Jump to content

Παρατήρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας ,

 

Έχω το ένα skywatcher με AZ3 90mm μέχρι στιγμής η υπομονή μου φτάνει μέχρι τον δίσκο της σεληνης

Έχω ψάξει στο φόρουμ αρκετές φορές αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει πως να ψάχνω για γαλαξίες και νεφελωματα (εάν φαίνονται ) Αγοράζω 12 αρι ντομπσονιαν (μαζεύω λεφτά ) αλλά μέχρι τότε θέλω να μάθω καλά τον ουρανό .Θελω να βγω το βράδυ έξω με το τηλεσκόπιο και να δώσει τον ωριαία γίνεται και εάν ναι πως [-o<

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από που παρατηρείς?Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός σου?Τι φακούς έχεις στην κατοχή σου?

Edit:

Η διαδικασία είναι αρκετή απλή. Βρίσκεις κάποιον χάρτη της αρεσκείας σου ( ο pocket sky atlas είναι αρκετά καλός για εισαγωγή).Βλέπεις ποιοι αστερισμοί φαίνονται αυτήν την εποχή.Επιλέγεις έναν που αρχικά να σε βολεύει (εάν δεν παρατηρείς από κάποιο βουνό,και το πεδίο σου είναι περιορισμένο).Βρίσκεις ένα αντικείμενο,πχ έναν γαλαξία στον αστερισμό αυτό (στον χάρτη ). Κοιτάς να δεις ποιος είναι ο πιο κοντινός φωτεινός αστέρας,και εαν αυτός φαίνεται με γυμνό μάτι.Κεντράρεις τον αστέρα με κάποιον ερευνητή (απαραίτητο αξεσουάρ).Αφού σιγουρευτείς ότι έχεις τον αστέρα στο κέντρο του προσοφθάλμιου φακού,κοιτάς τον χαρτή και βλέπεις τι αστέρια (και πως ) μεσολαβούν μέχρι το αντικείμενο.Απλά ακολουθείς αστέρι-αστέρι μέχρι το αντικείμενο. Είναι πιο απλό όταν το δοκιμάσεις.

Απλά οι περισσότεροι γαλαξίες φαίνονται σαν συννεφάκια,και για να τους διακρίνεις θα πρέπει αρχικά να είσαι προσεκτικός και να μην βιάζεσαι και κατά δεύτερον θα πρέπει να έχεις σκοτεινό ουρανό.Αν δεν έχεις καλό ουρανό (5+ mag) τότε το πράγμα γίνεται πολύ πιο δύσκολο. Εάν θέλεις να πάρεις μια ιδέα για το πως φαίνονται οι γαλαξίες μέσα από έναν φακό μπορείς να googleάρεις για sketches συγκεκριμένων στόχων.Πάραδειγμα M104 μέσα από 8άρι σε πολύ σκοτεινό ουρανό

 

Προτείνω να ξεκινήσεις με τα αντικείμενα Messier

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ιδανικό ουρανό τον pocket sky atlas που μπορώ να τον βρω μπορώ να χρησιμοποιήσω το nightwatch

Πολύ χρήσιμο σάιτ έχω παρατηρήσει μόνο σελήνη και δδια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για γαλαξίες χρειαζεσε ιντσες και σκοτεινό υορανο .Επίσεις χρειαζεσε και μάτι προσαρμοσμένο στο σκοτάδι.Με τον καιρό θα συνήθεις να τους αναγνωρίσεις μεσα απο το τηλεσκοπιο., μην περιμένεις να τους δεις όπως εμφανίζονται στις φωτογραφιες μέσα απο το τηλεσκόπιο "live" να περιμένεις να δεις κάτι σαν σηνεφο όχι πολλα, ουτε καν σπείρες δεν μπορείς να δεις με τα μικρα (κάτω απο 8 ίντσες).Με υπομονή και όρεξη θα τα καταφέρεις σύντομα. :D

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνα πρώτα με κανέναν πλανήτη. Κρόνος και Άρης είναι must στόχοι αυτή την εποχή.

Εφόσον τους εντοπίσεις σε κανένα πρόγραμμα (όπως το Stellarium που σου πρότειναν) στοχεύεις με το μάτι από τον ερευνητή και τους βρίσκεις αμέσως.

Επίσης πολύ καλό πρόγραμμα είναι και το Cartes Du Ciel.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες Θεοδοση, ανεβα Παρνωνα συτο το Σ/Κ να τα πουμε απο κοντα. Θα σου λυθουν πολλες αποριες.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης