Jump to content

celestron 70 az!! Σήμερα μπήκα στο κόσμο σας ..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας !

Απο μικρός ειχα καψούρα με την παρατήρηση του ουρανού αλλά πoτε δεν πήρα την απόφαση να αγοράσω κάποιο τηλεσκόπιο μεχρι σήμερα.

 

Σήμερα προεβει στην αγορα του ταπεινου celestron 70 az ( μεταχειρισμενο ).

 

 

Έχει 2 eyespiece's(20mm & 4mm) και ενα bralow x3 .

 

Τα eyespiece's και το barlow τι μου προσφέρουν ?

 

Αργότερα θα μπορώ το υπάρχον να το αναβαθμίσω και με άλλα eyespiece's η θα αναγκαστώ να αγοράσω κάποιο άλλο τηλεσκόπιο ?

 

Επόμενες ερωτήσεις θα εχω στην συνέχεια !! :) :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γειά! Το 20mm σου δίνει χαμηλή μεγένθυνση και ευρύ πεδίο. Τη μεγένθυνση τη βρίσκεις διαιρώντας το εστιακό μήκος του τηλεσκοπίου σου (900mm αν έχεις το Astromaster 70 AZ) με του προσοφθαλμίου (eyepiece), δηλαδή 900/20 = 45x. Γενικά με αυτόν τον προσοφθάλμιο θα βλέπεις τους περισσότερους στόχους εκτός ηλιακού συστήματος.

Το τηλεσκόπιο αυτό κανονικά έρχεται με 20mm και 10mm προσοφθαλμίους, και δικαίως γιατί ο 4mm δίνει υπερβολική μεγένθυνση (225x - εκτός αν δεν έχεις το 900mm astromaster) που για μικρό τηλεσκόπιο είναι σκοτεινή και γενικά όχι καθαρή και επιπλέον είναι αρκετά δύσχρηστος αν είναι plossl (κολλάς το μάτι στη μικρή τρυπίτσα), οπότε δε θα σου φανεί ιδιαίτερα χρήσιμος. Άρα αν θες μεγάλη μεγένθυνση για να δεις τους πλανήτες ή λεπτομέρειες στη Σελήνη, καλύτερα θα είναι να συνδυάσεις τον 20mm με το 3x barlow που θα σου δώσει 45x3=135x (σα να είχες προσοφθάλμιο 6.6mm), δηλαδή μια μεγένθυνση περίπου στο μέγιστο του τηλεσκοπίου σου.

Θα μπορείς να πάρεις άλλους προσοφθάλμιους, π.χ έναν 32mm για να έχεις ακόμα μεγαλύτερο πεδίο (χαμηλότερη μεγένθυνση) ή έναν ποιοτικότερο στα 9mm κλπ αλλά μη βιαστείς καθόλου, μάθε ακριβώς τι βλέπεις με τους υπάρχοντες.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς είναι το POWERSEEKER! Με το barlow δεν μπορώ να δω τίποτα.. Ότι βλέπω ως τώρα με το 20mm μόνο του. Είμαι πολύ χαρούμενος.. Είδα τον Κρόνο, ξεκαθαρισα το δακτύλιο!! :):)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς είναι το POWERSEEKER! Με το barlow δεν μπορώ να δω τίποτα.. Ότι βλέπω ως τώρα με το 20mm μόνο του. Είμαι πολύ χαρούμενος.. Είδα τον Κρόνο, ξεκαθαρισα το δακτύλιο!! :):)

 

Ααα, 700mm. 35x με το 20mm. Δοκίμασες το barlow μαζί με το 20mm για να σου δώσει 105x; Με barlow πρέπει να έχεις κεντράρει ήδη με το 20mm και εστιάζει πιο "προς τα έξω".

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι! κεντραρω και μετα (δοκιμασα) με το bralow εστιαζω .Μονο στο φεγγαρι κατάφερα να δω αλλα φαινόταν θολό (έκανε focus τέρμα προς τα μέσα και οχι προς τα έξω .)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι! κεντραρω και μετα (δοκιμασα) με το bralow εστιαζω .Μονο στο φεγγαρι κατάφερα να δω αλλα φαινόταν θολό (έκανε focus τέρμα προς τα μέσα και οχι προς τα έξω .)

 

Χμμ, πάει προς τα μέσα; Barlow χρησιμοποιώ μόνο για φωτογραφίες χωρίς προσοφθάλμιο (εκεί πάει προς τα έξω) οπότε μπορεί όντως να είναι ανάποδα. Φαντάζομαι χρησιμοποιείς διαγώνιο; Γιατί θα μπορούσες να δοκιμάσεις χωρίς τη διαγώνιο (εντάξει, δε βολεύει η θέση...).

 

Το 4mm το δοκίμασες; Αν δε σε ικανοποιεί όπως υποπτεύομαι, μιά ιδέα για κάτι εντελώς οικονομικό που θα έκανε πολύ καλύτερη δουλειά από αυτό είναι ένα Κινέζικο 6mm Ultrawide. Στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις ένα πολύ καλό προσοφθάλμιο ίδιο με το Skywatcher UWA που έχει κάπου 65 Ευρώ στην Ελλάδα και στη χειρότερη έχεις την προστασία του ebay για τους αγοραστές (αν έχει πρόβλημα π.χ. βλέπεις γυαλάδα, διπλά είδωλα κλπ), οπότε παίρνεις τουλάχιστον τα λεφτά σου πίσω. Δεν το προτείνω συχνά - εγώ μιά φορά πήρα για πλάκα και βγήκε ίδιας ποιότητας με ένα μάρκας που είχα - αλλά επειδή μιλάμε για πολύ budget κατάσταση, να μια ιδέα για πλανητικό (και όχι μόνο) προσοφθάλμιο ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερώτηση, χαζή βέβαια! Έχω δει στο YouTube που άλλοι με τα τηλεσκόπια τους βλέπουν νεφελωματα κλπ. Εγώ για να δω κάτι τέτοιο πρέπει να τα σκάσω χοντρά ε?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερώτηση, χαζή βέβαια! Έχω δει στο YouTube που άλλοι με τα τηλεσκόπια τους βλέπουν νεφελωματα κλπ. Εγώ για να δω κάτι τέτοιο πρέπει να τα σκάσω χοντρά ε?

 

Όχι κατ ανάγκην, Με ένα Dob, χοντρικά με ένα 400άρι δηλαδή, θα δείς πράγματα και θάματα. Βέβαια, καλό θα είναι να ξεκαθαρίσουμε ότι:

1) Όταν λέμε θα δείς, μην περιμένεις να τα δείς όπως τα βλέπεις σε φωτογραφίες ναι;

2) Χρώμα μην περιμένεις ΠΟΥΘΕΝΑ, εκτός απο πλανήτες. Ότι τηλεσκόπιο και να πάρεις, ασπρόμαυρα θα τα βλέπεις.

3) Επίσης, να ξέρεις ότι με εξαίρεση τα σφαιρικά νεφελώματα που αποτελούνται απο πυκνές ομάδες άστρων και είναι γενικά σχετικά κοντά (δηλαδή μέσα στον γαλαξία μας), τα νεφελώματα αερίων, γαλαξίες και λοιπά, θα σου φαίνονται θολές μουτζουρίτσες που όμως θα τις βλέπεις και θα σου τρέχουν τα σάλια.

 

Καλως ήλθες και απο εμένα,

 

Δημήτρης.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε για να φτάσω το 100% τις δυνατοτήτων του υπάρχον τηλεσκοπίου που έχω :

1) τι θα χρειαστώ ?

 

2)τι θα δω ?

 

Εχθές εντυπωσιαστικα με τα λιγοστά που είδα φαντάσου αν είχα το dobs 10.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι! κεντραρω και μετα (δοκιμασα) με το bralow εστιαζω .Μονο στο φεγγαρι κατάφερα να δω αλλα φαινόταν θολό (έκανε focus τέρμα προς τα μέσα και οχι προς τα έξω .)

 

Χμμ, πάει προς τα μέσα; Barlow χρησιμοποιώ μόνο για φωτογραφίες χωρίς προσοφθάλμιο (εκεί πάει προς τα έξω) οπότε μπορεί όντως να είναι ανάποδα. Φαντάζομαι χρησιμοποιείς διαγώνιο; Γιατί θα μπορούσες να δοκιμάσεις χωρίς τη διαγώνιο (εντάξει, δε βολεύει η θέση...).

 

Το 4mm το δοκίμασες; Αν δε σε ικανοποιεί όπως υποπτεύομαι, μιά ιδέα για κάτι εντελώς οικονομικό που θα έκανε πολύ καλύτερη δουλειά από αυτό είναι ένα Κινέζικο 6mm Ultrawide. Στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις ένα πολύ καλό προσοφθάλμιο ίδιο με το Skywatcher UWA που έχει κάπου 65 Ευρώ στην Ελλάδα και στη χειρότερη έχεις την προστασία του ebay για τους αγοραστές (αν έχει πρόβλημα π.χ. βλέπεις γυαλάδα, διπλά είδωλα κλπ), οπότε παίρνεις τουλάχιστον τα λεφτά σου πίσω. Δεν το προτείνω συχνά - εγώ μιά φορά πήρα για πλάκα και βγήκε ίδιας ποιότητας με ένα μάρκας που είχα - αλλά επειδή μιλάμε για πολύ budget κατάσταση, να μια ιδέα για πλανητικό (και όχι μόνο) προσοφθάλμιο ;)

 

Το 4mm τι μου προσφέρει ?

 

Το διαγώνιο τι άλλο μου προσφέρει εκτός εκτός ότι είναι ποιο βολικό ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι! κεντραρω και μετα (δοκιμασα) με το bralow εστιαζω .Μονο στο φεγγαρι κατάφερα να δω αλλα φαινόταν θολό (έκανε focus τέρμα προς τα μέσα και οχι προς τα έξω .)

 

Χμμ, πάει προς τα μέσα; Barlow χρησιμοποιώ μόνο για φωτογραφίες χωρίς προσοφθάλμιο (εκεί πάει προς τα έξω) οπότε μπορεί όντως να είναι ανάποδα. Φαντάζομαι χρησιμοποιείς διαγώνιο; Γιατί θα μπορούσες να δοκιμάσεις χωρίς τη διαγώνιο (εντάξει, δε βολεύει η θέση...).

 

Το 4mm το δοκίμασες; Αν δε σε ικανοποιεί όπως υποπτεύομαι, μιά ιδέα για κάτι εντελώς οικονομικό που θα έκανε πολύ καλύτερη δουλειά από αυτό είναι ένα Κινέζικο 6mm Ultrawide. Στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις ένα πολύ καλό προσοφθάλμιο ίδιο με το Skywatcher UWA που έχει κάπου 65 Ευρώ στην Ελλάδα και στη χειρότερη έχεις την προστασία του ebay για τους αγοραστές (αν έχει πρόβλημα π.χ. βλέπεις γυαλάδα, διπλά είδωλα κλπ), οπότε παίρνεις τουλάχιστον τα λεφτά σου πίσω. Δεν το προτείνω συχνά - εγώ μιά φορά πήρα για πλάκα και βγήκε ίδιας ποιότητας με ένα μάρκας που είχα - αλλά επειδή μιλάμε για πολύ budget κατάσταση, να μια ιδέα για πλανητικό (και όχι μόνο) προσοφθάλμιο ;)

 

Το 4mm τι μου προσφέρει ?

 

Το διαγώνιο τι άλλο μου προσφέρει εκτός εκτός ότι είναι ποιο βολικό ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 4mm τι μου προσφέρει ?

 

Το διαγώνιο τι άλλο μου προσφέρει εκτός εκτός ότι είναι ποιο βολικό ?

 

Η διαγώνιος απλά για να σε βολεύει είναι. Αν κάτι δεν εστιάζει με τη διαγώνιο (π.χ. 3x barlow + 20mm όπως είπες), μπορείς να δοκιμάσεις και χωρίς, σκύβοντας λίγο...

 

Το 4mm είναι για μεγάλη μεγένθυνση (175x), οπότε χρησιμοποιείτε σε πλανήτες. Είναι κάπως υπερβολική μεγένθυνση για το τηλεσκόπιό σου που σημαίνει δε θα την υποστηρίζει καλά - κάπως σκοτεινό, θολό, θα κουνιέται με το παραμικρό άγγιγμα κλπ. Δοκίμασέ το πάντως, σε πολύ καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες λισως κάτι να κάνει. Επίσης το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο φαντάζομαι θα έχει και μικρό "eye relief' (δηλαδή πρέπει να κολλάς εντελώς το μάτι) και μικρό πεδίο, γι' αυτό και πρότεινα το 6mm UWA αν δε σου δουλέψει το barlow+20mm.

 

Αλλά μην αγχώνεσαι, ακόμα και με ένα προσοφθάλμιο έχεις πολλά να δεις. Έχεις κάποιο βιβλίο; Αν δεν έχεις, μπορείς να κάνεις αναζήτηση στο google "turn left at orion pdf" για αρχή ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου ecuador ήταν πολύτιμη η βοήθεια σου. Σε ευχαριστώ!

 

Εκτός από τον φακό που μου πρότεινες, σηκώνει κάτι άλλο ώστε να το φτάσω στα 100% τον δυνατοτήτων του ?

 

Εχθές κατάφερα να δω ένα αστέρι που χρόνια είχα περιέργεια τι είναι (βόρειο δυτικά) ?

 

Χρώματος μπλε, πολύ λαμπερό.. Ενώ θα έλεγα ότι είναι ποιο κοντά από τον Κρόνο δεν κατάφερα να έχω καθαρή εικόνα, μόνο φως έβλεπα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από τον φακό που μου πρότεινες, σηκώνει κάτι άλλο ώστε να το φτάσω στα 100% τον δυνατοτήτων του ?

 

Όπως είπα μη βιάζεσαι. Αλλά οι πιο εμφανείς ελλείψεις για εμένα είναι ένα καλό πλανητικό (εκτός από αυτό που είπα για πολύ φθηνό καλά και οικονομικά πλανητικά είναι επίσης τα TMB Planetary, BST Explorer). 6-9mm θα έλεγα είναι το μέγιστο σε μεγένθυνση που θα περίμενα να δουλεύει καλά στο τηλεσκόπιό σου. Μετά αν θες να δεις μεγαλύτερο πεδίο, δηλαδή να χωρέσεις π.χ. μεγαλύτερα ανοικτά σμήνη (και γενικά τα ανοικτά σμήνη είναι ωραίος στόχος για μικρά τηλεσκόπια), μπορείς να πάρεις ένα Plossl 32mm, π.χ. το Celestron Omni. Μετά από αυτά υπάρχουν ωραία προσοφθάλμια στα 10-20mm με μεγάλο πεδίο για πιο ευχάριστη θέαση σε μέσες μεγενθύνσεις. Αλλά αρχίζουμε να ανεβαίνουμε σε κόστος ειδικά σε σχέση με το κόστος του τηλεσκοπίου και δε νομίζω να είναι δραματική η διαφορά - καλύτερα να κρατάς τα χρήματά σου για το μέλλον.

Τελικά δοκίμασες το 4mm; Λογικά σε τέλειες ατμοσφαιρικές συνθήκες θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί (χονδρικά λέμε 50x ανά ίντσα - αλλά για διοπτρικά πάει και παραπάνω σε καλές συνθήκες), αλλά συνήθως θα είναι μάλλον υπερβολικό.

Επίσης αν καταφέρεις να λειτουργήσεις το barlow, μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου για τώρα. Δοκίμασε μήπως είναι σχεδιασμένο να δουλεύει από την άλλη μεριά της διαγωνίου. Δηλαδή αν έχεις δοκιμάσει διαγώνιος-barlow-προσοφθάλμιος, δοκίμασε και barlow-διαγώνιος-προσοφθάλμιος.

 

Εχθές κατάφερα να δω ένα αστέρι που χρόνια είχα περιέργεια τι είναι (βόρειο δυτικά) ?

Χμμ, αν μου έλεγες μπλε αστέρι ΒΑ θα έλεγα ότι είναι ο Vega, που είναι το λαμπρότερο αστέρι αυτή τη στιγμή. Αλλά ΒΔ τώρα είναι βασικά η μεγάλη Άρκτος. Πού είναι σε σχέση με τη μεγάλη Άρκτο; Ποιό δυτικά η Spica είναι μπλε, αλλά δε θα την πρόσεχες με κοτζάμ Αρκτούρο από πάνω (που είναι κιτρινο-πορτοκαλί). Έχεις κατεβάσει το πρόγραμμα Stellarium; Θα σε βοηθήσει να αναγνωρίζεις τα αστέρια. Ή

 

Χρώματος μπλε, πολύ λαμπερό.. Ενώ θα έλεγα ότι είναι ποιο κοντά από τον Κρόνο δεν κατάφερα να έχω καθαρή εικόνα, μόνο φως έβλεπα!

 

Τα αστέρια ουσιαστικά είναι σημειακές πηγές φωτός για τα τηλεσκόπιά μας. Είναι τόσο μακριά που με δεδομένη την αναλυτικότητα των τηλεσκοπίων δε μπορούν να δουν δίσκο. Οπότε μην περιμένεις καμιά λεπτομέρεια, μάλιστα όσο πιο καλό είναι το τηλεσκόπιο και σταθερή η νύχτα, τόσο πιο "μαζεμένο" και συμμετρικό θα είναι ένα αστέρι. Το ωραίο με τα αστέρια είναι όταν έχουν "συντρόφους", δηλαδή είναι διπλά, τριπλά, τετραπλά, και όταν μαζεύονται σε σμήνη.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άκυρη η πρόταση για 32mm Omni. Έχει περιορισμένο σωλήνα απ' ότι διαβάζω το Powerseeker, οπότε μην πας πάνω από 25mm. Αλλά το 20mm φαίνεται ότι είναι Huygens, δηλαδή χειρότερο απ' ότι θα περίμενα σε σχέση με τα υπόλοιπα της Celestron (ακόμα και το ταπεινό Travel Scope 70).

Βασικά τα περισσότερα Skywatcher/Celestron/Meade έρχονται με ένα αξιοπρεπές Super MA 25mm το οποίο στην περίπτωσή σου θα είναι σοβαρή αναβάθμιση. Μήπως να βάλεις μια αγγελία ζήτησης, γιατί σε όλους μας έχουν ξεμείνει κάνα δυό τέτοια (θα σου έλεγα, αλλά είμαι Αγγλία) και θα τα δίναμε νομίζω κοντά 15 Ευρώ για καινούργια, μάλλον λιγότερα για πιο ταλαιπωρημένα. Ένα καλό Plossl 25mm θα πήγαινε λίγο παραπάνω ακόμα και δεύτερο χέρι, αλλά θα ήταν ακόμα καλύτερο.

 

Για να το σιγουρέψω ότι το προσοφθάλμιό σου είναι Huygens, λέει πάνω, ή στο βιβλιαράκι μήπως H20; Γιατί αν είναι όντως έτσι, θα δεις αρκετή διαφορά με τα παραπάνω προσοφθάλμια. Επίσης διαβάζω πως το 4mm είναι Symmetric Ramsden (ακόμα χειρότερο, θα είναι σα να βλέπεις από μικροσκοπική κλειδαρότρυπα), αναφέρεται κάπου SR4; Ακόμα πιο δύσχρηστο απ' ότι υπολόγιζα...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες κατάφερα μετά από κεντραρισμα να δω με το 4mm μόνο σελήνη φενοταν όντος zoomαρισμενο αλλά όχι με ευκρίνεια. Περιμένω με αγωνία να στρώση ο καιρός να κάνω μια παρατήρηση της προκοπής!!

 

Μένω και αρκετά έξω από το Ρέθυμνο, σχετικά ορεινά, χωρίς φωτορυπανση (επόμενο σπίτι από το δικό μου είναι στο χιλιόμετρο).

 

Κατέβασα κάποια προγράμματα στο κιν που σου λέει ποιο αστέρι κοιτάει κλπ.

 

Χωρίς διαγώνιο, κατευθείαν κουμπομενο το φακό πάνω η εικόνα είναι ανάποδη...

Υ.Γ Λεπτομέρειες για το φακό θα σου γράψω αργότερα που θα πάω σπίτι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι προσοφθαλμιοι δεν γράφουν τπτ πανω εκτός απο την μάρκα και τα χιλιοστά !Το manual http://www.celestron.com/c3/images/files/downloads/1199047818_powerseeker5060.pdf δεν αναφέρει κάτι .

 

Παντως κατευθείαν στο τηλεσκοπιο οι προσοφθαλμιοι αλλα και το σκοπευτρο μου δείχνουν ανάποδα ..Καμια λυση ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αστρονομικά τηλεσκόπια δείχνουν ανάποδα. Έτσι είναι η κατασκευή. Για επίγεια παρατήρηση χρειάζεσαι ανορθωτική διαγώνιο (erecting diagonal). Tόσο ερημικά που είσαι πρέπει να έχεις καταπληκτικό ουρανό. Μάζευε για μεγαλύτερη διάμετρο, θα είσαι σε θέση να την εκμεταλλευθείς. Αλλά και προς το παρόν το 70άρι θα σου δείξει αρκετά - εγώ με 40άρι ξεκίνησα (1988)!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εννοείς 40ρι ?

 

Διοπτρικό με 40mm διάμετρο. Σε σχέση με αυτό έχεις τηλεσκόπιο αστεροσκοπείου! :)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα δεν μου είπες να μην πάω πάνω από 23 mm?

 

Όχι, δε μιλούσα για προσοφθάλμια. Για προσοφθάλμια είπα να μην πας πάνω από 25mm για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, οπότε ένα φθηνό 25mm Super MA ή Plossl θα είναι μια καλή λύση. Αν μου βάλεις φωτό των προσοφθαλμίων σου ίσως να καταλάβω αν είναι Huygens που σημαίνει ότι θα δεις σημαντική διαφορά.

 

Απλά μετά ανέφερα πως το τηλεσκόπιό σου των 70mm φαντάζει μεν μικρό για τα σημερινά δεδομένα, αλλά πολλοί από εμάς τους παλαιότερους ξεκινήσαμε εποχές που τα τηλεσκόπια ήταν πολύ ακριβότερα και το πρώτο μας ήταν ακόμα μικρότερο. Εμένα ήταν ένα μικροσκοπικό 40mm με ενσωματωμένο 8-32x ζοομ προσοφθάλμιο και υποτυπόδες τριποδάκι, αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον κυρίως σε σεληνιακή παρατήρηση για να συνεχίσω. Οπότε εσύ και να μην πάρεις το μεγαλύτερο με τους φίλους σου είμαι σίγουρος θα το διασκεδάσεις με το Celestron.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης