Jump to content

νεφελομα κεφαλη του αλογου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολο το φορουμ ,εχω καποιεσ αποριεσ με το νεφελομα κεφαλη του αλογου στον ωριωνα ,ενω βλεπω το νεφελωμα του ωριωνα και καποια αλλα ,αυτο δε το βλεπω ,ειμε σε περιοχη καλη με καλο ουρανο,αγια μαρινα κοροπι,δεν εχω την απαιτηση να δω κατι συγκλονιστικο αλλα εστο κατι λιγο , εχω το 120/600 skywatcher δεν εχω καμια τηλεσκοπιαρα ,αλα ειδα στο yoy tube ετχ 80 και ειχε φωτογραφια το συγκεκριμενο νεφελομα ,συνχορεστεμε για το κατεβατο αλα σαν νεοσ αστροπαρατηρητησ εχω αποριεσ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου αυτό σχεδόν δεν μπορείς να το δεις καθόλου. Εγώ μένω Σαρωνίδα και πηγαίνω στην περιοχή του Σουνίου και πάλι δεν το βλέπω. Μπορείς από το Σούνιο να δεις το νεφέλωμα φλόγα πολύ αμυδρά. Αυτό βρήσκεται πολύ κοντά στό ζ του Ωρίωνα. Στο προσοφθάλμιο μοιάζει με πεταλούδα. Την πιο αιθέρια και με διάφανε φτερά πεταλούδα που μπορείς να φανταστείς. Η κεφαλή του ίππου είναι σχεδόν ένα φωτογραφικό νεφέλωμα. Διότι το φως που εκπέμπει βρήσκεται σε μία συχνότητα που είναι στο σύνορο αν το βλέπει ο άνθρωπος ή όχι. Ακόμα και αν το φωτογραφίσεις χωρίς να αλλάξεις το φίλτρο στον αισθητήρα της μηχανής μὀλεις και μετά βίας γράφει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνησω με τον φιλο μου.Το νεφελωμα της κεφαλης του ιππου οπως λεγεται ειναι σκοτεινο νεφελωμα οποτε δεν αποροφαει τις ακτινοβολιες και το φως των αστρων.Θα χρειαστεις ενα καλο τηλεσκοπιο για να το δεις και πολλα ακριβα φιλτρα(σιγουρα ενα UCH-s)

Ελπιζω να βοηθησα...

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελικα η φοτογραφια του ετχ 80 ειναι μουφα ,η εκτοσ αν η καμερα ειναι super ,δε γνωριζω και πολλα βεβαια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελικα η φοτογραφια του ετχ 80 ειναι μουφα ,η εκτοσ αν η καμερα ειναι super ,δε γνωριζω και πολλα βεβαια

 

Αν θες δώσε μας το link να δούμε τη φωτογραφία που λες.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω δει αρκετές φορές την κεφαλή του ίππου με το 12άρι dobsonian από μετρίως σκοτεινό ουρανό και φίλτρο Η-β. Είναι σαφώς δύσκολο νεφέλωμα αλλά με τον παραπάνω συνδυασμό είναι απολύτως εφικτό. Φυσικά δε βλέπεις το σχήμα της κεφαλής όπως στις φωτό, απλά αντιλαμβάνεσαι τη σκοτεινή κοιλότητα. Είναι απολύτως φυσικό πως δεν το είδες με μικρό τηλεσκόπιο και χωρίς φίλτρο και μέσα από το λεκανοπέδιο. Όσον αφορά τις φωτό, δεν μπορεί να γίνει σύγκριση τι φαίνεται φωτογραφικά και τι βλέπεις με το μάτι. Εδώ ένα παλιό νήμα για την παρατήρηση του αντικειμένου αυτού:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13796

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειναι στο you tube ,γραφεισ ετχ 80 και βγαινει το βιντεακι ,εχει κατι διαφορα πανω του ,αλα εχει τοσεσ δυνατοτητεσ το τηλεσκοπιο αυτο,
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φωτογραφίες δεν έχουν σχέση με το τι βλέπεις στον προσοφθάλμιο. Το νεφέλωμα κεφαλής ίππου φωτογραφίζεται εύκολα αλλά η θέασή του με τηλεσκόπιο είναι δύσκολη. Το έχω δει από τον Άκοβο Αρκαδίας (ουρανός 6+) και με 10" αλλά και με 8" τηλεσκόπιο και φίλτρο Hβ. Χωρίς αυτό δεν είναι ορατό. Από την Αττική που ο ουρανός δεν ειναι σκοτεινός (ούτε Κιθαιρώνα ούτε Σούνιο ούτε πουθενά) δύσκολα θα τα καταφέρει κανείς.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι το βιντεο?

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αρχή γράφει τον εξοπλισμό που τράβηξε τις φώτο.

Ίσως με την mallincam να έχεις οπτικά αποτελέσματα σε μια οθόνη του νεφελώματος.

http://www.mallincam.net/cameras.html

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είδα πριν αππό 3 χρόνια με το 10 ιντσών DOB που διαθέτω. Αποτελεί δυσκολότατο

αντικείμενο προς παρατήρηση. Για την παρατήρηση του, χρειάζεται οπωσδήποτε φίλτρο

OIII-H Beta και για τον ευκολότερο εντοπισμό του, υπάρχει το κοντινό νεφέλωμα NGC 2024.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και μένουμε σχετικά κοντά σου στέλνω και μία φωτογραφεία που έχω βγάλει από την περιοχή του Σουνίου ( Σαρωνίδα) και σου δείχνω αυτό που έχω δει στο προσοφθάλμιο και που οι περισσότεροι έχουν δει. Εννοείται ότι όλα τα έχω δει από το Σούνιο όταν ο Ωρίωνας ήταν πάνω από το Αιγαίο πέλαγος και ΟΧΙ από την Σαρωνίδα.

769599731_1.thumb.jpg.f4ce690527d3eff4694e0544b9c5f3c2.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης