Jump to content

Στήριξη για κιάλια?


Ath. Kouloumvakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φανατικούς αστρονόμους και φυσικά φίλους του αστροβοξ. Θέλω να μου δώσετε καμία ιδέα για το πως θα μπορέσω να στερεώσω τα κιάλια μου για να μπορώ να κάνω (κάτι που πιθανόν να μπορώ να φτιάξω και μόνος μου). Επίσης αν επιχειρήσω να φωτογραφίσω το νεφέλωμα του ωρίωνα με κιάλια(10Χ50 πρέπει να είναι χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος ) και web camera (μοντέλο:crypto c u camera) θα έχω καλό αποτέλεσμα? Για κανένα πλανήτη ίσως? (Θα φαίνεται τίποτα αξιόλογο ή τσάμπα ο κόπος :?: )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ τους φανατικούς αστρονόμους και φυσικά φίλους του αστροβοξ. Θέλω να μου δώσετε καμία ιδέα για το πως θα μπορέσω να στερεώσω τα κιάλια μου για να μπορώ να κάνω (κάτι που πιθανόν να μπορώ να φτιάξω και μόνος μου). Επίσης αν επιχειρήσω να φωτογραφίσω το νεφέλωμα του ωρίωνα με κιάλια(10Χ50 πρέπει να είναι χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος ) και web camera (μοντέλο:crypto c u camera) θα έχω καλό αποτέλεσμα? Για κανένα πλανήτη ίσως? (Θα φαίνεται τίποτα αξιόλογο ή τσάμπα ο κόπος :?: )

Εάν θέλεις να τα στηρίξεις για φωτογράφηση νεφελωμάτων όπως αυτό του Ωρίωνα, μάλλον χρειάζεσαι ισημερινή στήριξη γιά κιάλια :shock: ,

που μάλλον είναι ανύπαρκτη.

Γιά πλανήτες, μπορεί να κάνει και ένας απλός φωτογραφικός τρίποδας, αλλά τι νομίζεις ότι θα "βγεί" με μεγέθυνση 10Χ, που να δικαιολογεί τον συνολικό κόπο του εγχειρήματος;

Καλύτερα να πάρεις ένα μικρό τηλεσκόπιο με την κατάλληλη στήριξη για την αστροφωτογραφία και να κρατήσεις τα κιάλια, με τρίποδο ή χωρίς, μόνο για παρατηρήσεις, για τις οποίες άλλωστε φημίζονται.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, καλώς ήλθες στην παρέα μας. Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.

 

Συμφωνώ με τον Χρήστο. Επιπλέον τα 10x50, συνδυαζόμενα με φωτογραφικό τρίποδο μέσω των γνωστών στο εμπόριο φωτογραφικών ειδών “L” adaptors αποτελούν άριστη μέθοδο για να μάθεις τον ουρανό. Απαραίτητη προϋπόθεση τα κιάλια σου να διαθέτουν την ειδική υποδοχή για τον αντάπτορα. Τώρα, αν σε αυτά τα προσθέσεις κι έναν red dot finder (σκόπευτρο που ψευδοπροβάλει φωτεινή κουκίδα στον ουρανό) – κυκλοφορούν και ειδικά adaptors (πχ http://www.burgessoptical.com/Accessories/Z-Bracket.html ) κινείσαι πια σε άλλα επίπεδα!

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως μέχρι το καλοκαίρι θα έχω πάρει τηλεσκόπιο. Ωστόσω νομίζω πωσ οι φωτογράφηση ευρέους πεδίου χωρίς τη χρήση τηλεσκοπίου είναι πολύ πιο εύκολη για εμένα που τώρα αρχίζω να ασχολούμαι και εξάλλου οι φωτογραφίες ευρέους πεδίου δίνουν μια πολύ καλήτερη διάσταση των φαινομένων που παρατηρούμε στον ουρανό(δείτε τι εννοώ...)

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=1090

red dot finder :arrow: πολύ καλή ιδέα :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλα για τετοια φωτογραφηση χρειαζεσαι ισημερινη βαση με μοτερ.Επιπλεον αν χρησιμοποιεις τηλεφακους πιθανοτατα θα χρειαστουν και διορθωσεις στην οδηγηση.

Απλουστερη λυση να φτιαξεις ενα barn door tracker και να φωτογραφησεις με φακο νορμαλ η ευρυγωνιο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχ τώρα μου βάζεις δύσκολα. Αμα μπορείς δώσε μου καμία πληροφορία για αυτά που λες ''barn door tracker και φωτογραφησεις με φακο νορμαλ η ευρυγωνιο''. Δεν ξέρω κατα πόσο είναι σχετικό αυτό που θα πω αλλά εδώ μιλάμε για Web camera και κιάλια. Που θα προσαρμώσω τον νορμαλ, ευρυγωνιο φακό?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποψιαζομαι πως εχεις μπερδευτει λιγακι, ας ξεμπερδεψουμε τα πραγματα.

α)Ξεχνα την webcam εως οτου παρεις τηλεσκοπιο με ισημερινη στηριξη.

β)Αφου παρεις επισης ξεχνα την webcam για deep sky, μονο για πλανητες σεληνη και ηλιο (με ηλιακο φιλτρο στο τηλεσκοπιο φυσικα) ειναι καταλληλη.

γ)Ξεχνα και καθε ιδεα σοβαρης φωτογραφησης μεσω κυαλιων, σαν παιχνιδι μπορεις να δοκιμασεις καμμια φωτο της σεληνης, οχι πως θα χεις σπουδαια αποτελεσματα αλλα δεν πειραζει να παιξεις λιγο.

δ)Που θα προσαρμοσεις τον νορμαλ και τον ευρυγωνιο φακο; Σε μια παλια καλη μηχανικη φιλματη SLR φυσικα που αλλου;Νορμαλ θεωρειται ο φακος των 50mm κατω απο 50mm θεωρειται ευρυγωνιος.

ε)Δες εδω μια σελιδα για barn door tracker:

 

http://www1.kingston.net/~rasc/barndoor.htm

 

Ενα search στο google θα σου βγαλει απειρες σελιδες σχετικα.

 

 

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ath. Kouloumvakos,

 

Φωτογραφίες σαν αυτή που υπέδειξες δεν βγαίνουν ούτε κατά διάνοιαν χωρίς κατάλληλο εξοπλισμό. Όπως πολύ σωστά σου απάντησε ο Γιώργος, με τον τρόπο που προτείνεις το πολύ-πολύ να βγάλεις μιά μέτρια Σελήνη. Οτιδήποτε άλλο χρειάζεται γνώσεις φωτογραφίας και εξοπλισμό. Δεν έχεις παρά να διαβάσεις στις "Αστροφωτογραφίες" τους τρόπους και τα σύνεργα με τα οποία πάρθηκαν οι φωτό που σε ενδιαφέρουν. Αντίθετα απ' ότι πιστεύουν οι περισσότεροι νεοεισερχόμενοι στην αστονομία, η φωτογράφιση αστρονομικών θεμάτων είναι μιά πολύπλοκη και απαιτητική εργασία. Τίποτα δεν γίνεται χωρίς ειδική μέθοδο, εξοπλισμό και κόπο. Όταν όμως μάθεις τι χρειάζεται και πως χρησιμοποιείται, η αστροφωτογραφία μπορεί να σου φανεί πολύ γοητευτική ασχολία. Μην απογοητεύεσαι, απλά ενημερώσου! Εξάλλου βρίσκεσαι στο σωστό site!

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ Στέφανε και Γιώργο για τις εύστοχες παρατηρήσεις σας. πραγματικά δεν το ήξερα πως αυτές οι φωτογραφιεσ ευρέους πεδίου απαιτούν τόσο περίπλοκο εξοπλσμό. Ωστόσο είμα πρόθημος να το ψάξω και να ενημερωθώ καλήτερα επι του θέματος. Θα προσπαθήσω να παίξω λιγάκι με τη web για να εξοικιωθώ με τα προγράματα επεξεργασίας εικόνων και έπειτα θα προχωρίσω και λιγάκι παραπέρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ βολεύομαι με την μηχανή μου (canon ixus 40) και τον τρίποδα της για φωτογραφίες έκθεσης 15 sec,για φωτογραφίες αστερισμών....

 

Δεν κάνει σπουδαία πράγματα αλλά για αρχή καλή είναι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης