Jump to content

Κάμερες για αστροφωτογράφιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημείωσε ότι το video crop mode έχει πολύ μικρό πεδίο (είπαμε, είναι για πλανητική φωτογράφηση), οπότε πρώτα βρίσκουμε το στόχο σε full frame π.χ. σε manual mode, τον βάζουμε ακριβώς στο κέντρο, εστιάζουμε με 10x και μετά γυρνάμε σε video crop, αλλιώς, π.χ. αν έχεις κεντράρει με προσοφθάλμιο που μπορεί να έχει μικρή απόκλιση, πιθανότατα να μην το βρεις στο πλάνο σου σε video crop mode ;)

Αλλά γενικά είναι πολύ απλή διαδικασία χωρίς υπολογιστές κλπ, οπότε βολεύει και να τραβάς από τηλεσκόπια άλλων (λες μια στιγμή να τραβήξω μία, τσουπ! έγινε!) και με αποτέλεσμα που για να το ξεπεράσεις πρέπει να κάνεις μεγάλη διαδικασία με μονόχρωμη πλανητική και φίλτρα.

 

 

Thanx for the hint!!

Celsestron 6SE

CANON 550D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η μικρή λεπτομέρεια είναι ότι έχω μόνο το T-RING και όχι T-ADAPTER.

 

Έχω αυτό

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p194_TS-Optics-T2-Adaptor-for-CANON-EOS-Cameras.html

 

και πρέπει να χρειάζομαι κάτι τέτοιο.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p201_TS-Adaptor-1-25-inch-focal-adaptor-for-1-25-inch-focuser---adaption-to-T2-thread.html

 

 

Επίσης υπάρχει στην παρέα ο Televue Powermate 2X o οποίος λένε ότι ξεβιδώνει η κεφαλή και μπαίνει το T RING. Αν έχω καταλάβει καλά, αυτό είναι της Televue και ουσιαστικά παίζει το ρόλο του t-adapter??

Celsestron 6SE

CANON 550D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω powermate, αλλά απ' ότι θυμάμαι από πάνω βγαίνει η βάση για προσοφθάλμια από πάνω και προσαρμόζεται στη θέση της το δικό του t-adapter, πάνω στο οποίο βιδώνεις το t-ring σου.

Αν το έχετε αυτό το εξαρτηματάκι είστε κομπλέ. Επίσης και μερικα barlow όπως τα φτηνά 2x της Celestron έχουν έτοιμο σπείρωμα για t-ring στο πάνω μέρος.

Αν δεν έχει κάτι τέτοιο, θα χρειαστείς ξεχωριστό t-adapter όπως αυτό που έδειξες (αλλά σε κάθε περίπτωση με το powermate τράβα, θα σου δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω powermate, αλλά απ' ότι θυμάμαι από πάνω βγαίνει η βάση για προσοφθάλμια από πάνω και προσαρμόζεται στη θέση της το δικό του t-adapter, πάνω στο οποίο βιδώνεις το t-ring σου.

Αν το έχετε αυτό το εξαρτηματάκι είστε κομπλέ. Επίσης και μερικα barlow όπως τα φτηνά 2x της Celestron έχουν έτοιμο σπείρωμα για t-ring στο πάνω μέρος.

Αν δεν έχει κάτι τέτοιο, θα χρειαστείς ξεχωριστό t-adapter όπως αυτό που έδειξες (αλλά σε κάθε περίπτωση με το powermate τράβα, θα σου δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα).

 

Μου επιβεβαιώνεις αυτό που βρήκα... :roll:

Ότι θα χρειαστούμε σε κάθε περίπτωση T-Adapter ή αυτό της Televue....

 

Ένα σχετικά φτηνό 2Χ barlow που έχω όταν το ξεβιδώσω το σπείρωμα είναι 52 mm ενώ το T-RING της 550D είναι 42mm, οπότε ούτε αυτό βολεύει.

Celsestron 6SE

CANON 550D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, κατάφερα να βγάλω μερικές φώτος/βίντεο του φεγγαριού.

 

Χρησιμοποίησα ένα diagonal, με/χωρίς barlow X2 και ένα nosepiece 1,25'' για να βάλω τη μηχανή στο Celestron 6SE.

 

*όλα αυτά τραβήχτηκαν από βεράντα... :(

**να είστε επιεικείς, είναι η πρώτη προσπάθεια...

 

Bιντεο

 

 

IMG_0054_zpsrdk9benz.jpg

 

IMG_0046_zpsiw3tozzp.jpg

 

IMG_0035_zpsyxtckp94.jpg

Celsestron 6SE

CANON 550D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά είναι! Καλή αρχή!

Το βίντεο επίτηδες προχωράει; Ή απλά δεν έκανες alignment; Γιατί η ουσία του βίντεο είναι ότι τραβάς λίγη ώρα ένα συγκεκριμένο σημείο του φεγγαριού (ή έναν πλανήτη) και μετά του κάνεις stacking με registax ή autostakkert και καταλήγεις με μία φωτογραφία που έχει πολύ καλύτερη λεπτομέρεια από το να τραβάς απλά καρέ. Αλλά πρέπει να ακολουθείς αυτό που τραβάς, να μη φεύγει.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά είναι! Καλή αρχή!

Το βίντεο επίτηδες προχωράει; Ή απλά δεν έκανες alignment; Γιατί η ουσία του βίντεο είναι ότι τραβάς λίγη ώρα ένα συγκεκριμένο σημείο του φεγγαριού (ή έναν πλανήτη) και μετά του κάνεις stacking με registax ή autostakkert και καταλήγεις με μία φωτογραφία που έχει πολύ καλύτερη λεπτομέρεια από το να τραβάς απλά καρέ. Αλλά πρέπει να ακολουθείς αυτό που τραβάς, να μη φεύγει.

 

Καλημέρα!

Ναι, το βίντεο προχωράει γιατί λόγο του ότι ήμουνα σε βεράντα, δεν ήταν εύκολο το aligment οπότε, "έφευγε¨... Για αυτό και η ΄φώτο με το barlow είναι ελαφρός θολή μάλλον, επειδή το φεγγάρι είχε τάσεις φυγής!! :)

 

Περιμένω τώρα μία παραγγελία με το rducer/corrector της Celestron για να παίξω και με αυτό και κάποια στιγμή να βρω φυσικά χρόνο και μέρος για να δοκιμάσω κάνα Jupiter

Celsestron 6SE

CANON 550D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνε align την βάση μόνο με το Φεγγάρι θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.Η βάση σου είναι alt/az δεν χρειάζεσαι τον πολικό.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνε align την βάση μόνο με το Φεγγάρι θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.Η βάση σου είναι alt/az δεν χρειάζεσαι τον πολικό.

 

Αναφέρεσαι φαντάζομαι στο ONE STAR ALIGN ή το SOLAR SYSTEM ALIGN ??

 

μμμ... ναι... έχεις δίκιο...

Απλά το τηλεσκόπιο το έχω ένα χρόνο και ακόμα το μαθαίνω... :shock:

Celsestron 6SE

CANON 550D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ONE STAR ALIGN ή το SOLAR SYSTEM ALIGN είναι οκ.

Η απλά ενεργοποίησε τα μοτερ .

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πατάς το 3 (Menu)>Tracκing>rate.lunar,solar,sidereal.enter και είσαι έτοιμος.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πατάς το 3 (Menu)>Tracκing>rate.lunar,solar,sidereal.enter και είσαι έτοιμος.

 

Κάτι βρήκα στο manual! Ευχαριστώ!!

 

*θέλω πολύ διάβασμα ακόμα.....

Celsestron 6SE

CANON 550D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένω τώρα μία παραγγελία με το rducer/corrector της Celestron για να παίξω και με αυτό και κάποια στιγμή να βρω φυσικά χρόνο και μέρος για να δοκιμάσω κάνα Jupiter

 

Ελπίζω να ξέρεις τί πρέπει να περιμένεις από αυτό, γιατί με τα 27mm άνοιγμα (baffle) του C6 και DSLR ενδέχεται να μη σε ενθουσιάσει αν έχεις μεγάλες προσδοκίες...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω να ξέρεις τί πρέπει να περιμένεις από αυτό, γιατί με τα 27mm άνοιγμα (baffle) του C6 και DSLR ενδέχεται να μη σε ενθουσιάσει αν έχεις μεγάλες προσδοκίες...

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό, απλά με ψάξιμο που έκανα στο net σε διάφορα forum, είδα να λένε αρκετά καλά λόγια για το συγκεκριμένο "αξεσουάρ".

 

Πάντα βέβαια με τις δυνατότητες του εν λόγο τηλεσκοπίου (6'')

Celsestron 6SE

CANON 550D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω να ξέρεις τί πρέπει να περιμένεις από αυτό, γιατί με τα 27mm άνοιγμα (baffle) του C6 και DSLR ενδέχεται να μη σε ενθουσιάσει αν έχεις μεγάλες προσδοκίες...

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό, απλά με ψάξιμο που έκανα στο net σε διάφορα forum, είδα να λένε αρκετά καλά λόγια για το συγκεκριμένο "αξεσουάρ".

 

Πάντα βέβαια με τις δυνατότητες του εν λόγο τηλεσκοπίου (6'')

 

Εννοώ ότι δε θα φωτίσει όλο το πεδίο μιας DSLR, θα βλέπεις μαύρο στις γωνίες (vignette) και επίσης προς τα άκρα το αστέρια θα είναι παραμορφωμένα (και ας λέει "corrector"). Δηλαδή μην περιμένεις ξαφνικά να είναι σα να ήταν κανονικό τηλεσκόπιο f6.3. Για όσους έχουν μικρούς σένσορες βέβαια (CCD) δεν έχει αυτά τα μειονεκτήματα...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν

 

σήμερα βρήκα λίγο χρόνο και κατάφερα να κάνω align γρήγορα και εύκολα και να κρατήσω "καρφωμένο" το Celestron στον Jupiter και να βγάλω μερικά δευτερόλεπτα βίντεο.

 

Τα πέρασα από PIPP & Registax και ιδού τα αποτελέσματα

 

*Να ευχαριστήσω ΘΕΡΜΑ τους φίλους ecuador & sportikus για την ΠΟΛΥΤΙΜΗ βοήθειά τους!!

**η λήψεις γίνανε από βεράντα στην Αργυρούπολη Αττικής...

 

Jupiter_20150427_zps6rv1dish.jpg

 

Jupiter_20150427b_zps6qevq7mx.jpg

 

Jupiter_20150427d_zpsdmzohasx.jpg[/b]

Celsestron 6SE

CANON 550D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος! Να βγει και μπροστά η κόκκινη κηλίδα για την "κλασσική" πόζα και είμαστε κομπλέ!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βίντεο είναι κατευθείαν απο την μηχανή στην κάρτα?

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι... Που πήγε αυτή?? :roll: :shock:
Περιστρεφεται μαζι με τον Πλανητη. Υπαρχουν προγραμματα που σου λενε ποια ωρα θα ειναι ορατη.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βίντεο είναι κατευθείαν από την μηχανή στην κάρτα?

 

Ναι, είναι όπως το πήρα από τη μηχανή.

Βασικά δε θυμάμαι αν είναι αυτό που του πάτησα μία ιδέα στο lightroom. Δεν είμαι σίγουρος, πάντως δεν έχει διαφορά και από τα άλλα που έχω.

 

Έχει χρησιμοποιηθεί το barlow 2X και η μηχανή είναι στο Movie Crop Mode

Celsestron 6SE

CANON 550D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι... Που πήγε αυτή?? :roll: :shock:
Περιστρεφεται μαζι με τον Πλανητη. Υπαρχουν προγραμματα που σου λενε ποια ωρα θα ειναι ορατη.

 

AA μάλιστα! Βρήκα αυτό, νομίζω κάνει??

 

http://www.acquerra.com.au/astro/software/jupiter.html

Celsestron 6SE

CANON 550D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης