Jump to content

Η καλύτερη ευθυγράμμιση που έχω κάνει ποτέ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ένα χρόνο αδράνειας του τηλεσκοπίου (SkyWatcher Flextube 10"), αποφάσισα να το ευθυγραμμίσω καλά, και μάλλον το πέτυχα. :cheesy:

 

Πρώτα από όλα έβαλα μια ροδέλλα από χαρτόνι εκεί που πατούν οι βίδες ευθυγράμμισης στο δευτερεύον, (όπως είχε προτείνει παλιά κάποιος εδώ). Αυτό έχει δυο ωφέλη:


  • 1.Δεν χαλάει η επιφάνεια του στηρίγματος του δευτερεύοντος, επειδή δεν σκάβεται από τις βίδες.
    2.Έχει πιο απαλή αίσθηση η ευθυγράμμιση.

 

Δεν έχω εργαλεία ευθυγράμμισης, εκτός από ένα αυτοσχέδιο collimation cap. Αλλά βρήκα τρόπο να χρησιμοποιώ τα προσοφθάλμια σαν εργαλεία ευθυγράμμισης.

 

Πρώτα προσπάθησα να φέρω το δευτερεύον ακριβώς κάτω από τον εστιαστή με την κεντρική βίδα, γιατί τοποθετώντας το χαρτόνι χάθηκε η ευθυγράμμισή του. Καθώς δεν ήταν εύκολο με το collimation cap, έβαλα το Plossl 25 στον εστιαστή και το κοίταξα από μακριά. Αυτό δίνει μια εικόνα του οπτικού συστήματος όμοια με αυτή του collimation cap. Είναι μικρότερη, αλλά κάνει πιο εύκολο να διακρίνει κανείς αν υπάρχουν ομόκεντροι κύκλοι.

 

Τότε, όμως, πρόσεξα ότι το δευτερεύον δεν ήταν ακριβώς στο κέντρο κάτω από τον εστιαστή και απείχε λίγο προς τα προς τα δεξιά του. Γι' αυτό πείραξα τις βίδες τις αράχνης μέχρι να το φέρω ακριβώς στο κέντρο.

 

Στη συνέχεια ακολούθησα τη γνωστή διαδικασία (στροφή δευτερεύοντως μέχρι να φαίνεται κυκλικό, tilt δευτερεύοντος με προσφθάλμιο αντί για collimation cap, tilt πρωτεύοντος και τελική ρύθμιση με star test).

 

Η όλη διαδικασία έκανε το τηλεσκόπιο να δίνει εικόνες καλύτερες από όσες έχει δόσει ποτέ μέχρι τώρα, με εντελώς σημειακά άστρα (τουλάχιστον στο κέντρο του πεδίου, Plossl γαρ... :-({|= ).

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως όταν ρύθμισα την αράχνη (η οποία είναι τεσσάρων ακτίνων), λύγισαν ελαφρώς τα λαμάκια που είναι παράλληλα με τον εστιαστή (ρύθμισα τις άλλες δύο βίδες). Είμαι σχεδόν βέβαιος (εκ του αποτελέσματος) πως το δευτερεύον είναι σε σωστή θέση. Τί μπορεί να έχω κάνει λάθος; Πειράζει που τα λαμάκια έχουν λυγίσει (πολύ λίγο, απλά δεν ορίζουν ακριβώς μια ευθεία); Τί μπορώ να κάνω γι' αυτό; :^o

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρεπιπτόντως, αυτές είναι οι καλύτερες και πιο αναλυτικές οδηγίες για ευθυγράμμιση, αν και πολύ τεχνικές. Εγώ έκανα την ευθυγράμμιση χωρίς να τις έχω διαβάσει, αλλά συμφωνούν μαζί μου \:D/ . Σήμερα θα δοκιμάσω να φέρω offset το δευτερεύον. :lol:
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μοιάζουν λυγισμένες οι δύο λάμες σημαίνει πως έχεις μετακινήσει το δευτερεύον κατά μήκος της ευθείας των μη λυγισμένων λαμών. Δε θυμάμαι το πως είναι σχεδιασμένο το σύστημα δευτερεύοντος του flextube αλλά σε γενικές γραμμές πολλοί κατασκευαστές ενσωματώνουν το offset του δευτερεύοντος (που αναλύεται και στο link που έδωσες) στην κατασκευή του συστήματος δευτερεύοντος/αράχνης ώστε όταν η αράχνη είναι συμμετρική να είναι στο σωστό offset και κεντραρισμένος προσεγγιστικά. Αν εσύ έκανες ευθυγράμμιση χωρίς offset ή το σύστημα δεν ήταν σωστά κεντραρισμένο τότε μπορεί στην προσπάθεια ευθυγράμμισης να συμβεί αυτό. Μια φωτογραφία θα μας βοηθήσει να δούμε πόσο είναι το λύγισμα και ίσως μας πουν και άλλοι κάτοχοι flextube αν συμβαίνει σε αυτούς. Επίσης (έχει τύχει σε μένα) ένας εστιαστής που δεν κάθεται κάθετα στο σωλήνα μπορεί να δημιουργεί τέτοια ζητήματα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κυκλική απεικόνιση του δευτερευοντος δεν γίνεται απλά με ένα κομμάτι χαρτί απέναντι από τον δευτ. και tiltάρισμα μέχρι να φανεί σαν κύκλος;Θέλω να πω,χρειάζεται απαραίτητα προσοφθάλμιος φακός σε αυτό το βήμα;Γιατί τόσο καιρό το κάνω χωρίς φακό.Απλά κοιτάω μέσα από τον εστιαστή (χωρίς το φιλμοκαπάκι).

 

Ασχολήθηκα και εγώ με την ευθυγράμμιση αυτό το σ/κ. Ήθελα να το λύσω όλο το τηλεσκόπιο αλλά συγκρατήθηκα.Το κέντραρα κάτω από τον εστιαστή,η απεικόνιση πάνω στο δευτερεύων είναι τέλειος κύκλος,οι αράχνες έχουν το ίδιο μήκος (τις πείραξα και αυτες) αλλά ένα μικρό πρόβλημα παραμένει ακόμα.

Αφού τελειώσω την διαδικασία -συμπ. και του πρωτ- και κοιτάξω μέσα από το φιλμοκαπάκι φαίνεται λίγο η βίδα συγκράτησης από το ένα κομμάτι της αράχνης.Και αυτό το πρόβλημα παραμένει πάντα,ότι και να κάνω.Το είχα θέσει το ζήτημα αυτό αλλά ακόμα δεν βρήκα λύση. :-k

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρειάζεται φακός, απλά με βολεύει. \:D/

Τώρα, όντως το offset ήταν ενσωματωμένο στην αραχνη, το μέτρησα με χάρακα. Εγώ πείραξα τα άλλα δύο λαμάκια, όχι αυτά του offset, για να κεντράρεται το δευτερεύον στον σωλήνα του εστιαστή. Υποπτεύομαι πως από τις μετακινήσεις έχει ίσως απευθυγραμμιστεί ο εστιαστής και θέλει ρύθμιση, γιατί αν μετρήσω τα άλλα δυο λαμάκια, με τη ρύθμιση που έκανα τώρα, το ένα είναι μακρύτερο κατά ένα δυο χιλιοστά σε σχέση με το άλλο. Αλλά δεν με ενοχλεί αυτό.

Τώρα πρέπει να κοιτάξω πως να κάνω το δευτερεύον να φαίνεται εντελώς κυκλικό, γιατί είναι δύσκολο να το πετύχω ακριβώς με το μάτι και τώρα έχει ελαφρώς ελλειπτικό σχήμα... ](*,)

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρεπιπτόντως, η αράχνη του flextube είναι η κλασσική με τα τέσσερα λαμάκια.
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα πρέπει να κοιτάξω πως να κάνω το δευτερεύον να φαίνεται εντελώς κυκλικό, γιατί είναι δύσκολο να το πετύχω ακριβώς με το μάτι και τώρα έχει ελαφρώς ελλειπτικό σχήμα... ](*,)

 

Για αυτό ακριβώς χρειάζεσαι το concenter... :-note

 

http://www.spheretec.de/10047_2.php

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...ή εναλλατικά αυτό :D

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5506_TS-Concenter-2--colimation-eyepiece-for-Newtonian-Telescopes.html

 

Όσον αφορά την ροδέλα από χαρτόνι που έβαλες μεταξύ των βιδών της ευθυγράμμισης και του holder,

θα σου πρότεινα να δεις την πατέντα στο ακόλουθο βίντεο που την έφάρμοσα και εγώ και δουλεύει άψογα. Εν ολίγοις, bobs knobs με στρογγυλεμένες άκρες, ροδέλα με 3 '' βαθουλοματάκια''

στα σημεία που ακουμπούν οι βίδες (μπορείς να τα κάνεις με μικρά τρυπανάκια 3-4 mm) και ροδέλα από τεφλόν (πάχους 1-2 mm). Μελέτησε το βίντεο για να δεις πως το κάνει

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω να πω ότι πηγή όλων μου των προβλημάτων ήταν η βαρύτητα και το χαρτόνι που είχα βάλει. Έκανα πάντα το πρώτο στάδιο της ευθυγράμμισης δευτερεύοντως με τον σωλήνα οριζόντιο, με αποτέλεσμα να τραβιέται το δευτερεύον προς τα κάτω κι εγώ... πείραζα την αράχνη ](*,) ](*,)! Συνήθως δεν είχα πρόβλημα με αυτό, αλλά με το χαρτόνι που έβαλα, το οποίο ήταν ελαφρώς τσακισμένο, έσπρωχνε κι αυτό το δευτερεύον και διευκόλυνε την εκτροπή του.

Έτσι, έχοντας πάντα το κάτω καπάκι τοποθετημένο (μη μας πέσει κάνα allen μέσα στο πρωτεύων ](*,)), έκανα ρύθμιση με τον σωλήνα κάθετο και το πρόβλημα λύθηκε. Ρύθμισα σωστά και το offset και τώρα πρέπει να έχω τέλεια ευθυγράμμιση (παίρνω σωστό δίσκο του airy)! :cheesy:

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης