Jump to content

πεδιο Χιγκς και μαυρες τρυπες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα Υπαρχει καμια ιδιαιτερη σχεση αναμεσα στο παιδιο Χιγκς και τις Μαυρες τρυπες?
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανώς θα υπάρχει τώρα για ποιο συγκεκριμένα δεν γνωρίζω το πεδίο χιγγς υφίστανται παντού

Άρα και στις μαύρες τρύπες εάν δεν κάνω λάθος :-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι το πεδιο χιγκσ οντως υπαρχει παντου, απλα λεω μηπως υπαρχει μια πιο ιδιαιτερη σχεση αναμεσα τους
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή έχεις καταλάβει τις μαύρες τρύπες, έχεις καταλάβει το πεδίο Higgs και ρωτάς στο φόρουμ για την μεταξύ τους σχέση έτσι για να ξέρεις μη τυχόν και σε ρωτήσουν στο δρόμο...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

....
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή έχεις καταλάβει τις μαύρες τρύπες, έχεις καταλάβει το πεδίο Higgs και ρωτάς στο φόρουμ για την μεταξύ τους σχέση έτσι για να ξέρεις μη τυχόν και σε ρωτήσουν στο δρόμο...

 

:lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@Kostas Tzimoulias

Ειλικρινά στο λέω, και χωρίς να θίξω τις όποιες γνώσεις που μπορεί να έχεις, αλλά παρακολουθώντας τα θέματα που ανεβάζεις με απορίες, δεν δίνεις ευκαιρία από μόνος σου για απάντηση, διότι δεν έχεις ΙΔΕΑ από αυτά. Οι ερωτήσεις σου δεν έχουν νόημα καθόλου και μάλιστα δείχνουν την μη κατανόηση σου σε βασικά θέματα Φυσικής και Αστρονομίας. Δεν έχει καμία σχέση το πεδίο Higgs με τις μαύρες τρύπες.

 

Διάβασε τα βιβλία που έχεις, και άσε τις απορίες για μετέπειτα. Ειλικρινά τα όποια ποστ σου έχω διαβάσει μου βγάζουν ένα άτομο με τεράστια ιδέα για τον εαυτό του, έχοντας μεγάλη έπαρση. Δύο άνθρωποι σου απάντησαν σοβαρά στα θέματα σου και τους εκμηδένισες τελείως. Ποιος να σε πάρει στα σοβαρά να σε απαντήσει; Μην απορείς που σε ειρωνεύονται, άσχετα αν το θεωρώ ανάρμοστο.

 

Όχι απλά δεν έχεις καλή άποψη σε αυτά τα θέματα, ίσα ίσα δεν έχεις καθόλου. Και το χειρότερο είναι ενώ έχεις κάποιες γνώσεις λυκείου, το τονίζεις λες και βρίσκεσαι στο μεταπτυχιακό. Οι γνώσεις του Λυκείου, δεν συγκρίνονται με αυτές που αποκτάς από το πανεπιστήμιο και μετέπειτα. Όπως μου έλεγε και ένας καθηγητής όταν έδινα πανελλήνιες, " είναι απλά το εξώφυλλο σε ένα ολόκληρο βιβλίο". Και είχε δίκιο.

 

 

@Vensius

Δεν έχεις άλλη δουλειά να κάνεις από το να μπαίνεις στα θέματα του @Kostas και να γράφεις ειρωνικά ποστ; Οκ το παιδί δεν έχει ιδέα τι να κάνουμε..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

,,
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και παλυ bellatrix οσες φορες μου εχεις απαντησει εχει γινει με τροπο παρα πολυ απολυτο! οκ τι να κανω παω πρωτη λυκειου, δνε μπορω να εχω φαντασια? ειχα διαβασει οτι το πεδιο χιγκσ υφισταται παντου απλα ρωτησα αμα υπαρχει μια πιο στενη σχεση στις μαυρες τρυπες και στο πεδιο αυτο ισως αν εχω κατανοησει τους ορους λαθος αλλα νταξει τι να κανω γι αυτο μπηκα στο φορουμ για να παρω απαντησεις Μονο 2 ατομα στο φορουμ μου εχουν συμπεριφερθει καλα και εχω κρατησει επαφη μεσω μηνυματων ο

 

theo7 και o minaskar γενικα με στεναχωρει που με βλεπεται σαν τετοιο ατομο

"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και παλυ bellatrix οσες φορες μου εχεις απαντησει εχει γινει με τροπο παρα πολυ απολυτο! οκ τι να κανω παω πρωτη λυκειου, δνε μπορω να εχω φαντασια? ειχα διαβασει οτι το πεδιο χιγκσ υφισταται παντου απλα ρωτησα αμα υπαρχει μια πιο στενη σχεση στις μαυρες τρυπες και στο πεδιο αυτο ισως αν εχω κατανοησει τους ορους λαθος αλλα νταξει τι να κανω γι αυτο μπηκα στο φορουμ για να παρω απαντησεις Μονο 2 ατομα στο φορουμ μου εχουν συμπεριφερθει καλα και εχω κρατησει επαφη μεσω μηνυματων ο

 

theo7 και o minaskar γενικα με στεναχωρει που με βλεπεται σαν τετοιο ατομο

 

Φαντασία με φαντασία διαφέρει...Να υπάρχει και μια λογική συνέχεια στις σκέψεις, δεν μπορείς να συνδέσεις δυο ανόμοια πράγματα..Δεν είναι φαντασία να συνδέσεις πορτοκάλια με μήλα. Εκεί υπάρχει πρόβλημα. Για να δεις ότι δεν έχεις γνώση του θέματος αυτό που λες για το πεδίο Higgs δεν ισχύει..Δεν χρειάζεται να υπάρχει παντού.

 

Όσο για τα άλλα που αναφέρεις δεν θα το συνεχίσω την άποψη μου την εξέφρασα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτη ηταν η αρχικη μου ερωτηση δηλαδη τι το τοσο παραλογο εχει η ερωτηση μου,?? αυτο δεν μπορω να καταλαβω δεν θελω να ειμαι επιθετικος
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και ποιος ειπε οτι δεν συνδεονται τα πορτοκαλια με τα μηλα?
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χμμμ ετσι οπως το βλεπεις εσυ ισως να μην συνδιαζονται...τελως παντων εγω αλλου θελω να καταληξω γιατι αποπαιρνεις τοσο πολυ την ερωτηση μου και με λες εξυπνακια
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα συνδέονται όλα έχουν κοινή αρχή

Σίγουρα γνωρίζεις πολλά πράγματα παραπάνω αλλά κανείς αυτό που κατηγορεις τον Κώστα

Στην επιστήμη ποτέ δεν εκφραζεσαι απόλυτα (κοιτά λίγο κβαντική στατιστική ).ολα θα έχουν κοινό τέλος σε οποία μορφή και αν βρίσκονται όλα έχουν μάζα και αποτελούνται από τα ίδια σωματίδια όλα περιγράφονται από τους ίδιους νομους οπότε κάτι μου λέει ότι όλα ειναι σχετικά όλα επηρεάζονται από τον χρόνο όσο για το θέμα τον γνώσεων δεν νομίζω να αποκτάς τίποτε πουθενά η γνώση δεν φτάνει στα πανεπιστήμια η γνώση ειναι εμπειρία ειναι φιλοσοφία πάνω από όλα και η φιλοσοφία ειναι η άποψη του κάθε γνωστή για τον κόσμο την οποία την αποκτά με την σκέψη δεν ειναι φαντασία διότι πολύ απλά δεν θα υπήρχε εάν ήταν αυτά είχα να πω .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σωστος ο theo συμφωνω απολυτα, ενοοω ολα εχουν συνδεση μεταξυ τους, εγω συνεχιζω να πιστευω οτι τιποτα δεν δημιουργειται απο το 0 και τιποτα δεν επιστρεφει στην ανυπαρξια...ισως να εχω λιγες γνωσεις δεν διαφωνω...αλλα πιστευω οτι εχω φαντασια και μπορω να κρινω πραγματα
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το πράγμα ήθελα να γλιτώσω..Τον φαύλο κύκλο ποστς και να λέμε τα ίδια και τα ίδια..Θεωρείς ότι είμαι απόλυτη πρόβλημα σου..Όπως και επίσης ότι δεν δέχεσαι αυτά που σου έχουν πει όχι μόνο εγώ αλλά και άλλα άτομα εδώ μέσα!

Θέλετε να συνεχίζετε να συνδέετε πορτοκάλια με μήλα..Επίσης πρόβλημα σας..

 

Αν θέλετε να πιστεύετε πως οι επιστημονικές ανακαλύψεις γίνονται όπως την δεκαετία του '40 δεν πρόκειται να αλλάξω κανενός την γνώμη. Όταν καταφέρετε και μπείτε στο πανεπιστήμιο (γιατί τώρα μιλάμε περί ανέμων και υδάτων) αμφιβάλλω αν θα έχετε την ίδια γνώμη.

 

Cheers! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγγνωμη σε ολους για την αναστατωση και ειδικα στην bellatrix ας διαγραφει το συγγεκριμενο ποστ
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγγνωμη σε ολους για την αναστατωση και ειδικα στην bellatrix ας διαγραφει το συγγεκριμενο ποστ

Δε πειράζει,δεν ήταν κακό που ρώτησες,απλά πιστεύω ότι ο χώρος του αστροβόξ είναι χώρος όπου πρέπει να γίνονται υγιείς διαλόγοι και συγγνώμη που επεμβαίνω,αλλά αν είχε ειπωθεί ένα "ναι" ή "όχι" ανάμεσα στη σχέση ή μη μποζονίων και μαύρων τρυπών πιστεύω ότι το θέμα θα ήταν λήξαν με πιο ήπιο τρόπο. :?

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγγνωμη σε ολους για την αναστατωση και ειδικα στην bellatrix ας διαγραφει το συγγεκριμενο ποστ

Δε πειράζει,δεν ήταν κακό που ρώτησες,απλά πιστεύω ότι ο χώρος του αστροβόξ είναι χώρος όπου πρέπει να γίνονται υγιείς διαλόγοι και συγγνώμη που επεμβαίνω,αλλά αν είχε ειπωθεί ένα "ναι" ή "όχι" ανάμεσα στη σχέση ή μη μποζονίων και μαύρων τρυπών πιστεύω ότι το θέμα θα ήταν λήξαν με πιο ήπιο τρόπο. :?

 

Έχεις δίκιο...Και εγώ παραφέρθηκα και δεν ήθελα για κανένα λόγο να γίνω η αιτία σε ένα παιδί να πάψει να ψάχνει και να ασχολείται με αυτό τον σπουδαίο κόσμο..Ήταν μικροπρεπές από την πλευρά μου και ζητώ συγνώμη γι' αυτό!

 

Η απάντηση ήταν όχι δεν συνδέονται και ούτε χρειάζεται το πεδίο Ηiggs να βρίσκεται παντού. Οι μαύρες τρύπες, είναι μια ιδιάζουσα κατάσταση που προκύπτει μετά από κατάρρευση ενός άστρου μεγάλης μάζας. Δεν υπάρχουν παντού στο σύμπαν, παρά μόνο στα κέντρα των Γαλαξιών και σπανίως σε διπλά συστήματα ( όπου ο ένας αστέρας έχει καταρρεύσει, έχει γίνει μαύρη τρύπα ενώ ο άλλος περιστρέφεται γύρω του). Η μόνη σύνδεση που μπορεί να γίνει είναι ότι αυτά που παρατηρούμε στο σύμπαν ξεκίνησαν από μια βασική κατάσταση, το Big Bang!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω bellatrix για την απαντηση :) να σαι καλα
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα εγώ δεν σε ειρωνεύτηκα, η μπελατρίξ για κάποιο λόγο με παρερμηνεύει. Η απάντηση μου ήταν χιουμοριστική όπως και την κατάλαβες. Στα λέω χύμα και τσουβαλάτα γιατί έτσι μου έρχονται. Αλλά επουδενί δε θέλω να σε κοροϊδέψω. Σε βλέπω σαν παιδί μου.

 

 

Και σαν παιδί μου σου λέω οτι γενικά οι επιστήμονες, δεν έχουν ιδέα από μαύρες τρύπες, έχουν αμυδρή ιδέα περί πεδίου Χιγκς (κι ίσως αποδειχθεί και λάθος) οπότε το να προσπαθείς να συνδέσεις 2 θέματα για τα οποία έχουμε μαύρα μεσάνυχτα ως ανθρωπότητα ενώ είσαι πρώτη λυκείου και πριν από ένα μήνα διάβασες το χρονικό του χρόνου, δεν μπορεί να απαντηθεί με μη χιουμοριστικό τρόπο.

 

Ακόμα και το big bang που αναφέρει η μπελατρίξ, αμφισβητείται καθότι ως μοντέλο έχει 96% υποθέσεις και 4% παρατηρησιμα δεδομένα. Με 96% υποθέσεις ανάγουμε και την καφεμαντεία σε επιστημονικό μοντέλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχα να σται καλα και οι 2 ναι οτνως προσπαθησα να συνδεσω 2 θεματα λιγο δυσνοητα μεταξυ τους, εγω δεν πιστευω στο μπιγκ μπανγκ ομως...σοφα λογια οως λεει και η υπογραφη μου απο κατω
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης