Jump to content

Προβλημα με το πρωτο μου τηλεσκοπιο...


PEACERMAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια...Προσφατα πηρα το πρωτο μου τηλεσκοπιο (SK607AZ2 Skywatcher Refracting Telescope) ...(Να σας πω οτι ειμαι εντελος ασχετος με το ολο θεμα..)...Ανεβηκα στην πεντελη για να δω το φεγγαρι....Στοχευσα με τον ερευνητη το φεγγαρι οπως λεει και στις οδηγιες...εβαλα και το προσοφθαλμιο 20μμ οπως λεει...και κοιταω απο το τηλεσκοπιο και βλεπω μαυριλα...Τι κανω λαθος?!

 

Ευχαριστω!!

 

 

so4wv5.jpg[/img]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tο κουνησες δεξια- αριστερα πανω- κατω για να δεις αν ειχε γινει λαθος η σκοπευση;Και το δικο μου τηλεσκοπιο ειναι λιγο αστοχο ως προς την στοχευση και εκανα λιγο καιρο για να το μαθω(Στοχευω για κατω και δεξια , πανω και αριστερα #-o )

Και μια ερωτηση λιγο χαζη :shock:

Ειχες βγαλει το καπακι απο το τηλεσκοπιο η μπα;

Χαζομαρα ειναι και δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που επαθες εσυ στην προκειμενη περιπτωση

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ερευνητής και το τηλεσκόπιο πρέπει πρώτα να ευθυγραμμιστούν ώστε να κοιτούν στο ίδιο σημείο. Αν αλλού κοιτάει το ένα και αλλού το άλλο τότε όταν στοχεύσεις με τον ερευνητή, στο τηλεσκόπιο δε θα βλέπεις τίποτα.

 

Ο ερευνητής έχει, λογικά, κάποιες βιδούλες στη στήριξή του που βοηθούν να μετακινείται και να στοχεύει εκεί που θες. Συνήθως χρησιμοποιούμε για ευκολία ένα μακρινά ακίνητο αντικείμενο στη Γη, π.χ. μια κεραία, ένα φως δρόμου κτλ.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tο κουνησες δεξια- αριστερα πανω- κατω για να δεις αν ειχε γινει λαθος η σκοπευση;Και το δικο μου τηλεσκοπιο ειναι λιγο αστοχο ως προς την στοχευση και εκανα λιγο καιρο για να το μαθω(Στοχευω για κατω και δεξια , πανω και αριστερα #-o )

Και μια ερωτηση λιγο χαζη :shock:

Ειχες βγαλει το καπακι απο το τηλεσκοπιο η μπα;

Χαζομαρα ειναι και δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που επαθες εσυ στην προκειμενη περιπτωση

Ναι το εκανα πανω κατω δεξια αριστερα....Και ναι ειχα βγαει το καπακι :P ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ερευνητής και το τηλεσκόπιο πρέπει πρώτα να ευθυγραμμιστούν ώστε να κοιτούν στο ίδιο σημείο. Αν αλλού κοιτάει το ένα και αλλού το άλλο τότε όταν στοχεύσεις με τον ερευνητή, στο τηλεσκόπιο δε θα βλέπεις τίποτα.

 

Ο ερευνητής έχει, λογικά, κάποιες βιδούλες στη στήριξή του που βοηθούν να μετακινείται και να στοχεύει εκεί που θες. Συνήθως χρησιμοποιούμε για ευκολία ένα μακρινά ακίνητο αντικείμενο στη Γη, π.χ. μια κεραία, ένα φως δρόμου κτλ.

Χμμ...Αυτο πρεπει να το κανω μερα φανταζομαι ε?!..Για να βρω ακριβος που βλεπουν και τα δυο.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΝΑΙ καλυτερα μερα να το κανεις

 

O κυριος Ανδρεας εχει δικιο!Μα αν δεν εχει βιδουλες δεξια και αριστερα(σαν το δικο μου #-o )καλυτερα να στοχευσεις π.χ.ενα λαμπρο αστερι και να το κουνησεις δεξια- αριστερα οσπου να το δεις.Επειτα κοιτα απο το σκοπευτρο και δες σε ποια ακριβως θεση ειναι το αστερι.Τοτε θα ξερεις οτι απο εδω και περα θα στοχευεις σε εκεινο το σημει ο

Ελπιζω να βοηθησα!

 

Ενας μικρος ερασιτεχνης αστρονομος :P

Χριστοφορος Κορμπος

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΝΑΙ καλυτερα μερα να το κανεις

 

O κυριος Ανδρεας εχει δικιο!Μα αν δεν εχει βιδουλες δεξια και αριστερα(σαν το δικο μου #-o )καλυτερα να στοχευσεις π.χ.ενα λαμπρο αστερι και να το κουνησεις δεξια- αριστερα οσπου να το δεις.Επειτα κοιτα απο το σκοπευτρο και δες σε ποια ακριβως θεση ειναι το αστερι.Τοτε θα ξερεις οτι απο εδω και περα θα στοχευεις σε εκεινο το σημει ο

Ελπιζω να βοηθησα!

 

Ενας μικρος ερασιτεχνης αστρονομος :P

Χριστοφορος Κορμπος

Θα το δοκιμασω και θα σας πω συντομα..!!

 

Ευχαριστω παιδια..! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνήθως η διαδικασία της ευθυγράμμισης ερευνητή-τηλεσκοπίου περιγράφεται και στις οδηγίες χρήσης.
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως, με τόσο μικρά τηλεσκόπια η αλήθεια είναι ότι δεν πολυχρειάζεσαι τον ερευνητή, ειδικά για τόσο λαμπερά αντικείμενα όπως το φεγγάρι. Είναι κρίμα που ταλαιπωρήθηκες τόσο να ανέβεις στο βουνό και τελικά δεν είδες τίποτε. Απογοήτευση! Την επόμενη φορά, έχεις δεν έχεις ευθυγραμμίσει τον ερευνητή (που πολύ αμφιβάλλω αν βλέπει αυτός τίποτε σ'αυτό το τηλεσκόπιο!), προσπάθησε να στοχεύσεις το φεγγάρι και τους λαμπερούς πλανήτες κατευθείαν. Δεν είναι δύσκολο! Θα δεις ότι όταν τους πλησιάζεις μέσα από το προσοφθάλμιο θα φωτίζει η εικόνα, και η εναλλαγή της έντασης του φωτός θα σε οδηγεί μοιραία στο να πέσεις πάνω τους! Καλή αρχή σου εύχομαι!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να πω την αλήθεια η ευθυγράμμιση του συγκεκριμένου ερευνητή στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι δύσκολη σαν μεσαιωνικό βασανιστήριο και επίσης απευθυγραμμίζεται τόσο εύκολα με το παραμικρό άγγιγμα. Βάλε έναν ερευνητή κόκκινης κουκκίδας. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στην εύρεση στόχων. Αφού ανεβαίνεις στο βουνό για παρατήρηση σημαίνει ότι σου αρέσει πολύ , οπότε συνέχισε λίγο μ' αυτό κι αν δεις ότι σε κουράζει προχώρησε στην αγορά ένός μικρού ντομπσόνιαν.

 

Μην απογοητεύεσαι :D :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα το λυσαμε το προβλημα και ηταν η ευθυγραμμιση του ερευνητη με το τηλεσκοπιο..(Που ακομα ειναι πολυ δυσκολο για να το κανεις..)....Πηγαμε παλι στην Πεντελη και επιτελους ειδαμε το φεγγαρι..!!Με τεραστια την χαρα μας \:D/ ....Μαζι το τηλεσκοπιο ειχε κατι σαν κεφαλες zoom x1.5 kai x3.0 ...με την λογικη μου αυτα ειναι για να γινει πιο ζοομ αυτο που βλεπουμε...Αλλα δεν ειναι ετσι μαλλον...Τα βαλαμε οχι μαζι. ξεχωριστα και το τηλεσκοπιο δεν μπορουσε να εστιασει καθολου...Ενο το ειχαμε στο κεντρο το φεγγαρι...Τι μπορει να φταιει ξερουμε?!Μηπως ειναι για κατι πιο μακρινο απο το φεγγαρι?!

 

Ευχαριστω και παλι!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φιλε μου!! Το φεγγάρι ηταν στο φακο έτσι? Δηλαδή το έβλεπες αλλα δεν μπορούσες να εστιασεις? Να "καθαρισει" η εικόνα? Δοκιμασες να παιξεις με την ροδελα που ειναι συνδεμενη με το διαγωνιο?

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον είναι φακοί barlow τους οποιους τους χρησιμοποιείς σε συνδιασμό με κάποιο προσοφθάλμιο και όχι μόνους τους. Τοποθέτησε τον ένα φακό barlow στο τηλεσκόπιο και το προσοφθάλμιο μέσα στον barlow. θα χρειαστεί να εστιάσεις πάλι.

 

Ευχαριστώ

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον είναι φακοί barlow τους οποιους τους χρησιμοποιείς σε συνδιασμό με κάποιο προσοφθάλμιο και όχι μόνους τους. Τοποθέτησε τον ένα φακό barlow στο τηλεσκόπιο και το προσοφθάλμιο μέσα στον barlow. θα χρειαστεί να εστιάσεις πάλι.

 

Ευχαριστώ

Στάθης

.

Bασικα εβαλα πανω στο τηλεσκοπιο τον φακο barlow μετα το γαμα που γυριζει την εικονα και πανω εκει το προσοφθαλμιο 20mm...Δεν παει ετσι?!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φιλε μου!! Το φεγγάρι ηταν στο φακο έτσι? Δηλαδή το έβλεπες αλλα δεν μπορούσες να εστιασεις? Να "καθαρισει" η εικόνα? Δοκιμασες να παιξεις με την ροδελα που ειναι συνδεμενη με το διαγωνιο?

Χωρις τον φακο barlow το βλεπαμε τζετ με το προσοφθαλμιο τον 20mm...Μολις βαλαμε τον barlow δεν εστιαζε...Σαν να ηταν πολυ κοντα το φεγγαρι για αυτο τον φακο....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν Εστίαζε καθόλου? Πόσο x ειναι ο barlow?

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτός που είχες βάλει εσύ ποιος ήταν;Tέλος πάντων ο Barlow κάνει την εικόνα να φαίνεται πιο κοντά και μάλλον έπρεπε να βάλεις απλώς το 20mm :cheesy:

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέτοιοι barlow ειδικά Οταν ειναι στο πακέτο με το τηλεσκόπιο είναι κακης ποιότητας σε συνδυασμό με το τηλεσκόπιο.Κανε υπομονή και μαζεψε λεφτά για ενα καλύτερο τηλεσκόπιο που θα το ευχαριστηθεις πολυ παραπάνω!!

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτός που είχες βάλει εσύ ποιος ήταν;Tέλος πάντων ο Barlow κάνει την εικόνα να φαίνεται πιο κοντά και μάλλον έπρεπε να βάλεις απλώς το 20mm :cheesy:

Και τους 2 δοκιμασα....ε ναι μονο με το 20mm ειδα το φεγγαρι...Αλλα ηθελα πιο λεπτομερεια για αυτο ηθελα να βαλω τον barlow....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέτοιοι barlow ειδικά Οταν ειναι στο πακέτο με το τηλεσκόπιο είναι κακης ποιότητας σε συνδυασμό με το τηλεσκόπιο.Κανε υπομονή και μαζεψε λεφτά για ενα καλύτερο τηλεσκόπιο που θα το ευχαριστηθεις πολυ παραπάνω!!

Τοσο χαλια που δεν εστιαζε το τηλεσκοπιο?!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέτοιοι barlow ειδικά Οταν ειναι στο πακέτο με το τηλεσκόπιο είναι κακης ποιότητας σε συνδυασμό με το τηλεσκόπιο.Κανε υπομονή και μαζεψε λεφτά για ενα καλύτερο τηλεσκόπιο που θα το ευχαριστηθεις πολυ παραπάνω!!

Τοσο χαλια που δεν εστιαζε το τηλεσκοπιο?!

 

Μπορεί,αμα ειναι πολυ κακης ποιότητας...να βοηθανε ελάχιστα που να μην το αντιλαμβάνεσαι σχεδόν καθόλου....αλλα απο την άλλη..μήπως έκανες εσύ τπτ καταλαθος? Μήπως κλειδωσες την εστίαση όσο εβλεπες με τον 20αρι και Οταν εβαλες τον barlow,γυρναγες την ροδελα και δεν γινόταν τπτ? (Δεν ξέρω αν υπάρχει με σιγουριά αυτη η βιδα, για να μην λέω χαζομαρες,υποθέσεις κάνω...)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι,

 

Με την εστιακή 700mm που έχει το τηλεσκόπιό σου και με το 20mm προσοφθάλμιο είχες 35x μεγένθυση που είναι πολύ καλά για την παρατήρηση της σελήνης (φαίνεται όλος ο δίσκος). Όταν έβαλες το 3x barlow τότε η μεγένθυνση τριπλασιάστηκε σε 105x που είναι κοντά στα όρια της μεγένθυσης που μπορεί να σου δώσει το τηλεσκόπιο. Υπάρχει και η περίπτωση να έκανες τόσο πολύ zoom στην επιφάνεια της σελήνης που ουσιαστικά δεν μπορούσες να διακρίνεις τίποτα λόγω της φωτεινότητάς της αλλά και της χαμηλής ποιότητας barlow. Εκεί κοιτάς μέσα στο προσοφθάλμιο και ρυθμίζεις τον εστιαστή (την ροδέλα στην άκρη του τηλεσκοπίου), σιγά σιγά μέχρι να αρχίσει να καθαρίζει η εικόνα. Αν η εικόνα δεν καθαρίζει καθόλου, δοκίμασε να βγάλεις προς τα έξω λίγο το διαγώνιο (με προσοχή να μην σου πέσει) πριν σφίξεις τις βίδες πάνω στον εστιαστή και δοκιμάζεις πάλι.

 

Η σειρά που τοποθετσείς τα εξαρτήματα είναι η εξής :

 

Πρώτα βάζεις το διαγώνιο (το γάμμα όπως το λες και εσύ)

Μετά βάζεις τον barlow

Και μετά το προσοφθάλμιο.

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέτοιοι barlow ειδικά Οταν ειναι στο πακέτο με το τηλεσκόπιο είναι κακης ποιότητας σε συνδυασμό με το τηλεσκόπιο.Κανε υπομονή και μαζεψε λεφτά για ενα καλύτερο τηλεσκόπιο που θα το ευχαριστηθεις πολυ παραπάνω!!

Τοσο χαλια που δεν εστιαζε το τηλεσκοπιο?!

 

Μπορεί,αμα ειναι πολυ κακης ποιότητας...να βοηθανε ελάχιστα που να μην το αντιλαμβάνεσαι σχεδόν καθόλου....αλλα απο την άλλη..μήπως έκανες εσύ τπτ καταλαθος? Μήπως κλειδωσες την εστίαση όσο εβλεπες με τον 20αρι και Οταν εβαλες τον barlow,γυρναγες την ροδελα και δεν γινόταν τπτ? (Δεν ξέρω αν υπάρχει με σιγουριά αυτη η βιδα, για να μην λέω χαζομαρες,υποθέσεις κάνω...)

Οχι κλειδωμα δεν εχει σιγουρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέτοιοι barlow ειδικά Οταν ειναι στο πακέτο με το τηλεσκόπιο είναι κακης ποιότητας σε συνδυασμό με το τηλεσκόπιο.Κανε υπομονή και μαζεψε λεφτά για ενα καλύτερο τηλεσκόπιο που θα το ευχαριστηθεις πολυ παραπάνω!!

Τοσο χαλια που δεν εστιαζε το τηλεσκοπιο?!

 

Μπορεί,αμα ειναι πολυ κακης ποιότητας...να βοηθανε ελάχιστα που να μην το αντιλαμβάνεσαι σχεδόν καθόλου....αλλα απο την άλλη..μήπως έκανες εσύ τπτ καταλαθος? Μήπως κλειδωσες την εστίαση όσο εβλεπες με τον 20αρι και Οταν εβαλες τον barlow,γυρναγες την ροδελα και δεν γινόταν τπτ? (Δεν ξέρω αν υπάρχει με σιγουριά αυτη η βιδα, για να μην λέω χαζομαρες,υποθέσεις κάνω...)

Οχι κλειδωμα δεν εχει σιγουρα...

 

Τοτε συγχωρεσε με για το λαθος μου...δοκιμασε αυτό που λεει ο φιλος σταθης παραπανω και πιστευω θα εισαι κομπλε!! Καλη συνεχεια και μην τα παρατας με τιποτα ;)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης