Jump to content

Ανέβασμα S/W Dobsonian 8" σε βάση EQ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ,θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει το S/W dobsonian 8"σε βάση EQ και αν μπορούσε να μου δώσει κάποιες πληροφορίες γενικότερα(π.χ. ποια βάση,πλεονεκτήματα -μειονεκτήματα αγοράς κτλπ).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρώτο μου τηλεσκόπιο ήταν ένα νευτώνειο σε ισημερινή βάση (ρωσικό ΤΑΛ 6" f/8) που χρησιμοποίησα για παρατήρηση και στη συνέχεια έχω ανεβάσει το 12άρι μου στην Skywatcher EQ6 που έχω ώστε να κάνω πλανητική φωτογράφιση. Η EQ6 άνετα σηκώνει το 8άρι σου και το ίδιο πρέπει να ισχύει και για την HEQ5. Πιο κάτω μάλλον θα παραζορίζονται οι βάσεις.

 

Τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα εξαρτώνται από το τι θες να κάνεις. Αν θες πλανητική φωτογράφιση νομίζω πως λειτουργεί καλά. Στην παρατήρηση υπάρχουν κάποια άβολα θέματα. Το κυριότερο είναι πως το όλο σύστημα γίνεται πολύ ψηλό, ακόμα και με το τρίποδο σε σύμπτυξη, και σε κάποιες θέσεις είναι άβολο. Επίσης, πάντα όταν έχεις νευτώνειο σε ισημερινή ο εστιαστής καταλήγει σε διάφορα παράξενα σημεία ανάλογα με το που κοιτάς (κάποιες φορές πάνω πολύ ψηλά, κάποιες κάτω, πλάγια κτλ). Αυτό έχει ως συνέπεια να είναι άβολο αρκετά συχνά. Θεωρητικά μπορείς να ξεσφίξεις λίγο τα δαχτυλίδια και να περιστρέψεις το σωλήνα αλλά και αυτό είναι λίγο κουραστικά και καμιά φορά γλιστράει και χάνεις την ισορρόπηση που έχεις κάνει.

 

Αν μας εξηγήσεις ακριβώς τι έχεις στο νου, μπορούμε να σου πούμε περισσότερα και πιο συγκεκριμένα για τη χρήση που το προορίζεις!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το 8αρι dob το εχω πανω στην heq5 pro. Η συγκεκριμενη βαση ειναι οριακη για την χρηση του dob 8'' λογω του βαρους που εχει. Όπως ειπε και ο ανδρεας εχει να κανει με το τι θες να κανεις, για παρατηρηση τοτε θα εχεις θεμα με τις διαφορες θεσεις του εστιαστη και ειτε θα πρεπει να περιστρεφεις τον σωληνα (δες εδω για πατεντα http://www.astro-baby.com/articles/rotating%20rings/Rotating%20Rings%20Project.htm ) ή να χρησιμοποιεις μια σκαλα με ριψοκυνδινα αποτελέσματα, επίσης εχε υποψη ότι τα αυτια που εχει ο σωληνας για να κινειται σε υψος στην dob βαση θα πρεπει να τα βγαλεις αν θες να περιστρεφεις τον σωλήνα στην ισημερινη βάση. Για αστροφωτογραφία το setup αυτο θα περιοριζα σε πλανητικη φωτογραφιση

 

To setup μου οταν αρχιζα αστροφωτογραφια

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=8163

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το DOB 8'' πάνω στην βάση HEQ5 PRO.Για να αποφύγω σκάλα και μπλεξίματα έχω κόψει τους εξωτερικούς σωλήνες του τρίποδα στα 39 cm, έτσι παρατηρώ όρθιος. Είναι γεγονός ότι μερικές φορές ο εστιαστής έρχεται σε άβολη θέση. Αυτό το ξεπέρασα κάνοντας ένα προσεκτικό πρόγραμμα παρατήρησης με θέματα ανατολικά του μεσημβρινού θέσης μου και για θέματα δυτικά του, να είναι με DEC +. Μια δοκιμή θα σας πείσει. Καλές παρατηρήσεις.Κώστας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ έχω χρησιμοποιήσει αυτό το τηλεσκόπιο πάνω στην EQ6 Pro, για πλανητική.

 

Μπορείς να αφαιρέσεις τα δαχτυλίδια που έχει για να στηρίζεται στη dobsonian στήριξη.Εγώ είδα διαφορά στο βάρος.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Ακόμα ήθελα να ρωτήσω αν αξιζει να δωσω το 8'' για να παρω το S/W 150/750 EQ3-2 γιατι θα ηθελα ενα τηλεσκοπιο σε ισημερινη .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες να κάνεις παρατήρηση καλύτερα να μείνεις με το dob.

Αν θες να ασχοληθείς με αστροφωτογράφιση η EQ3-2 θα σε περιορίζει.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον Βολιώτη . Ο σωλήνας 150/750 είναι πολύ καλός και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πολλές χρήσεις π.χ παρατήρηση ή φωτογράφιση όχι όμως στην EQ3-2.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εμπειρία έχει δείξει πως μια καλή ισημερινή είναι η ραχοκοκαλιά ενός συνόλου εξοπλισμού. Όταν κανείς θέλει να εξερευνήσει τις πιο "σοβαρές" πτυχές του χόμπι, η καλή ισημερινή είναι ανεκτίμητη. Συχνά τα τηλεσκόπια τα αλλάζουμε εύκολα αλλά η καλή ισημερινή συνήθως μένει. Με αυτή την έννοια, εφόσον θες να αποκτήσεις ισημερινή στήριξη προτείνω να σκεφτείς να πάρεις κάτι καλό που θα σου μείνει και θα σε συντροφεύει καιρό. Συχνά αναφέρουμε την HEQ5 ως μια άριστη αγορά καθώς είναι μια ικανότατη και δοκιμασμένη στήριξη σε προσιτή τιμή.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει κανεις που πουλαει EQ5σε καλη τιμη (150-200 )χωρις GoTo?

 

"Ρίξε" μια ανακοίνωση στις μικρές αγγελίες.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πάντα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης όπως και κατάστασης της στήριξης. Πριν μερικές μέρες μια HEQ5 βγήκε στα 550 νομίζω και έφυγε αμέσως. Αν ψάξεις στις αγγελίες εδώ θα δεις παλιότερες αγοραπωλησίες: http://www.astrovox.gr/forum/search.php
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης ηθελα να ρωτησω για το τηλεσκοπιο μου S/W Dobsonian 8" αν θα μου συστηνατε barlow x2 i barlow x3 κυριως για παρατηρηση Δια και Σεληνης δηλαδη αν γνωριζετε αν "αντεχει" μεγεθυνση x360
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης