Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οντως
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To Φυσικό είναι δύσκολη σχολή αλλά το πολυτεχνείο πιο κουραστική. Αν θες να ασχοληθείς με έρευνα και εφαρμοσμένη φυσική καλό θα ήταν να πας πρώτα πολυτεχνείο (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ή Μηχανολόγος Μηχανικός) και μετά να ασχοληθείς με το Φυσικό γιατί το ανάποδο είναι σχεδόν ακατόρθωτο. Αν είσαι καλός στα μαθηματα η γνώμη μου είναι να μην χαραμίσεις τον καλό βαθμό για το φυσικό γιατί στα ξένα πανεπιστήμια δεν ζητάνε φυσικούς αλλά περισσότερο εφαρμοσμένη φυσική ήτοι ηλεκτρολόγους και μηχανολόγους. Δηλαδή αν σου αρέσει η κοσμολογία πχ, πιο εύκολα θα τρυπώσεις σε κάποιο αστεροσκοπείο ή επιταχυτνή ως μηχανικός παρά ως φυσικός γιατί το να τελειώσεις φυσικό στην Αθήνα δυστυχώς δεν σου δίνει κάποια αναγνώριση ούτε πρόσβαση σε ανώτερες σπουδές. Αν υπάρχουν κάποιοι φυσικοί Έλληνες που έχουν διαπρέψει, αυτοί τελείωσαν ξένα πανεπιστήμια. Είναι η κλίκα της επιστημονικής κοινότητας δυστυχώς. Ο καθηγητής του Πρίνστον θα πάρει κοντά του τον φοιτητή του Πρίνστον όχι τον φοιτητή του Φυσικού Αθήνας.

 

Μακάρι να μπορούσε αυτό να διορθωθεί και να αναπτυχθεί στην Ελλάδα επιστήμη αιχμής αλλά δυστυχώς αυτό δεν προβλέπεται σύντομα. Αυτό που λέει κι ο Δανέζης είναι οτι η πρόοδος της Φυσικής πλέον, συντελείται στις μεγάλες δυνάμεις (ΗΠΑ, Γερμανία, Ρωσία κτλ) ενώ οι εξαρτώμενες και φτωχές χώρες κάνουν στην ουσία δουλειά δεύτερης κατηγορίας. Βελτιώνουν κάποια εφαρμογή, κανά laser, ψιλοπράματα. Δεν μπορούν να φτάσουν το επίπεδο των άλλων. Το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο μας είναι παρατημένο χωρίς χρηματοδότηση και έχει διαστάσεις 2,3 μέτρων όταν οι μεγάλες χώρες έχουν τηλεσκόπια άνω των 8 μέτρων που συγκεεντρώνουν 600% περισσότερο φως...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αι καλα, σκεφτομουν για θεωρητικος φυσικος αλλα αυτο με το επαγγελμα εχεις δικιο, ο ηλεκτρολογος μηχανικος δεν ασχολειται με υπολογιστες?
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασχολείται με ηλεκτρομαγνητισμό και εφαρμογές του. Υπάρχει κατεύθυνση υπολογιστών αλλά και επικοινωνιών, laser κτλ. Το cern το έφτιαξαν ηλεκτρολόγοι μηχανικοί. Όλους τους δορυφόρους, τα διαστημόπλοια κτλ. Οι θεωρητικοί φυσικοί δεν έχουν ιδέα πως βιδώνεται μια βίδα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχααχααχαχα, δνε ξερω πρεπει να το σκεφτω σοβαρα μαλλον ηθελα να παω σε ενα πανεπηστημιο του εξωτερικου καλο με υποτροφια θα το παλεψω κ οπου βγει
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει μεταπτυχιακό Αστροφυσικής, Αστρονομίας και Μηχανικής στο Φυσικό του ΕΚΠΑ αλλά πρέπει να έχεις τελειώσει φυσικός για να παρακολουθήσεις. Η κοσμολογία απαιτεί γνώσεις κβαντομηχανικής που δεν δίνονται στο μαθηματικό. Ο καλύτερος δρόμος είναι να πας Φυσικό και μετά Κοσμολογία. Ο Δανέζης βέβαια τελείωσε μαθηματικός και μετά στο εξωτερικό πήρε διδακτορικό στην αστροφυσική οπότε εξωτερικό μπορεί να επιτρέπεται. Στη Μόσχα που είχα παρακολουθήσει θεωρητική μηχανική επιτρεπόταν στους μαθηματικούς να μπουν στο μεταπτυχιακό της φυσικής.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπαίνω για να διαβάσω κάποιο σχετικό νέο του θέματος και αντί αυτού έπεσα σε μια οφφ τόπικ συζήτηση.. Υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα αν θέλετε να αναλύσετε κάτι διαφορετικό από αυτό του θέματος.

 

Όσο για τα σχόλια περί χριστιανισμού, τα θεωρώ τουλάχιστον προσβλητικά και έχουν ξεφύγει στο όριο της ανέχειας. Γράφει ο άλλος είναι σαχλαμάρα ο χριστιανισμός κλπ κλπ τα οποία δεν θα αναπαράγω. Είναι δυνατόν αυτά που γράφετε και μάλιστα δημόσια;

 

 

Υ.Γ. @Kostas Tzimoulias σε παρακαλώ, μην ξαναγράψεις σε πόστ χαχα γιατί εκτός από αγένεια προς στον συνομιλητή, είναι άκομψο και αυτόματα τα ποστ σου δεν μπορώ να τα δω με την ίδια σοβαρότητα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη bellatrix,

 

να μην πάω στο σχολιασμό περί προσβολής, διότι περί ορέξεως....(οι διαχειριστές θα αποφασίσουν τι θα μείνει κ τι όχι).....αλλα είναι δυνατόν να λες σε κάποιον να μην ξαναγραψει χαχα επειδή δεν μπορεις να δεις τα σχόλιά του με σοβαρότητα????!!

 

Αν δεν πειραζει αυτους με τους οποίους συνομιλεί δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Πρέπει ο τρόπος που μιλά ο καθένας να είναι τέτοιος ωστε να φαίνεται σοβαρός σε όλους? Το βρίσκω απίστευτη υπερβολή αυτο.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη bellatrix,

 

να μην πάω στο σχολιασμό περί προσβολής, διότι περί ορέξεως....(οι διαχειριστές θα αποφασίσουν τι θα μείνει κ τι όχι).....αλλα είναι δυνατόν να λες σε κάποιον να μην ξαναγραψει χαχα επειδή δεν μπορεις να δεις τα σχόλιά του με σοβαρότητα????!!

 

Αν δεν πειραζει αυτους με τους οποίους συνομιλεί δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Πρέπει ο τρόπος που μιλά ο καθένας να είναι τέτοιος ωστε να φαίνεται σοβαρός σε όλους? Το βρίσκω απίστευτη υπερβολή αυτο.

 

Υπάρχουν μέλη στο φόρουμ που έχουν διαφορετικά πιστεύω (δεν αναφέρθηκα σε διαχειριστές), και έχει αναλυθεί το θέμα ουκ ολίγες φορές. Δεν πρέπει να υπάρχει μια ευπρέπεια στον γραπτό λόγο κατά τα λεγόμενα σου;

Τεσπά, δική μου αντίληψη των πραγμάτων. Ίσως καταφέρνεις να συζητάς υπό αυτό το ύφος..Εγώ απλά δυσκολεύομαι :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω αναφερθηκα μόνο στο θέμα της σύστασής σου να μην χρησιμοποιεί την έκφραση 'χαχα'.

Υπό αυτές τις συνθήκες δυσκολεύομαι να συζητώ εγω.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαχλαμάρες έλεγε ένας ελληνοαμερικάνος καθηγητής που ήθελε να συνδέσει τις αυξομειώσεις της ενέργειας βάσει της αγίας γραφής. Για τον χριστιανισμό είπα εμμέσως τον χαρακτηρισμό "καρναβάλι πρωτογονισμού".

 

Συγγνώμη αν προσέβαλα κάποιον αλλά επιτέθηκα στον χριστιανισμό (κι όχι σε κάποιον χριστιανό), σε μία ιδέα που κατά τη γνώμη μου τραβάει την ανθρωπότητα προς το μεσσαίωνα και αυτό στον προσωπικό μου κώδικα ευγένιας δεν είναι ούτε προσωπική προσβολή, ούτε εκτός ανοχής (μαλλον αυτό εννοείς κι όχι ανέχεια).

 

Επίσης το τόπικ είχε τίτλο πληροφορία και σε όλα αυτά τα ποστ πληροφορώ τον Κώστα που είναι λυκειόπαιδο, για τα του φυσικού και πολυτεχνείου. Αν εκ παραδρομής είπαμε και κάτι ακόμα είναι στη ροή της κουβέντας κι όχι σε προσπάθεια αποπροσανατολισμού. Δεν ήξερα οτι θα αφορούσε το τόπικ προσωπικά θέματα και γι αυτό το συνέχισα. Εκ των υστέρων συμφωνώ οτι θα μπορούσε να γίνει και με μηνύματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαχλαμάρες έλεγε ένας ελληνοαμερικάνος καθηγητής που ήθελε να συνδέσει τις αυξομειώσεις της ενέργειας βάσει της αγίας γραφής. Για τον χριστιανισμό είπα εμμέσως τον χαρακτηρισμό "καρναβάλι πρωτογονισμού".

 

Συγγνώμη αν προσέβαλα κάποιον αλλά επιτέθηκα στον χριστιανισμό (κι όχι σε κάποιον χριστιανό), σε μία ιδέα που κατά τη γνώμη μου τραβάει την ανθρωπότητα προς το μεσσαίωνα και αυτό στον προσωπικό μου κώδικα ευγένιας δεν είναι ούτε προσωπική προσβολή, ούτε εκτός ανοχής (μαλλον αυτό εννοείς κι όχι ανέχεια).

 

Επίσης το τόπικ είχε τίτλο πληροφορία και σε όλα αυτά τα ποστ πληροφορώ τον Κώστα που είναι λυκειόπαιδο, για τα του φυσικού και πολυτεχνείου. Αν εκ παραδρομής είπαμε και κάτι ακόμα είναι στη ροή της κουβέντας κι όχι σε προσπάθεια αποπροσανατολισμού. Δεν ήξερα οτι θα αφορούσε το τόπικ προσωπικά θέματα και γι αυτό το συνέχισα. Εκ των υστέρων συμφωνώ οτι θα μπορούσε να γίνει και με μηνύματα.

 

Δεν θα ήθελα να επεκταθώ παραπάνω, γιατί έχουν συζητηθεί τα ίδια, παλαιότερα, σε πολλά θέματα. Απλά το φόρουμ είναι αστρονομικού περιεχομένου οπότε ας περιοριστεί εκεί. Θα μπορούσα να κάνω κάτι αντίστοιχο όπως εσύ, δεν σε κατηγορώ, αλλά είχαν ανοίξει οι ασκοί του αιόλου παλιά γι' αυτό και το αποφεύγω.Χαίρομαι που συμφωνούμε εν τέλει :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το χαχα ειναι ποβολη συναισθηματος απλα μου φανηκε αστειο αυτο που ειπε και ηθελα να το μεταφερω οσον αφορα το χριστιανισμο χμμ. Να γιατι δεν παμε μπροστα σα χωρα εγω ετσι το βλεπω δεν ξερω εισαι χριστιανος ορθοδοξος το θεμα ειναι οτι δεν προσπαθησα να θειξω απλα το ολο σκηνικο μοιαζει με παραμυθι και στο κατω κατω δεν ξερω που ειναι το κακο πανω στη συζητηση να λεμε τετοια? ανοιχτομυαλοι ανθρωποι ειμαστε τουλαχιστονε γω θα ελεγα περισσοτερο απο ανοιχτομυαλοι ωστε οτι οταν κατι δεν μας αρεσει απλα δεν συμμετεχουμε στη συζητηση δεν προσπαθησα να θειξω εγω ειπα την γνωμη μου απλα
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το χαχα ειναι ποβολη συναισθηματος απλα μου φανηκε αστειο αυτο που ειπε και ηθελα να το μεταφερω οσον αφορα το χριστιανισμο χμμ. Να γιατι δεν παμε μπροστα σα χωρα εγω ετσι το βλεπω δεν ξερω εισαι χριστιανος ορθοδοξος το θεμα ειναι οτι δεν προσπαθησα να θειξω απλα το ολο σκηνικο μοιαζει με παραμυθι και στο κατω κατω δεν ξερω που ειναι το κακο πανω στη συζητηση να λεμε τετοια? ανοιχτομυαλοι ανθρωποι ειμαστε τουλαχιστονε γω θα ελεγα περισσοτερο απο ανοιχτομυαλοι ωστε οτι οταν κατι δεν μας αρεσει απλα δεν συμμετεχουμε στη συζητηση δεν προσπαθησα να θειξω εγω ειπα την γνωμη μου απλα

 

Δεν θα το προχωρήσω παραπέρα, εξάλλου τις απαντήσεις που ήθελα να πάρω, της πήρα..Για να είναι κάποιος ανοιχτόμυαλος δεν συνάδει απαραίτητα να δέχεται από τον άλλον απόψεις που του κατεβαίνουν στο κεφάλι εκείνη την στιγμή και της ξεστομίζει εν ελαφρά την καρδία, χωρίς να σκεφτεί ότι είναι σε ένα δημόσιο φόρουμ και θίγει ένα πολύ ευαίσθητο θέμα για μερικά άτομα :) Μην παρεξηγούμε τις έννοιες έτσι;

Μπορείς να ψάξεις και παλαιότερες συζητήσεις στο φόρουμ πάνω στο θέμα, μιας και είσαι νέο μέλος...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν διαφωνο μαζι σου καθολου και συγγνωμη αν σε εθιξα απλα πιστευω για να γινονται σοβαρα συζητησεις ετσι πρεπει να μιλαμε ανοιχτα. τωρα εξηγησε μου γιατι αμα παω να ρωτησω καποιον καλα εισαι χριστιανος πας καλα πιστευεις τετοιεσ βλακειες? και οταν οι καθηγητες στο σχολειο μου λενε γιατι πηρες απαλλαγη πως ξερεις οτι εισαι αθεος απο τωρα κλπ κλπ κλπ και τους λεω οχι δεν ειμαι αθεος ειμαι αγνωστικιστης. αυτοι γιατι θιγουν θεματα ετσι? γιατι ο χριστιανισμος ειναι κατι το σημαντικο και ο αθεισμος οχι? Δεν με νοιζει το οτι ειναι κατι το σημαντικο ανα το χρονια μαλλον κατι το πααααρα πολυ σημαντικο αλλα υπαρχει μεγαλη αδικια στον κοσμο. φαντασου αμα σε εθιξε αυτο στη μεση ανατολη σκοτωνουν ανθρωπου για την ιδεολογια και την πιστη τους αυτο και αν ειναι τραγικο
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν πιστεύεις ότι η άποψη μας ειναι λάθος εμπρός λοιπόν πες τα επεχείρηματα σου δεν θέλω να έθιξε κανέναν αλλά ούτε αυτός θα δείξει εμένα τουλάχιστον εάν αυτό που λέει δεν το αποδυκνυει
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν πάλι δεν θες λόγου με αυτήν τη συζήτηση εδώ και τώρα μην το βλέπεις επιθετικά αλλά ειναι ένα σπουδαίο θέμα κανείς δεν ειναι κατα του χριστιανισμού απλώς δεν ειναι όλοι και υπέρ του αυτό ειναι το θέμα δεν θα πω εγώ εάν ειναι σωστό η λάθος αλλά κανείς δεν μπορεί να το πει οπότε συγνώμη εάν έθιξα τον οποιονδήποτε αλλά ζητώ ανοιχτή συζήτηση
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά το φόρουμ σαφώς δεν είναι θρησκευτικού περιεχομένου αλλά είναι τουλάχιστον κοσμολογικού και έτσι ακριβώς προσεγγίστηκε ο χριστιανισμός από όσα κατάλαβα εγώ, οπότε κακώς η παρέμβαση σας bellatrix. Υπάρχουν αρκετοί τόποι, ηλεκτρονικοί και μη όπου ο θρησκευτικός δογματισμός χαίρει ιδιαίτερης προστασίας αλλά σε ένα τέτοιο φόρουμ δεν νομίζω οτι έχει θέση.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά το φόρουμ σαφώς δεν είναι θρησκευτικού περιεχομένου αλλά είναι τουλάχιστον κοσμολογικού και έτσι ακριβώς προσεγγίστηκε ο χριστιανισμός από όσα κατάλαβα εγώ, οπότε κακώς η παρέμβαση σας bellatrix. Υπάρχουν αρκετοί τόποι, ηλεκτρονικοί και μη όπου ο θρησκευτικός δογματισμός χαίρει ιδιαίτερης προστασίας αλλά σε ένα τέτοιο φόρουμ δεν νομίζω οτι έχει θέση.

 

Ακριβώς το ίδιο λέμε..Αν διαβάσετε προσεκτικά την 2η σελίδα, μπορείτε να δείτε ξεκάθαρα τον σαφή υπαινιγμό στον χριστιανισμό και στα ήθη. Όσο για μένα, δεν δογμάτισα ποτέ και για κανένα λόγο σε καμία από τις δύο πλευρές, ασχέτως των πιστεύω μου, οι οποίοι είναι προσωπικοί και δεν έχω την υποχρέωση να εκθέσω.

 

Απλά δεν μπορεί να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του και δε δημόσια. Και όπως τόνισα, στο φόρουμ τέτοιες αναφορές πρέπει απλά να μην υπάρχουν. Έχει αναλυθεί σε θέμα πιστεύω αρκετά διεξοδικά :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμπέρασμα , όταν κατανοήσουμε τι ειναι θεός (εάν ποτέ ) τους θα μπορούμε να μιλάμε για αυτό το θέμα γιατί τώρα μιλάμε δίχως θέμα προτείνω να κλείσει αυτή η συζήτηση αφού θίγει κάποιους ανθρώπους και δεν θελουμε να προσκαλούμε κανέναν και bellatrix λες ότι δεν ταχθηκες με κάποιο μέρος οπότε δεν σε αφορά η συζήτηση
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν σαφέστατο το ποστ μου. Μην γράφεις σε παρακαλώ πράγματα που δεν ειπώθηκαν από την μεριά μου. Αν θέλετε να κάνετε συζήτηση με "ιδιαίτερη" πρόσκληση υπάρχουν τα π.μ. από την στιγμή που γράφετε δημοσίως, αναπόφευκτα θα υπάρχει και αντίλογος. Αν δεν μπορείς να το δεχτείς φρόντισε το διαφορετικά :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι όμως δεν θα δείχνατε την ίδια ευαισθησία αν ο υπαινιγμός αφορούσε τα ήθη του Μωαμεθανισμού ή του Ινδουισμού σωστά; :D

 

Όπως και να χει, δεν επιθυμώ την έκθεση των προσωπικών σας πιστεύω, επιθυμώ όμως να μην εμποδίζουμε τον ελεύθερο διάλογο επειδή εμπεριέχει εκτιμήσεις και πιστεύω που δεν είναι θεσμικά αναγνωρισμένες.. επικαλούμενοι μάλιστα την ευαισθησία των υπολοίπων. Θαρρώ θα συμφωνείτε.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι όμως δεν θα δείχνατε την ίδια ευαισθησία αν ο υπαινιγμός αφορούσε τα ήθη του Μωαμεθανισμού ή του Ινδουισμού σωστά; :D

 

Όπως και να χει, δεν επιθυμώ την έκθεση των προσωπικών σας πιστεύω, επιθυμώ όμως να μην εμποδίζουμε τον ελεύθερο διάλογο επειδή εμπεριέχει εκτιμήσεις και πιστεύω που δεν είναι θεσμικά αναγνωρισμένες.. επικαλούμενοι μάλιστα την ευαισθησία των υπολοίπων. Θαρρώ θα συμφωνείτε.

 

Δεν καταλαβαίνω τον υπαινιγμό σας, αλλά δεν πειράζει. Δεν με ενδιαφέρει να μάθω κιόλας. Η όλη πορεία μου στο φόρουμ έχει δείξει την θέση μου σ' αυτό το θέμα. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο :D Αρκούμαι σ' αυτά που διάβασα και τοποθετήθηκα αντιστοίχως. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης