Jump to content

αγορα προσοφθαλμιον


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρονια πολλα σε ολο το φορουμ ,ηθελα τη γνωμη σασ για αγορα προσοφθαλμιου αναμεσα σε vixen nlv και hyperion ποιον μου προτεινετε ,μιλαμε για ποιοτητα ,σε τιμη ειναι κοντα διαφορα 10.00 η 15.00 ευ,to thleskopio einai SW120/600 αχρωματικο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δεν είναι ακριβώς ίδια κατηγορίας, ο NLV έχει αρκετά μικρότερο πεδίο, 50 μοίρες, ενώ ο hyperion 68 μοίρες. Αντίστοιχοι του hyperion (αλλά αρκετά ακριβότεροι και καλύτεροι) είναι οι Vixen LVW. Προσωπικά, στο βαθύ ουρανό βρίσκω χορταστικά τα μεγάλα πεδία που δίνουν οι προσοφθάλμιοι με ευρύ πεδίο και δύσκολα χρησιμοποιώ τους πιο στενούς. Φυσικά, όλα εξαρτώνται από την επιδιωκόμενη χρήση καθώς και τη λοιπή συλλογή προσοφθαλμίων.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους έχουν δει του NLV, οι 50 εσωτερικές μοίρες των Hyperion (-9 μοίρες εκατέρωθεν) είναι κατώτερες από τις 50 μοίρες των NLV;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά είναι καλό να ξέρεις ότι οι Hyperions δεν έχουν καλές κριτικές στα "γρήγορα" τηλεσκόπια. Εγώ τους λατρεύω, (όχι όλους) αλλα εμένα το τηλέ μου είναι f/10.

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά είναι καλό να ξέρεις ότι οι Hyperions δεν έχουν καλές κριτικές στα "γρήγορα" τηλεσκόπια. Εγώ τους λατρεύω, (όχι όλους) αλλα εμένα το τηλέ μου είναι f/10.

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Astrotech που πωλούνται στην αγγελία είναι καλή περίπτωση, αν και ίσως δεν τους χρειάζεσαι όλους. Ο 5 και 18 και ένας Plossl 32 είναι μια καλή και φθηνή λύση. Αν έχεις περισσότερα χρήματα και ένας φακός στα 10mm. Καλή περίπτωση είναι ο Skywatcher UWA 9mm.

Εναλλακτικά ένας zoom, ο καλύτερος από όσους είναι διαθέσιμοι και σε τιμή λογική (δεν μπορούμε να τον πούμε φθηνό αλλά οι καλύτεροι κάνουν 700 ευρώ +) είναι ο Baader Hyperion. Με έναν barlow καλύπτεις όλες τις εστιακές.

Μπορείς να αναζητήσεις τους περισσότερους φακούς ως μεταχειρισμένους, βάζοντας μια αγγελία εδώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως σε διευκολύνει (ή μπερδέψει με την υπερπροσφορά) το αρχείο του Don Penscak το οποίο περιέχει όλες τις προτάσεις προσοφθαλμίων του 2015.

2015 Buyer's Guide to Eyepieces.xls

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφου υπαρχει το θεμα και αφου σκεφτομαι να αλλαξω το 10αρι φακο που εχω δεν βοηθατε και εμενα βρε αστροβοξοπαλικαρα!hyperion 10mm ειναι καλη επιλογη για 200/1000 skywatcher?Αλλιως τι θα προτεινατε για φακο που να καλυπτει γενικη χρηση για να μην αλλαζεις συνεχεια φακο.Καταλαβαινω οτι αλλες μεγεθυνσεις θελει η πλανητικη και αλλες ο βαθυς ουρανος αλλα το 10αρι ειναι αυτο που τελικα χρησιμοποιω πιο πολυ.Τα γραφω αυτα για να εξηγησω το σκεπτικο μου και να βοηθησω στις απαντησεις σας.Ευχαριστω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης