Jump to content

Πληροφορίες για CELESTRON EDGE HD 11 VS C11-A XLT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

CELESTRON EDGE HD 11″ VS C11-A XLT

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για τους δυο αυτούς σωλήνες, γιατί πραγματικά είμαι σε δίλημμα..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο , σε διάφορα φόρουμ του εξωτερικού διάβασα αρκετές φορές ότι η σειρά EDGE HD είναι αρκετά διορθωμένη από την απλή σειρά . Υποστηρίζουν ότι είναι εμφανής η βελτίωση ακόμη και στην οπτική παρατήρηση και μάλιστα κάποιοι συγκρίνουν το κοντραστ με αυτή ενός αποχρωματικου διοπτρικού . Επίσης δεν μετατοπίζεται το είδωλο όταν εστιάζεις και έχει ενσωματωμένα ανεμιστηράκια για να ψύχεται καλύτερα το πρωτεύων. ¨Όλα καλά αλλά τεράστια η διαφορά τιμής από το απλό C11-A XLT . Με λίγα λόγια ή παίρνεις σκέτο το EDGE HD ή με τα ίδια λεφτά παίρνεις το C11-A XLT και τη καινούρια βάση Skywatcher EQ6 AZ . Η διαφορά τιμής δίνει σαφές πλεονέκτημα στο δεύτερο.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο , σε διάφορα φόρουμ του εξωτερικού διάβασα αρκετές φορές ότι η σειρά EDGE HD είναι αρκετά διορθωμένη από την απλή σειρά . Υποστηρίζουν ότι είναι εμφανής η βελτίωση ακόμη και στην οπτική παρατήρηση και μάλιστα κάποιοι συγκρίνουν το κοντραστ με αυτή ενός αποχρωματικου διοπτρικού . Επίσης δεν μετατοπίζεται το είδωλο όταν εστιάζεις και έχει ενσωματωμένα ανεμιστηράκια για να ψύχεται καλύτερα το πρωτεύων. ¨Όλα καλά αλλά τεράστια η διαφορά τιμής από το απλό C11-A XLT . Με λίγα λόγια ή παίρνεις σκέτο το EDGE HD ή με τα ίδια λεφτά παίρνεις το C11-A XLT και τη καινούρια βάση Skywatcher EQ6 AZ . Η διαφορά τιμής δίνει σαφές πλεονέκτημα στο δεύτερο.

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ΗΟΜΟ....

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'οτι διαβαζω η μεγαλη διαφορα ειναι στο διορθωμενο πεδιο, στην ψυξη οπως λεει και ο Θανασης, αλλοι λενε οτι εχει και mirror lock.

Σιγουρα ειναι ενα σοβαρο εργαλειο αλλα εξαρταται για τι χρηση το θελεις ( και φυσικα αν εισαι διαθεσιμος να τα "χωσεις" :wink: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'οτι διαβαζω η μεγαλη διαφορα ειναι στο διορθωμενο πεδιο, στην ψυξη οπως λεει και ο Θανασης, αλλοι λενε οτι εχει και mirror lock.

Σιγουρα ειναι ενα σοβαρο εργαλειο αλλα εξαρταται για τι χρηση το θελεις ( και φυσικα αν εισαι διαθεσιμος να τα "χωσεις" :wink: )

 

Καλημέρα Στέλιο, τι ενοείς για τη χρήση το θέλω, με ενδιαφέρει για οπτική....

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τι βάση σκέφτεσαι να το πάρεις Χρήστο? Ισημερινή ή πιρούνα?

 

Ισημερινή EQ6

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο , μιας και θα το χρησιμοποιήσεις μόνο για οπτική παρατήρηση ίσως δεν είναι τόσο εμφανή τα πλεονεκτήματα του EDGE HD. Επίσης εδώ στη δυτική Ελλάδα , ο καιρός δε μας δίνει τη δυνατότητα να έχουμε πολύ καλές συνθήκες παρατήρησης , οπότε η επιπλέον ποιότητα οπτικών να είναι διακριτή μόνο ελάχιστες φορές. Σε γενικές γραμμές και η απλή σειρά έχει πολύ καλά οπτικά και νομίζω με τα επιπλέον χρήματα που κοστίζει η EDGE HD μπορείς να πάρεις 3-4 καλούς φακούς έναν καλό ερευνητή και γενικότερα άλλα αξεσουάρ που βελτιώνουν την απόδοση ενός συστήματος. Επίσης η απλή σειρά μεταπωλείται πιο εύκολα .... σε περίπτωση άλλης αγοράς :wink: :wink: :D
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο , μιας και θα το χρησιμοποιήσεις μόνο για οπτική παρατήρηση ίσως δεν είναι τόσο εμφανή τα πλεονεκτήματα του EDGE HD. Επίσης εδώ στη δυτική Ελλάδα , ο καιρός δε μας δίνει τη δυνατότητα να έχουμε πολύ καλές συνθήκες παρατήρησης , οπότε η επιπλέον ποιότητα οπτικών να είναι διακριτή μόνο ελάχιστες φορές. Σε γενικές γραμμές και η απλή σειρά έχει πολύ καλά οπτικά και νομίζω με τα επιπλέον χρήματα που κοστίζει η EDGE HD μπορείς να πάρεις 3-4 καλούς φακούς έναν καλό ερευνητή και γενικότερα άλλα αξεσουάρ που βελτιώνουν την απόδοση ενός συστήματος.

 

+1

 

Έχω το C11 στην έκδοση A-XLT με επιστρώσεις Starbright και χρησιμοποιώντας το αποκλειστικά για οπτική παρατήρηση, έχω να πώ τα καλύτερα για τα οπτικά του. Αν το ήθελες και για αστροφωτογραφία θα σου έλεγα να πάρεις το EdgeHD αλλά μόνο για οπτική θεωρώ πώς η διαφορά τιμής είναι πολύ μεγάλη.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ στο σύλλογο έχουμε ένα μέλος με το Edge HD και έχουμε παρατηρήσει πολλές φορές. Αναμφισβήτητα δίνει ωραία είδωλα αλλά θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως δεν μπορεί να δικαιολογηθεί η διαφορά τιμής για έναν οπτικό παρατηρητή.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ στο σύλλογο έχουμε ένα μέλος με το Edge HD και έχουμε παρατηρήσει πολλές φορές. Αναμφισβήτητα δίνει ωραία είδωλα αλλά θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως δεν μπορεί να δικαιολογηθεί η διαφορά τιμής για έναν οπτικό παρατηρητή.

 

Ευχαριστώ όλους παιδία, κατέληξα σε αυτό που και εγώ σκεπτόμουν το C11 A-XLT με την EQ6

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το καλό!

Γνώμη μου είναι (εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα) να πήγαινες για την καινούρια EQ6. Όχι πως η άλλη δε κάνει, αλλά έχει κάποια αρκετά πλεονεκτήματα έναντι της προηγούμενης (η οποία βέβαια είναι από τις πιο επιτυχημένες στηρίξεις!).

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

αν εχεις τη δυνατοτητα παρε και το Celestron Reducer/Corrector 6.3.

 

Φιλικα

 

Δημητρης

 

Πολύ καλή πληροφορία… ευχαριστώ, θα το ψάξω λίγο. Αν όντως έχει καλλίτερη ποιότητα εικόνας θα μπει και αυτό στον κατάλογο…

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης