτι μαλλον ειναι θεμα επαφων.

 

Ο φιλος (SilverHawk aka Μανωλης) προσφερθηκε να με βοηθησει στο θεμα του χειριστηριου και τον ευχαριστω. Αν χρειαστει θα εχω μαζι μου και τον μετασχηματιστη. :-)

 

Αν οντως ειναι αυτο, τοτε με ενα πολυμετρο θα μπορεσουμε να δουμε τι ρευμα στελνει. σε σχεση με το ονομαστικο.

 

Καλη συνεχεια σε ολους!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης