Jump to content

Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην αγχωνεσαι [-X αφου εισαι σιγουρος οτι περασες...

Εξαλλου πολλοι καηκαν απο το συγκεκριμενο θεμα.Καθε χρονο υπαρχει ενα θεμα οπου οι περισσοτεροι ,αν οχι ολοι ,δυσκολευονται.

Φετος σε αυτη τη φαση ηταν οι μυθοι ,προπερσι θυμαμαι στη πρωτη φαση

καηκε κοσμος απο τις συντεταγμενες.. Πιο παλια ηταν ο υπολογισμος του χρονου ανατολης ,νομιζω ,της Σεληνης..

Ετσι ειναι καθε χρονο και ειναι φυσιολογικο

 

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ :D

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια !! βασικα ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα του διαγωνισμου? δεν θα πρεπε να χαν βγει μεχρι τωρα?? στο www.astronomos.gr θα τα εχει τα αποτελεσματα? απο που θα ενημερωθουμε??

 

και για να μην ανοιγω και νεο τοπικ τωρα , τι ειναι ο χρονοσ πλανκ και το πλυθωριστικο συμπαν?? :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Νίκο! Είμαι σίγουρος πως και άλλοι φίλοι από το Αστροβοξ έλαβαν μέρος και κέρδισαν από αυτό το διαγωνισμό!

 

Καλή επιτυχία και στον επόμενο γύρο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω μόνο ότι σημασία δεν έχει το αποτέλεσμα το οποίο βέβαια πάντα είναι καλοδεχούμενο αλλά η προσπάθεια. Μπράβο παιδιά !!!! άσχετα από το πόσο δύσκολα η εύκολα ήταν τα θέματα στον διαγωνισμό είναι όμως ένας πολύ καλός θεσμός πλέον.

 

Φιλικά Γιώργος =D>

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia sas! Eimai new member! Kala apotelesmata (perasa!)

 

Συγχαρητήρια!!!!!

 

Εγώ δυστυχώς ΔΕΝ...

 

Τέσπα ,δεν πειράζει,σημασία έχει ο θεσμός

 

α, και κάτι άλλο στο τελευταίο θέμα τι έγραψες πανω κάτω??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Efxaristw!Sto 1o ypoerwthma pou zitouse enafora se mithous evala:Orion,Dioskouroi,Hraklis,Perseas,Kifeas,Kassiopi me sinoptiki perigrafh.Gia thn istoria apla anefera kai ekana 3 seires perigrafh mithous pou exoun na kanoun me ourania swmata(Xarodas,Amalthia,Tritonk.a.)

Sto 2o ypoerwthma pou ithele analysh periegrapsa ton mitho tou Hrakli(10 grammes) kai ton mitho ths Andromedas me ton Persea

Sto 3o pou zitouse mitho sxetika me diastimiko taksidi egrapsa ton mitho tou Faethoda(eixe klepsei to arma tou theou Hliou kai prospathise na paei ston hlio alla tyflwthike kai epese) afta...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν μπορεί να μην πέρασα στη δεύτερη φάση αλλά πήρα καλή θέση,έγραψα δηλαδή καλά,βγήκα 48ος από τους 280 συμμετέχοντες(οι 35 περνούσανε)(μου στείλανε γράμμα)...

 

Θέλω να δώσω και του χρόνου,ξέρει κανένας αν θα υπάρχει πρόβλημα επειδή θα είμαι τρίτη λυκείου???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χτες το βραδυ εμαθα και τα θεματα του τελικου.Πιο θεωρητικα .Πιστευω οτι οποιος ηξερε καλα το θεμα για τα τηλεσκοπια στην Ελλαδα εχει ενα καπως καλο πλεονεκτημα
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν μπορεί να μην πέρασα στη δεύτερη φάση αλλά πήρα καλή θέση,έγραψα δηλαδή καλά,βγήκα 48ος από τους 280 συμμετέχοντες(οι 35 περνούσανε)(μου στείλανε γράμμα)...

 

Θέλω να δώσω και του χρόνου,ξέρει κανένας αν θα υπάρχει πρόβλημα επειδή θα είμαι τρίτη λυκείου???

 

Τηλέμαχε μπράβο! Δεν πειράζει καθόλου που δεν πέρασες στην επόμενη φάση αλλά μετρά η εμπειρία και οι φιλίες που κάνεις! Εμένα αυτό μου έμεινε περισσότερο απ' όλα απ΄τη δικιά μου συμμετοχή. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να δώσεις στην Τρίτη Λυκείου (εγώ μόνο τότε έδωσα..δυστυχώς), ο διαγωνισμός είναι και για τις τρεις τάξεις του Λυκείου. Καλή επιτυχία του χρόνου!Θα είσαι σίγουρα στους 35!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεμαχε

 

ειναι ρισκο.Δε θα ξερεις τι να πρωτοδιαβασεις θα σου <<τρωει>> πολυ χρονο .Απο την αλλη θες να ετοιμαστεις και να δωσεις στον <<διαγωνισμο>> .Τι να σου πω.Πιστευω πρεπει να το αποφασισεις μονος σου για αυτο το θεμα.΄5ημερη σκευτεσαι να πας?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα ειναι ωραιο να αφοσιωθεις στο διαβασμα για τον διαγωνισμο αλλα πρεπει να αφοσιωθεις και στο διαβασμα για το σχολειο το οποιο ειναι πολυ πιο σημαντικο απο τον Διαγωνισμο,κατα τη γνωμη μου.

πως ελεγε και ο σπιτονοικοκυρης μου στη Θεσ/νικη σκυλος σε πολλα μαντρια μενει νηστικος :wink:

Πιστευω οτι η αποφαση ειναι μοναχα δικη σου.Βεβαια δεν αποκλειεται να πας καλα καλα και στις δυο εξετασεις.Υπαρχουν ατομα που το εχουν καταφερει.Υπαρχουν ατομα που δεν εδωσαν στον Διαγωνισμο της Αστρονομιας και αφοσιωθηκαν μονο στις Πανελληνιες.

Εισαι σε διλλημα ε?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΡΟΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τώρα αν έχω τις γνώσεις για να περάσω και στο Διαγωνισμό,θα πω όχι???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης