Jump to content

Προσοφθάλμια για ανταλλαγή + Ζήτηση - ΕΚΛΕΙΣΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο είχα το 10ιντσο, τα βασικά μου προσοφθάλμια για DSO ήταν ο 22mm LVW, ο 11mm Nagler κι ο 8mm plossl της Televue. Δυστυχώς στο C8 μόνο ο plossl με ικανοποιεί (κι αυτός ως πλανητικό προσοφθάλμιο). Προφανώς δεν χάλασαν... τα προσοφθάλμια, απλά για τις ανάγκες του C8 (και το διπλάσιο f ratio) θα πρέπει να αναπροσαρμόσω το setup μου. Για το λόγο αυτό σκοπεύω να προσφέρω σε πρώτη φάση για ανταλλαγή τα παρακάτω προσοφθάλμια:

 

Vixen LVW 22mm (140 ευρώ)

Televue Nagler 11mm (150 ευρώ)

 

Αν μετά από 2 βδομάδες δεν υπάρξει κάτι καλό για ανταλλαγή, τότε τα παραπάνω θα πάνε προς πώληση στις τιμές που αναφέρονται.

 

Επίσης το:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2333_TS-PARAGON-ED-40mm-2--Superweitwinkel---68-Grad---6linsig.html (80 ευρώ)

Είναι κοντά στον 31mm Aspheric κι επειδή ο τελευταίος λόγω μεγέθυνσης συνήθως κερδίζει, ο σαραντάρης δεν έχει πολύ δουλειά. Είναι όμως καλό προσοφθάλμιο και προτείνεται για τηλεσκόπια με μεγάλο f (maksutov ή διοπτρικά).

 

Μόνο για την περίπτωση της ανταλλαγής και μόνο αν πρόκειται να δελεάσουν κάποιον από εσάς που θα έχει μια εξίσου δελεαστική πρόταση για μένα, θα μπορούσα να διαθέσω και τα ακόλουθα:

Vixen LVW 13mm

Baader Genuine Ortho 5mm

 

Με ενδιαφέρουν προσοφθάλμια στο εύρος 15-19mm. Επίσης κάτι ποιοτικό σε 10mm για πλανητική. Θα προτιμηθούν φίλοι από Αθήνα - Κόρινθο.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κάποιος έχει για πώληση προσοφθάλμιο σε εύρος 16-19mm σε Televue ή ES (ή κάτι εφάμιλλο), ας μου στείλει ένα ΠΜ.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης