Jump to content

Αστρονομία με κιάλια όπερας


KonstantinosM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τελευταία χρόνια στην αναζήτηση διαφορετικών εμπειριών στο χόμπι μας, χρησιμοποιώ στις βροχές διαττόντων τα βελτιωμένα κιάλια όπερας Widebino 2.3X40.

Όσο και αν ακούγεται παράξενο, εάν τα κιάλια όπερας έχουν υψηλή απόδοση μπορούν να διαφοροποιήσουν την απόλαυση της θέασης. Ή να την μεγαλώσουν.

Αυτό που προσφέρουν τα συγκεκριμένα κιάλια είναι μια ενίσχυση στα μάτια, μια καλή βελτίωση, κάτι σαν βιονική όραση.

 

[fullalbumimg]18094[/fullalbumimg] [fullalbumimg]18095[/fullalbumimg] [fullalbumimg]18093[/fullalbumimg]

 

 

 

Με ευρύ πεδίο περίπου 25 μοιρών (!), ανεξάρτητη εστίαση, ποιοτικά πολυεπιστρωμένα και μεγέθυνση μόλις 2.3Χ, ακόμη και οι αμυδροί διάττοντες είναι απολαυστικοί αφού πλησιάζουν έτσι σε λάμψη τους φωτεινούς που βλέπω με γυμνούς οφθαλμούς. Πολλές φορές επίσης ανακαλύπτω κάποιους αρκετά αμυδρότερους, που με γυμνά μάτια δεν θα διέκρινα. Έτσι αυξάνεται ο αριθμός των μετεώρων που βλέπω σε μια βραδιά. Η αναζήτηση έχει αποκτήσει άλλη διάσταση. Τα δε μεγάλα μετέωρα είναι σαν πυροτεχνήματα διπλασιάζοντας το μέγεθός τους.

 

Την αφορμή να μοιραστώ την εμπειρία αυτή, μου την έδωσε ο αριθμός των διαττόντων από τους Περσείδες που είδαμε με αυτά τις τελευταίες ημέρες από τις αρχές του μήνα. Παρόλο που η Σελήνη στην συνέχεια δεν βοηθούσε με το δυνατό φως της, οι διάττοντες γινόντουσαν πιο εύκολα εμφανείς.

 

Σίγουρα δεν είναι κιάλια για συστηματική παρατήρηση περισσότερο θα τα χαρακτήριζα σαν ένα γκάτζετ. Λόγω αυξημένου κόστους επίσης και καμπυλότητας, δεν είναι τα πρώτα κιάλια που θα πάρει κάποιος, έναντι άλλων με μεγαλύτερη μεγέθυνση και ποιοτικότερου πεδίου. Όμως ας υπάρχουν απλώς σαν αναφορά, για άλλη μια δυνατότητα που μας προσφέρουν τα κιάλια στην αστρονομία.

Με το πεδίο στις 25 μοίρες ολόκληροι αστερισμοί χωρούν μέσα τους, προσφέροντας μια διαφορετική εμπειρία στο σκανάρισμα του ουρανού. Στην ανεύρεση και παρακολούθηση των διαττόντων, χρειάζεται λίγη τεχνική και την έχω βελτιώσει με τον καιρό ώστε να είναι εύκολο να ελέγχω αρκετά μεγάλο κομμάτι του ουρανού.

 

Πάνω από όλα, έχει μεγαλώσει η διασκέδαση! :D

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την σκάλα του…. Μιλάνου, ανέβασμα στον νυκτερινό ουρανό.

Θυμάμαι την απόλαυση που ένιωσα όταν μου τα έδωσες να δω πέρσι.

Αλλά είπαμε η ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ…. η’ «ΝΟΜΙΖΕΙΣ» ότι απολαμβάνεις.

 

:D

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη σε έχω με τα κιάλια σε πρωινή φωτογραφία, από την περυσινή Ολυμπιάδα Αστρονομίας στον Βόλο...

Φαίνονται και καλύτερα οι επιστρώσεις σε αυτή.

IMG_4021c.thumb.jpg.ca07548c1402c5d0b4b9f3a26994370e.jpg

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωσταντίνε , θα ήταν ωραίο να γίνει μια κατασκευή έτσι ώστε αυτά τα κιάλια να φοριούνται στο κεφάλι σαν γυαλιά και να μη χρειάζεται να τα κρατάς. Πόσο περίπου κοστίζουν και από που μπορεί κανείς να τα αγοράσει?
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εδώ https://archive.org/details/astronomywithope00servuoft online δωρεάν καθότι δεν είναι πια σε copyright :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βιβλίο το έχω τυπωμένο και πράγματι είναι ήταν ένας ανεκτίμητος σύντροφος κάποιες βραδιές. Όχι τόσο για τα όσα περιείχε, αλλά για τον τρόπο που είναι γραμμένο το 1890 ολοκληρώνοντας το ταξίδι μου στο παρελθόν παρέα με τα κιάλια. Ένα βιβλίο που δεν πρέπει να λείπει από την συλλογή μας.

 

Κωσταντίνε , θα ήταν ωραίο να γίνει μια κατασκευή έτσι ώστε αυτά τα κιάλια να φοριούνται στο κεφάλι σαν γυαλιά και να μη χρειάζεται να τα κρατάς. Πόσο περίπου κοστίζουν και από που μπορεί κανείς να τα αγοράσει?

 

Θανάση η ιδέα σου είναι πολύ καλή, γιατί στην πράξη ακόμη και αυτά δεν τα αντέχει κάποιος να τα κρατάει στο χέρι μετά από λίγη ώρα. Η εταιρία που μπορεί να τα αγοράσει κάποιος είναι η Kasai Trading στην Ιαπωνία. Το κόστος για βιονική όραση μαζί με τα μεταφορικά είναι περίπου 200 δολάρια.

 

http://www.kasai-trading.jp/widebino28.htm

 

Κατεβαίνοντας στην σελίδα θα δεις και υλοποιημένη την ιδέα σου.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2.3X40 δεν θα βγάζουν 17mm κόρη εξόδου; Είναι χρήσιμη μια τέτοια κόρη εξόδου; Και η τιμή ειναι τσιμπημένη...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο η παρατήρηση σου για την κόρη εξόδου είναι σωστή, χαίρομαι που κάποιος το προσέχει. Τα κιάλια αυτά είναι μία κατασκευή Γαλιλαϊκής διόπτρας. Ένα Γαλιλαϊκό σύστημα δεν έχει κόρη εξόδου με τον τρόπο που γνωρίζουμε. Επίσης δεν μεσολαβούν πρίσματα απλώς οι προσοφθάλμιοι είναι αρνητικοί. Όσο μεγαλύτεροι οι αντικειμενικοί τόσο μεγαλύτερη η exit pupil. Στην πραγματικότητα σε ένα τέτοιο σύστημα, exit pupil είναι το άνοιγμα της κόρης του οφθαλμού μας.

 

Το είπα ότι είναι ακριβά. Αν δεις όμως μια φορά από μέσα τους, δίπλα με οποιαδήποτε κιάλια όπερας, θα καταλάβεις γιατί έχουν τέτοια τιμή. Δεν είναι μόνο οι επιστρώσεις. Τα οπτικά είναι πράγματι εξαιρετικά για να διορθώσουν και να αποφύγουν (όσο μπορούν) τα σφάλματα του πεδίου που έχουν όλες οι Γαλιλαϊκές διόπτρες.

Η κατασκευή τους γίνεται και πάλι από το εργοστάσιο Kunming United Optics (τι έκπληξη!).

 

Μετά από καιρό χρήσης, είναι ένα από τα 2-3 κιάλια που δεν θα τα άλλαζα.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η απόλυτη απόλαυση. Τα φοράς και πετάς! Για παρατηρήσεις διαττόντων , για απλωμένα ανοικτά σμήνη ή μικρούς σχηματισμούς αστεριών ( κρεμάστρα , Kemble cascade ) ότι καλύτερο. Αν μπορούσαμε να προσαρμόσουμε και δύο φίλτρα αποκοπής ακτινοβολιών και αύξησης του κοντράστ ( τύπου UHC-S) θα μπορούσαμε να παρατηρήσουμε και εκτεταμένα νεφελώματα εκπομπής ( california nebula , north american nebula ) αλλά και τον γαλαξία μας. Αν συνδυάσεις αυτού του τύπου την παρατήρηση με τ αγαπημένη μουσική με ακουστικά τότε βρίσκεσαι σε απόλυτη nirvana.

bwbgset.jpg.79deaf8e51e263cf7c37a4b8ee4e9b50.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εδώ https://archive.org/details/astronomywithope00servuoft online δωρεάν καθότι δεν είναι πια σε copyright :cheesy:

 

 

παρεπιμπτόντως...

 

Noble: Hours With A Three-Inch Telescope (1887)

 

για την όπερα ξεκίνησα, μα με συνεπήρε ο τίτλος κ το περιεργάστηκα απνευστί, ολόκληρο το απόγευμα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μπορούσαμε να προσαρμόσουμε και δύο φίλτρα αποκοπής ακτινοβολιών και αύξησης του κοντράστ ( τύπου UHC-S) θα μπορούσαμε να παρατηρήσουμε και εκτεταμένα νεφελώματα εκπομπής ( california nebula , north american nebula ) αλλά και τον γαλαξία μας.

 

 

Υπάρχουν στην σελίδα με το αρχικό λινκ που έδωσα αυτά τα δαχτυλίδια, που είναι προσαρμογείς φίλτρων 2". Τοποθετούνται μπροστά στους αντικειμενικούς και σε αυτά βιδώνονται τα φίλτρα.

 

[fullalbumimg]18116[/fullalbumimg] [fullalbumimg]18117[/fullalbumimg]

 

Σχετικά με την ειδική κατασκευή που φοριόνται στο κεφάλι... Το μόνο που σκέφτομαι επειδή τα κιάλια αυτά τα έχω χρησιμοποιήσει μεν για αρκετή ώρα σε κάθε βραδιά, αλλά με βάλε-βγάλε μπροστά στα μάτια, μια μόνιμη στήριξη μπροστά στα μάτια μας, σμήνη, αστερισμοί, Γαλαξίας και πολύωρη χρήση με ενισχυμένη όραση, μουσική και άνεση, πρέπει να είναι εθιστική και ίσως το ξεκόλλημα δύσκολο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν πρωτοείδα τον τίτλο του νήματος δε μου τράβηξε ιδιαίτερα την προσοχή. Όταν όμως το διάβασα, ενθουσιάστηκα. Αγνοούσα τη συγκεκριμένη δυνατότητα και μου φάνηκε ιδιαίτερα ελκυστική αυτή η "βιονική" όραση, μια ενίσχυση στις δυνάμεις των οφθαλμών τέτοιου μεγέθους που να μη μοιάζει "ξένη" αλλά προέκταση της δικής μας όρασης. Έχω πειστεί ήδη πως θέλω να το δοκιμάσω και μπαίνει στη λίστα των μελλοντικών αγορών (μαζί με τη μάσκα φυσικά!)
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

 

Κυάλια όπερας, βρήκα κι εγώ στο Μοναστηράκι ένα ζευγάρι 2,3 x 40!

Η ιδέα προσαρμογής τους σε μάσκα οξυγονοκόλλησης πολύ καλή.

Στην δική μου πρόχειρη κατασκευή δουλεύουν μια χαρά.

 

Υ.Γ. Δημήτρη Γκιώνη είναι έτοιμα για τεστ. :)

 

Λευτέρης Βακαλόπουλος

4_P9110050b.thumb.jpg.13126b9dfdc3a309807a31ba567e5c1f.jpg

3_P9110048b.thumb.jpg.0cd194aabe29894db28c667f17deabb2.jpg

2_P9120053b.thumb.jpg.ec95ec2330bb43bdc1eda07dbe59afa6.jpg

1_P9120051b.thumb.jpg.f8a4e0386cdf97b517bd58c5ac525a6f.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Υ.Γ. Δημήτρη Γκιώνη είναι έτοιμα για τεστ. :)

 

Λευτέρης Βακαλόπουλος

 

Ευχαρίστως το τεστ μόλις μου βρεις και μένα ένα ζευγάρι στο Μοναστηράκι, :cheesy:

 

Καλό κυνήγι διαττόντων. =D>

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πρόκειται να αγοράσει κάποιος από την Ιαπωνική Kasai Trading υπάρχει η δυνατότητα για χαμηλότερη συνολική τιμή αφού στην τιμή πρέπει να συμπεριλάβετε και τους φόρους.

 

Η Kasai δεν θέλει όμως να γίνεται συζήτηση, γι αυτό αν δεν έγινε απόλυτα κατανοητό, στείλτε μου πμ για περισσότερα.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντινε καταρχας συγχαρητηρια ακομα μια φορα για τις καινοτομες ιδεες σου! =D>

το συγκεκριμενο κατάστημα δεν χρεωνει μεταφορικα ή εγω κανω λαθος?γιατι σε καποια προιοντα εχει πολύ καλες τιμες κ αν δεν χρεωνει μεταφορικα.... [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Γιώργο ευχαριστώ! Η συναλλαγή με το κατάστημα μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

 

Πράγματι σε κάποια προϊόντα όπως είχα δει δεν χρεώνει μεταφορικά. Για τα κιάλια αυτά εγώ είχα πληρώσει μεταφορικά 1800 Yen = 12,8 ευρώ σήμερα. Ανατρέχοντας στην συναλλαγή παρατήρησα επίσης το εξής πολύ καλό... Όταν τα αγόρασα πλήρωσα περίπου 180 ευρώ. Γι αυτό και ανέφερα ότι είναι ακριβά. Από τότε όμως η τιμή τους αλλά και η ισοτιμία μεταξύ Yen-Ευρώ έχει αλλάξει αρκετά και χρειάζεται κάποιος πλέον μόνο 112 ευρώ συνολικά (99+13).

 

Συνεπώς, και σχετικά με ότι έγραψα στο τελευταίο μου ποστ, ίσως να μην υπάρχει θέμα με το ελληνικό τελωνείο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης