Jump to content

Νεφελώματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το Veil θα χρειαστείς οπωσδήποτε φίλτρο OIII (ή UHC). Αν κάποιος το έχει καταφέρει, ας σχολιάσει, φαίνεται σίγουρα με τις 8'' με το φίλτρο ακόμα και από περιοχή με μέτρια προς πολύ φωτορύπανση. Σε σκοτεινούς ουρανούς + μεγάλο τηλεσκόπιο = ένας από τους λόγους που πήρα 12άρι.

 

Παραθέτω:

http://www.skyhound.com/observing/archives/aug1/NGC_6960.html

 

Σε πολύ σκοτεινούς ουρανούς, με το φίλτρο και χαμηλή μεγέθυνση θα το εντοπίσεις, αλλά δεν νομίζω να μπορείς να το "παρατηρήσεις".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το uhc-s θα βοηθησει αλλα το Ο-ΙΙΙ θα αποδωσει καλυτερα. Το Veil το εχω δει απο Παρνωνα με το παλιο μου 6" . Θεωρω οτι απο ενα επαρκως σκοτεινο ουρανο δεν θα εχεις προβλημα. Επειδη ειναι μεγαλο αντικειμενο χρησιμοποιησε ευρυγωνια προσοφθαλμια με χαμηλη μεγεθυνση.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, κάνει. Θες χαμηλή μεγέθυνση για το veil. Το σωστό φίλτρο είναι όντως το ΟΙΙΙ και στο συγκεκριμένο αντικείμενο κάνει θαύματα. Φυσικά, πάντα προσπαθούμε με τον εξοπλισμό που έχουμε.

 

Αν πάντως δεν παρατηρείς από σκοτεινό ουρανό, είναι αναμενόμενο να μη φανεί, είναι αμυδρό αντικείμενο.

 

Επίσης ποιο κομμάτι του δοκίμασες; Προτείνω να προσπαθήσεις στο δυτικό τμήμα (NGC 6960) διότι στη μέση του υπάρχει αστεράκι ορατό με γυμνό μάτι και θα είσαι σίγουρος ότι παρατηρείς το σωστό πεδίο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το NGC6960 προσπαθησα να παρατηρησω αλλα δεν μπορεσα... βεβαια απο οτι θυμαμαι δεν ειχα τοποθετηση το φιλτρο UHC-S, μαλλον για αυτο δεν το ειδα...
BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το veil,ειδικά το δυτικό μέρος (western part-NGC 6960) χρειάζεται φίλτρο UHC (Lumicon,DGM NPB κτλπ) εάν το παρατηρείς απο φωτορυπασμένη περιοχή,και πάλι τότε στο UHC δεν θα παρουσιάσει μεγάλη βελτίωση.Τουλάχιστον αυτό παρατήρησα εγώ.Αντίθετα το ανατολικό τμήμα (eastern part-NGC 6992) είναι πιο εύκολο στον εντοπισμό και ανταποκρίνεται πολύ περισσότερο στο φίλτρο.
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης