Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

το ονομα ειναι Κωστας ειμαι απο Πατρα και ειμαι 15 χρονων

προσφοτα καναμε μαθημα ΣΕΠ στο σχολειο και μιλαγε για επαγγελματα κλπ.

ο καθηγητης μας ρωταγε αν εχουμε καποιο χομπυ

οταν ηρθε η σειρα μου απαντησα χωρις δευτερη σκεψη οτι το χομπυ μου ειναι η αστρονομια

εκεινος με ενεπνευσε να το ακολουθησω σαν επαγγελμα

οχι να το παινευτω αλλο ξερω αρκετα απο αστρονομια και ειμαι καλος στα μαθηματικα (18 ) και στη φυσικη (17)

για να μην μακρυγορω το ερωτημα μου ειναι αν θα μπορουσα να γινω αστρονομος η αστροφυσικος

αν θα επιφερει τα πρωστοζειν θα εχω μια σταθερη δουλεια

επισης ποιες ειναι οι βασικες γνωσεις που χρειαζεται να εχω

ευχαριστω για το χρονο σας και ελπιζω να με βοηθησετε

κωστας

O ISON θα ζει για παντα...στην καρδια μας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ! Υπολόγιζε 4 χρόνια σπουδές στο φυσικό και 2 χρόνια μεταπτυχιακό στο εξωτερικό = τίποτα δυστυχώς. Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά χρειάζονται πολλά περισσότερα χρόνια σπουδών για να μπορείς να βιοπορίζεσαι απ' αυτό το επάγγελμα. Αν όμως σου αρέσει πολύ τότε μη νοιάζεσαι καθόλου! Έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου!!! :D :D :D :D
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε μου

εχω ακουσει οτι μπορεις να πας και μαθηματικο και να κανεις απο εκει μεταπτυχιακο

επισης πρεπει να ξερω περισσοτερο μαθηματικα η φυσικη

τελος μπορεις να μου προτεινεις ενα καλο τηλεσκοπιο μονο για αστροπαρατηρηση εως200€

ευχαριστω

O ISON θα ζει για παντα...στην καρδια μας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια,

το ονομα ειναι Κωστας ειμαι απο Πατρα και ειμαι 15 χρονων

προσφοτα καναμε μαθημα ΣΕΠ στο σχολειο και μιλαγε για επαγγελματα κλπ.

ο καθηγητης μας ρωταγε αν εχουμε καποιο χομπυ

οταν ηρθε η σειρα μου απαντησα χωρις δευτερη σκεψη οτι το χομπυ μου ειναι η αστρονομια

εκεινος με ενεπνευσε να το ακολουθησω σαν επαγγελμα

οχι να το παινευτω αλλο ξερω αρκετα απο αστρονομια και ειμαι καλος στα μαθηματικα (18 ) και στη φυσικη (17)

για να μην μακρυγορω το ερωτημα μου ειναι αν θα μπορουσα να γινω αστρονομος η αστροφυσικος

αν θα επιφερει τα πρωστοζειν θα εχω μια σταθερη δουλεια

επισης ποιες ειναι οι βασικες γνωσεις που χρειαζεται να εχω

ευχαριστω για το χρονο σας και ελπιζω να με βοηθησετε

κωστας

 

Αγαπητέ Κώστα,

 

Για να γίνεις αστρονόμος πρέπει να ολοκληρώσεις σπουδές σε τμήμα φυσικής και να συνεχίσεις σε μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές, με συνολικό χρόνο σπουδών περίπου 10 χρόνια. Τις περισσότερες φορές κατά την διάρκεια των μεταπτυχιακών σπουδών ο φοιτητής έχει έναν μισθό ώστε να καλύπτει τα βασικά του έξοδα.

 

Για να πάρεις μια ιδέα για την επαγγελματική αποκατάσταση παγκοσμίως τα τελευταία χρόνια προκηρύσσονται λίγο παραπάνω από 100 μόνιμες θέσεις για αστρονόμους, που οι περισσότερες αφορούν καθηγητές σε πανεπιστήμια στις ΗΠΑ και ερευνητικά ιδρύματα. Επίσης προκηρύσσονται αρκετές εκαντονάδες θέσεις συνήθως τριετούς σύμβασης για μεταδιδακτορικούς ερευνητικούς συνεργάτες.

 

Αν και τα στατιστικά ποικίλλουν από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο και από χώρα σε χώρα, περίπου οι μισοί από όσους ολοκλήρωσαν διδακτορικές σπουδές σε αστρονομία δε θα εργάζονται ως αστρονόμοι 5 χρόνια μετά την ολοκλήρωση των σπουδών τους και θα έχουν απορροφηθεί σε κάποιον άλλο κλάδο.

 

Φυσικά, ένας αστρονόμος έχει όλο το υπόβαθρο των γνώσεων ενός φυσικού, επομένως μπορεί να εργαστεί σε οποιαδήποτε θέση τα προσόντα ενός φυσικού αρκούν.

 

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις εδω: http://blog.professorastronomy.com/2010/03/state-of-astronomy-job-market.html

και την ιστοσελίδα της Αμερικανικής Αστρονομικής Ένωσης http://aas.org στην κατηγορία "Jobs" οπου υπάρχουν πολλά άρθρα (στα αγγλικά) σχετικά με τί δουλειές μπορεί να κάνει ένας αστρονόμος εκτός και εντός πανεπιστημιακού χώρου.

 

Καλή επιτυχία,

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι εξίσου πιθανό και εύκολο με το αν έχεις τελειώσει φυσικό αλλά μπορεί να γίνει και αυτό.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φιλε μου.Επειδη δεν γνωριζω πολαλ σχετικα με τις σπουδες και εγω είμαι στο ψαξιμο.Ειμαι συνομιλικος και εγω και μου αρεσει πολύ και εμενα η αστρονομια όχι μονο σαν χομπυ αλλα σπεφτομαι να το ακολουθησω και μετα.Εγω θα γυρισω στο προηγουμενο σου ερωτημα σχετικα με το τηλεσκοπιο.Με 200 ευρω περιπου μπορεις να βρεις ένα καλο τηλεσκοπιο θα σου προτεινα ένα sky watcher dobsonian 6 η 8 ιντσων μεταχειρισμενο η αμα βαλεις περιπου 80 ευρω ακομη να παρεις ένα καινουργιο dobsonian 6".Ομως,δεν ξερω αν εχεις δει αυτό το ποστ http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15860,αμα δεν το εχεις δει,θα σου προτεινα να του ριξεις μια ματια,να δεις τι λεει και τι νομιζεις εσυ ότι θα ηταν καλυτερο.Μην διστασεις να ρωτήσεις αμα εχεις αποριες.

 

φιλικα,

Γιωργος Λεκκας !!! :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης