Jump to content

η σοφια σας πολυτιμη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατοχος καινουργιου nexstar evolution 6.Δυο μηνων για την ακριβεια.

Εβρεθη ο Celestron C9¼ - A XLT (μονο ΟΤΑ) σε προσιτη τιμη .Ερωτηση :αξιζει η αλλαγη? συν ,πλην?

απο οσα διαβαζω τριποδας κ μηχανισμος απο το 6αρι στηριζουν το 9,25...

ευχαριστω για το χρονο σας

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι σίγουρος ότι η στήριξη θα είναι αρκετή; Γιατί το 9.25 OTA είναι σημαντικά βαρύτερο από το 8άρι και γι' αυτό το 9.25 evolution έχει ένα πολύ βαρύτερο τρίποδο από τα 6άρια και 8άρια. Μπορείς να το δοκιμάσεις με τη στήριξή σου μήπως;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι σίγουρος ότι η στήριξη θα είναι αρκετή; Γιατί το 9.25 OTA είναι σημαντικά βαρύτερο από το 8άρι και γι' αυτό το 9.25 evolution έχει ένα πολύ βαρύτερο τρίποδο από τα 6άρια και 8άρια. Μπορείς να το δοκιμάσεις με τη στήριξή σου μήπως;

θα γινει δοκιμη πριν την αγορα.Υπαρχει η δυνατοτητα.Αλλα δεν ξερω τι ακριβως πρεπει να τσεκαρω.

Αν στριβει ομαλα?

αν καταναλωνει μπαταρια πιο γρηγορα?

αν διατηρει τους στοχους στο ep?

κατι αλλο ?

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Celestron στην γκαμα της των Nexstar Evolution εχει τρια μοντελα: αυττο των 6 ιντσων, των 8 και το 9.25. Οποτε πρακτικα και θα το "σηκωνει. Το θεμα ειναι οτι μαλλον θα ειναι στο οριο της στηριξης. Για παρατηρηση θα ειναι μια χαρα αλλα για αστροφωτογραφηση θα εχεις μαλλον θεμα. Θα χρειαστεις και σφηνα (wedge) διαφορετικα field de-rotator.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά βάλε ένα προσοφθάλμιο με κάποια σχετικά "καλή" μεγένθυνση και "χτύπα" το τηλεσκόπιο λιγάκι να δεις πόσο γρήγορα θα ηρεμήσει. Δοκίμασε επίσης να εστιάσεις σε μεγάλη μεγένθυνση να δεις τι δονήσεις θα έχεις όταν κάνεις κάτι τόσο από όσο η εστίαση. PAPOUS71, η Celestron έχει ίδια στήριξη για τα τρία μοντέλα, αλλά διαφορετικό τρίποδο. Γι' αυτό το συζητάει ο φίλος και τη βασική συμπεριφορά θα την καταλάβει από το πως αποσβαίνει τις δονήσεις.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παιδιά πάντως να πώ ότι όταν παλιότερα η Celestron πούλαγε το 8άρι με την Ισημερινή CG-5, πούλαγε και το 9,25 με την ίδια. Όταν πήγα απο το 8 στο 9,25 η συμπεριφορά ήταν οριακά ανεκτή (μεγάλες ταλαντώσεις, αργή απόσβεση κλπ). επίσης πίστεύω ότι καλό θα ήταν να πάς σε σταθερή τροφοδοσία με τροφοδοτικό 12V παρά να στηριχτείς στις μπαταρίες.

Το τηλεσκόπιο βέβαια είναι άλλο πράγμα έτσι; Θα δείς ωραία πράγματα.

 

ΦΙλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παιδιά πάντως να πώ ότι όταν παλιότερα η Celestron πούλαγε το 8άρι με την Ισημερινή CG-5, πούλαγε και το 9,25 με την ίδια. Όταν πήγα απο το 8 στο 9,25 η συμπεριφορά ήταν οριακά ανεκτή (, αργή απόσβεση κλπ). επίσης πίστεύω ότι καλό θα ήταν να πάς σε σταθερή τροφοδοσία με τροφοδοτικό 12V παρά να στηριχτείς στις μπαταρίες.

Το τηλεσκόπιο βέβαια είναι άλλο πράγμα έτσι; Θα δείς ωραία πράγματα.

 

ΦΙλικά

Δημήτρης

Δηλαδη Δημητρη η εσωτερική μπαταρια του evolution δεν το αντεχει;λόγω βαρους ;

Κ οταν λες μεγάλες ταλαντωσεις, αργη αποσβεση, εννοείς οτι θα υπάρχει προβλημα στην παρατηρηση η καθαρα για την αστροφωτογραφια ;

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη Δημητρη η εσωτερική μπαταρια του evolution δεν το αντεχει;λόγω βαρους ;

Κ οταν λες μεγάλες ταλαντωσεις, αργη αποσβεση, εννοείς οτι θα υπάρχει προβλημα στην παρατηρηση η καθαρα για την αστροφωτογραφια ;

.

 

Δεν ξέρω αν θα αντέχει, αλλα το μεγαλύτερο φορτίο μπορέι να της φανεί δύσκολο.

Όταν λέω ταλαντώσεις. μιλάω για οπτική παρατήρηση, φωτογραφία δεν ασχολήθηκα σοβαρά ποτέ για να έχω αποψη

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει κάποιος που μπορεί εμπερεστατομενα να πει αν μπορώ να τα συνδυασω ;χρειάζομαι βοήθεια οσο το δυνατόν αμεσα
carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη ενδιαφέρομαι κι εγώ για το NextStar Evolution 6 και έχω μιλήσει με πλανητάριο σχετικά, νομίζω πως από 6 σε 9,25 δε μπορείς να πας, ή τουλάχιστον θα είναι πολύ οριακό.

 

Συγκεκριμένα επειδή είμαι κάτοχος του 9,25 με βάση NEQ6, είχα ρωτήσει αν μπορώ να το βάλω στη βάση του Evolution. Η απάντηση από το πλανητάριο δεν ήταν σίγουρη μεν, αλλά τείναν προς το όχι. Κάνε μια ερώτηση από εκεί που το πήρες να δεις τι θα σου πουν.

 

Έχω την εντύπωση πως αλλάζει το τρίποδο στο 9,25 Evolution. Είναι πιο ενισχυμένη.

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη ενδιαφέρομαι κι εγώ για το NextStar Evolution 6 και έχω μιλήσει με πλανητάριο σχετικά, νομίζω πως από 6 σε 9,25 δε μπορείς να πας, ή τουλάχιστον θα είναι πολύ οριακό.

 

Συγκεκριμένα επειδή είμαι κάτοχος του 9,25 με βάση NEQ6, είχα ρωτήσει αν μπορώ να το βάλω στη βάση του Evolution. Η απάντηση από το πλανητάριο δεν ήταν σίγουρη μεν, αλλά τείναν προς το όχι. Κάνε μια ερώτηση από εκεί που το πήρες να δεις τι θα σου πουν.

 

Έχω την εντύπωση πως αλλάζει το τρίποδο στο 9,25 Evolution. Είναι πιο ενισχυμένη.

Γιατι πας σε μικροτερο aperture αν επιτρέπεται ;.. Το ξέρω οτι ο τριποδας ειναι πιο ενισχυμενος στο 9,25..Θα στείλω μνμ κ στο cloudy nights για το θεμα μπας κ ξέρει κανεις εκεί . Αφού μιλήσω κ με πλανηταριο. Θα κανω κ ενα review σε λιγες μέρες για το nexstar evolution 6 μετά απο δυο, σχεδόν, μήνες συνυπαρξης..

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα theoatc. To τρίποδο που χρησιμοποιεί το celestron evolution για το C9.25 είναι το ίδιο με το τρίποδο του cpc11. Αυτό χρησιμοποιώ και γώ στο evo με C9.25 OTA. Είναι πολύ στιβαρό και πάρα πολύ βαρύ. Ελάχιστα vibrations όταν εστιάζεις. Εχω δοκιμάσει και το τρίποδο που έχει το C6-C8 είναι μικρότερο και πολύ ελαφρύτερο αλλά το ένιωθα κάπως "ασταθές" το όλο στήσιμο και φυσικά οι αναταράξεις είναι πολύ πιο έντονες. Θα σου πρότεινα με την μικρή μου εμπειρία να κινηθείς σε πιο στιβαρό τρίποδο γιατί όταν στήνεις σε ανώμαλο έδαφος με π.χ έξτρα βάρος από διαγώνιο, 2"προσοφθάλμια, dew heaters, telrad, φωτογραφική μηχανη κτλ τα πράγματα γίνονται μάλλον επικίνδυνα.

 

http://www.celestron.com/browse-shop/astronomy/mounts-and-tripods/tripod-heavy-duty-cpc-1100

93493_tripodheavyduty_large_1.jpeg.8887fd7fb4bcfb6a036c3e706d133c8d.jpeg

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη ενδιαφέρομαι κι εγώ για το NextStar Evolution 6 και έχω μιλήσει με πλανητάριο σχετικά, νομίζω πως από 6 σε 9,25 δε μπορείς να πας, ή τουλάχιστον θα είναι πολύ οριακό.

 

Συγκεκριμένα επειδή είμαι κάτοχος του 9,25 με βάση NEQ6, είχα ρωτήσει αν μπορώ να το βάλω στη βάση του Evolution. Η απάντηση από το πλανητάριο δεν ήταν σίγουρη μεν, αλλά τείναν προς το όχι. Κάνε μια ερώτηση από εκεί που το πήρες να δεις τι θα σου πουν.

 

Έχω την εντύπωση πως αλλάζει το τρίποδο στο 9,25 Evolution. Είναι πιο ενισχυμένη.

Γιατι πας σε μικροτερο aperture αν επιτρέπεται ;.. Το ξέρω οτι ο τριποδας ειναι πιο ενισχυμενος στο 9,25..Θα στείλω μνμ κ στο cloudy nights για το θεμα μπας κ ξέρει κανεις εκεί . Αφού μιλήσω κ με πλανηταριο. Θα κανω κ ενα review σε λιγες μέρες για το nexstar evolution 6 μετά απο δυο, σχεδόν, μήνες συνυπαρξης..

 

Για μια grap n go λύση

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη ενδιαφέρομαι κι εγώ για το NextStar Evolution 6 και έχω μιλήσει με πλανητάριο σχετικά, νομίζω πως από 6 σε 9,25 δε μπορείς να πας, ή τουλάχιστον θα είναι πολύ οριακό.

 

Συγκεκριμένα επειδή είμαι κάτοχος του 9,25 με βάση NEQ6, είχα ρωτήσει αν μπορώ να το βάλω στη βάση του Evolution. Η απάντηση από το πλανητάριο δεν ήταν σίγουρη μεν, αλλά τείναν προς το όχι. Κάνε μια ερώτηση από εκεί που το πήρες να δεις τι θα σου πουν.

 

Έχω την εντύπωση πως αλλάζει το τρίποδο στο 9,25 Evolution. Είναι πιο ενισχυμένη.

Γιατι πας σε μικροτερο aperture αν επιτρέπεται ;.. Το ξέρω οτι ο τριποδας ειναι πιο ενισχυμενος στο 9,25..Θα στείλω μνμ κ στο cloudy nights για το θεμα μπας κ ξέρει κανεις εκεί . Αφού μιλήσω κ με πλανηταριο. Θα κανω κ ενα review σε λιγες μέρες για το nexstar evolution 6 μετά απο δυο, σχεδόν, μήνες συνυπαρξης..

 

Για μια grap n go λύση

Εχεις pm

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης