Jump to content

ΑΓΟΡΑ - κιαλια celestron NATURE 8X42


titi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκεφτομαι να αγορασω τα εξης κιαλια απο το πλανηταριο

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2266

τα εχει κανεις να μου πει αν αξιζουν?

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο οτι βλεπω τα κιαλια φαινονται μια χαρα!Δεν εχω πρωσοπικη αποψη για τα κυαλια μα εγω σου προτεινω εκτος απο αυτο να παρεις (πχ www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2320).Εγω εχω τηλεσκοπιο Celestron και ειναι παρα πολυ καλο.Για αυτο εγω σου προτεινω να ψαξεις κατι με Celestron

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν διευκρινησα βεβαια την χρηση για την οποια προορίζονται.

καταρχην εχω ηδη το dob8" αλλα λογω περιορισμενου χρονου δεν το χαιρομαι οσο θα ηθελα...

 

ειχα και τα κιαλια του lidl αλλα ξεχαστηκαν στο αυτοκινητο και ειναι σε τετοιο χαλι που νομιζω οτι ειναι για πεταμα. δοκιμασα να τα ευθυγραμισω και μου ξεβιδωθηκε το ενα σκελος τελειως...

τελοσπαντων ειπα να παρω ενα ζευγαρι καινουργια και λιγο καλυτερα απο του lidl.

 

βασικα θα τα χρησιμοποιω απο το μπαλκονι του σπιτιου (στο κεντρο της καβαλας αλλα με μετρια φωτορυπανση θα ελεγα).

 

τα καλοκαιρινα σαββατοκυριακα βρισκομαι σε περιοχη εκτος πολης , παραθαλλασια, με σκοτεινοτατο ουρανο και καθαρο οριζοντα απο ανατολικα - νοτια - νοτιοδυτικα οποτε θα πιασουν και εκει τοπο...

 

τα βασικα που θελω να παρατηρω λοιπον ειναι : σεληνη, διας και δορυφοροι , κρονος , αρης , αφροδιτη να προσπαθησω για ερμη , και απο και περα σφαιρωτα σμηνη, και απο το τροχοσπιτο να μαθω καλα τους αστερισμους ωστε να προσανατολιζομαι ευκολα και να εξοικιωθω στα αστροαλματα.

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν υπαρχει καμια εμπειρια σε αυτα τα κιαλια δηλαδη? 8-[ 8-[

 

το μονο που με προβληματιζει ειναι μηπως η μεγεθυνση χ42 ειναι "μικρη" για την δουλεια που τα θελω...

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την Σεληνη ισως αυτα να κανουν μα γενικωτερα για τους πλανητες δεν κανουν πλην της αφροδιτης που θα μπορουσες να δεις τις φασεις της

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν υπαρχει καμια εμπειρια σε αυτα τα κιαλια δηλαδη? 8-[ 8-[

 

το μονο που με προβληματιζει ειναι μηπως η μεγεθυνση χ42 ειναι "μικρη" για την δουλεια που τα θελω...

 

Προσοχή -η μεγέθυνση δηλώνεται απο τον 1ο αριθμό, δηλαδή 8X.

Το "42" δηλώνει τη διάμετρο των κύριων φακών, που αφορά περισσότερο τη φωτοσυλλεκτική ικανότητα.

(...και την απάντηση στον κόσμο, το σύμπαν και τα πάντα...)

 

Για αστρονομικούς στόχους, η μεγέθυνση 8X είναι καλή (μεγάλα πεδία), αλλά η διάμετρος των κύριων φακών ας είναι τουλάχιστον 50mm.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την χρήση που περιέγραψες ότι τα θέλεις, πιστεύω είναι πολύ καλά.

Η μεγέθυνση 8χ δίνει μεγάλα πεδία και θα σε βοηθήσει πολύ, όπως γράφεις, στην εξοικείωσή σου στα αστροάλματα με τον ερευνητή του 8".

Η διάμετρος 42mm ναι μεν δεν είναι 50, όμως ουσιαστικά είναι μικρή η διαφορά που θα δεις. Άλλωστε μια τέτοια διάμετρος (42) τα κάνει λίγο πιο ελαφρά.

Να ξέρεις γενικά, ότι τα κιάλια είναι ιδανικά για να παρατηρείς ανοιχτά σμήνη (τα σφαιρωτά δεν ενδείκνυνται, θα φαίνονται σαν μικρές μουτζουρίτσες), την Σελήνη, τον Δία με τους δορυφόρους, όχι Κρόνο, Αφροδίτη, Άρη, ναι Ερμή (απλά να τον ανακαλύψεις και να τον δεις πιο φωτεινό).

 

Προσπάθησε, όμως στο τροχόσπιτο να έχεις και το 8". Θα το χαρείς πάρα πολύ.

 

 

Ένα ιδανικό βιβλίο που έχω είναι αυτό

933182184_51PEnA4PQZL._SY344_PJlook-inside-v2TopRight10_SH20_BO1204203200_.jpg.2889ad2f4cae2181ece2d38b7b74dbd1.jpg

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι κι εγω πιστευω πως αυτα τα κιαλια ειναι καλα.Κοιταξα μια ιστοσελιδα που συγκρινει τα προιοντα και ειδα οτι ειχε περισσοτερα προτερηματα απο ενα 50mm τηλεσκοπιο!Καλη επιλογη \:D/

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας.

 

 

 

δεν υπαρχει καμια εμπειρια σε αυτα τα κιαλια δηλαδη? 8-[ 8-[

 

το μονο που με προβληματιζει ειναι μηπως η μεγεθυνση χ42 ειναι "μικρη" για την δουλεια που τα θελω...

 

Προσοχή -η μεγέθυνση δηλώνεται απο τον 1ο αριθμό, δηλαδή 8X.

 

 

λαθος απο κεκτημενη ταχυτητα... 8χ ηθελα να γραψω προφανως...

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την χρήση που περιέγραψες ότι τα θέλεις, πιστεύω είναι πολύ καλά.

Η μεγέθυνση 8χ δίνει μεγάλα πεδία και θα σε βοηθήσει πολύ, όπως γράφεις, στην εξοικείωσή σου στα αστροάλματα με τον ερευνητή του 8".

Η διάμετρος 42mm ναι μεν δεν είναι 50, όμως ουσιαστικά είναι μικρή η διαφορά που θα δεις. Άλλωστε μια τέτοια διάμετρος (42) τα κάνει λίγο πιο ελαφρά.

Να ξέρεις γενικά, ότι τα κιάλια είναι ιδανικά για να παρατηρείς ανοιχτά σμήνη (τα σφαιρωτά δεν ενδείκνυνται, θα φαίνονται σαν μικρές μουτζουρίτσες), την Σελήνη, τον Δία με τους δορυφόρους, όχι Κρόνο, Αφροδίτη, Άρη, ναι Ερμή (απλά να τον ανακαλύψεις και να τον δεις πιο φωτεινό).

 

Προσπάθησε, όμως στο τροχόσπιτο να έχεις και το 8". Θα το χαρείς πάρα πολύ.

 

 

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. για τον κρονο τι εννοεις οτι δεν θα μπορεσω να τον δω?εννοεις τους δακτυλιους του?

στο τροχοσπιτο εννοειται οτι εχω το τηλεσκοπιο αλλα πολλες φορες δεν υπαρχει ο απαραιτητος χρονος οποτε ειπα να αρκεστω αυτες τις φορες σε κατι πιο "γρηγορο"

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι η μεγενθηση ειναι λιγο μικρη και θα ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να δεις τους δακτυλιους του Κρονου εστω και αχρωματικους.Αν ο Κρονος σε ενδιαφερει πιο πολυ τοτε καλυτερα να αγορασεις κατι πιο μεγαλο απο την μεγενθηση 8* και τους φακους 42mm.Με 50mm μαλλον θα φαινονται ισα-ισα και απλως ασπροι.

 

Φιλικα,

Χριστοφορος

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης