Jump to content

Unitron/Polarex Model 155 Photo Equatorial


Maniot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

χτες, συναρμολογηθηκε απο εμενα και τον Γιωργο Κορωνη (ευχαριστω πολυ Γιωργο!!!), ενα εξαιρετικο και σπανιο ευρημα. Ενα πληρες Unitron/Polarex 102mm f/15 photo equatorial.

 

Το τηλεσκοπιο μαζι με μερικα βιβλια πουληθηκαν προσφατα σε μενα.

 

Με βαση μια μικρη ερευνα, και με κυριο στοιχειο την περιγραφη του ηλεκτρικου κινητηρα το τηλεσκοπιο πρεπει να εχει κατασκευαστει στις αρχες της δεκαετιας του 1950. Εχει ολο τον συνοδευτικο εξοπλισμο του και χρειαζεται μονο ευθυγραμιση και μια μικρη μετατροπη στον κοχλια ρυθμισης του αξονα ορθης αναφορας ως προς το υψος.

 

Εχω ηδη αναρτησει μερικες φωτογραφιες.

 

Ευχαριστω την τυχη για την αποκτηση του οργανου αυτου που με γυρισε πολλες δεκαετιες πισω, οταν ειδα ενα παρομοιο στην αντιπροσωπεια της Polarex στην πλατεια Κλαυθμωνος, αλλα και τη συζυγο μου που εδωσε το πρασινο φως για την αγορα (το τηλεσκοπιο ειναι τεραστιο για ενα διαμερισμα).

 

Φιλικα

 

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο φίλε Δημήτρη για το μεράκι σου. Όντος είσαι τυχερός, και ακόμα πιο τυχερός για κάποια μικρο προβληματάκια. Εδώ είναι το ενδιαφέρον σημείο, διότι η επίλυση τους θα σε ταξιδέψει ακόμα πιο πίσω στό χρόνο. Κρίμα να μένω μακριά. Νομίζω ότι θα μπορούσα να σε βοηθήσω για την ισημερινή στήριξη.

Πρόσεξε την. Είναι ένα υπέροχο όργανο. Τέλος γράψε μας, αν θέλεις, το πώς γίνεται η μικρο μετρική κίνηση στον άξονα της απόκλισης.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.

Σχετικα με το θεμα του πολικου αξονα ειμαι σε καλο δρομο.

Ο αξονας αποκλισης δεν εχει γραναζι. Η κινηση γινεται με δυο κοχλιες tangent. Ο ενας δινει γρηγορη κινηση ενω ο αλλος κινει μικρομετρικα.

 

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φαντάστηκα, αλλά δεν ήμουν σίγουρος.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια και καλορίζικο φίλε Δημήτρη και ευχαριστώ για την πρόσκληση να το συναρμολογήσουμε μαζί! Αν πω πως δεν σε ζηλεύω για τον θησαυρό που απέκτησες θα ειναι ψέμα χεχεχε :mrgreen:

Άντε να δούμε με το καλό και τον ουρανό την επόμενη φορά!!!! Αυτό το τηλεσκόπιο είναι σαν το εκλεκτό κρασί γίνεται ακόμα καλύτερο με τα χρόνια!!!! :D

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα να ειμαστε και μακαρι τα παιδικα μας ονειρα να γινονται ΜΗ γινονται πραγματικοτητα με κατι τετοιο:

 

http://www.cloudynights.com/classifieds/item/34016-12-f122-dg-refractor-byers-mounting/

 

 

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης