Jump to content

Επαγγελματική αποκατάσταση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Είμαι μαθήτρια του Λυκείου και από μικρή φανταζόμουν τον εαυτό μου σε μεγάλα ερευνητικά κέντρα και να ασχολούμαι με αυτά που βρίσκονται πέρα από τη Γη. Στόχος μου να περάσω στο Φυσικό Κρήτης ή σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Όμως οι περισσότεροι θεωρούν πως είναι κάτι το οποίο δεν έχει μέλλον. Ως τι θα μπορέσω να εργαστώ έχοντας πτυχίο αστρονομίας, εκτός από καθηγήτρια πανεπιστημίου;Εχει μέλλον στην Ελλάδα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεία σου!

 

Εγώ αυτό που έχω δει είναι ότι είναι δύσκολα και στο εξωτερικό και στο εσωτερικό!

 

Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφοερετική και μπορεί ολι επιλογές που θα κάνεις να σε βοηθήσουν ή να σε δυσκολέψουν.

 

Δε μπορώ να σου απαντήσω, γιατί βλέπω ότι '' το αποτέλεσμα θα δείξει'' κι όπως είπα κάθε περίπτωση ανθρώπου είναι διαφορετική.

 

Ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω. Ο Κώστας(Heal) τα γράφει ωραία και μέσα από την εμπειρία του.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=217204&highlight=#217204

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=204273&highlight=#204273

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλη !!! Μιας και είμαι και εγώ στην ίδια ηλικία με εσένα και εγώ τις ίδιες σκέψεις και βλέψεις έχω για το μέλλον.Αν αγαπάς αυτό που κάνεις πιστεύω με προσπάθεια θα τα καταφέρεις.όπως λέει παραπάνω ο κ.Αλέξανδρος κοίτα τις δημοσιεύσεις του κ.Κώστα (Heal) και ρώτα και τον ίδιο αν έχεις απορίες σχετικά με την σταδιοδρομία.Τώρα όσων αφορά το μέλλον αυτού του επαγγέλματος στην Ελλάδα,άποψή μου είναι ότι δεν έχει.Αν δεν αλλάξουν κάποια πράγματα πέρα από κάποια θέση σε κάποιο πανεπιστήμιο δεν πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει...Όπως και να έχει το πράγμα,καλή συνέχεια !!!

 

Φιλικά,

Γιώργος Λέκκας :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω ένα επάγγελμα φυσικών επιστημών το οποιο να μην ειναι δυσκολο να αποκατασταθείς επαγγελματικά...εκτός από μηχανικός/ηλεκτρονικος ίσως....

 

Αν επιλέξεις αστρονομια να ξέρεις ότι δεν θα αποκατασταθείς Ελλάδα...

Αλλά κ πάλι δεν θυμαμαι καποιο επάγγελμα που να προβλεφτηκε ότι έχει μέλλον κ όντως να έχει....συνηθως τα επαγγελματα εχουν μελλον όταν υπάρχουν δουλειες...κ αυτο συμβαινει όταν δεν προβλέπει καποιος ότι θα έχουν μέλλον...

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατα τη γνώμη μου που μπορεί πολύ να απέχει απο την πραγματικότητα εαν σε ενδιαφέρει η αστρονομία

δείνεις το 100 τις 100 σου εκει.Τώρα εαν θες να ασχοληθείς με την αστρονομία και σε ενδιαφέρει η

επαγγελματικη αποκατάσταση χάνεις τη μπάλα.Κάνε την δουλεία σαου οσο καλύτερα μπορείς και εαν αποδειχτεί οτι ήταν αρκετή για να αρχείσουν οι ανταμειβες θα έρθουν τα υπόλοιπα.Αυτά απο εμένα χωρίς να θέτω κανένα όριο στις σκέψεις σου. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου απαντήσω έχοντας την εμπειρία του πολυτεχνείου μιας που έχω τελειώσει πολιτικός μηχανικός εμπ και του φυσικού μιας που σπουδάζω τώρα εκεί.

 

Σε γενικές γραμμές οι σχολές φυσικού στην Ελλάδα είναι παιδαγωγικές σχολές, δηλαδή βγάζουν καθηγητές γυμνασίου λυκείου. Το φυσικό Αθήνας έχει 270 άτομα κατ' έτός και στατιστικά μόλις 5 από αυτούς θα βρουν ερευνητική δουλειά κάποτε, εδώ ή στο εξωτερικό. Μη ξεχνάς οτι υπάρχουν σχολές φυσικού σε κρήτη, πάτρα, ιωάννινα και θεσσαλονίκη οπότε οι υποψήφιοι πολλοί κι οι θέσεις ελάχιστες. Στην Ελλάδα δε γίνεται έρευνα και ο τομέας αστρονομίας συνεργάζεται περισσότερο με εξωτερικό και κυρίως ακαδημαϊκά έτσι ώστε να μη χάνει την επαφη με τη σύγχρονη πραγματικότητα. Να φανταστείς οτι η Ελλάδα δεν έχει καν διαστημικό πρόγραμμα μιας που δεν πληρώνει συνδρομή στην ευρωπαϊκή υπηρεσία διαστήματος (ESA). Χώρες με πολλά οικονομικά προβλήματα και φτώχεια, όπως η ρουμανία, η βουλγαρία κι η ουγγαρία, έχουν στείλει αστροναύτες στο διάστημα, έχουν σχολές και παράδοση κι εδώ τίποτα. Το φυσικό λοιπόν (επανέρχομαι) εδώ προορίζεται για παιδαγωγική απασχόληση.

 

Η έρευνα κι η τεχνολογία αναπτύσσεται (λίγο) κυρίως στο πολυτεχνείο. Σε μια ιδανική χώρα, το φυσικό θα ήταν η πρώτη σε βάση σχολή που θα αποροφούσε τα καλύτερα μυαλά αλλά στην Ελλάδα επειδή η ανάγκη για μπετά ή κινητά ή αποχετεύσεις είναι μεγαλύτερη από την ανάγκη για απαντήσεις σε πανανθρώπινα ερωτήματα, το πολυτεχνείο είναι πρώτο και εκεί υπάρχει το καλύτερο επιστημονικό δυναμικό της χώρας.

 

Η Ελλάδα δε διαθέτει υπερυπολογιστή έτσι ώστε να κάνει έρευνα σε κοσμολογικά μοντέλα, δε διαθέτει τηλεσκόπια (το μεγαλύτερο 2,3 μέτρα είναι εν μέρει σε αχρηστία), δε διαθέτει καν διαστημικό πρόγραμμα.

 

Το κενό αυτό στην αστρονομία έρχεται να καλύψει η ερασιτεχνική παρατηρησιακή αστρονομία η οποία με ιδία έξοδα και καινοτομίες, με εξορμήσεις και συλλόγους φέρνει την επιστήμη σε σχολεία και την κρατά σε πολύ καλό επίπεδο.

 

Αστρονόμοι όπως ο Βράτολης, Πέτσας ή Μανούσος με βελτιωτικές προτάσεις σε εξοπλισμό και κατασκευαστικές λύσεις αστεροσκοπείων προχωρούν το πράγμα ένα βήμα παραπέρα κι αυτό είναι έρευνα. Αλλά δεν έχει χρήματα...

 

Επειδή στη ζωή έρχονται συχνά τα πάνω κάτω κι επειδή ζούμε μονάχα μια φορά, εγώ θα σου έλεγα να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει και θα βρεις την άκρη γιατί θα έχεις πάθος κι ορμή που μπορούν να σε φτάσουν πολύ πιο μακριά από μία δουλειά που θα σου δίνει χρήματα αλλά δε θα σου αρέσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εννοείτε ανταμοιβή και επιβράβευση? Στην έρευνα της Αστρονομίας, πέρα από την προσωπική ικανοποίηση δεν υπάρχει κάτι άλλο..Γιατί η δουλειά σου πάντα θα αμφισβητείται και θα τεστάρεται..!Αυτό υπόψιν για τους μικρούς.. :P

 

Αν κάποιος το βλέπει σαν πηγή χρήματος, επιβράβευσης ή φιλοδοξίας λάθος επάγγελμα διάλεξε (~διακεκριμένη ερευνήτρια αστρονομίας~)

 

 

Υ.Γ. Vensius σε παρακαλώ βγάλε το μυαλό σου από τα στεγανά σχετικά με το Πολυτεχνείο!Μια χαρά προγράμματα υπάρχουν στα τμήματα Φυσικής..Θέλει πολύ κυνήγι μόνο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή στη ζωή έρχονται συχνά τα πάνω κάτω κι επειδή ζούμε μονάχα μια φορά, εγώ θα σου έλεγα να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει και θα βρεις την άκρη γιατί θα έχεις πάθος κι ορμή που μπορούν να σε φτάσουν πολύ πιο μακριά από μία δουλειά που θα σου δίνει χρήματα αλλά δε θα σου αρέσει.

 

 

 

 

 

=D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bellatrix έχω κάνει και πολυτεχνείο και τρώω το Φυσικό της Αθήνας κάθε μέρα και γι' αυτό μπορώ και συγκρίνω τα δύο ιδρύματα. Δε καταλαβαίνω τι εννοείς προγράμματα αλλά εγώ μιλώ για έρευνα όπως ρώτησε η κοπέλα. Προφανώς κάποια έρευνα θα γίνεται και στο Φυσικό αλλά δε συγκρίνεται με αυτή του πολυτεχνείου το οποίο έχει το 95% της εφαρμοσμένης επιστήμης. Αν η κοπέλα θέλει να γίνει ερευνήτρια και να ζει από αυτό, μόνο μέσω πολυτεχνείου μπορεί να παντρέψει φυσική και έρευνα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι απολύτως φυσικό ένα παιδί να αναρωτιέται για την επαγγελματική αποκατάσταση ενός κλάδου. Άσχετα από τις λεπτομέρειες στις οποίες μπορεί να υπάρχει διαφωνία, δε νομίζω πως θα διαφωνήσει κανείς στο ότι η επαγγελματική αποκατάσταση ενός αστρονόμου είναι γενικά δύσκολη. Οι θέσεις στο εσωτερικό είναι ελάχιστες και με μισθούς δυσανάλογους της πορεία που έχει διανύσει κανείς ενώ στο εξωτερικό ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.

 

Ιωάννα, αυτό δε σημαίνει πως είναι αδύνατο να βρεις δουλειά αλλά πως η πορεία έχει πολλές προκλήσεις, δυσκολίες και μεγάλη πιθανότητα να ξενιτευτείς. Το αν είσαι διατεθειμένη να το προσπαθήσεις είναι απόφαση δική σου, δεν μπορούμε να σου πούμε εμείς, ενώ το αν θα τα καταφέρεις θα εξαρτηθεί κατά μεγάλο βαθμό από τις δικές σου επιδόσεις και τη δική σου προσπάθεια. Οι χώροι με μεγάλο ανταγωνισμό είναι σκληροί και συχνά χρειάζεται να αγγίξεις την αριστεία για να τα καταφέρεις.

 

Το φυσικό έχει, σε κάθε περίπτωση, πολλές διεξόδους και οι απόφοιτοί του μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακά σχεδόν σε όλα τα θετικά αντικείμενα. Αν προσθέσεις και το γεγονός πως είναι μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και πολύπλευρη σχολή, δύσκολα μπορεί να την πει κανείς κακή επιλογή.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω και εγώ δανειζόμενος μία ρήση του Paulo Coelho....

 

Όταν θέλεις πάρα πολύ κάτι, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να τα καταφέρεις..!

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Το φυσικό έχει, σε κάθε περίπτωση, πολλές διεξόδους και οι απόφοιτοί του μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακά σχεδόν σε όλα τα θετικά αντικείμενα. Αν προσθέσεις και το γεγονός πως είναι μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και πολύπλευρη σχολή, δύσκολα μπορεί να την πει κανείς κακή επιλογή.

 

Αυτό ισχύει! Πρέπει να είναι από τις ελάχιστες σχολές με τόσες επαγγελματικές διεξόδους..!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό ισχύει! Πρέπει να είναι από τις ελάχιστες σχολές με τόσες επαγγελματικές διεξόδους..!

 

Aκριβώς τα λόγια μου. Επειδή με την ίδια τη σχολή μπορείς να σχοληθείς μονάχα ως καθηγητής, οι απόφοιτοι επιλέγουν διεξόδους με μεταπτυχιακά στο πολυτεχνείο ή στην ιατρική για να πάνε σε κάποιον εφαρμοσμένο τομέα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό ισχύει! Πρέπει να είναι από τις ελάχιστες σχολές με τόσες επαγγελματικές διεξόδους..!

 

Aκριβώς τα λόγια μου. Επειδή με την ίδια τη σχολή μπορείς να σχοληθείς μονάχα ως καθηγητής, οι απόφοιτοι επιλέγουν διεξόδους με μεταπτυχιακά στο πολυτεχνείο ή στην ιατρική για να πάνε σε κάποιον εφαρμοσμένο τομέα.

 

Όχι, κάνεις λάθος, δεν μπορείς να βγεις μόνο ως καθηγητής ...!Υπάρχει έρευνα που μπορεί να ασχοληθεί ένας προπτυχιακός, μεταπτυχιακός ή διδακτορικός φοιτητής στην Ελλάδα! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι χρηματοδοτήσεις είναι κατά πλειοψηφία σε άμεσα εφαρμοσμένους τομείς έρευνας. Χρήματα για "βασική έρευνα" είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις. Συνεπώς, όλα όσα γράφονται έχουν κάποια αλήθεια αλλά η ποσοτικοποίηση δείχνει πως είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις χρηματοδότηση σε βασική έρευνα από ότι σε εφαρμοσμένη.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση πανω στο ιδιο θεμα:

Ποσα μορια θα χρειαστει για να περασει καποιος σε ενα πανεπηστιμιο για την αστρονομια???

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον πιο πεπατημένο δρόμο, πρέπει να πιάσεις τα μόρια ενός τμήματος Φυσικής. Τα περιφερειακά τμήματα φυσικής έχουν αρκετά χαμηλές βάσεις και είναι προσβάσιμα και από μέσους μαθητές, δε χρειάζεται να αριστεύσει κανείς. Αυτό έχει σημασία. Οι ακριβείς αριθμοί αλλάζουν από χρόνο σε χρόνο, πόσο μάλλον στα χρόνια που απομένουν για σένα οπότε δεν έχει νόημα να κάνεις τέτοιους υπολογισμούς.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω κι εγώ τα 2 cents μου που λένε στο νήμα...

Έχοντας τελειώσει το Φυσικό στην Αθήνα δε θα το πρότεινα παρά μόνο για γερά νεύρα... Υπάρχουν μερικά μαθήματα στα οποία για κάποιο λόγο θεωρείται ότι πρέπει και ο Αϊνστάιν να "κόβεται" αν δεν έχει συμπληρώσει τουλάχιστον 5ετία στο ίδρυμα... Μπορεί να μην είναι πολύ διαφορετικά εκτός Αθήνας, αν και υποπτεύομαι ότι ο κύριος λόγος για να έχουν καβαλήσει το καλάμι οι συγκεκριμένοι καθηγητές είναι πως θεωρείται το "τοπ" της χώρας (κυρίως λόγω της παράδοσης να θέλει υψηλότερες βάσεις). Η ουσία είναι ότι αν έχειτε έγκυρες πηγές πως κάποιο άλλο τμήμα φυσικής δεν έχει τέτοια κολλήματα που δεν προσφέρουν τίποτε παρά προβλήματα, ίσως να τα προτιμήσετε για να ξεμπερδέψετε ταχύτερα και με καλύτερους βαθμούς.

Θα διαφωνήσω με τον συνάδελφο όμως που δηλώνει φοιτητής του Φυσικού και λέει πως το ΕΚΠΑ προετοιμάζει κυρίως καθηγητές. Εκτός αν εννοεί πως οι περισσότεροι γίνονται τελικά καθηγητές (επειδή δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση σε άλλους τομείς), πάντως το τμήμα σίγουρα δε ρίχνει μεγάλη προετοιμασία για τον κλάδο (τα παιδαγωγικά μαθήματα είναι εντελώς της πλάκας). Αντίθετα, όσοι θέλουν π.χ. να ασχοληθούν με Αστροφυσική και επιλέξουν την κατεύθυνση, θα βρουν μερικούς αρκετά αξιόλογους καθηγητές (και φυσικά άλλους όχι τόσο) και στο χέρι τους (επιλογές μαθημάτων, καθηγητών πτυχιακής, προσωπική ενασχόληση) είναι να πάρουν αρκετά εφόδια, αφού το επίπεδο γι' αυτούς που το επιδιώξουν μπορεί να είναι αρκετά ανεβασμένο ακόμη και σε σχέση με ξένα Πανεπιστήμια. Αν σας μπέρδεψα για το αν τελικά το Φυσικό Αθήνας είναι προτεινόμενο η όχι, σόρρυ, αλλά είναι μπερδεμένη η κατάσταση - στα μείον είναι η υλικοτεχνική υποδομή, και ορισμένοι "κολλημένοι" καθηγητές που εισάγουν "περίεργα" προβλήματα. Τελικά πάντως όσοι συμφοιτητές μου έγιναν αστροφυσικοί κατέληξαν εκτός Ελλάδος - κυρίως Γερμανία, Αγγλία, Αμερική και CERN (Ελβετία;), φυσικά όλοι τουλάχιστον ένα μεταπτυχιακό (αν δε θέλεις μετεκπαίδευση διαλέγεις κατεύθυνση "Εκπαίδευση" ή "Περιβάλλον" - δεν έχει νόημα η Αστροφυσική).

Τέλος, όποιος είναι πολύ, πολύ καλός, το καλό που έχει να κάνει είναι να πάει στην Αμερική για μεταπτυχιακά - διδακτωρικά. Δυστυχώς δε συγκρίνεται το σύστημά τους, όχι μόνο με το Ελληνικό, αλλά ούτε καν με τα περισσότερα Ευρωπαϊκά. Το προπτυχιακό στις ΗΠΑ δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση και κοστίζει, αλλά αν τυχόν υπάρχουν τα χρήματα θα είναι ΠΟΛΥ ευκολότερο να γίνει κάποιος δεκτός σε κορυφαίο Πανεπιστήμιο για το μεταπτυχιακό του. Αλλιώς θέλει αρκετή (και ακόμα περισσότερη) δουλειά (μετράνε βαθμοί, συστατικές, εργασίες/συνέδρια, statement of purpose και φυσικά GRE), αλλά αν σε πάρουν σε ένα καλό πολιτειακό Πανεπιστήμιο για Master/PhD δε θα είσαι πλέον φοιτητής (εκτός ίσως από τα πρώτα 1-2 εξάμηνα για να δείξεις την αξία σου). Οι καθηγητές σε έχουν συνάδελφο και μαζί δουλεύετε σε project που έχουν χρηματοδότηση και όχι μόνο δεν πληρώνεις δίδακτρα, αλλά σε πληρώνουν για το έργο σου. Εντάξει, μπορεί να μην είσαι τόσο κορυφή και να μην πας κάπου που παίζει πολύ funding οπότε να πρέπει να είσαι βοηθός καθηγητή και πληρώνεσαι γι' αυτό (teaching assistantship) αντί να πληρώνεσαι για έρευνα (research assistantship). Αλλά η ουσία είναι ότι αν είσαι κορυφή, ξέχνα το "κόστος" της Αμερικής - για εσένα θα είναι φθηνότερο και από το να σπουδάζεις στην Ελλάδα και θα συμμετέχεις σε σημαντικά projects.

Τέλος, για τους περισσότερους τομείς της φυσικής, μαζί και η αστροφυσική, το μαθηματικό υπόβαθρο που χρειάζεται είναι τόσο μεγάλο που προτιμώνται οι φυσικοί για πολλές θέσεις στον ιδιωτικό τομέα που παραδοσιακά εξυπηρετούνται από άλλες σπουδές, π.χ. financial modeling.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ουσία είναι ότι για να προκόψει κάποιος πρέπει να φύγει στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα τελειώνοντας κανείς το Φυσικό έχει να αντιμετωπίσει το τέρας της ανεργίας. Το δημόσιο έχει πεθάνει και δουλειές για Φυσικούς υπάρχουν ελάχιστες στα φροντιστήρια. Για να έχεις κάποιες πιθανότητες να βρεις δουλειά στην Ελλάδα σαν Φυσικός θα πρέπει να αλλάξεις τομέα και να ασχοληθείς με την πληροφορική/τηλεπικοινωνίες τα οποία όμως είναι και αυτά κορεσμένα. Όμως τα τελευταία 15 χρόνια οι αγγελίες εργασίας είναι στους τομείς αυτούς. Οπότε δε σου χρειάζονται οι νόμοι του Νεύτωνα που σπούδασες στο πανεπιστήμιο )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης