Jump to content

ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΣΤΙΑΚΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ-ΕΡΕΥΝΗΤΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΣΤΙΑΚΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ

 

focal_length.jpg

 

Παίρνοντας έμπνευση από το πρόσφατο ποστ του φίλου KC σχετικά με την εστιακή απόσταση του ερευνητή

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=230769&sid=081b641819d6375801d251467465c52b#230769

 

έχω να πως πως υπάρχει τρόπος να μετρήσουμε την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου μας ή του ερευνητή μας . Αν θέλουμε να μετρήσουμε εστιακή τηλεσκοπίου θα χρειαστούμε ένα προσοφθάλμιο με σταυρόνημα και τα χαρακτηριστικά αυτού του προσοφθαλμίου δηλαδή την εστιακή του προσοφθαλμίου (π.χ 5mm , 12mm) και το φαινόμενο οπτικό πεδίο (AFOV) του προσοφθαλμίου δηλαδή πόσες μοίρες πεδίο έχει( π.χ 45ο , 50ο μοίρες).

 

Ξεκινάμε:

 

Επιλέγουμε ένα αστέρι ± 5ο μοίρες κοντά στον ουράνιο ισημερινό.

 

Κλείνουμε την οδήγηση της βάσης ή σταματάμε να κινούμε χειροκίνητα το τηλεσκόπιο.

 

Αφήνουμε το αστέρι να κυλήσει παράλληλα και πάνω στο σταυρόνημα .

 

Χρονομετρούμε το χρόνο που χρειάζεται το αστέρι να διανύσει το σταυρόνημα.

 

Η διαδικασία επαναλαμβάνεται 3 φορές και στο τέλος βγάζουμε το μέσο όρο των μετρήσεών μας.

 

Υπολογίζουμε το πραγματικό πεδίο του προσοφθαλμίου (TFOV) σε μοίρες σύμφωνα με το γνωστό τύπο:

 

TFOV = 15,041 .t . cosd

 

όπου

 

15,041 = σταθερή κίνηση της γης 15,041’’ / sec

t= χρόνος διέλευσης αστεριού

cosd= συνημίτονο της απόκλισης του αστεριού (αν δεν βλέπουμε ουράνιο ισημερινό)

 

Οπότε αν γνωρίζουμε το φαινόμενο οπτικό πεδίο (AFOV) και την εστιακή απόσταση του προσοφθαλμίου (f e)μπορούμε να υπολογίσουμε την πραγματική εστιακή απόσταση

του τηλεσκοπίου(f t).

 

f t = afov . fe / tfov

 

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΣΤΙΑΚΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΕΡΕΥΝΗΤΗ

 

Τώρα στη περίπτωση του ερευνητή το πράγμα γίνεται λίγο πιο περίπλοκο. Δεν γνωρίζουμε την εστιακή που έχει ο ερευνητής . Όμως οι συνηθέστεροι ερευνητές είναι

 

http://www.firstlightoptics.com/finders/skywatcher-9x50-finderscope.html

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p295_8x50-Finder---with-Bracket---black-colour---straight-through.html

 

και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις αναγράφεται το πραγματικό οπτικό πεδίο (ΤFOV) του φακού αλλά για να μη μένουμε στις τιμές του κατασκευαστή κάνουμε ακριβώς την παραπάνω διαδικασία που κάναμε και με το τηλεσκόπιο. Εδώ είναι πιο εύκολο γιατί ο ερευνητής έχει ήδη σταυρόνημα . Αφού βρούμε το πραγματικό οπτικό πεδίο (ΤFOV) πρέπει να κάνουμε άλλη μία σημαντική μέτρηση. Να μετρήσουμε με παχύμετρο ή μεζούρα το field stop του προσοφθαλμίου του ερευνητή.

 

 

DSC_5670.jpg

 

Ο λόγος που γίνεται αυτή η μέτρηση είναι γιατί κανένας κατασκευαστής δε μας δίνει την εστιακή απόσταση του προσοφθαλμίου που φέρουν οι ερευνητές. Μετρώντας τον ερευνητή μου που είναι GSO 8x50 βρήκα ότι έχει field stop 18mm. Αφού έχουμε το πραγματικό οπτικό πεδίο (ΤFOV) και το field stop του προσοφθαλμίου του ερευνητή τότε αλλάζοντας τον παρακάτω τύπο θα βρούμε την εστιακή του ερευνητή μας.

 

TFOV= (57,3 x FIELD STOP) / focal length of the finderscope

ή

 

focal length of the finderscope= (57,3 x FIELD STOP) / TFOV

 

Υπολόγισα λοιπόν την εστιακή του ερευνητή μου γύρω στα 184 mm. Άρα ο ερευνητής μου έχει

 

διάμετρο 50mm

μεγέθυνση=8Χ

εστιακή απόσταση 184 mm

εστιακό λόγο 184/50= 3,68

εστιακή προσοφθαλμίου= 184/8=23mm

 

Βέβαια υπάρχει ποσοστό σφάλματος με την τελευταία μέθοδο γύρω στο 5% αλλά τουλάχιστον θα ξέρουμε περίπου την εστιακή του ερευνητή μας.

 

Ελπίζω να μη σας σκότισα πολύ εεε :D :D :cheesy:

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστούμε Θανάση!!!

 

Πάντα κατ’ αριθμόν γίγνονται.

Πυθαγόρας, 580-490 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ! Για να πω την αλήθεια οι συγκεκριμένες μετρήσεις είναι λιγάκι κουραστικές αλλά αρκετά αποκαλυπτικές μιας και δίνουν τις πραγματικές τιμές σε σχέση με αυτές που δίνουν οι κατασκευαστές. Για παράδειγμα τα διοπτρικά ή καταδιοπτρικά τηλεσκόπια που συνοδεύονται από διαγώνιο έχουν διαφορετική εστιακή με ή χωρίς αυτήν. Επίσης μπορείς να υπολογίσεις αν ένας barlow δίνει πραγματικά 2Χ ή 3Χ μεγέθυνση ή λιγότερο.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι κουραστικές; :) Λίγο να ασχοληθεί χρειάζεται κάποιος, είναι ευχάριστη απασχόληση και πολλά αυτά που θα αποκομίσει.

Θανάση πολύ ωραία η ανάπτυξή σου στο θέμα, χρειαζόταν κάτι τέτοιο για τηλεσκόπια και για ερευνητές. Πράγματι η χρήση τύπου για τον ερευνητή ενέχει ένα ποσοστό σφάλματος αλλά είναι γρήγορη μέθοδος. Να πω ότι υπάρχει επίσης η μέθοδος μέτρησης της εστιακής απόστασης χωρίς χρήση φόρμουλας, αλλά με μέτρηση της απόστασης πρακτικά. Εφ' όσον λοιπόν έχουμε δύο τρόπους, μπορούμε να τους χρησιμοποιήσουμε σαν έλεγχο σφάλματος τον ένα για τον άλλο.

 

Επίσης για να υπάρχει σαν αναφορά εδώ, ο υπολογισμός εστιακής απόστασης μπορεί να γίνει και στα κιάλια όμως είναι λίγο πιο πολύπλοκος λόγω των πρισμάτων, αλλά εξαιρετικά ενδιαφέρων και διασκεδαστικός!

 

Με προβληματίζει το γιατί υπάρχουν διαφορές σε ερευνητές ίδιου μεγέθους της ίδιας εταιρίας. Αν υπάρχουν! Έχω μια επιφύλαξη.

 

Χρειάζομαι μια βοήθεια για να επιβεβαιώσω μια μέτρηση.

Είχα κάνει και παλαιότερα μέτρηση στον ερευνητή μου και ευκαιρία είναι να μου λυθεί η απορία. Έχει κάποιος την καλοσύνη (και την δυνατότητα γιατί χρειάζεται παχύμετρο ή έστω κάτι σχετικό, μια μεζούρα δεν ξέρω αν βολέψει) να μετρήσει το field stop του ερευνητή του, 9Χ50 της Skywatcher με τον τρόπο που υποδεικνύει παραπάνω ο Θανάσης στην φωτογραφία; Το field-stop βρίσκεται μέσα στον ερευνητή και το βλέπουμε όταν ξεβιδώσουμε τον προσοφθάλμιο. Στον δικό μου ερευνητή είναι 15.1 mm μετρημένο με ακρίβεια με ένα παχύμετρο στο σταυρόνημα (λίγη προσοχή).

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν Κωσταντίνε έχω έναν ερευνητή της Skywatcher τον 6Χ30 . Το field-stop έχεις δίκιο ότι πρέπει να είναι 15.1 mm γιατί εγώ το μέτρησα με μεζούρα και το βρήκα 15. Οπότε ίσως και οι δύο ερευνητές να χρησιμοποιούν ίδιο προσοφθάλμιο. Τώρα με τα δεδομένα του κατασκευαστή δηλαδή

 

πραγματικό οπτικό πεδίο (ΤFOV)= 7,5 μοίρες

 

και σύμφωνα με τον τύπο

η εστιακή απόσταση του ερευνητή 6Χ30 είναι 115mm

και ο εστιακός λόγος είναι 3,8mm

άρα το προσοφθάλμιο έχει εστιακή περίπου 19 mm

 

Σχετικά με τους ερευνητές των 50 mm όπως βλέπω απ τα λινκ που παρέθεσα και οι δύο ερευνητές έχουν ίδια διάμετρο φακού 50mm , ίδιο πραγματικό οπτικό πεδίο (ΤFOV)= 5,6 μοίρες , ίδιο φαινόμενο πεδίο ( FOV) 45 μοίρες αλλά διαφορετική μεγέθυνση.Ο gso έχει 8X και ο Skywatcher έχει 9Χ. Προφανώς κάτι συμβαίνει με το πραγματικό οπτικό πεδίο (ΤFOV) που δηλώνουν. Γι αυτό πρέπει να γίνει η μέτρηση με το drift του αστεριού στο σταυρόνημα για να πάρουμε τη πραγματική τιμή. Θα είχε ενδιαφέρον να τους συγκρίναμε διπλα διπλα αλλά και να τους δοκιμάζαμε στην παρατήρηση. Το σίγουρο είναι ότι και οι δύο έχουν απίστευτα σφάλματα στα άκρα του πεδίου τους και η εστίασή τους είναι σκέτο βάσανο! ](*,) :frown: :?

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εν τέλη στους ερευνιτές των 50mm της SW μπορείτε να μου υπολογίσετε το πεδίο; Σκέφτηκα με αφορμή αυτά που έγραψε ο Θανάσης, στους χάρτες που φτιάχνω στο πάνω μέρος να βάλλω ένα μήκος, μία μεζούρα, των 10 μοιρών. Από ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα η 1 μοίρα σε τυπωμένο από φωτοτυπία χάρτη μου, η μία μοίρα είναι 4,5><5 mm. Οι 5 μοίρες έχουν 25 χιλιοστό διάμετρο. Επομένως αν σε ένα λεπτό ξυλάκι ή ακόμα καλύτερα σε ένα χαρακάκι από πλεξιγκλάς κάνω τις ανάλογες τρύπες έχω ένα πολύ καλό όργανο για αστρο - άλματα επί του τόπου της παρατήρησης.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης