Jump to content

Ερώτηση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους και σε όλες! Καλό μήνα να έχετε!

Λοιπόν, έχω ερώτηση.. μη γελάσετε..

έχω το meade etx-125, και έπειτα από πάαααρα πολύ καιρό παρατήρησα προχθές την σελήνη..

Το πεδίο παραήταν στενό.. στα 24mm δεν είχα όλο το αντικείμενο στο πεδίο ή έστω ένα μεγάλος μέρος της επιφάνειας..

Εντάξει, ξέρω πως είναι στενό το τηλεσκόπιο αλλά δεν το θυμόμουν έτσι..

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια βλάβη από κάποιο χτύπημα ( που δεν έχει συμβεί αυτό ) στον σωλήνα η στο προσοφθάλμιο ( Hyperion zoom 24-8 )

και να έχει στενέψει το πεδίο??? ( παράξενο μου ακούγεται αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση, για να σας γράφω εδώ.. αλλιώς το θυμόμουν.. )

Αν όχι, τότε θα χρειαστώ Focal reducer..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα σου μου θυμίζει πρόβλημα με υγρασία στα οπτικά...

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να έχει πάθει τέτοια βλάβη το τηλεσκόπιο αποκλείεται. Έχεις ένα τηλεσκόπιο αποκλειστικά σχεδόν για ηλιακό σύστημα (f/15.2), οπότε δεν περιμένεις μεγάλο πεδίο, ΑΛΛΑ τουλάχιστον τη Σελήνη ολόκληρη πρέπει να τη βλέπεις. Κάνοντας τον υπολογισμό, με τα baader zoom στο 24 και το πεδίο του 50˚ σε αυτή τη θέση, θα έπρεπε να βλέπεις 0.63˚, δηλαδή η περίπου μισή μοίρα της σελήνης να χωράει. Δεν έχω εμπειρία από το baader zoom, οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να κολήσει.

Σε κάθε περίπτωση το reducer δεν είναι καλή ιδέα για το τηλεσκόπιό σου (εκτός αν μιλάμε για ειδική χρήση, π.χ. φωτογράφιση με μικρό σένσορα). Το μέγιστο πεδίο που θα μπορούσε να σου δώσει αυτό το τηλεσκόπιο (λόγω κατασκευής) είναι περίπου 0.9˚ και μπορείς να το επιτύχεις απλά με ένα plossl 32mm 52˚ (π.χ. Meade Super Plossl, Celestron Omni κλπ).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλό μήνα.τα οπτικά ρε τι κατάσταση βρίσκονται;δεύτερον,ο προσοφθαλμιος πως είναι;τρίτον,είσαι σίγουρος πως δεν υπήρχε κανένα εμπόδιο μπροστά,μπορεί να ακούγεται αστείο άλλα από γρηγοραδα μπορεί να μην το πρόσεχες.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To zoom δείχνει να δουλεύει κανονικά μιας και αλλάζουν οι μεγεθύνσεις και αυξομειώνεται το πεδίο..

Η υγρασία?? πως συσχετίζεται?? δεν καταλαβαίνω.. πάντως υγρασία δεν είχα.. ούτε εμπόδια..

Δοκίμασα και με το Meade 4000 26mm..τα ίδια.. δεν δοκίμασα με άλλα, δεν είχα πολύ χρόνο..

Εκτός αν έτσι ήταν και δε θυμάμαι καλά.. η αληθεια είναι πως παρατηρούσα για μεγάλο διάστημα απο skywatcher dom 8 και απο bresser 70/700..

Εχω κατεβάσει μια εφαρμογή στο κινητό μου, το telescope simulator.. εισάγω τις παραμέτρους αλλά δεν έχει καμία σχέση ως προς το πεδίο η σελήνη με το meade..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο σου σε συνδυασμό με το προσοφθάλμιο 26mm δίνει πεδίο που χωράει όλο το δίσκο της Σελήνης μέσα.

Έλεγξε τα οπτικά του τηλεσκοπίου, για την υγρασία μάλλον έκανα λάθος είχα κάτι άλλο στο μυαλό μου...

Κάνε παρατήρηση σε ένα στόχο την ημέρα το πεδίο σου είναι καθαρό;

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα το έστρεφα στον ουρανό την ημέρα για να δώ αν έχω καθαρό πεδίο και δε βλέπω σκιές μέσα...

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις κατέβηκα από ταράτσα.. καθαρή η εικόνα αλλά πολύ στενό το πεδίο ακομα και στα 26mm..

Δεν ήταν έτσι.. Αύριο πρωι πρωί στον Νομικό.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βάλεις τη μέρα το μάτι σου στο 26 mm και κοιτάξεις κάτι φωτεινό, βλέπεις πιο είναι το οπτικό πεδίο του προσοφθαλμίου, δηλαδή βλέπεις εκεί που τελειώνει ο φακός και αρχίζει ο σωλήνας/τοιχώματα του προσοφθαλμίου. Μετά αν το βάλεις αμέσως στο τηλεσκόπιο, σου φαίνεται να περιορίζεται αυτό το πεδίο, δηλαδή να μη βλέπεις πλέον έως το σωλήνα/τοιχώματα του προσοφθαλμίου;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης