Jump to content

Εντυπώσεις και αναμνήσεις από την 8η Πανελλήνια Εξόρμηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις γύρισα από την πανελλήνια!!!!

Θα ήθελα να προσθέσω 2 πράγματα:

Αρχικά, θέλω να πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ τόσο στους διοργανωτές, τόσο και στους εθελοντές

που βοήθησαν στο στήσιμο της όλης επιχείρησης.

Δεύτερον, ένα άλλο που με ευχαρίστησε προσωπικά, είναι ότι αγαπημένος μου νομός και νομός

καταγωγής παράλληλα έτυχε να διοργανώσει όλο αυτό, μιας και έχω καταγωγή από Βοιωτία!!!!

 

ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΈΣ & ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ!!!!!!

Μάκης.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και απο εμενα ειδικά για τους εθελοντές που χωρίς την συνδρομή τους δεν θα λειτουργούσε αυτή η μικρή πόλη που στήθηκε στην μέση του πουθενά.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γυρίσαμε κι εμείς από την 8η ΠΕΕΑ.

 

Περάσαμε ωραία, συναντήσαμε φίλους νέους και παλιούς, είδαμε νέα μέρη και φύγαμε έχοντας κάνει και μια πολύ καλή παρατήρηση το βράδυ του Σαββάτου, όπου παρατηρώντας το Galaxy cluster στον Πήγασο βοηθήσαμε μια νέα φίλη της αστρονομίας να δει πώς κυνηγάμε deep sky αντικείμενα.

 

Κλείνοντας θα ήθελα να συγχαρώ κι εγώ με τη σειρά μου τους διοργανωτές και τους εθελοντές για την πολύ καλή δουλειά που έκαναν. Εκ πείρας γνωρίζω ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να οργανώσεις μια τέτοια εκδήλωση και να διαχειριστείς τόσο κόσμο σε ένα βουνό. Συγχαρητήρια και πάλι.

 

Άντε και του χρόνου στην 9η Πανελλήνια!

 

IMGP5243.thumb.JPG.689af9acdee73b2acd2b6ba04ffccb34.JPG

Από εδώ παρατηρούσαμε.

 

IMGP5311.thumb.JPG.a9fa8e672e65b40712c2a86cf5b025be.JPG

Άλλη μια άποψη του Αετού

 

IMGP5282.thumb.JPG.dfba2dde772b2869eda7c978cd48b5f3.JPG

Οικογενειακή φωτό στο θόλο της ΑΕΣ

 

IMGP5258.thumb.JPG.2c0eb4d370731e6e248a7f000b40fc31.JPG

Παιδικές δραστηριότητες στο θόλο της ΑΕΣ

 

IMGP5249.thumb.JPG.46eb771bcb0a2f7773c1170602a0c9ef.JPG

Αετός, ο χώρος των αστροφωτογράφων

 

IMGP5247.thumb.JPG.0cbfee8884b2bfc5c3aba00bc28b5e09.JPG

Η θέση Αντάρης, με τη τέντα όπου γίνονταν τα εργαστήρια και στο βάθος η θέση Πλειάδες

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ουρανος ειναι καλος αλλα δεν ειναι επιπεδου Παρνωνα. Τις τρεις ημερες που εμεινα εκει η μεγαλυτερη μετρηση που πηρα στο SQM ηταν 21,40 με το μεσο ορο καπου στο 21,35.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα μεγαλο μπραβο και από εμενα,απο όλα τα καλα λογια και τις φωτογραφιες φαινεται πολύ καλη οργανωση !!! Δυστηχως εγω δεν ειχα την δυνατοτητα να ερθω :( Ελπιζω του χρονου στην 9η ΠΕΕΑ να μπορεσω να ερθω. Καλη δυναμικη συνεχεια και καθαρους ουρανους !!!

 

Φιλικα,

Γιωργος Λεκκας :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν λίγες ώρες επέστρεψα από την 8η ΠΕΕΑ. Περάσαμε υπέροχα, ευχαριστούμε όλους όσοι συνέβαλαν, διοργανωτές και εθελοντές! Για μένα ήταν ένα πολυπόθητο ταξίδι για να βρεθώ και πάλι ανάμεσα σε αγαπημένους φίλους, μετά από μήνες και μήνες ξενιτιάς!

DSCN2029.thumb.jpg.7a84590e3d4b51c382c05c930a1ac875.jpg

10549289_10152560344639144_7417234046840098418_o.thumb.jpg.b02ffe8cb4dbbb263dceddb37a5dfe1a.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H Σπαρτη σε ευθεια γραμμη βρισκεται μολις 22 χιλιομετρα μακρια. Δεν ηταν καθολου ορατη η φωτορυπανση της πολης προς τα ΝΔ του μερους αυτου;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H Σπαρτη σε ευθεια γραμμη βρισκεται μολις 22 χιλιομετρα μακρια. Δεν ηταν καθολου ορατη η φωτορυπανση της πολης προς τα ΝΔ του μερους αυτου;

 

Σε όλο τον ορίζοντα ήταν εμφανής η φωτορύπανση

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Θέλω από τη μεριά μου να ευχαριστήσω τους διοργανωτές για τη φιλοξενία στην 8η Π.Ε.Ε.Α.

Η εμπειρία μου από τις προηγούμενες διοργανώσεις, μου επιτρέπει να γνωρίζω από πρώτο χέρι τις δυσκολίες του όλου εγχειρήματος.

Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι η τοποθεσία είχε πολλά αρνητικά (κακός δρόμος πρόσβασης, ελάχιστες υποδομές, βουνά και δέντρα σε όλη την περίμετρο, φωτορύπανση σε όλο τον ορίζοντα, ελάχιστη έως ανύπαρκτη ενημέρωση για βασικά θέματα όπως π.χ. το ρεύμα κτλ).

Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι ήταν μια μέτρια Π.Ε.Ε.Α.

Είναι μάλλον καιρός, μέσα από την εμπειρία που έχουμε αποκομίσει από τις 8 διοργανώσεις, να δούμε τις πανελλήνιες εξορμήσεις με διαφορετικό μάτι. Η επιτυχία μιας διοργάνωσης δεν εξαρτάται μόνο από τον αριθμό αυτών που συμμετείχαν, αλλά κυρίως από τις εντυπώσεις με τις οποίες έφυγαν και από το κατά πόσο θα είναι ελκυστική η επόμενη Π.Ε.Ε.Α.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο στα παιδιά του Σ.Ε.Α και στους εθελοντές που διοργάνωσαν μια τόσο ωραία συνάντηση. Είδαμε τους παλιούς φίλους και γνωρίσαμε νέους φίλους , ανταλλάξαμε πληροφορίες , μάθαμε νέα , εμπνευστήκαμε από τη δουλειά φίλων , παρατηρήσαμε νέους στόχους και φυσικά απολαυσαμε την υπέροχη φύση του Ελικώνα. Ήταν υπέροχα!! :D
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ όμορφη εμπειρία, καθαρός ουρανός ιδιαιτέρως τις τελευταίες μέρες. Συναντήσαμε παλιούς φίλους και γνωριστήκαμε με καινούργιους, απλά υπέροχα…..

SDC19129.thumb.JPG.030da2baad36c2acbb36d51a87becf97.JPG

SDC19139.thumb.JPG.1aa7725eece7f1ff9fa34b1268cf243b.JPG

SDC19126.thumb.JPG.8f50be40a8ce8994017f0b9354ffc3dd.JPG

SDC19136.thumb.JPG.d106cf10dbe7880cce6439ed957f48c8.JPG

DSC05780.thumb.JPG.47d4411b3871dce4aaf7a14345b26860.JPG

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν εξαιρεσουμε τον κακο "πετροδρομο" των 5,5 χιλιομετρων που διαλαγες αυτοκινητο αν δεν πηγαινες σιγα τοτε μπορω να πω οτι ο ουρανος ηταν απιστευτα καθαρος και φωτεινος εκτος απο την πρωτη βραδια λογο απογευματινης βροχης.

Τα αστερια εδειχναν καταλαμπρα,εικονες πεντακαθαρες ως και καποια αστρικα σμηνη λιγο πιο πανω απο τον οριζοντα φαινονταν καθαρα,μπορουσες να διακρινεις τα σχηματα τους.Στα πιο μεγαλα σμηνη (m13,αγριοπαπια,περσεα κ.α)τα εβλεπες τοσο λαμπρα και καθαρα που δεν ηταν απαραιτητο να κανεις μεγαλυτερη μεγενθυση !!!

Για μενα ο Ελικωνας ειχε καλυτερο ουρανο ακομα και απο Παρνωνα στο οποιο ειχα παει στην 6η ΠΕΕΑ

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπέρα και απο μένα. Ηταν η παρθενική μου συμμετοχή σε αστροεξόρμηση και μου άφησε πολύ όμορφες εντυπώσεις. Δυστυχώς βρέθηκα στον Ελικώνα μόνο για λίγες ώρες καθως δουλευα το Σάββατο αλλά το ίδιο βράδυ αποζημιώθηκα αντικρίζοντας για πρωτη φορά DSO κάτω από έναν εκπληκτικό ουρανό. Η ευχη μου για γαλαξίες, διπλούς και νεφελώματα πήρε σαρκα κ οστά αμέσως μετά την λήξη της ουρανογραφίας =D> . Τα τηλεσκόπια του συλλόγου πήραν φωτιά όπως και τα μάτια μου που δεν χόρταιναν αυτα που έβλεπαν. Μετά από κανα 2ωρο γυρισα στην σκηνή μου και αρπαξα το μικρό τηλεσκόπιο των 70mm και βάλθηκα να βρώ ότι μπορούσα μόνος μου απο σφαιρωτά και ανοικτά σμήνη. Στην αρχή έβαλα τα γέλια αδυνατώντας να βγαλω άκρη με τοσο πλούσιο σε αστρα ουρανό. Στην αθηνα παλευω να ξεχωρίσω ολοκληρους αστερισμούς στην προσπάθεια μου να τους μάθω και στο βουνό που ήταν όλοι παρόντες εχασα την μπάλα. Αν αυτό δεν είναι ειρωνία δεν ξέρω τι άλλο μπορει να είναι. Εν τέλη ακολούθησα την γαλακτική οδό και το μικρό έδειξε τα δόντια του :cheesy: Εξαντλημένος κατα τις 4 το βράδυ αποκοιμήθηκα αλλά ορκίζομαι οτι στον υπνο μου το αστρικό ταξίδι συνεχίστηκε. Για την οργάνωση δεν έχω να πω πολλά. Η υποδοχή ήταν φιλική, η παρουσιαση -οση πρόλαβα- για την πλανητική φωτογραφιση ηταν πολύ ενδιαφέρουσα, η ουρανογραφία απλά μαγική. Πεινασα είχε να φάω, διψασα είχε να πιώ και κάθε ερώτηση που είχα μου την απάντησαν. Το μόνο που μου έλειψε ήταν ο περισσότερος χρόνος και η γνωριμία με φίλους του astrovox καθως απ οτι έμαθα οι περισσότεροι βρίσκονταν σε διαφορετικό πεδίο . Την επόμενη φορά :D Θα ηθελα να ευχαριστήσω κ γω τους διοργανωτες και τους εθελοντές καθώς και τα παιδιά του συλλόγου που απαντούσαν υπομονετικά ξανά και ξανά στις ίδιες ερωτήσεις. Κρίνω την εμπειρία μου απο την αστροεξόρμηση ως πορωτική :twisted: καθως το ενδιαφέρον μου για την παρατήρηση 5πλασιάστηκε.

 

Υ.Γ η μόνη απογοητευτική εικόνα ηταν αυτη του κρόνου καθως το προσοφθαλμιο ηταν πολυ χαμηλής μεγένθυσης με αποτέλεσμα ο κρόνος να είναι παρα πολύ μικρός αδικώντας το 8" cat

 

υγ2. Νομίζω πως έγινα junkie των πλανητικών νεφελώματων, απιστευτα αντικείμενα!

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης