Jump to content

Μάλλον Skywatcher 130/900 EQ2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι μου είμαι νέος στο forum αλλά και γενικά σε θέματα αστρονομίας κ.τ.λ. Το θέμα μου είναι ότι σκεύτομαι να πάρω τηλεσκόπιο και συγκεκριμένα το skywatcher 130/900 EQ2 .Δηλαδή 300 ευρώ.Το διαθέσιμο ποσό που μπορώ να δώσω είναι 320-325 το πολύ.Θέλω να μου πείτε γνώμες για αυτό το τηλεσκόπιο και για κάποιο άλλο για να βλεπω (δηλαδή μια ιδέα είναι το skywacher).Θα προτιμούσα ένα μικροσκόπιο που δεν βλέπει μόνο πλανήτες αλλά και έξω από το ηλιακό σύστημά μας.Επίσης θέλω αν γίνετε να είναι εύκολο στην μεταφορά μέσω αυτοκινήτου.Τέλος,θέλω να μου πείτε κανένα βιβλίο (στα ελληνικά γραμμένο) για να μάθω τα βασικά αστερισμούς και τετοια και το που βρίσκονται.Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας και δεκτή κάθε απάντηση..
Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Δεν πιστεύω ότι μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή εκτός από κάποιο τηλεσκόπιο από εδώ στις μικρές αγγελίες. .Από θέμα φορητοτητας βολεύει ένα dobsonian (νομίζω έχει παρόμοια τιμή με το 130/900 eq2) αλλά και αυτό που επέλεξες δεν πιστεύω θα σε ζορίσει πολύ. .

 

Όσο για την άλλη σου ερώτηση δεν καταλαβαίνω το νόημα της...Με όλα τα τηλεσκόπια μπορείς να κάνεις παρατηρήσεις εκτός ηλιακού συστήματος. .Απλά μην με περιμένεις πολλά πράγματα. .Κάπως έτσι θα φαίνεται στο πεδίο σου: http://www.celestron.com/c3/images/kb/6v11-2.jpg

 

Για βιβλία δύσκολα να βρεις κάτι οπότε κάποιο πρόγραμμα όπως το stellarium θα σε βοηθήσει..Έχει υπάρξει συζήτηση με ακριβώς αυτή την απορία και υπήρξαν πολύ καλές προτάσεις..Αν δεν σου είναι κόπος κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ. .Πρόσφατη είναι κιόλας!

 

 

Αυτά και Καλή Αρχή! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα! Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το site: http://www.promo-optique.com/, έχει καλές τιμές (δεν έχω ψωνίσει βέβαια).

Επίσης στο http://www.astroshop.eu/, αν τους στείλεις στο "too expensive?" τη διεύθυνση όπου φαίνεται ότι η τιμή του τηλεσκοπίου είναι μικρότερη από τη δική τους, μπορεί να σου κάνουν καλύτερη τιμή και έχουν και πολύ φτηνά μεταφορικά (έτσι αγόρασα εγώ το δικό μου τηλεσκόπιο, 150 ευρώ φτηνότερα από Ελλάδα).

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Σωκράτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ και τους δυο σας, το stellarium το έχω κατεβάσει και μαθαίνω πως να το χειρίζομαι. Άρα τελικά πάω για το skywatcer 130/900 eq2 ? leandros θα κοιτάξω να δω απο το εξωτερικό αλλά θα προτιμούσα από ελλάδα διότι αν έχει μέσα οδηγίες θα τις ήθελα στα ελληνικά (δεν είναι ότι δεν ξέρω αγγλικά απλώς μπορεί μα μην καταλαβαίνω κάτι) και με το οδηγίες χρήσης εννοώ πως να το συναρμολογήσω κ.τ.λ.
Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συζήτηση στην οποία αναφερόμουν παραπάνω:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=228734&highlight=#228734

 

Όριστε και μια άλλη εφαρμογή από το πλανητάριο για adroid:

http://blog.planitario.gr/planisphere2015/

 

Εγώ που έχω τέτοιο μοντέλο τηλεσκοπίου, έχω μείνει ικανοποιημένη! Αν έχεις όρεξη να μάθεις κιόλας (γιατί απαιτεί λίγο χρόνο να μάθεις την ισημερινή στήριξη που διαθέτει) πιστεύω μια χαρά θα είναι.. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ πολύ άρα το skywacher άλλη μια ερώτηση στην μεταφορά είναι εύκολο?επίσης κάποιος σε πμ μου είχε πει ότι το DOBSONIAN 6″ ίσως θα έκανε καλύτερη δουλειά (είναιλίγα λευτά παραπάνω)εσύ πιο θα έλεγες;
Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από θέμα παρατήρησης ακριβώς το ίδιο είναι. ..Από θέμα μεταφοράς και στησίματος θα σε βολέψει ένα dobsonian.. Δεν ξέρω κατά πόσο όμως θα βρεις γιατί βλέπω και στο πλανηταριο έχει εξαντληθεί το μοντέλο! Αν το ήθελες όμως θα σου πρότεινα από εξωτερικό αλλά αφού έχεις θέμα με τα Αγγλικά όπως είπες οι επιλογές είναι λίγο περιορισμενες. ..Δες και εδώ στις αγγελίες δεν χάνεις τίποτα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ααα οκ αρα μου λες οτι ενα dobsonian ατην μεταφορα ειναι ευκολο αν το επαιρνα απο το πλανηταριο οταν θα ηταν διαθεσιμο βαση θα ειχε η θα επρεπε να την αγορασω ξεχωριστα;
Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω καθόλου αν υπάρχουν διαθέσιμα μοντέλα..Πάρε ένα τηλ. για να μάθεις.. ψάξε στο google να δεις πως είναι ενα dobsonian. .Είναι πολύ απλό και πρακτικό. .Απλά πιστεύω πως με ενα dobsonian δύσκολα μπορείς να παρατηρήσεις ένα αντικείμενο για πολύ ώρα γιατί χάνεται από το πεδίο και θέλει κόπο να το ξαναβρείς . .Ένω με την ισημερινή στήριξη μπορείς να ακολουθήσεις την τροχιά του αντικειμένου.. Και αυτό είναι το πλεονέκτημα της eq πιστεύω! Η τελική επιλογή από εσένα εξαρταται!

 

Αυτά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω με έπεισες θα πάρω το skywacher απλώς πριν το αγοράσω (μέχρι να μαζέψω χρήματα) θα αγοράσω κι ένα βιβλίο για να μάθω για τους αστερισμούς κ.τ.λ. ευχαριστώ πάντος για τη βοήθειά σου.
Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα! Δεν πιστεύω ότι μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή εκτός από κάποιο τηλεσκόπιο από εδώ στις μικρές αγγελίες. .

 

+1

Μέχρι να μαζέψεις χρήματα, έχε και το νου σου στις αγγελίες για κάποιο dob - δεν θα βγεις χαμένος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και απο εμενα,βιβλιο μην παρεις οτι θες να μαθεις το βρισκεις στο διαδυκτιο κρατα τα χρηματα σου για τον εξοπλισμο σου καλυτερα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστώ απλώς έλεγα να πάρω επιπεδόσφαιρο για να βλέπω τις θέσεις τον πλανητών και νεφελωμάτων
Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας απλώς asteras έλεγα να αγοράσω ένα επιπεδόσφαιρο για να βλέπω τις θέσεις και το που βρίσκονται πλανήτες,νεφελώματα,αστέρες κ.τ.λ..

(συγγνώμη για το προηγούμενο post το δημοσίευσα καταλάθος).

Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το επιπεδοσφαιρο εχει μονο τους αστερισμους δεν δειχνει τις θεσεις των πλανητων ουτε των αλλων αντικειμενων(αντε να εχει 2 με 3).Τωρα με κινδυνο να με κραξουν οι πιο παραδοσιακοι θα σου ελεγα να κατεβασεις καμια εφαρμογη στο κινητο οπως skymaps η skeye που τα χουν ολα(και δεν αποτελει επιπλεον τσιπραγκαλο στον εξοπλισμο σου)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

bellatrix μένω κοντά στο κέντρο της Αθήνα (Νέο Κόσμο) αλλά ζητάω ένα portable τηλεσκόπιο γιατί θα πηγαίνω και πηγαίνω κάθε καλοκαίρι (σχεδόν όλο το καλοκαίρι) στο εξοχικό μου που έχει πιστεύω αρκετά σκοτεινό ουρανό.Asteras έχω κατεβάσει δυο εφαρμογές στο κινητό μου αυτή του πλανητάριου και μία StarChart που λέγεται αλλά θα δω και αυτές που μου λες.
Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι με αμάξι θα το μεταφέρω αλλά πιάνει σχετικά πολύ ή λίγο χώρο;
Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, αυτό που είπες να πάρεις από Ελλάδα για Ελληνικές οδηγίες δε νομίζω να ισχύει. Απλά θα δώσεις παραπάνω χρήματα για το ίδιο ακριβώς πράγμα. Εκτός αν έχω χάσει κάτι... ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ αρχήν ΠΟΤΕ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ δεν παίρνουμε ισημερινό τηλεσκόπιο με ελαφρύτερη βάση από την EQ3-2 ή αντίστοιχη. Ό,τι και να σου λένε κλείσε τα αυτιά σου και ΜΗΝ πάρεις EQ2. Η κυκλοφορία της EQ2 καθώς και των ελαφρότερων ισημερινών βάσεων πρέπει να απαγορευθεί δια νόμου διότι διώχνει κόσμο από την ερασιτεχνικη αστρονομία. Μπορείς να πάρεις 6 ιντσο κατοπτρικό (το μικρότερο που προτείνεται) σε ισημερινή EQ3-2 ή ντομπσόνιαν ή και 8ρι ντομπσόνιαν. Αν δεν φτάνουν τα χρήματα που διαθέτεις τότε ψάξε για μεταχειρισμένο αν δεν θέλεις μεταχειρισμένο τότε καλύτερα μην πάρεις τίποτα μέχρι να μαζέψεις τα χρήματα που χρειάζονται. Οι εφαρμογές για κινητά δεν είναι για να τις χρησιμοποιείς στην παρατήρηση καθότι σου χαλάνε την νυχτερινη όραση και δεν βλέπεις τίποτα επίσης χαλάνε και την νυχτερινή όραση των συμπαρατηρητών σου αν είσαι σε αστροπάρτυ / ομαδική παρατήρηση και πρέπει να ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ στο πεδίο όπως και εν γένει τα λαπ, κινητά και ταμπλέτες. Είναι η νέα μάστιγα φωτορύπανσης. Όποιος θέλει αυτά μπορεί να τα χρησιμοποιεί ελεύθερα στον καναπέ στο σαλόνι του :mrgreen: Το επιπεδόσφαιρο είναι μια χαρά για να μάθεις τον ουρανό και οι χάρτες για να βρίσκεις τα αντικείμενα. Επιπεδόσφαιρο μπορεί με ψαλίδι, χαρτί και κόλλα να φτιάξεις και μόνος σου ένα και χάρτες να βρεις και να τυπώσεις από το διαδίκτυο για αρχή.

Αυτά και καλωσόρισες στον κόσμο της ερασιτεχνικής αστρονομίας! :D

ΥΓ Stellarium; μπλιαχ! Προτείνετε κανένα πρόγραμμα της προκοπής στον άνθρωπο!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giorgosgr εντάξει κατάλαβα ότι η EQ2 βάση δεν είναι καλή.Δηλαδή ένα dobsonian 6'' θα είχε καλύτερη βάση αυτό μου λες και θα μου το πρότεινες περισσότερο;
Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται αγαπητέ φίλε πως σε βάση ντομπσον είναι πολύ πιο σταθερό.!

Η EQ2 είναι για πέταμα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης