Jump to content

Νεα ερευνα υποδεικνυει ενα απειρο και επιπεδο Συμπαν.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η θεωρια του Big Bang εξηγει τη δημιουργια του ορατου/μετρησιμου συμπαντος, αυτο ομως δε σημαινει πως το συμπαν δεν θα μπορουσε να ειναι ενας απειρος χωρος οπου απειρα big bang δημιουργουν αντιστοιχους κοσμους....

 

Σιγουρα απο κατι πεπερασμενο δε μπορει να προκυψει κατι απειρο. Εξαλλου απειρος χωρος προυποθετει και απειρο χρονο. #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή η συζήτηση ειναι πολυ ενδιαφέρουσα να μια αλλη άποψη!!!.......... μυστήριο του ανθρώπινου εγκεφάλου και της συνείδησης.

 

Αν και το βίντεο ξεφεύγει από τα όρια της επιστήμης, θα ήθελα να το δείτε

 

http://www.disclose.tv/action/viewvideo/139071/Gods_Last_Secret/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει.Η παράμετρος πυκνότητας Ω που καθορίζει το μέλλον,το σχήμα,αλλά και την τύχη του σύμπαντος είναι πολύ κοντά στο +1,το οποίο σημαίνει πως το σύμπαν ναι μεν θα διαστέλλεται αλλά ο ρυθμός μεταβολής θα μειώνεται και θα τείνει στο 0.Όμως αυτό είναι αντίθετο ως προς την ανακάλυψη της επιταχυνόμενης διαστολής του σύμπαντος που επιτεύχθηκε πριν μερικά χρόνια.Πως εξηγείται αυτό το παράδοξο?Μπορούν να με βοηθήσουν οι πιο έμπειροι?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάξε για σκοτεινή ύλη και σκοτεινή ενέργεια.

 

 

Έχει δίκιο ο Ηλίας. Άλλωστε αν έχω καταλάβει καλά στην πυκνότητα του σύμπαντος περιλαμβάνεται η σκοτεινή ύλη. Άλλωστε αν δεν την υπολόγιζαν τότε σίγουρα η πραγματική πυκνότητα θα ήταν ακόμα πιο μεγάλη και το σύμπαν θα ήταν στα σίγουρα κλειστό. Από την άλλη η ποσότητα της αρνητικής ενέργειας η οποία το διαστέλλει θα ανέτρεπε τον παραπάνω συλλογισμό.

Τέλος η πληροφόρησή την οποία έχουμε ως ερασιτέχνες είτε είναι αντιφατική, είτε από εκεί που προέρχεται, με την ίδια λέξη άλλοι εννοούν άλλα. Πχ τι είναι χώρος δεν υπάρχει σαφής ορισμός, κατ' επέκταση και το τι είναι γεωμετρία του σύμπαντος. Προσωπικά όταν τα βλέπω γραμμένα έρχομαι σε αμηχανία, διότι δεν ξέρω ακριβώς τι εννοεί ο γράφον, ειδικά αν δεν έχω διαβάσει από παλαιότερα κάτι που ο ίδιος να είχε γράψει στο παρελθόν.

Για τον συμπαντικό χώρο, πχ, κάποιοι εκλαϊκευτές της θεωρίας της σχετικότητας, όχι μία αλλά πολλές, φορές έχουν πει, ότι όταν μιλάμε για τον χώρο, εννοούμε τον <<φυσικό χώρο.>> Αυτόν δηλαδή που αλληλεπιδρά με την ύλη. Αυτό το είδος του χώρου που καμπυλώνει από την μάζα των εκεί ευρισκομένων σωμάτων και όχι για τον γεωμετρικό. (Τον ιδεατό ή μαθηματικό που διδάσκουν οι γεωμετρίες.) Έστω κι έτσι δίδονταν κάποιου είδους εξηγήσεις για το τι πρέπει ο καθένας να καταλάβει όταν διάβαζε κάτι, και τα πράγματα μπαίνανε σε κάποια σειρά. Τις τελευταίες όμως δεκαετίες δεν δίδονται τέτοιου είδους εξηγήσεις στο ευρύ τουλάχιστον κοινό ή αν δοθούν είναι αντιφατικές με (διαφορετικές ερμηνείες για τον κάθε όρο) με αποτέλεσμα, πραγματικά όταν κάποιος διαβάσει για χώρο ή για γεωμετρία του σύμπαντος να μη ξέρει τι ακριβώς θα πρέπει να εννοήσει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυσκατανοητο,Δυσβατο,ολα τα ΔυςΕπιθετα ταιριαζουν στο συμπαν!Αντε να βγει τωρα μια θεωρια πως το συμπαν τωρα συστελεται! :| Πως θα το κατανοησουμε εμεις;;; :-k

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυσκατανοητο,Δυσβατο,ολα τα ΔυςΕπιθετα ταιριαζουν στο συμπαν!Αντε να βγει τωρα μια θεωρια πως το συμπαν τωρα συστελεται! :| Πως θα το κατανοησουμε εμεις;;; :-k

Φίλε Ckormpos 1 υπάρχουν πολλά πράγματα τα οποία θα καταλάβεις μόλις μπεις λύκειο όπου τα μαθηματικά θα σου γίνουν απαραίτητα εργαλεία και όπου τα εκλαικευμένα άρθρα θα είναι πιο ευνόητα για σένα.Τότε όλα θα αρχίσουν να μπίνουν σε μια λογική και ο γόρδιος δεσμός που υπάρχει στο μυαλό σου σχετικά με τη δομή και εξέλιξη του σύμπαντος θα αρχίσει να ξεδιπλώνεται.Υπομονή! :cheesy:

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην υποτιμάς την εκλαϊκευμένη επιστήμη, χρειάζονται επιστήμονες που να είναι ΚΑΙ δάσκαλοι ώστε η σκέψη και η πολυπλοκότητα της να μεταφερθεί και να γίνει κατανοητή από ανθρώπους που δεν έχουν χρόνο ή την ευκαιρία για μελετήσουν και βιοπορούν.

Ασφαλως και δεν την υποτιμω.Αντιθετως.

 

Βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή δε, σε ένα χώρο που για πολλούς από μας έμεινε ένα άπιαστο όνειρο κάποτε, μέσα στο πανεπιστήμιο θα έχεις την ευκαιρία όχι μόνο να μάθεις στείρα γνώση, αλλά και να συζητήσεις και να μιλήσεις με πραγματικά μεγάλα μυαλά

Δυστυχως η πραγματικοτητα του ελληνικου πανεπιστημιου δεν ειναι αυτη που καποιος περιμενει...

Τα τμηματα φυσικης στην Ελλαδα στερουν απο πολλες αποψεις και δυστυχως αυτο γινεται πολυ γρηγορα αντιληπτο απο τον φοιτητη. Η ελλειψη οργανωσης,προσωπικου και εγκαταστασεων καθως και οι περιορισμενες επαγγελματικες προοπτικες στην Ελλαδα ειναι ικανες να οδηγησουν καποιον πολυ ευκολα στην απαγοητευση.. Ειναι καθαρα προσωπικο θεμα του καθενος το ποσο θα προχωρησει και μεχρι που θα προσπαθησει να φτασει. Το ελληνικο πανεπιστημιο ετσι οπως ειναι σημερα, το μονο που κανει ειναι να σου βαζει επιπλεον εμποδια στον δρομο σου, τα οποια θα πρεπει εσυ με πολυ προσπαθεια να καλυψεις. Αν μπορουσα οικονομικα θα ειχα φυγει για σπουδες στο εξωτερικο...

Τώρα, στο παράδειγμά μας με το μέρμυγκα.

1ον ξεχνάς ότι το μπαλόνι συνεχώς φουσκώνει, με ένα πολύ γρήγορο ρυθμό.

2ον υποθέτεις ότι μπορείς να πας με μια ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός - δεν μπορείς για 1000 και ακόμη περισσότερους λόγους, ευελπιστώ ότι αυτό θα το καταλάβεις στη σχολή σου, προς το παρόν πάρτο ως δεδομένο *

Ναι, το γνωριζω για την ταχυτητα του φωτος, γι αυτο και εφερα ενα εντελως υποθετικο παραδειγμα.

ΑΝ υποθετικα με εναν μαγικο τροπο διασχιζαμε το συμπαν με μια ταχυτητα υπερπολλαπλασια του φωτος καταργωντας τους φυσικους περιορισμους, και συνεχιζαμε το ταξιδι για πολλα δισεκατομμυρια χρονια τελικα τι θα συνεβαινε? Θα βλεπαμε συνεχως καινουριους γαλαξιες? Θα φταναμε σε καποιου ειδους οριο? Θα επιστρεφαμε απ το σημειο που ξεκινησαμε? Ουσιαστικα αυτο ρωταω, σε εκλαικευμενα βιβλια και ντοκιμαντερ που εχω δει και διαβασει δεν δινουν καμια ικανοποιητικη απαντηση σε αυτο το ερωτημα.. μονο καποιες θεωριες εχω υποψην μου που πιο πολυ βασιζονται σε φιλοσοφια παρα σε επιστημη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασφαλως και δεν την υποτιμω.Αντιθετως.

 

Χαίρομαι

 

Δυστυχως η πραγματικοτητα του ελληνικου πανεπιστημιου δεν ειναι αυτη που καποιος περιμενει...

.

.

.

Αν μπορουσα οικονομικα θα ειχα φυγει για σπουδες στο εξωτερικο...

 

Πόσο δίκιο έχεις :(

 

 

Ναι, το γνωριζω για την ταχυτητα του φωτος, γι αυτο και εφερα ενα εντελως υποθετικο παραδειγμα.

ΑΝ υποθετικα με εναν μαγικο τροπο διασχιζαμε το συμπαν με μια ταχυτητα υπερπολλαπλασια του φωτος καταργωντας τους φυσικους περιορισμους, και συνεχιζαμε το ταξιδι για πολλα δισεκατομμυρια χρονια τελικα τι θα συνεβαινε? Θα βλεπαμε συνεχως καινουριους γαλαξιες? Θα φταναμε σε καποιου ειδους οριο? Θα επιστρεφαμε απ το σημειο που ξεκινησαμε? Ουσιαστικα αυτο ρωταω, σε εκλαικευμενα βιβλια και ντοκιμαντερ που εχω δει και διαβασει δεν δινουν καμια ικανοποιητικη απαντηση σε αυτο το ερωτημα.. μονο καποιες θεωριες εχω υποψην μου που πιο πολυ βασιζονται σε φιλοσοφια παρα σε επιστημη.

 

Φυσικά και κανείς δε μπορεί να σου δώσει απάντηση, ούτως ή άλλως η γειτονιά που μπορούμε να παρατηρήσουμε μας φέρνει στο κέντρο μιας φούσκας 13,8 περίπου δις ετών. Παραέξω δεν μπορούμε να δούμε τίποτα γιατί ακόμη δεν έχει φτάσει εδώ ούτε ένα φωτόνιο.

 

Οπότε, για εκεί μόνο υποθέσεις και εικασίες μπορούν να γίνουν.

 

Όσο για τη φιλοσοφία και αυτή (όπως και η επιστήμη) σε λογικούς συσχετισμούς και συνειρμούς βασίζεται.

Τα δεδομένα (data) που μπαίνουν στη κεφάλα μας, αναλύονται και μετά από κάτι εκατομύρια

συνάψεις (κλάπα κλούπα οι ρελέδες) βγαίνει ένα αποτέλεσμα.

Όσο τα δεδομένα μας προέρχονται μέσα από αυτή τη φούσκα, αυτά τα λογικά συμπεράσματα θα βγαίνουν.

Επίπεδο; Ναι επίπεδο. Σημειακό; Γιατί όχι; Πολλά παράλληλα;

 

Δες και multiverse στο ίντερνετ να φρικάρεις

\:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, το γνωριζω για την ταχυτητα του φωτος, γι αυτο και εφερα ενα εντελως υποθετικο παραδειγμα.

ΑΝ υποθετικα με εναν μαγικο τροπο διασχιζαμε το συμπαν με μια ταχυτητα υπερπολλαπλασια του φωτος καταργωντας τους φυσικους περιορισμους, και συνεχιζαμε το ταξιδι για πολλα δισεκατομμυρια χρονια τελικα τι θα συνεβαινε? Θα βλεπαμε συνεχως καινουριους γαλαξιες? Θα φταναμε σε καποιου ειδους οριο? Θα επιστρεφαμε απ το σημειο που ξεκινησαμε? Ουσιαστικα αυτο ρωταω, σε εκλαικευμενα βιβλια και ντοκιμαντερ που εχω δει και διαβασει δεν δινουν καμια ικανοποιητικη απαντηση σε αυτο το ερωτημα.. μονο καποιες θεωριες εχω υποψην μου που πιο πολυ βασιζονται σε φιλοσοφια παρα σε επιστημη.

 

Ισως η ερωτηση αυτη στερειται νοηματος λογω της αδυναμιας μας ( απο την ιδια τη φυση , οχι λογω τεχνολογιας μας ... ) να ξεπερασουμε την ταχυτητα του φωτος.Οποτε η ερωτηση τι θα γινοταν αν ξεπερνουσαμε αυτην την ταχυτητα και φταναμε στα "ακρα" του Συμπαντος ισως και να ειναι κενη :roll:

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι αν γινοταν ποτε αυτο , θα καταληγαμε πισω στο σημειο που ξεκινησαμε.Διαισθηση μου φυσικα,δεν γινεται να αποδειχτει τιποτα :D Ετσι θα μου αρεσε να ηταν :)

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και κανείς δε μπορεί να σου δώσει απάντηση, ούτως ή άλλως η γειτονιά που μπορούμε να παρατηρήσουμε μας φέρνει στο κέντρο μιας φούσκας 13,8 περίπου δις ετών. Παραέξω δεν μπορούμε να δούμε τίποτα γιατί ακόμη δεν έχει φτάσει εδώ ούτε ένα φωτόνιο.

 

Φαντασου πως υπαρχουν γαλαξιες που δεν προκειται να τους δουμε ποτε γιατι απλα ο χωρος μεταξυ μας διαστελλεται με μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτην που μπορει να καλυψει το φως...

 

 

 

Επίπεδο; Ναι επίπεδο. Σημειακό; Γιατί όχι; Πολλά παράλληλα;

 

Δες και multiverse στο ίντερνετ να φρικάρεις

\:D/

Τα εχω δει και οντως καποιες απο αυτες τις θεωριες ειναι τραβηγμενες απ τα μαλλια...

Πιο πολυ ενδιαφερον μου ακουγεται η θεωρια που παρουσιαζει ολο το συμπαν να βρισκεται στο εσωτερικο μιας μαυρης τρυπας, και την μεγαλη εκρηξη σαν το αντιθετο μιας μαυρης τρυπας, μια λευκη οπη...

Ιδιαιτερα η θεωρια των επαναλαμβανομενων κυκλων διαστολης και συστολης του συμπαντος εχει προβλεφθει φιλοσοφικα εδω και χιλιαδες χρονια...

 

 

Ισως η ερωτηση αυτη στερειται νοηματος λογω της αδυναμιας μας ( απο την ιδια τη φυση , οχι λογω τεχνολογιας μας ... ) να ξεπερασουμε την ταχυτητα του φωτος.Οποτε η ερωτηση τι θα γινοταν αν ξεπερνουσαμε αυτην την ταχυτητα και φταναμε στα "ακρα" του Συμπαντος ισως και να ειναι κενη

Δεν νομιζω να ειναι καθολου κενη, πραγματα που καποτε φανταζαν απραγματοποιητα και ανοικαν στην σφαιρα του υπερφυσικου και της φαντασιας, σημερα ειναι καθημερινη πραγματικοτητα... Υπαρχουν διαφοροι τροποι θεωρητικα που μπορει καποιος να μεταφερθει απο ενα σημειο του συμπαντος σε ενα αλλο πολυ μακρινο με ταχυτητα πολυ μεγαλυτερη του φωτος.. πχ μεταφορα υλης απο το ενα σημειο του χωροχρονου σε ενα αλλο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντασου πως υπαρχουν γαλαξιες που δεν προκειται να τους δουμε ποτε γιατι απλα ο χωρος μεταξυ μας διαστελλεται με μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτην που μπορει να καλυψει το φως...

 

Πολύ σωστά! (κάπου εδώ θα κολούσε άνετα και μια κουβέντα για το "Alcubierre drive"

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Alcubierre_drive

 

και

 

http://el.science.wikia.com/wiki/%CE%9A%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7_Alcubierre

 

Τα εχω δει και οντως καποιες απο αυτες τις θεωριες ειναι τραβηγμενες απ τα μαλλια...

Πιο πολυ ενδιαφερον μου ακουγεται η θεωρια που παρουσιαζει ολο το συμπαν να βρισκεται στο εσωτερικο μιας μαυρης τρυπας, και την μεγαλη εκρηξη σαν το αντιθετο μιας μαυρης τρυπας, μια λευκη οπη...

Ιδιαιτερα η θεωρια των επαναλαμβανομενων κυκλων διαστολης και συστολης του συμπαντος εχει προβλεφθει φιλοσοφικα εδω και χιλιαδες χρονια...

 

Ουσιαστικά του Στήβεν Χώκινγκ είναι αυτή η ιδέα με το σύμπαν ως "ανάποδη" μαύρη τρύπα.

 

Και ναι, φυσικά, το "όλα είναι ένας κύκλος" είναι παλιό όσο και ο άνθρωπος ως ιδέα.

 

 

Ισως η ερωτηση αυτη στερειται νοηματος λογω της αδυναμιας μας ( απο την ιδια τη φυση , οχι λογω τεχνολογιας μας ... ) να ξεπερασουμε την ταχυτητα του φωτος.Οποτε η ερωτηση τι θα γινοταν αν ξεπερνουσαμε αυτην την ταχυτητα και φταναμε στα "ακρα" του Συμπαντος ισως και να ειναι κενη

Δεν νομιζω να ειναι καθολου κενη, πραγματα που καποτε φανταζαν απραγματοποιητα και ανοικαν στην σφαιρα του υπερφυσικου και της φαντασιας, σημερα ειναι καθημερινη πραγματικοτητα... Υπαρχουν διαφοροι τροποι θεωρητικα που μπορει καποιος να μεταφερθει απο ενα σημειο του συμπαντος σε ενα αλλο πολυ μακρινο με ταχυτητα πολυ μεγαλυτερη του φωτος.. πχ μεταφορα υλης απο το ενα σημειο του χωροχρονου σε ενα αλλο...

 

βλ. πιο πάνω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης