Jump to content

ΑΓΟΡΑ - κιαλια ΚΙΑΛΙΩΝ BRESSER 20X80


Crazy_teacher.l

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

 

Είμαι νέος στο χώρο της αστροπαρατήρησης θα ήθελα να αγοράσω ένα ζευγάρι για να με βοηθήσει στα πρώτα μου βήματα. Θα ήθελα να μου προτείνετε, κιάλια για παρατήρηση.?Αυτα σκέφτομαι να αγοράσω.?http://www.e-shop.gr/bresser-special-astro-20x80-p-PER.571872 κατά προτίμηση χωρίς προσωπική εμπειρία στη χρήση τους.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας. :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε τα έχω χρησιμοποιήσει,αλλά έχε υπόψιν σου ότι θα χρειαστείς και τρίποδο.

 

Κοίτα κι εδώ για δοκιμές.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewforum.php?f=23

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε τα έχω χρησιμοποιήσει,αλλά έχε υπόψιν σου ότι θα χρειαστείς και τρίποδο.

 

Κοίτα κι εδώ για δοκιμές.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewforum.php?f=23

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου παρα πολυ βολιωτη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια καλή δοκιμή για τα Bresser 20X80 υπάρχει επίσης εδώ www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19663

 

Είχα αναφέρει τα κιάλια αυτά...

 

Πολυεπιστρωμένα με 80mm αντικειμενικούς στην τιμή των 100 ευρώ καινούργια, είναι πράγματι μια καλή ευκαιρία για κάποιον που δεν θέλει να δώσει πολλά χρήματα για κιάλια αλλά θέλει όσο το δυνατόν περισσότερα σε ποιότητα

 

Πράγματι συνυπολογίζοντας ότι αυτή είναι η τελική τιμή διότι δεν χρεώνουν μεταφορικά νομίζω αξίζει για τους λόγους αυτούς να ασχοληθεί κάποιος.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.
Πολυεπιστρωμένα με 80mm αντικειμενικούς στην τιμή των 100 ευρώ καινούργια, είναι πράγματι μια καλή ευκαιρία για κάποιον που δεν θέλει να δώσει πολλά χρήματα για κιάλια αλλά θέλει όσο το δυνατόν περισσότερα σε ποιότητα

.

Τα 100 ευρώ μας τελείωσαν, αναβαθμίστηκαν σε....119.90 € περιλαμβάνει ΦΠΑ :mrgreen:

Πολυεπιστρωμένα και στα....πρίσματα. :^o :lol:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για 80άρια πολυεπιστρωμένα στους φακούς πιστεύω οριακά πάλι καλά είναι, για όποιον έχει διαβάσει το τεστ του giorgos_79 και ξέρει τι περιμένει να αγοράσει με αυτά τα χρήματα.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Bresser Special Astro 20x80 μοιάζουν να ανήκουν στην ίδια σειρά με τα Celestron SkyMaster 15x70 για τα οποία έχουν γραφτεί πολλά τόσο θετικά όσο και αρνητικά. Αν και η τιμή τους είναι ελκυστική τα όσα έχω διαβάσει για τα Bresser δεν με έχουν πείσει ώστε να προχωρήσω στην αγορά τους. Οι δοκιμές που υπάρχουν στο forum αυτό για τα συγκεκριμένα κιάλια δεν περιέχουν πολλές πληροφορίες για την απόδοση τους κάτω από τον νυκτερινό ουρανό. Θα μπορούσε κάποιος που τα έχει δοκιμάσει εκτενέστερα να μας διαφωτίσει;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αγαπητε κυριακο,

εν μερει εχεις δικιο γιατι επικεντρωθήκαμε περισσοτερο σε τεστ των οπτικών κ σε τεχνικα χαρακτηριστικα κ όχι σε μια παρουσιαση αστρονομικων στοχων.το γεγονος όμως της ελλειψης στιβαρου τριποδου με εκανε οσες φορες παρατηρησα τον εναστρο ουρανο να ψαχνω καθαρα ευκολους στοχους.

παρολα αυτα κ για να σε βοηθησω καπως να σχηματισεις μια αποψη,παραθετω καποια στοιχεια από την παρατηρηση μου κυριως στον αστερισμο της ΚΑΣΣΙΟΠΗΣ μια κ βολευει αυτή την περιοδο (αν κ είναι αρκετα ψηλα για το τριποδο μου ](*,) ).

-οσον αφορα το πεδιο μπορω να σου πω ότι χωρεσαν το 'α' της κασσιοπης με το 'η'.επισης χωρεσε ανετα κ το διπλο σμηνος του Περσεα δινοντας μου μια πολύ ομορφη εικονα.

-αναφορικα με τα αντικείμενα βαθεος ουρανου διεκρινα ευκολα το 6ου μεγέθους ανοιχτο σμηνος NGC457 με τον αστερα του που είναι 5ου μεγεθους και σχετικα ευκολα το 7ου μεγέθους NGC663,το δε διπλανο του Μ103 δεν μπορεσα να το δω.

-αναφορικα με ευκολους στοχους (πχ φεγγαρι κ καποιοι πλανητες) εστιάζοντας στον κρονο ΔΕΝ καταφερα να δω καθαρα τους δακτυλιους,ισως όμως για αυτό να φταιει η απευθυγραμμιση των οπτικών.

 

ελπιζω να σε βοηθησα να παρεις μια ιδεα.. :)

 

ΥΓ:η παρατηρηση της ΚΑΣΣΙΟΠΗΣ εγινε από σχετικα σκοτεινο ουρανο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Γενικότερα το πρόβλημα με την ευθυγράμμιση των οπτικών που ανέφερες θεωρείς ότι καθιστά την αστρονομική παρατήρηση δύσκολη; Επίσης σχετικά με την παρατήρηση της Σελήνης και φωτεινών αντικειμένων όπως πλανήτες μήπως τα κιάλια παρουσιάζουν πολλαπλές εικόνες "ghost" και πόσο ενοχλητικό είναι αυτό;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σωστή ευθυγράμμιση είναι περισσότερο αναγκαία στην παρατήρηση με κιάλια από ότι για παράδειγμα σε τηλεσκόπιο. Όχι μόνο η ποιότητα της εικόνας γίνεται η καλύτερη δυνατή που μπορούν να μας προσφέρουν, αλλά αποφεύγουμε την κούραση από την αδιάκοπη προσπάθεια των ματιών να ταυτίσουν τις δύο εικόνες. Σε πολύωρη παρατήρηση με κακή ευθυγράμμιση μπορούμε να φτάσουμε σε δυσφορία, ζαλάδες και κεφαλαλγία.

 

Επίσης σχετικά με την παρατήρηση της Σελήνης και φωτεινών αντικειμένων όπως πλανήτες μήπως τα κιάλια παρουσιάζουν πολλαπλές εικόνες "ghost" και πόσο ενοχλητικό είναι αυτό;

 

Για να μη παιδεύεσαι και να καταλάβεις χοντρικά την διαφορά ανάμεσα στα Celestron 15X70 και τα Bresser 20X80 διάβασε το τεστ για τα Celestron και τα προβλήματά τους. Μηχανικά, είναι και τα δύο τα ίδια. Ίδιος τύπος σώματος, ίδιο σύστημα εστίασης, ίδιος τρόπος συγκράτησης πρισμάτων. Στο τέλος προσθέτεις για τα Bresser περισσότερο φως λόγω μεγαλύτερων 80mm αντικειμενικών και ελαφρώς φωτεινότερη και καλύτερη εικόνα λόγω πολυεπιστρωμένων αντικειμενικών φακών. Άρα και λιγότερο ghost. Απλό είναι...

 

Γι' αυτό και επειδή η διαφορά τιμής είναι μικρή, έγραψα ότι αξίζει καλύτερα να ασχοληθεί κάποιος με τα Bresser 20X80.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά το θέμα είναι για αγορά κιάλια και το συνεχίζετε σαν τεστ. [-X

Αυτά πρέπει να τα γράψετε στο θέμα τεστ κιάλια. [-o<

Τα σκορπίσατε. :cheesy:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19663

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη νομίζω κανείς από όσους απάντησαν δεν ξέφυγε από το θέμα. :cheesy: Αναφορές έγιναν από όλους για σχετικά θέματα και τεστ που θα βοηθήσουν στο αρχικό ερώτημα. Ακόμη και η απάντηση του Γιώργου βοηθάει στο ερώτημα. Δεν έγινε κάποιο τεστ. Σίγουρα καλό είναι να τα συμπληρώνει αυτά που έχει παρατηρήσει και στο αρχικό τεστ του. Όλα καλά!

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης