Jump to content

προσοφθάλμιος για παρατήρηση Κρόνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χθές το βράδυ είδα τον Κρονο με φακό 10mm τι φακό πρέπει να χρησιμοποιήσω για να τον δω ακόμα ποιο κοντά? και απο που μπορώ να αγοράσω φακούς?έχω messier bresser 130!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χθές το βράδυ είδα τον Κρονο με φακό 10mm τι φακό πρέπει να χρησιμοποιήσω για να τον δω ακόμα ποιο κοντά? και απο που μπορώ να αγοράσω φακούς?έχω messier bresser 130!

 

ας τα παρουμε με τη σειρα!

το τηλεσκοπιο σου εχει διαμετρο 130mm κ εστιακη αποσταση 900mm σωστα?

η μεγιστη ωφελιμη μεγενθυνση θεωρητικα που μπορεις να παρεις απο το τηλεσκοπιο σου υπο τις καλυτερες συνθηκες ειναι 260Χ(υπολογιζεται αν πολλαπλασιασεις x2 την διαμετρο του τηλεσκοπιου σου..)

απο κει κ περα οι μεγενθυνσεις δν θα σου προσφερουν ποιοτητα.(αδεια μεγενθυνση)

 

εσυ με τον 10mm φακο ειδες τον Κρονο στις 90Χ το υπολογιζεις με διαιρεση της εστιακης αποστασης κ του φακου(900mm/10mm=90X)

για να τον δεις πιο κοντα κ οσο πιο ποιοτικοτερα γινεται(υπο καταλληλες συνθηκες,επαναλαμβανω)θα πρεπει να παρεις εναν προσοφθαλμιο που να παιζει κοντα στα ορια του τηλεσκοπιου σου..φυσικα αυτο δν ειναι τοσο απλο!θελει αρκετο ψαξιμο για το τι θα επιλεξεις.

εγω με την ελαχιστη εμπειρια μου προτεινω εναν plossl 4mm ο οποιος θα σε παει 225Χ

εναν καλο barlow 2x κ εναν plossl 6mm.

αυτα τωρα ειναι τελειως χοντρικα που σου λεω..

κανονικα πρεπει να χεις εναν για καθε μεγενθυνση...

εναν για τις μικρες εναν για τις μεσαιες κ εναν για τις μεγαλες...(για να μπορεις να παιξεις κ με τις μεγενθυνσεις κ να μαθεις το τηλεσκοπιο σου για αρχη....)

 

αλλα πριν κανεις ολα αυτα πρεπει να αγορασεις το βιβλιο nightwatch.θα σου λυσει τις πρωτες αποριες που ολοι ειχαμε...

 

καλες γιορτες! :D

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

sorry για το διπλο post..αλλα πηγα να κανω επεξεργασια κ απο βιασυνη ηταν παραθεση...

τεσπα για να μν παει χαμμενο...

 

Αρη θα σε βοηθησει πολυ να κατεβασεις κ μερικα προγραμματα εξομοιωσης

για αρχη κατεβασε το starrynight backyard που ειναι κ απλο..

κ βρες κ αλλους φιλους ερασιτεχνες που να ειναι κοντα σου ωστε να σε βοηθησουν...

 

κ παλι καλες γιορτες! :cheesy:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω με την ελαχιστη εμπειρια μου προτεινω εναν plossl 4mm ο οποιος θα σε παει 225Χ

 

Εγω λεω οχι σε Plossl κατω των 6-8mm, το eye relief ειναι μηδαμινο και το ματι σου πρεπει να "σκουπιζει" το γυαλι, καλυτερα 4 mm orthoscopic η πιο ακριβης σχεδιασης προσοφθαλμιο (Vixen LV) η plossl + barlow (πχ 8mm + barlow 2x η 12mm και barlow 3x).

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης