Jump to content

Νεοτατος αλλα με ορεξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ!

Το πρωτο μου μηνυμα για την αρχη ενος μεγαλου ταξιδιου ελπιζω...

Καταγομαι απο την Κοζανη και εχω την τρελα πολλα πολλα χρονια απο τα σχολικα μου χρονια...

δυστυχως δεν καταφερα να περασω και να σχοληθω επαγγελματικα με την Αστρονομια και τα γεγονοτα στην ζωη μου με απομακρυναν απο την αγαπη μου αυτη...

το διαστημα αυτο που υπαρχει μια σταθεροτητα (παρολη την οικονομικη κριση) δουλεια , παιδια οικονομικα, ειπα να μπω δυναμικα ή και πιο χαλαρα στην παρατηρηση και μελλοντικα στην αστροφωτογραφηση...

Η πρωτη σκεψη ξεκινησε με την αγορα ενος μικρου της celestron to travelscope 70 για τον μεγαλο γιο μου 7 χρονων, με σκοπο να τον ξεκολλησω απο τα συνηθισμενα και να του δωσω μια ωθηση προς κατι πιο επικοδομητικο...

Παροτι μενω τωρα στην Θεσνικη με μειωμενο πεδιο παρατηρησης και ποιοτικα και ποσοτικα θα ηθελα τις συμβουλες σας και παραλληλα τις παραπομπες για να παρω τον σωστο τον δρομο :lol:

Σημερα ξεκιναω και βλεπω οτι εχει πολυ διαβασμα στο φορουμ...συγχαρητηρια προκαταβολικα γιατι το εχετε πολυ καλα οργανωμενο...

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ!!! :D :D :D

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλος ηρθες φιλε μου, εκτος απο το φορουμ σου προτεινω το backyard astronomer's guide για να παρεις και συγκεντωμενη πληροφορια που υπαρχει στο φορουμ αλλα ειναι διασπαρτη...
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και καλώς σε βρήκαμε

 

Μια βόλτα('η και περισσότερες :D ) πιστελυω θα είναι πολύ εποικοδομητικές.

 

www.ofa.gr :D

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προς το παρον εχω το night watch και καποιες αλλες εκδοσεις που αφορουν το συμπαν κλπ, οπως και χαρτες επιπεδοσφαιρο κλπ...μια επαφη την εχω με τα βασικα του ουρανου .

περισυ ειχα δανειστεί απο τον κουμπαρο μου ενα διοπτρικο τηλεσκοπιο (οχι καποια γνωστη μαρκα με καλους φακους), αλλα πηρα το βαπτισμα του πυρος οσν αφορα το ποσο δυσκολο ειναι να βρεις και να δεις κατι, ή να κρατας σταθερα στην τροχια του το τηλεσκοπιο...δοκιμασα και καποιους προσοφθαλμιους που ειχε στην συσκευασια οπως και εναν barlow 2x...

Η αληθεια ειναι οτι κι εγω παλαιοτερα περιμενα οτι θα δω εγχρωμα αστρα ή πλανητες αλλα στην συνεχεια εμαθα (πολυ λογικο ) οτι με τα ματια μας δεν μπορουμε να εχουμε τοση ωρα ανοιχτο διαφραγμα και προσλαμβανουμε το φως τους...

Ετσι λοιπον συνειδιτοποιησα οτι θα ασχοληθω αργοτερα βεβαια με την αστροφωτογραφια.

Το διααστημα αυτο θελω να δω αν το πρωτο βημα με την αγορα του μικρου travelscope θα μου δωσει καποιες καλυτερες εικονες απο αυτυες του γυμνου οφθαλμου, και βεβαια τα ερεθισματα για τον μικρο γιο που θα του ανοιξει τους οριζοντες...

Τι λετε?Να το παρω με σκοπο αργοτερα να το εχω για ερευνητη?αξιζει τα λεφτα του ή απλα να μαζευω για κατι μεγαλυτερο?

Σημειωνω οτι θα ειναι το πρωτο βημα και το επομενο θα ειναι το κυριο τηλεσκοπιο μου...ισως ενα ρομποτικο ή κατοδιοπτρικο 8ιντζο...αυτα ομως αφου διαβασω και σας ρωτησω πολλα....

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και απο εμενα φιλε μου και καλως ηρθες στο χωρο μας!Προτασεις υπαρχουν πολλες στα ερωτηματα σου και πολλες επιλογες.Θα σταθω για την ωρα σε ενα τομεα που ειναι παρα πολυ σημαντικος και ειναι το θεμα των γνωριμιων που μπορει να σε παει πολλα σκαλια πανω!Astrovox και προσωπικες γνωριμιες με ατομα του χωρου ειναι τα ''πυρηνικα'' σου!!Επειδη εισαι απο Κοζανη μπορουμε οταν εισαι εδω να κανονισουμε να γνωριστουμε και με τα ατομα του συλογου, οπου θα δεις και τον εξοπλισμο μας και συστασεις με φιλους στην περιοχη σου.Ετσι θα εχεις οριμη αποψη και οι επιλογες σου θα ειναι οι καλητερες δυνατες!

Μη δηστασεις οποτε σε βολευει ειμαι στη διαθεση σου :D

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ φιλε μου με την πρωτη ευκαιρια θα επικοινωνησω μαζι σου οταν με το καλο ερθω στην πολη μας...θα κοιταξω να γραφτω και στον συλλογο που λες ...που ακριβως μενεις?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Περιμενωντας καποια προσφορα σε dob απο απο το πλανηταριο λογω καλοκαιροιυ ή καμια καλη αγγελια

σκεφτηκα και αυτην την επιλογη http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1890

βεβαια δεν ξερω μετα αν μπορει να μπει σε αλλη βαση ή αν πραγματικα το οτι μαζευει ειναι αρκετο πλεονεκτημα οσων αφορα τις ιντζες και την τιμη σε σχεση με το 6αρι ή το 8αρι...

τι λετε?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης