Jump to content

Αγορά του bresser skylux από το lidl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας φιλοι, καλες γιορτες να περασετε ολοι καλα.

ενας φιλος ειδε το φυλλαδιο του lidl και θελει διακαως να αγορασει το

μικρο διοπτρικο των 70χιλ. το κοστος του ειναι 80Ε, (εχω διαβασει το post

που αναφερετε στο etx70 και στο συγκεκριμενο τηλεσκοπιο,αλλα με παρακαλεσε να γραψω νεο post) τι λετε για αυτο το τηλεσκοπιο,εγω του ειπα οτι εχω

αντιθετη αποψη(να μην το αγορασει)αλλα ειναι στημενος στην οθονη

και περιμενει τις δικες σας κατευθηνσεις

ευχαριστω πολυ,χρονια πολλα. :P :P :P

BLOODY SHADOWS
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο δεν είναι κακό. Η bresser είναι της meade άρα η ποιότητα είναι καλή. Το μόνο που δεν είναι καλό είναι τα προσοφθάλμια και το διαγώνιο πρίσμα (αλλά αρχικά κάνουν τη δουλειά τους και δεν είναι για "πέταμα"), αλλά τα οπτικά του είναι καλά (με μια αγορά καινούργιου διαγώνιου και μερικών προσοφθαλμίων έχεις ένα πολύ καλό και οικονομικό σύνολο). Εγώ θα το αγοράσω για οδηγητικό και αυτόνομο τηλεσκόπιο αφού έχει ισημερηνή στήρηξη!
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί αγαπητοί φίλοι ξεχνάμε την βασική οδηγία του να μην αγοράζουμε τηλεσκόπια της πλάκας? Δεν είναι το πρώτο πράγμα που μαθαίνουμε ως ερασιτέχνες να ΜΗΝ κάνουμε? Γιατί δεν προειδοποιούμε τους νεώτερους συναδέλφους για τους κινδύνους που αυτό επιφυλάσσει?

Τελευταία βλέπω συχνά στο Astrovox να αναφέρονται αυτές οι προσφορές (από Lidl ή Παπασωτηρίου). Ας πούμε στους συναδέλφους να αγοράσουν ένα ζευγάρι καλά κυάλια καλλίτερα. Νομίζω?

Nothing to say, so much to show :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστός ο Αντώνης.

Για κυάλια είναι λίγα

Για βιβλίο εισαγωγής ειναι οκ !!

Για τηλεσκόπιο ας ξεκινήσει απο ένα 6" dob.

ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΔΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ TΕΡΜΑ ΣΤΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ.....

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τους Αντώνηδες 100%. Χίλιες φορές να επενδύσει σε ένα ζευγάρι κυάλια και το nightwatch του Dickinson ή να κρατηθεί για κάποιο μικρό dob, παρά να πάρει ένα φτηνό τηλεσκόπιο-παιχνίδι που θα του προκαλέσει μονάχα εκνευρισμό..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πρώτο τήλε ειμαι φυσικά αρνητικός.

Για οδηγητικό όμως θα το έπαιρνα ευχαρίστως.

Θα μου έμενε βέβαια ο τρίποδας,αλλά ... κάπου θα τον βολεύαμε κι αυτόν!

(κυάλια,φωτ/κη μηχανή...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε hammer το φθηνο το κρεας τα σκυλια το τρώνε.Πες στο φιλο σου αν υπαρχουν τα χρηματα να παρει ενα πραγματικο τηλεσκοπιο.Αν δεν τα εχει τοτε να κανει αποταμιευση.

 

Τα σωστα βήματα για να μπει κανεις στον χώρο της ερασιτεχνικης αστρονομιας ειναι.

 

1)ενα βιβλιο.το nightwatch ειναι πολυ καλο.κοστος 33.17ευρω. http://www.papasotiriou.gr/results.asp?cat=0&mode=0&ty=1&av=nightwatch&Go.x=12&Go.y=6&Go=Go

 

2)Παρατηρηση του ουρανου με γυμνα ματια για την αναγνωριση των κυριοτερων αστερισμων.(θα σε βοηθησουν οι χάρτες του βιβλιου).

 

3)ενα ζευγαρι κιάλια 8χ50 ή 10χ50.(μεγαλυτερα κιαλια δεν κουμανταρονται.θελουν τριποδα κ ετσι γινονται δυσχρηστα.αυτο ομως ειναι προσωπικο θεμα κ χωραει μεγαλη συζητηση )κοστος 80 εως 200ευρω.Παρα πανω το θεωρω ασκοπο.(κ αυτο χωραει πολυ συζητηση)

www.astronomy.gr

www.telescopeshop.gr

www.aktistar.com

 

4)Τηλεσκοπιο.500 ευρω(αν δεν κανω λαθος μ αυτα τα χρηματα περνεις dobsonian 8 ιντσες ) εως οσο τραβαει η ψυχη σουΕδω κολαει κ η αποταμιευση.Μεχρι να μαθει με τα κιαλια τα βασικα του ουρανου θα εχει μαζεψει κ χρηματα για το πρωτο του αλλά σοβαρο τηλεσκοπιο

 

Αν σφαλω κάπου ας με διορθωσει καποιος ποιο εμπειρος

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά θα το έκανα δώρο στον ανηψιό μου για να λέει στα παιδιά στο προνήπιο που που πηγαίνει ότι ο θείος του του πήρε τηλασκόπιο αλλά τι λέω ξέχασα ότι ήδη του έχω παραγείλει παιδικό τηλεσκόπιο απο επώνυμο κατάστημα της Θεσσαλονίκης.....

Πιστεύω ότι ο γενικός κανόνας λεει ότι πληρώνεις παίρνεις.....

Ο καθένας βεβαια έχει δικαίωμα στην τσέπη του

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά πιστεύω ότι το τηλεσκόπιο αυτό που δίνει το lidl είναι πραγματικά καλό αφού είναι bresser. Απλά αγοράζεις ένα τηλεσκόπιο σαν αυτά που φέρνει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα σε φθηνότερη τιμή λόγο προσφοράς.Το συγκεκριμένο το φέρνει ο εν λόγο αντοπρόσωπος και μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστο. Δηλαδή αν το έπερνε κάποιος από το lidl ή από αυτό το κατάστημα θα υπήρχε διαφορά, αφού και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει εγκύηση;
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Παναγιωτη ας μην κοροιδεβομαστε.το τηλεσκοπιο αυτο ειναι πολυ μικρο.

1)2,7 ιντσες δεν πιστεβω οτι φτανουν.εχω δει με το ETX70 (2,7 ιντσες κι αυτο) κ δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε.

2) Δεν ειναι αποχρωματικο.

3) Η εταιρια που το κατασκεβαζει δεν εχει κ τις καλυτερες κριτικες.

4)Η στηριξη ειναι για κλαματα.(με την πρωτη δοκιμη εφυγε ενα δοντι)οπως επισημανε κ ο Γεώργιος Ταρσούδης

http://www.madpc.net/~firmament/astro/main_screen.html?skylux.html&2

 

Δε λεω τα χρηματα ειναι προκληση.μονο 80 ευρω.ουτε προσοφθαλμιο δεν περνεις.αν καποιος το θελει ως οδηγητικο παω πασο.ή αν εχει καποις τηλεσκοπιο που να αξιζει κ να θελει κ αυτο παλι ειμαι μεσα.Ακομη κ να θελει να το παρει μεχρι να αγωρασει κατι αλλο παλι πασο παω.(οχι δεν ειμαι χαρτοπεχτης)

 

Αλλα για πρωτο τηλεσκοπιο ενως ανθρωπου που απ οτι φαινετε εχει την αγαπη για την αστρονομια (μιας κ θελει διακαως να το παρει) αλλα δεν εχει ξεκινισει με το σωστο τροπο δεν πιστευω οτι τιθετε θεμα χρηματων.Μαλλον (χωρις να θελω να το προδικασω) θ απογοητευθει κ θα τα παρατησει

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο. Το έχω γράψει πολλές φορές αλλά το ξαναγράφω: Ένα τηλεσκόπιο φθηνής κατασκευής είναι πολύ κακή αγορά. Η όραση και ο εγκέφαλός οποιουδήποτε παρατηρητή απαιτούν άνεση και ευκρίνεια για να εκτιμήσουν και να χαρούν μιά εικόνα. Οτιδήποτε προβληματικό αφήνει τελικά μόνο απογοήτευση. Αφού είμαστε ένα εξειδικευμένο forum, και πηγή πληροφόρησης, δεν μπορεί να συστήνουμε φθηνοκατασκευές σε όποιον ενδιαφέρεται αρκετά ώστε να ψάξει αυτή την ιστοσελίδα. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το σκεπτικό των φίλων που αναγγέλουν συχνά τις ευκαιρίες του Lidl, θεωρώ ότι για την αστρονομία ο γυμνός οφθαλμός είναι προτιμότερος από ένα πολύ φθηνό (και αναγκαστικά κακό) τηλεσκόπιο. Αφού όμως κανείς δεν περιορίζεται στο γυμνό οφθαλμό, ας μη δημιουργούμε την ψευδαίσθηση ότι ένα τηλεσκόπιο των 100 ευρώ κάνει για παρατήρηση. Στην πραγματικότητα δεν κάνει ούτε για οδηγητικό αφού ο εστιαστής του δεν έχει τη μηχανική σταθερότητα που απαιτεί η ακριβής οδήγηση. Η μόνη χρήση του είναι η αφαίρεση του φακού, (αν έχει μικρό εστιακό μήκος) για την κατασκευή ενός ερευνητή αλλά αυτό δεν αφορά τον αρχάριο παρατηρητή. Και στο astrovox πλέον είναι πολλοί οι αρχάριοι (ευτυχώς). Ας βοηθήσουμε να συνειδητοποιούν νωρίς ότι τα οπτικά όργανα που είναι χρήσιμα δεν αποκτούνται με λίγα χρήματα.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρε Στέφανε

Δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιηθεί σαν οδηγητικό.

Είτε χρησιμοποιηθεί web camera είτε φωτεινό σταυρόνημα, μία και μόνο φορά θα γίνει η ακριβής εστίαση,κατόπιν θα σφιχτούν οι βίδες και... τελείωσε!

Το λέω με αρκετή σιγουριά γιατι εχω δουλέψει με φτηνα οδηγητικά χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.Θα μου πείς "γιατί αγόρασες το 80ed???"

E,ρωτάμε τα αυτονόητα???

Θα παρουσιάσω σε λίγο και τους δακτύλιους σύνδεσης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι με το τεσάρη προσ. και το δώδεκα δεν θα έιναι καθόλου καλά και δέν θά βλέπειs ότι κάνη το 20 και αυτο με επιφίλαξη. :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με συγχωρείς φίλε

Επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς(δικό μου το λάθος!)

γίνε σε παρακαλω λίγο πιό σαφής

Ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον για τα προσοφθαλμια θα μιλαει ο φιλος krubetis

 

Παιδια μην το ζαλιζουμε πολυ.Το τηλεσκοπιο δεν κανει για αρχαριο.

Αν καποιος που εχει εμπειρια νομιζει οτι μπορει να το εκμεταλευθει μ αλλους τροπους ας το παρει.Στο κατω κατω 80 ευρω ειναι.Ακομη κ για το σαλονι μας μια χαρα ειναι :lol:

 

Τωρα που το σκευτομαι :-k :-k :-k

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκοπιο αυτο προσφερετε με 1 τεσαρη προσοφθαλμιο 1 δωδεκα και 1εικοσαρη αν ληπων τα οπτικα δεν ειναι τοσο καλα και σε συνδιασμο τηs μικρηs διαμετρου που εχει μηπωs η μεγαλεs μεγενθυσηs που δινη το 4 και 12 δεν ειναι λειτουργηκεs και υπαρχη ασαφεια και με χωριs ποιοτητα εικονα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να έχω πρόθεση να μπερδέψω περισσότερο τα πράγματα ούτε να αμφισβητίσω τισ γνώμες των πιο εμπειρων παραθέτω δυο links με θετικές κριτικές για το μικρό τηλεσκόπιο από άτομα που το έχουν δοκιμάσει...

 

http://www.astroman.fsnet.co.uk/skylux.htm

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/268947/Main/268241

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιηθεί σαν οδηγητικό.

Είτε χρησιμοποιηθεί web camera είτε φωτεινό σταυρόνημα, μία και μόνο φορά θα γίνει η ακριβής εστίαση,κατόπιν θα σφιχτούν οι βίδες και... τελείωσε! ...

Βασίλη, αυτό βέβαια είναι το πρώτο που σκέφτεται κανείς, όμως στα 80 ευρώ συνήθως δεν υπάρχει σύστημα κλειδώματος του εστιαστή, κι αν υπάρχει δεν μπορεί να έχει αποτελεσματικότητα (και χρόνο ζωής) στον συνήθως πλαστικό εστιαστή. Νομίζω ότι από τα 200 ευρώ και πάνω μπορεί κανείς να βρει κάτι απλό αλλά κατάλληλο για σταθερή χρήση σαν οδηγητικό τηλεσκόπιο.

(Και πάλι βέβαια δεν θα ειναι κάτι που θα συστήναμε σε έναν αρχάριο για παρατήρηση.)

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδια δηλαδη επειδη η Μπρεσσερ ειναι της Μιντ σημαινει οτι ειναι και καλη? Δεν το νομιζω για κανενα λογο... Ειναι η μπας κλας της Μιντ εκτος απο ελαχιστα μοντελα της. Αυτα τα τηλεσκοπια παραγονται για αλλες αγορες και οχι της ελληνικης... Γιατι αναζητατε το "κατωτερο" προιον? Α η Λιντλ εχει και μικροσκοπια μπρεσσερ να παρουμε κανενα για το μικροκοσμο?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να έχω πρόθεση να μπερδέψω περισσότερο τα πράγματα ούτε να αμφισβητίσω τισ γνώμες των πιο εμπειρων παραθέτω δυο links με θετικές κριτικές για το μικρό τηλεσκόπιο από άτομα που το έχουν δοκιμάσει...

 

http://www.astroman.fsnet.co.uk/skylux.htm

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/268947/Main/268241

 

 

Θα διαβασες επισης στο cloudynight οτι αρκετα τηλεσκοπια χαλασαν τα γραναζια τους σε μια μερα παρατηρησης, οπως επισης και ρωγμες στα μεταλλικα μερη... Ποιοτητα ΑΑ'

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να κάνω μια συγκεκριμένη ερώτηση:

το τηλεσκόπιο αυτό κάνει για οδηγητικό με την toucam χωρίς να τοποθετηθεί, ο αμφιβόλου ποιότητας, διαγώνιος; Θα μπει σε άλλη στήριξη, οπότε με ενδιαφέρουν μόνο τα οπτηκά του.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ, ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ...

 

Αναιρω λιγακι τη προταση αυτη για τη συγκεκριμενη εταιρια. Πηγα σημερα και ειδα στο Νομικο δυο μοντελα τα οποια φαινονταν υπεροχα εκ πρωτης οψεος. Μελετηστε το καλυτερα, αλλωστε οπως και να το κανουμε ειναι Meade... Οχι οτι και οτι

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή βρε παιδιά αυτό το διοπτρικό απο το lidl δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για επίγεια παρατήρηση?Γιατι κι εγω απο στην Ναυπακτο που μένω βλέπω καθαρά και τους αστερισμούς αλλα και την Πελοπόνησο απέναντι. Η μήπως αντιστρέφει το είδωλο και θα βλέπω πάνω τη θάλασσα και κάτω το βόυνό?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης