Jump to content

philips toUcam please help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και χρονια πολλα. Εχω ενα προβλημα με την καμερα. εχω ενα τηλεσκοπιο νευτωνιο 5¨ της meade. λοιπον βαζω την καμερα και δεν μπορω να βρω με τιποτα το αντικειμενο που θελω. κανει πολυ ζουμ απο μονη της ή εγω κανω κατι λαθος; ουτε τους πλανητες δεν βρισκω. μονο την σεληνη και τον μπεντελγκιεζ καταφερα να βρω. καποια βοηθεια;

Υ.Γ. εχω τον ανταπτορα της scopetronix

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά θα πρέπει να ευθυγραμμίσεις την κάμερα με το finder.

H ευθυγράμμιση θα γίνει κατα προτίμηση μέρα (πολύ πιο ευκολο) για να αναγνωρίζεις τί βλέπεις.

Κατόπιν τη νύχτα θα κεντραρεις ένα αστέρι με το finder και απλά θα διορθώσεις την εστίαση!

Σου τα λέω αυτά γιατι απο τη στιγμη που έχεις δει έστω και μια φορα αστέρι,πρόβλημα εστίασης δεν υπάρχει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεις επισης να σκοπευσεις τον πλανητη με προσοφθαλμιο 5-6mm και στη συνεχεια ενω δουλευει το μοτερ οδηγησης να προσαρμοσεις την webcam και να εστιασεις εκ νεου.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με το Γιώργο απλούστατα για να βοηθηθείς ποιο πολύ βάλε πρώτα ένα 12 mm και μετά αφού το κεντράρεις βάλε το 6 mm και αφού το ξανά κεντράρεις και εστιάσεις βάλε την Toucam και κάπου εκεί θα είναι περίπου η εστίαση για βοήθεια ανέβασε από το πρόγραμμα το Gain. Εγώ τουλάχιστον αυτά κάνω!!!

 

Καλή επιτυχία, και μην απελπίζεσαι θέλει επιμονή θα λες αφού το κάνουν άλλοι μπορώ και εγώ!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο κανω και εγω, πρωτα με τον ενα προσοφθαλμιο, μετα με τον αλλο και μετα με την καμερα. τι να πω, ισως θελει πιο πολυ προσπαθεια. thanks anyway!!!!!!!
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης