Jump to content

Επιλογή τηλεσκοπίου από αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του πρώτου μου τηλεσκοπίου. Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με την παρατήρηση του ουρανού αλλά δεν με πειράζει να διαβάσω και να μάθω αν έχετε να μου προτείνετε κάποια πολύπλοκη στην χρήση λύση. Το ποσό που διαθέτω είναι γύρω στα 130 ευρώ είτε για καινούριο είτε για μεταχειρισμένο (αφού με βοηθήσετε αν μπορείτε με κάποια βασικές πληροφορίες ώστε να κρίνω την κατάσταση του μεταχειρίσμένου).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παύλος

 

Edit: Παρακαλώ ας διαγράψει κάποιος mod τα πολλαπλά μηνύματα καθώς πάτησα υποβολή 4 φορές

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χμμ...αν θες κατι καινουριο με αυτο το ποσο απο τηλεσκοπια μονο ενα μικρο διοπτρικο θα μπορεσεις να αγορασεις.Αλλα γιατι να σπαταλησεις τα χρηματα σου?Καλυτερα προς το παρον να χρησιμοποιησεις μονο τα ματια σου.Μαθε αστερισμους, εντοπισε τους πλανητες κι γενικοτερα γινε φιλος με τον ουρανο.Αργοτερα, εαν θελησεις να συνεχισεις παρε με αυτο το ποσο ενα καλο ζευγαρι κιαλια και βρες και ενα απλο τριποδα αν θες στηριξη.Θα μου πεις φυσικα "Μα ποσα μπορω να δω με ενα ζευγαρι κιαλια?".Στην πραγματικοτητα θα δεις πανω-κατω οσα και με το τηλεσκοπιο χωρια του οτι ειναι πολυ πιο ανετα(ωρες ωρες νοσταλγω την εποχη που δεν χρειαζοταν να στηνω-ξεστηνω βαση-τηλεσκοπιο για να παρατηρησω).Εξαρταται φυσικα και απο το που θα γινετε η παρατηρηση.Ενα μικρο τηλεσκοπιο σε σκοτεινο ουρανο πολλες φορες μπορει να δειξει πραγματα που ενα μεγαλυτερο μεσα απο πολη δεν μπορει.Συνεπως η συμβουλη μου ειναι:Γνωρισε πρωτα τον ουρανο,δες αν θες να συνεχισεις με το χομπι και οταν ερθει η ωρα να παρεις τηλεσκοπιο θα το καταλαβεις.
"Τα πράγματα είναι απλά, το μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις... "
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες. Πρώτα απο ολα πρέπει να μάθεις τον ουρανό, σε αυτό θα σε βοηθήσει το πρόγραμμα που έχω και εγώ: http://www.stellarium.org/el/ με αυτό θα μαθαίνεις που βρίσκονται ολα τα ουράνια σώματα όποια στιγμή θες, και συνχρόνος θα μαθαίνεις ποίο ειναι. Τώρα τηλεσκόπιο: Το ποίο σημαντικό για ένα τηλεσκόπιο είναι η διάμετρος του του φακού του. Οσο μεγαλύτερη είναι τόσο ποίο πολύ φως θα έρχεται απο το αντικείμενο που παρατηρής και φυσικά θα το βλέπεις ποιο φωτεινό και καθαρό. Με τα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις σου προτείνω τα εξείς: http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2454 και http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=755 για αρχή είναι πολύ καλά.
BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αφορμή την αναφορά του Στέλιου στο νήμα που αναφέρει τον δεκάλογο του Dyer, δεν άντεξα να μην κάνω μια παραπομπή στον ...αντι-δεκάλογο του φίλου Βασίλη:

 

http://nebulaindarkness.blogspot.gr/2012/01/10.html

 

Στα σοβαρά τώρα, η καλύτερη και ασφαλέστερη οικονομικά κίνηση θα ήταν να μαζέψεις 100-150 το πολύ ευρώ ακόμα και να βρεις ένα μεταχειρισμένο 8ιντσο dob (220-250 ευρώ) και να προμηθευτείς ένα χάρτη τύπου pocket sky atlas (περίπου 20 ευρώ). Όταν και αν το βαρεθείς ή επιθυμήσεις κάτι διαφορετικό, θα μπορέσεις εύκολα να το μεταπωλήσεις στην τιμή που το αγόρασες. Εν τω μεταξύ θα έχεις μάθει πάρα πολλά πράγματα και θα έχεις αποκτήσει πολύτιμη εμπειρία που θα σου επιτρέψει να κάνεις μια πιο ώριμη και πιθανότατα επιτυχημένη αγορά.

Καλή αρχή!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημερα,

Ειμαι και εγω ενας σχετικα αρχαριος στο κοσμο της παρατηρησης και αρχιζω να σκεφτομαι την αγορα ενος entry-level τηλεσκοπιου (μιας και υπαρχει ηδη ενεργο thread θεωρησα σωστο να μην ανοιξω ακομα ενα)

Μετα απο μια αναζητηση κατεληξα οτι ενα τηλεσκοπιο σαν αυτο Bresser Τηλεσκόπιο Pollux 150/1400 EQ2 http://www.skroutz.gr/s/363696/Bresser-Pollux-150-1400-EQ2.html ισως ικανοποιουσε τις αρχικες μου αναγκες (σχετικα ικανοποιητικο ανοιγμα, μεγαλο εστιακο μηκος, ισημερινη στηριξη, καλη μετοφορικοτητα) και μαλλον καλη τιμη.

Βεβαια , το γεγονος που με θορυβει καπως οτι οι αναφορες στο συγκεκριμενο ειναι πολυ περιορισμενες σε Ελλαδα αλλα και εξωτερικο.

Μηπως υπαρχει καμια εμπειρια/εικονα για το εν λογω ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

Ειμαι και εγω ενας σχετικα αρχαριος στο κοσμο της παρατηρησης και αρχιζω να σκεφτομαι την αγορα ενος entry-level τηλεσκοπιου (μιας και υπαρχει ηδη ενεργο thread θεωρησα σωστο να μην ανοιξω ακομα ενα)

Μετα απο μια αναζητηση κατεληξα οτι ενα τηλεσκοπιο σαν αυτο Bresser Τηλεσκόπιο Pollux 150/1400 EQ2 http://www.skroutz.gr/s/363696/Bresser-Pollux-150-1400-EQ2.html ισως ικανοποιουσε τις αρχικες μου αναγκες (σχετικα ικανοποιητικο ανοιγμα, μεγαλο εστιακο μηκος, ισημερινη στηριξη, καλη μετοφορικοτητα) και μαλλον καλη τιμη.

Βεβαια , το γεγονος που με θορυβει καπως οτι οι αναφορες στο συγκεκριμενο ειναι πολυ περιορισμενες σε Ελλαδα αλλα και εξωτερικο.

Μηπως υπαρχει καμια εμπειρια/εικονα για το εν λογω ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Καλημερα και καλως ορισες! :)

το συγκεκριμενο εχει ενσωματομενο barlow (δλδ ενα οπτικο στοιχειο που διπλασιαζει την εστιακη) οχι καλης ποιοτητας γιαυτο εχει τετοια εστιακη.

Προσωπικη εμπειρια δεν εχω αλλα 99% δεν θα ακουσεις καλα λογια. [-X

Η γνωμη μου θα ηταν να κρατησεις τα χρηματα σου για καμια ευκαιρια στις αγγελιες :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως σας βρηκα και ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση ..!

Πραγματι, αυτο για το barlow το διαβασα σε ενα αλλο thread λιγο αφου ειχα postαρει στο παρον. Πολυ μαρκετιστικο μου φαινεται παντως να διαφημιζεις διπλασιο εστιακο μηκος επειδη απλως εβαλες εναν φακο "μεγεθυνσης". Για την εν γενει ποιοτητα του παραπονεθηκε και ενας σε site του εξωτερικου αρα απορριπτεται...ειπαμε αρχαριοι ειμαστε και θελουμε να μαθουμε τον ουρανο οχι να αναλωνομαστε με τα προβληματα του καθε τηλεσκοπιου.

Να συνεχισω ομως και με μια δευτερη ερωτηση :

Βλεπω οτι πολλοι προτεινουν σε αρχαριους τηλεσκοπια τυπου dob...επομενως υποθετω οτι η ισημερινη στηριξη δεν ειναι επαρκως σημαντικη για εναν αρχαριο ωστε να κατευθυνθει προς αυτη?

Και οσον αφορα την επιπεδη βαση ενος dob δεν αποτελει θεμα σε αστροεξορμησεις στην φυση οπου το να βρεις σταθερο κ επιπεδο σημειο για να το βαλεις ισως δεν ειναι μην ευκολο ?

Αρκετα noobiκες ερωτησεις μαλλον αλλα πιστευω οτι ειναι σημαντικο και χρησιμο να ξερεις τους λογους που επιλεγεις κατι...

Ευχαριστω και παλι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα φίλοι.Θα συμφωνήσω με τους φίλους παραπάνω.Προτείνω και εγω να κρατήσετε τα λεφτά σας για την αγορά κάποιου μεταχειρισμένου dobsonian 6" η 8".Μέχρι τότε,με την βοήθεια ενός απλου χαρτη και των ματιών σου σε σκοτεινό ουρανό,μπορείτε να μάθετε τον ουρανό και τα αντικείμενα που βρίσκονται σε κάθε αστερισμό ούτως ώστε όταν αγοράσετε ένα τηλεσκόπιο να είστε εξοικειωμένοι με τον ουρανό και να μην τα "χάσετε".Όπως και να πραξετε,να είστε γεμάτοι με επίμονη και υπομονή.Καθαρούς ουρανούς !!!

 

Φιλικα,

Γιώργος λέκκας !!! :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...επομενως υποθετω οτι η ισημερινη στηριξη δεν ειναι επαρκως σημαντικη για εναν αρχαριο ωστε να κατευθυνθει προς αυτη?

 

Εγω δεν θα το'λεγα μιας και ξεκινησα με 6" νευτονιο orion opticks σε ισημερινη Vixen GP και δεν το μετανιωσα στιγμη!

απλα προτεινεται το dob σαν οικονομικοτερη λυση ανα ιντσα. πχ. ενα 8" dob εχει περιπου 400 ενω τον ιδιο σωληνα σε ισημερινη χρειαζεται τα διπλα.

ειναι καθαρα ποσα θες να δωσεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απλα προτεινεται το dob σαν οικονομικοτερη λυση ανα ιντσα. πχ. ενα 8" dob εχει περιπου 400 ενω τον ιδιο σωληνα σε ισημερινη χρειαζεται τα διπλα.

ειναι καθαρα ποσα θες να δωσεις

 

Νομιζω πως εδω θα μας πουν οι εμπειροτεροι αν στην πραξη οι παραπανω ιντσες εχουν μεγαλυτερη σημασια για εναν αρχαριο απο την ευκολια μετακινησης και την ισημερινη στηριξη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης