Jump to content

NEXSTAR 6 EVOLUTION


theoatc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.Καινουργιος στο χωρο,αλλα τρελος με οτι εχει να κανει με το διαστημα,προχωρησα στην αγορα ενος NEXSTAR 6 EVOLUTION.Διαθετει 2 eyepieces ενα 40αρι κ ενα 13αρι.

Το προβλημα μου ειναι το εξης.Προσπαθω να το λειτουργησω με την εφαρμογη για android,skyportal, μεσω του wifi που διαθετει,αλλα το κινητο μου δεν διαθετει πυξιδα ,με αποτελεσμα να ειναι εντελως αποπροσανατολισμενο.Και ενω κανω align με τρια αστερια ,παιρνω παντα failed .Δεν ξερω αν καποιος εχει χρησιμοποιησει την εφαρμογη,καθε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη.

ευχαριστω για το χρονο σας.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το έχω προσπαθήσει ακόμα ,αλλά ίσως θα μπορούσες να το ευθυγραμμίσεις με το χειριστήριο και στην συνέχεια απλα να κάνεις σύνδεση με το κινητό (connect όχι connect and allign ).

Πάντως μου ακούγεται περίεργο που μπορείς κ χρησημοποιεις στο κινητό την εφαρμογή ενω δεν έχει πυξίδα.

Όταν στρεφεις την οθόνη σε ενα αστέρι ας πουμε τον ευκολο Σείριο , τον έχει κεντραρισμενο στην οθόνη σου?

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το έχω προσπαθήσει ακόμα ,αλλά ίσως θα μπορούσες να το ευθυγραμμίσεις με το χειριστήριο και στην συνέχεια απλα να κάνεις σύνδεση με το κινητό (connect όχι connect and allign ).

Πάντως μου ακούγεται περίεργο που μπορείς κ χρησημοποιεις στο κινητό την εφαρμογή ενω δεν έχει πυξίδα.

Όταν στρεφεις την οθόνη σε ενα αστέρι ας πουμε τον ευκολο Σείριο , τον εχει κεντραρισμενο στην οθόνη σου?

Google

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η εφαρμογή εγκατασταθηκε κανονικά. Με μια διαφορά. Ενώ στις φωτογραφίες του Manual φαίνεται κ μια πυξίδα στο μενού σε εμένα δεν υπάρχει. Προφανώς λόγω της αδυναμίας του τηλ. Κ όχι δεν στρίβει αναλόγως που σημαδευω. Προφανώς είναι άχρηστη με το εν λόγω κινητό (coolpad f1 8927, octacore,). Έστειλα κ mail στην celestron..

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά υπάρχουν διάφορα bugs στο λογισμικό skyportal που περιμένουν επίλυση από update της celestron. Η πιο ασφαλής λύση που έχει αναφερθεί από πολλούς χρήστες οτι λειτουργεί χωρίς προβλήματα είναι το skysafari 4 pro αλλά είναι ακριβό.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέχνα την εφαρμογή και χρησιμοποίησέ το με το χειριστήριο. Η skyportal είναι για τα μπάζα. Δοκίμασα με το 9.25" και συνεχώς κράσαρε. Επίσης η skyportal έχει πολύ λίγα αντικείμενα. Το skysafari λογικά θα είναι καλύτερο αλλά δεν είναι δωρεάν.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι πως η εφαρμογή είναι λίγο αργή και έχει αρκετά προβλήματα , ιδιαίτερα αν βρίσκεσαι σε χώρο με πολλά wifi ή πολλές συσκευές .... Εκεί κολλάει αρκετά .

Κατα τα αλλά όμως ειναι ανεκτή δωρεάν και έχει ωραίο interface αλλά και αρκετές λεπτομέριες για να συμπληρωσουν την παρατήρηση σου.

Όπως λέει κ ι φίλος βέβαια οι περισσότεροι κινήθηκαν προς την αγορά του sky safari

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και είπατε για το SkySafari, μπορεί να μοιάζει λίγο ακριβό αν κάποιος δεν έχει τη συνήθεια να πληρώνει για λογισμικό αλλά αξίζει κάθε ευρώ που κοστίζει. Εγώ έχω το pro αλλά νομίζω πως τηλεχειρισμό τηλεσκοπίου έχει και το plus που κάνει 12 ευρώ.

 

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος έχεις ένα μικρό χρονικό διάστημα 2 ωρών για να ακυρώσεις μια αγορά στο Google play και να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων. Οπότε στο διάστημα αυτό μπορείς να επιβεβαιώσεις αν λειτουργεί με το τηλεσκόπιό σου ή όχι.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και είπατε για το SkySafari, μπορεί να μοιάζει λίγο ακριβό αν κάποιος δεν έχει τη συνήθεια να πληρώνει για λογισμικό αλλά αξίζει κάθε ευρώ που κοστίζει. Εγώ έχω το pro αλλά νομίζω πως τηλεχειρισμό τηλεσκοπίου έχει και το plus που κάνει 12 ευρώ.

 

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος έχεις ένα μικρό χρονικό διάστημα 2 ωρών για να ακυρώσεις μια αγορά στο Google play και να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων. Οπότε στο διάστημα αυτό μπορείς να επιβεβαιώσεις αν λειτουργεί με το τηλεσκόπιό σου ή όχι.

δουλευει χωρις πυξιδα?

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε γνωρίζω, γι'αυτό πρότεινα να κάνεις τη δοκιμή και αν είναι να το γυρίσεις πίσω εντός 2 ωρών για να μη χρεωθείς.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και είπατε για το SkySafari, μπορεί να μοιάζει λίγο ακριβό αν κάποιος δεν έχει τη συνήθεια να πληρώνει για λογισμικό αλλά αξίζει κάθε ευρώ που κοστίζει. Εγώ έχω το pro αλλά νομίζω πως τηλεχειρισμό τηλεσκοπίου έχει και το plus που κάνει 12 ευρώ.

 

Ναι, το Plus διαθέτει τηλεχειρισμό και δουλεύει άψογα, με το απλό Nexstar και Skywire τουλάχιστον.

Τα αξίζει τα χρήματα με το παραπάνω, ούτε καπάκι για φακό δεν παίρνεις με τα χρήματα αυτά που λέει ο λόγος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης