Jump to content

Πως να διαλύσετε τη ψηφιακή μηχανή σας!


maxplanck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσίευση 358

Οπου ο MaxPlanck παίρνει φόρα αποφασισμένος να υπερπηδήσει τον λάκκο με τα παλούκια μπροστά του!!!

------------------------------

Ως γνωστόν φίλοι ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κάτοχοι ψηφιακών μηχανών οφείλεται στη κακιά συνήθεια του φίλτρου χαμηλού περάσματος να συλλέγει σκόνες ,υδρατμούς και γενικότερα όποια ... αηδία βρεθεί μπροστά του.

Ο ευτυχής κάτοχος της ηρωικής Νικον επεχείρησε να ξανακαθαρίσει το φίλτρο με τον συνδυασμό οινόπνευμα -βατονέτα-πιστολάκι για τα μαλλιά!

Αυτή τη φορά όμως χρησιμοποίησε ΠΟΛΥ παραπάνω οινόπνευμα.

Ετσι ένα μερος αυτού εισχώρησε κάτω απο το φίλτροοοοοο.

ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΠΑΘΩ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ!!!

το φιλτρο είχε γεμισει ... φυσαλιδομπουρμπουλήθρες!!!

------------------------------

Lock up mirror και το service να τριβει τα χέρια του, "έλα λεβέντη μου προχωρησε στη πολυπόθητη οριστική διάλυση"!!!

------------------------------

Πέρασα το μισό βράδυ ζεσταίνωντας-στεγνώνοντας-φυσώντας-σκουπίζωντας.

Τελικά και επειδή ο καλός Θεος αγαπά τον φτωχό του δούλο Max, δείχνει να έχει επανέλθει 100%.

ΟΥΦ ΟΥΦ ΟΥΦ

ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εισαι σιγουρος οτι το οινοπνευμα το εριξες εσυ?(Αν ειμουν φωτογραφικη μηχανη,και σε εβλεπα να πλησιαζεις χαμογελαστος με κατσαβιδια στο χερι,και εγω στο αλκοολ θα το ριχνα) ](*,)

Γεια σου Βασιλη!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εισαι σιγουρος οτι το οινοπνευμα το εριξες εσυ?(Αν ειμουν φωτογραφικη μηχανη,και σε εβλεπα να πλησιαζεις χαμογελαστος με κατσαβιδια στο χερι,και εγω στο αλκοολ θα το ριχνα) ](*,)

Γεια σου Βασιλη!!!

 

Nιιιιίκον

Νιιιιίκον

Εβγα εξω μωρή και δε θα σε πειράξω!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα δεν πειράξεις δεν μαθαίνεις!!! θα αλλάξουμε την παροιμία και θα την λέμε :ψάχνοντας πάς στην πόλη.

 

Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γέλασα με την ψυχή μου με τα σχόλια!

Δεν θα αποφύγω όμως και μια τεχνική συμβουλή. Επειδή το καθαρό οινόπνευμα του εμπορίου περιέχει 5% νερό, δεν ενδύκνειται για σημεία με εσοχές και χαραμάδες. Σε τέτοιες περιπτώσεις μάλλον είναι καλύτερο ένα καθαρό, αμιγές, πτητικό υγρό όπως η ισοπροπυλική αλκοόλη κλπ. που θα εξατμιστεί ολοκληρωτικά μετά τον καθαρισμό.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

475 ευρω

το κοστος επισκευης!!!

Βραχυκύκλωμα στις πλακέτες

sorry δε το πιστεύω

Ευχαριστω θερμά το service της Nikon για τις κοπιώδεις προσπάθειες που κατέβαλε!

"τι πώς ,ρετάρει ο κινητήρας??? αλλάζουμε κινητήρα!!!"

Ετσι γίνομαι και γω μάστορας.

Πάω να πάρω κανα χαπάκι ,να βαρέσω καμμιά ενεσούλα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

περαστικα Βασιλη... :mrgreen:

δν επρεπε να τους πεις οτι εβαλες χερι!

θα πηγαινες απλα κ θα απαιτουσες RMA! :mrgreen: ετσι κανουν.... :wink:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να πω Βασίλη, πόσο έχει καινούργια? καλά πάνε καλά !!! τι να σου πω περαστικά και μην στεναχωριέσαι. Να σε κάνω να γελάσεις λίγο!!!

 

Να σε πω κανένα κρύο ανέκδοτο!!!

 

Γενικά χαλάρωσε!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ γέλειο τα σχόλια :D :D :D . :D

:lol: :lol: :lol: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Δυστυχός MaxPlanck δεν κατάφερε υπερπηδήσει τον λάκκο. :x

Can you see the dark side of the moon?

Φιλικά ο >>star_gazer<<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να πω Βασίλη, πόσο έχει καινούργια? καλά πάνε καλά !!! τι να σου πω περαστικά και μην στεναχωριέσαι. Να σε κάνω να γελάσεις λίγο!!!

 

Να σε πω κανένα κρύο ανέκδοτο!!!

 

Γενικά χαλάρωσε!!!

 

Τρια χρόνια πριν "κάρφωσα" το αυτοκίνητό μου σε ένα τοιχο.

Με 168 Km/h και "σκαστή" τρίτη.

Δεν έσκασα τότε.

Hakuna matata :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτός που είχε τον τοίχο? Πως το πήρε??? :D

Τον τοιχο τον είχαν οι ... πεθαμένοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Στο νεκροταφείο πάνω έσκασα!!!!!!!!!!!!!!!

Όλοι τσίριζαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κουράγιο Βασίλη!

 

Πες μας όμως, πώς σκοπεύεις να καθαρίζεις τον αισθητήρα της D200 που ζαχαρώνεις; :mrgreen:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :lol:

πανω στο νεκροταφειο????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χαχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαα!!!!!!!!!

αυτο πρωτη φορα το ακουω!!!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

(θελω τοσο πολυ να γελασω τρανταχτα,αλλα θα τους ξυπνησω ολους εδω μεσα!... :cheesy:)

ακου ρε τον τρελο!!!!!!!πανω στο νεκροταφειο... ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κουράγιο Βασίλη!

 

Πες μας όμως, πώς σκοπεύεις να καθαρίζεις τον αισθητήρα της D200 που ζαχαρώνεις; :mrgreen:

 

Στεφανάκο, θα ξαναδοκιμάσω με βατονέτα, οινόπνευμα και στεγνωμα αμέσως με το πιστολάκι για τα μαλλιά!Μπορει να ακούγομαι επιεικώς ... αδιόρθωτος αλλά απο τη στιγμή που έπιασα στα χέρια μου το low pass filter και διαπίστωσα ότι ειναι απο το ίδιο υλικό με τα φίλτρα που χρησιμοποιούμε στους προσοφθάλμιους,θα το καθαρίζω με τον ίδιο τρόπο.

Ωστόσο είμαι ένα βήμα πριν την ολοκλήρωση της τοποθέτησης της μηχανής μαζί με τον φακό πάνω στον εστιαστή!

Μολις το δοκιμάσω θα το παρουσιάσω αμέσως!!!

Μήπως και γλυτώσουν απο καποιους μπελάδες οι υπολοιποι κάτοχοι digit-slr!!!!!!!

Oσον αφορα τη d200,η Honda θέλει εξατμίσεις και το άλλο μωρό λάστιχα.

Με βλέπω για d70s...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Maxplanck τι έγινε!!! την έφτιαξάν ? ελπίζω να γίνει σύντομα αν κρίνω από τα λεγόμενα σου!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Maxplanck τι έγινε!!! την έφτιαξάν ? ελπίζω να γίνει σύντομα αν κρίνω από τα λεγόμενα σου!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Oxι Γιώργη δε πρόκειται να την επισκευάσω.Οχι τουλάχιστον στο service του Δαμκαλίδη.Θεωρώ την αποφασή μου εύλογη διότι

α)δεν ξερουν τί έχει και τα αλλάζουν όλα

β)οταν η αξια του σωματος καινούργιου ειναι κατω απο 700 ευρώ δεν μπορεις να ζητας 475 ευρ'ω για δυο τρεις πλακετίτσες που θα τις πάρεις 100 ευρώ!

γ)θα φτιαξουν ένα και θα χαλάσουν δέκα.Δηλ. δεν θα ρυθμίσουν τα χρώματα,την εστίαση και Κύριος οίδε τί άλλο.Αλλα 100 ευρώ για courier!

δ)δεν θα αλλάξουν ccd και θα μου μείνει αυτό με τα ελάχιστα μεν ,υπαρκτα δε, καμμένα pixel

ε)δε γουστάρω να δώσω ούτε φράγκο σε εταιρία που μου απαντα "οχι ΦΥΣΙΚΑ" οταν ζητώ μια μικρή εκπτωση στην αγορα καινούργιου.Εξαίρετο δειγμα γραφής!!!

στ)Οπως ακριβώς εντυπωσιάστηκα κάποτε απο τους τεχνικούς της Saab Λάρισας αλλά και απο το service της Sony στη Θεσ/νίκη για το γνωστικό επίπεδο,το μεράκι και το πείσμα,ετσι ακριβώς απογοητευτηκα απο το service της Νικον εν Ελλάδι.Αναφέρω τα πρωτα δυο service διοτι πιστευω ότι έχουμε εξαιρετικούς τεχνικούς στη χωρα μας!!!

ζ)δέχομαι οτι το συναίσθημα καθορίζει κατα μέγα μερος την αποφαση μου(οπως και καθε κίνηση μου άλλωστε!!) Τα "φράγκα" μου ,θα πάνε εκεί που θέλω εγω!!!

η)και η μηχανή θα ταξιδεψει με φίλο "έξω" να φτιαχτει σωστα και σίγουρα(και φθηνα ελπιζω!)

θ)εστησα "καρτερι" για σωμα d70s στο δίκτυο.Θα ξαναπάρω Νικον μιας και έχω ενα σωρό εξοπλισμό της.

Anybody sell a D70s????

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης