Jump to content

Τηλεσκόπιο για 55% αστροφωτογάφηση, 45% φασματοσκοπία


AFScienceTime

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι στο μέλλον (δεν έχω τα λεφτά ακόμα) να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο μεγάλου εστιακού μήκους για αστροφωτογράφηση και φασματοσκοπία, έχω ήδη καταλήξει σε στήριξη, και είμαι ανάμεσα σε δύο τηλεσκόπια:

 

1) Orion Optics UK CT8. Οι λόγοι: Τρομερά 1/10PV οπτικά, και αρκετά φορητό (πολύ σημαντικό για εμένα). Όχι τόσο μεγάλο εστιακό μήκος όσο ήθελα, αλλά αρκετά γρήγορο.

 

2) AstroTech 8/10 RC: Δεν είμαι σίγουρος πιο προτιμό, μάλλον το 10ιντσο. Όχι το ίδιο γρήγορο/καλά οπτικά, αλλά πιο μεγάλο εστιακό μήκος, λιγότερο σφάλμα κόμης κλπ. Εξίσου φορητό (οτιδήποτε είναι κάτω από 90 εκατοστά σε μήκος είναι φορητό για εμένα. Όλα τα άλλα δεν είναι.)

 

Πιο από τα δύο να προτιμήσω; Ξέρω τα αστροφωτογραφικά τους πλεονεκτήματα, αλλά ξέρω λίγα πράγματα για την φασματοσκοπία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για τις 2 περιπτώσεις θα πρέπει να μας πεις τι θέλεις να κάνεις και τι κάμερα θα κάμερα και στήριξη θα έχεις.
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για τις 2 περιπτώσεις θα πρέπει να μας πεις τι θέλεις να κάνεις και τι κάμερα θα κάμερα και στήριξη θα έχεις.

 

Κάμερα: DSLR (προς το παρόν έχω μία Nikon D80 που είναι APS-C, αλλά μπορεί να πάρω καινούρια 35mm, και να την χρησιμοποιώ για αστροφωτογράφηση στην λειτουργία APS-C), μπορεί και μία SBIG 8300. Για φασματοσκόπηση, θα μου πείτε εσείς.

 

Στήριξη: Έχω αποφασίσει να ξοδέψω περισσότερα λεφτά σε μία καλή στήριξη, οπότε κατέληξα στην iOptron CEM-60, που κάνει 2500 δολλάρια νομίζω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και οι 2 κάμερες κάνουν για φασματοσκοπία,με προτίμηση πάντα τη CCD.

 

Αλλά τι θα φωτογραφίζεις κατλα κανόνα;Γαλαξίες,νεφελώματα; Επίσης τι στόχους θα έχεις για τη φασματοσκοπία; Θα πάρεις κανονικό φασματογράφο;

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και οι 2 κάμερες κάνουν για φασματοσκοπία,με προτίμηση πάντα τη CCD.

 

Αλλά τι θα φωτογραφίζεις κατλα κανόνα;Γαλαξίες,νεφελώματα; Επίσης τι στόχους θα έχεις για τη φασματοσκοπία; Θα πάρεις κανονικό φασματογράφο;

 

Κατά κύριο λόγο γαλαξίες, λίγα πλαν. Νεφελώματα και μερικά μωσαϊκά νεφελωμάτων. Σκέφτομαι να πάρω κανονικό φασματογράφο αντί για CCD.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον φασματογράφο θα χρειαστείς μια φθηνή οδηγητική κάμερα και τη κύρια κάμερα.

 

Π.χ. http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=17325

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=14465

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον φασματογράφο θα χρειαστείς μια φθηνή οδηγητική κάμερα και τη κύρια κάμερα.

 

Π.χ. http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=17325

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=14465

 

Ωχ αμάν... Άρα πάει γύρω στα 3000 ευρώ όλο το σύνολο φασματογράφου κλπ... Τίποτα φτηνότερο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οδηγητικη και CCD θα χρειαστείς και για αστροφωτογραφιση.Το μονο εξτρά ειναι o φασματογράφος.

Αν δε θέλεις CCD η DSLR σου καλή είναι.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ βλέπεις πώς χρησιμοποιείται η οδηγητική κάμερα.Βλέπεις ότι η οδηγητική κάμερα παρακολουθεί τη σχισμή ώστε να είναι μέσα ο στόχος.

Στην ουσία λειτουργεί ως on axis guider.

 

Για τον φασματογράφο χοντρικά υπολόγιζε 1000€.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οδηγητικη και CCD θα χρειαστείς και για αστροφωτογραφιση.Το μονο εξτρά ειναι o φασματογράφος.

Αν δε θέλεις CCD η DSLR σου καλή είναι.

 

Ναι, αλλά αφού η οδηγητική θα είναι απασχολημένη με το να οδηγεί το τηλεσκόπιο, άρα χρειάζομαι μία επιπλέον, ή όχι; Έχω μπερδευτεί! :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ βλέπεις πώς χρησιμοποιείται η οδηγητική κάμερα.Βλέπεις ότι η οδηγητική κάμερα παρακολουθεί τη σχισμή ώστε να είναι μέσα ο στόχος.

Στην ουσία λειτουργεί ως on axis guider.

 

Για τον φασματογράφο χοντρικά υπολόγιζε 1000€.

 

Α, οκ, κατάλαβα. Άρα το μόνο επιπλέον είναι ο φασματογράφος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι!

 

Nαιιιιιι!!!!!!

 

Τελικά ποιο από τα δύο τηλεσκόπια θα είναι καλύτερο; Το Astro Tech δεν έχει το ίδιο καλά οπτικά, αλλά έχει μεγαλύτερη διάμετρο, και είναι απαλλαγμένο από τα σφάλματα των γρήγορων Νευτώνειων, αλλά δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζουν στην φασματοσκοπία όλα αυτά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασφαλώς και παίζουν ρόλο!

 

Το Astrotech μου ''κάθεται'' καλύτερα στο μάτι.

Εγώ αυτό θα προτιμούσα γιατί με φοβίζει το f/4.5 από το άλλο τηλεσκόπιο.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασφαλώς και παίζουν ρόλο!

 

Το Astrotech μου ''κάθεται'' καλύτερα στο μάτι.

Εγώ αυτό θα προτιμούσα γιατί με φοβίζει το f/4.5 από το άλλο τηλεσκόπιο.

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης