Jump to content

Απορία με star spikes


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

Τα τελευταία χρόνια το τηλεσκόπιο που χρησιμοποιώ περισσότερο για την αστροφωτογράφιση είναι το Vixen ED81s με χρήση focal reducer f/5.2.

Η κάμερα που παίρνει τις λήψεις είναι η sbig st2000xm

 

Αυτό που παρατηρώ στα φωτεινά άστρα είναι κάποια spikes χαρακτηριστικά του τηλεσκοπίου.

Δείτε επισυναπτόμενη φωτο.

 

Το πρόβλημα δημιουργείται λόγω τριων μεταλικών στηριγμάτων πίσω από το φακό.

IC405.jpg.435e3c290305a755b9a9fef4dc004bf8.jpg

DSC03682.jpg.d16322a4e3bbadf22441c6e07eb01fa0.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος άλλος έχει παρόμοιο πρόβλημα και πώς το έχει λύσει π.χ. κάνοντας χρήση μιας aperture mask

DSC03683.jpg.06cddbba4cfc547a342594d9016679a8.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, το να βάλεις μάσκα αυτό που θα κάνεις είναι να μικρύνεις την διάμετρο του τηλεσκοπίου. Δες παλαιότερες φωτογραφίες. Αν εκεί δεν υπάρχουν ή είναι λιγότερο έντονα τότε κάτι άλλο συμβαίνει. Προφανώς σκόνη στο πρωτεύον.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Γιάννη

Όπως περιγράφω Το πρόβλημα δημιουργείται λόγω τριων μεταλικών στηριγμάτων πίσω από το φακό.

Σκέφτομαι να φτιάξω μια μάσκα που να μικραίνει τη διάμετρο του τηλεσκοπίου τόσο όσο να μη φαίνοντε αυτά τα τρία στηρίγματα.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρον θέμα άνοιξες Κώστα. Για δοκίμασε να τοποθετήσεις το δαχτυλίδι που λες μόνο που προσπάθησε να το κόψεις όσο πιό ομοιόμορφα μπορείς ώστε να μην δημιουργήσεις κι άλλα spikes .

Επίσης το υλικό που θα χρησιμοποιήσεις να το βάψεις μαύρο ματ ώστε να μην σου κάνει ανακλάσεις. Περιμένουμε τα αποτελέσματα :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Άγγελε,

Θα το φτιάξω το δαχτυλίδι και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ περίεργο να έχει τόσο απλή στήριξη του φακού ένα (ακριβούτσικο) αποχρωματικό. Σε ένα πάμφθηνο Travel Star 70 έχω δει τέτοια στηρίγματα (και πάλι λίγο μικρότερα μάλλον), και μόλις το είδα αμέσως σκέφτηκα ότι μπορεί να αποδίδει καλύτερα αν του φτιάξω ένα δακτυλίδι για να τα καλύψω, αλλά δοκίμασα φωτογραφία και δε φαίνονται spikes (μπορεί να φταίει το CA που ουσιαστικά σημαίνει ότι δεν εστιάζει καλά όπως ένα αποχρωματικό).

Αλλά ναι, με μία μάσκα σίγουρα θα τα καλύψεις. Αν σε ενοχλούνε βέβαια, γιατί έχουνε και ένα γούστο τα spikes. Εμένα μου αρέσουν τα αστέρια με το σταυρό από το Νευτώνιο και προτιμώ όπως βγαίνουν τα σμήνη αστέρων με το νευτώνιό μου σε σχέση με το αποχρωματικό μου, αν και αντικειμενικά είναι χειρότερη η φωτογραφία...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν έφτιαξα μια πρόχειρη μάσκα, τη φόρεσα στο τηλεσκόπιο και έκανα κάποιες δοκιμαστικές λήψεις.

Από τις φώτο που ανέβασα όπως βλέπετε η μάσκα δημιουργεί περισσότερα spikes που είναι ενοχλητικά στα πολύ φωτεινά αντικείμενα π.χ. Αφροδίτη

 

Όπως δείχνουν και τα βελάκια στη φώτο της μάσκας, κοιτώντας τη μάσκα από μέσα προς τα έξω βλέπουμε ότι δεν έχει κοπεί σαν ένας τέλοιος κύκλος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το φως που εισέρχεται στο τηλεσκόπιο να διαθλάται με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργούντε τα spikes.

 

Μια άλλη λύση στο πρόβλημα των spikes θα μπορούσε να είναι ότι η μάσκα πρέπει να αυξηθεί λίγο σε μέγεθος ώστε να κόβει περισσότερο φως που εισέρχεται στο τηλεσκόπιο.

Μετά όμως τίθοντε άλλα θέματα π.χ. vignetting...

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιο εργαλείο που να κόβει τέλειους κύκλους σε πλαστικό ή χαρτόνι γιατί θέλω να πειραματιστώ και άλλο )

 

20150501_224056.thumb.jpg.f7cc4c2e0179f36795df10d9bc340ab2.jpg

Η μάσκα

star.thumb.jpg.409c85a82570110db1629ec3b4f9961c.jpg

Venus.thumb.jpg.790f85ab7b0277f836ee8d1f1770d337.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον κάτι τέτοιο ψάχνω..

 

http//www.plaisio.gr/stylo-molivia/promitheies/psalidi/Linex-Compass-Cutter--Ck-1300-470900.htm

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν το πας αλλιώς. Πως φτιάχνουμε από χοντρό χαρτόνι ηλιακό φίλτρο; Απλά θα πας στην εσωτερική διάμετρο να το φτιάξεις αντί για την εξωτερική και ανάλογα με το πάχος του χαρτονιού μπορεί να μη χρειαστείς πολλά στρώμματα. Τουλάχιστον όταν εγώ είχα δει τον αντικειμενικό του TravelStar μου, πριν δω ότι δε δημιουργεί spikes, κάπως έτσι είχα φανταστεί ότι θα χρειαστεί να το φτιάξω... Ή επίσης κομμάτι σωλήνα πλαστικού της διαμέτρου που θα ήθελα (δηλαδή λίγο μικρότερο από τη διάμετρο του αντικειμενικού σου, ώστε με πιο μεγάλη ευκολία να κόψω ένα δακτυλίδι από αυτό και να κάνω το padding με το χαρτόνι πάνω του.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τρικ για να μην έχεις spikes είναι ο εσωτερικός κύκλος να είναι ένας τέλεια κομένος κύκλος. Θα ξαναδοκιμάσω με το κατάλληλο κοπίδι κύκλου αυτή τη φορά.

 

Σε ευχαριστώ

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, ναι, και εγώ πρότεινα έναν τρόπο να έχεις τέλειο κύκλο, ίσως δεν το περιέγραψα καλά;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα με τα vixen-style spikes λύθηκε με τον τρόπο που σας περιέγραψα επάνω.

Είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και ανυπομονώ να δοκιμάσω τη μάσκα με τη CCD κάμερα αυτή τη φορά.

compare.thumb.jpg.9d154c35d372d5c50c5d86efc688339e.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα τεστ που πρεπει να κανεις ειναι να δεις με και χωρις την μασκα ποσα adu βγαζεις στον ιδιο χρονο εκθεσης. Γιατι με την μασκα εκοψες απο την διαμετρο. Επισης πιστευω πως η μασκα θα πρεπει να παει πολυ κοντα στον φακο γιατι αν την βαζεις μπροστα σιγουρα κοβεις πολυ απο το πραγματικο πεδιο και την διαμετρο. Θα ελεγα να την βαλεις κατω κατω εσωτερικα του dew shield, τοσο ωστε οριακα να μην ακουμπαει τον φακο.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα τεστ που πρεπει να κανεις ειναι να δεις με και χωρις την μασκα ποσα adu βγαζεις στον ιδιο χρονο εκθεσης. Γιατι με την μασκα εκοψες απο την διαμετρο. Επισης πιστευω πως η μασκα θα πρεπει να παει πολυ κοντα στον φακο γιατι αν την βαζεις μπροστα σιγουρα κοβεις πολυ απο το πραγματικο πεδιο και την διαμετρο. Θα ελεγα να την βαλεις κατω κατω εσωτερικα του dew shield, τοσο ωστε οριακα να μην ακουμπαει τον φακο.

 

Πολύ σωστό.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή!

Θα επανέλθω όταν έχω αποτελέσματα )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης