Jump to content

Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος, που έχει την έδρα της στο Βόλο, ύστερα από την υπ’ αριθμό 121204/Γ2/2.11.2005 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, η οποία εστάλη σε όλα τα Λύκεια της χώρας,

 

Π ρ ο κ η ρ ύ σ σ ε ι

 

τον 11ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Αστρονομίας και Διαστημικής 2006.

 

Ο διαγωνισμός θα γίνει σε δυο φάσεις:

 

Η πρώτη φάση με το όνομα “ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ” θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 11η Φεβρουαρίου 2006 και ώρα 9 π.μ. Στο διαγωνισμό “ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ” μπορούν να λάβουν μέρος, με τα ίδια θέματα, όλοι οι μαθητές των Λυκείων της χώρας και κυρίως οι μαθητές της Β΄ τάξης, οι οποίοι διδάσκονται “κατ’ επιλογήν” το μάθημα της αστρονομίας. Η διάρκεια του διαγωνισμού είναι 3 ώρες. Δηλώσεις συμμετοχής στο διαγωνισμό μπορούν να υποβάλλουν οι μαθητές και οι μαθήτριες στα Γραφεία των Λυκείων τους μέχρι τέλους Ιανουαρίου 2006. Ο διαγωνισμός “ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ” θα διενεργηθεί με την ευθύνη μιας Τοπικής Επιτροπής που θα αποτελείται από το Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της κάθε περιοχής και από καθηγητές, οι οποίοι θα θελήσουν αυτοβούλως να προσφέρουν την υπηρεσία τους στο διαγωνισμό. Τα γραπτά των μαθητών θα σταλούν στην Κεντρική Επιτροπή του Διαγωνισμού (Κύπρου 48, Τ.Κ. 382.21 ΒΟΛΟΣ), για τη βαθμολόγηση και την έκδοση των αποτελεσμάτων. Οι 40 περίπου πρώτοι, που θα πετύχουν στο διαγωνισμό “ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ”, θα ειδοποιηθούν κατάλληλα και θα κληθούν να μετάσχουν στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού.

 

Η δεύτερη φάση του διαγωνισμού, με το όνομα “ΙΠΠΑΡΧΟΣ” θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο του 1ου Λυκείου Βόλου το Σάββατο, 18η Μαρτίου 2006 και ώρα 5 μ.μ. με την απόλυτη ευθύνη της Εταιρείας. Εκείνοι που θα πετύχουν και στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού θα είναι οι νικητές του 11ου Πανελληνίου Μαθητικού Διαγωνισμού Αστρονομίας και Διαστημικής 2006 και θα κληθούν να παραλάβουν, τα βραβεία και τους επαίνους τους, καθώς και τις τιμητικές διακρίσεις των σχολείων τους, σε ειδική πανηγυρική τελετή, που θα διοργανωθεί στη μεγάλη αίθουσα τελετών του Δήμου Βόλου.

 

Και εφέτος, ύστερα από πρόταση του Διευθυντή του Ευγενιδείου Ιδρύματος Αθηνών κ. Διονυσίου Σιμοπούλου:

Ο πρώτος επιτυχών μαθητής και η πρώτη επιτυχούσα μαθήτρια, ηλικίας 16 έως 18 ετών, θα φιλοξενηθούν για 10 ημέρες στις εγκαταστάσεις της NASA στις ΗΠΑ και θα μετάσχουν, εντελώς δωρεάν, σε εκπαιδευτικά προγράμματα, στο τέλος Ιουλίου 2006. Τα άλλα έπαθλα του διαγωνισμού είναι:

 

Πρώτος επιτυχών: 300 €,

Δεύτερος επιτυχών: 200 € ,

Τρίτος επιτυχών 150: € και

Όλοι οι επόμενοι επιτυχόντες: 50 € .

 

Ακόμη, όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα διακριθούν στο δεύτερο διαγωνισμό “ΙΠΠΑΡΧΟΣ” θα λάβουν ως δώρα διάφορα αστρονομικά και επιστημονικά βιβλία, βιντεοκασέτες, CD και θα εγγραφούν για ένα έτος δωρεάν συνδρομητές του αστρονομικού περιοδικού “ΟΥΡΑΝΟΣ”, που εδώ και 15 χρόνια εκδίδει ανελλιπώς η Εταιρείας.

 

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η περαιτέρω ενασχόληση και εμβάθυνση των μαθητών στην επιστήμη της Αστρονομίας και της Διαστημικής, η εξοικείωσή τους με τις θαυμαστές τελευταίες ανακαλύψεις των τεχνητών δορυφόρων κ.ά. παρατηρητηρίων και η επιβράβευση της ενδόμυχης και διερευνητικής αυτής προσπάθειάς τους.

 

Η ύλη του διαγωνισμού είναι αυτή που περιλαμβάνεται στο διδακτικό βιβλίο της Β΄ Λυκείου, καθώς και οι άλλες αστρονομικές γνώσεις που έχουν αποκτήσει οι μαθητές διαβάζοντας διάφορα επιστημονικά βιβλία, καθώς και έγκυρα αστρονομικά και διαστημικά άρθρα σε εφημερίδες και περιοδικά.

 

Η Κεντρική Επιτροπή του διαγωνισμού εύχεται στους μαθητές καλή προετοιμασία και καλή επιτυχία.

 

Από το www.astronomos.gr

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωράια, και εγώ έψαχνα πληροφορίες...

 

Ευχαριστώ...

 

Θα πάρω μέρος ή μάλλον θα προσπαθήσω να πάρω μέρος,γιατι το σχολείο μου σε κατι τέτοια είναι άστα να πάνε!!!!

 

Εκτός του ότι διάλεξα αστρονομία για μάθημα επιλογής και ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΜΗΜΑ!!!! (100 παιδιά είναι η δευτέρα τάξη)

 

Τεσπα, θα προσπαθήσω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωράια, και εγώ έψαχνα πληροφορίες...

 

Ευχαριστώ...

 

Θα πάρω μέρος ή μάλλον θα προσπαθήσω να πάρω μέρος,γιατι το σχολείο μου σε κατι τέτοια είναι άστα να πάνε!!!!

 

Εκτός του ότι διάλεξα αστρονομία για μάθημα επιλογής και ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΜΗΜΑ!!!! (100 παιδιά είναι η δευτέρα τάξη)

 

Τεσπα, θα προσπαθήσω...

 

 

πιεσε πολυ εγω πριν καιρο δεν τους συγκινησα... και να φανταστεις φιλαρακο μου οτι ο μαθηματικος που μας εκανε γουσταρε πολυ την αστρονομια! Ειχε ενα Οριον...

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να αυτά ακούω και τα παίρνω!!! καλός ο διαγωνισμός αλλά θέλει και συμμετοχές και δυστυχώς τα παιδιά τα πιέζουν η δεν τα βοηθούν να προχωρούν σε κάτι που τους αρέσει, θα μου πεις και τι κίνητρα παίρνουν και οι καθηγητές κανένα, και καταλήγουμε στο άμα δεν υπάρχουν λεφτά κάνουμε ότι κάνουμε για να λέμε ότι κάτι κάναμε (προχειρότητες). Εσείς να προσπαθήσετε και ξέρω πως είναι δύσκολο και σας πιέζουν τα μαθήματα, όσο μπορείτε προέχει και το μέλλον σας.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη επιτυχια Τηλεμαχε. :D

Δε χρειαζεται αγχος αλλα η ωραια εμπειρια που θα αποκομισεις

Κοιτα να ευχαριστηθεις και την πολη μας οταν θα ερθεις για τον Ιππαρχο

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να αυτά ακούω και τα παίρνω!!! καλός ο διαγωνισμός αλλά θέλει και συμμετοχές και δυστυχώς τα παιδιά τα πιέζουν η δεν τα βοηθούν να προχωρούν σε κάτι που τους αρέσει, θα μου πεις και τι κίνητρα παίρνουν και οι καθηγητές κανένα, και καταλήγουμε στο άμα δεν υπάρχουν λεφτά κάνουμε ότι κάνουμε για να λέμε ότι κάτι κάναμε (προχειρότητες). Εσείς να προσπαθήσετε και ξέρω πως είναι δύσκολο και σας πιέζουν τα μαθήματα, όσο μπορείτε προέχει και το μέλλον σας.

 

Φιλικά Γιώργος

 

Γιώργο,

Αμα αρχίσεις να φωνάζεις στη μέση της Σαχάρας, πόσοι θα σε ακούσουν;;;;;;;;;;

 

Θα πάρω μέρος ή μάλλον θα προσπαθήσω να πάρω μέρος,γιατι το σχολείο μου σε κατι τέτοια είναι άστα να πάνε!!!!

 

Τηλέμαχε,

 

Φυσικά και θα πάρεις μέρος, καταρχάς μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή άσχετα με το αν έχει τμήμα αστρονομίας το σχολείο σου η όχι.

Επίσης μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή χωρίς να μεσολαβίσει το σχολείο σου

 

Εκτός του ότι διάλεξα αστρονομία για μάθημα επιλογής και ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΜΗΜΑ!!!! (100 παιδιά είναι η δευτέρα τάξη)

 

Ρε Τηλέμαχε, άμα μόνο εσύ ήθελες να κάνεις αστρονομία, λογικό δεν είναι να μην έγινε τμήμα;

Δεν γίνεται να απασχολείται καθηγητής για 1 άτομο, μη λέμε και ότι θέλουμε :D

 

Καλή επιτυχία σε όλους τους AstroVoξάδες που θα πάρουν μέρος!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ ρε Κυπρος..ποτε θα ξυπνησεις?? ποτε θα παψει να σε καλυπτει ο καπνος απο τη σουβλα για να δεις και τον ουρανο? Να δωσεις ενα κονδυλακι στον μικρο σου foehammer να σου χτισει ενα αστεροσκοπειακι:cheesy: να εχεις να λες και εσυ οτι αξια μπηκες στην Ευρωπη και δεν εισαι η μονη Ευρωπαικη χωρα που δεν εχει ιδεα τι ειναι η Αστρονομια...

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου ηρθε μια ιδεα :-k .Ραδιοσυμβολομετρια ραδιοτηλεσκοπιων Με διαφορες περιοχες της Ελλαδας με Κυπρο.Κριμα που δεν εχω ενα.(ακομη :mrgreen: )
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την μικρή διδακτική εμπειρία στην αστρονομία - σχολεία έχω να καταθέσω τα εξής :

 

α) σε κάθε Γυμνάσιο ή Λύκειο που πήγαμε (δια μέσω ΣΕΑΘ) τα περισσότερα παιδιά έμεναν έκπληκτα.

β) οι καθηγητές δυστυχώς δεν είχαν στην διάθεσή τους καμία βιβλιογραφία για να δείξουν στα παιδιά μερικά παραπάνω πράγματα.

γ) σε κάθε μας εμφάνιση τα παιδιά ήθελαν να τους κάνουμε και βραδυνή παρατήρηση (πέρα από τον ήλιο και παρουσιάσεις σε power point)

 

Θα αναφέρω ένα απλό παράδειγμα αργής εξέλιξης γνώσεων για την αστρονομία :

α) μονόκυαλο 8-24 Χ 40, 1982-83

β) βιβλίο Κωτσάκη, εποχή 1985

γ) περιοδικά κυρίως από 1984-....

δ) πανεπιστήμιο φυσικό τμήμα 1986-1991

ε) βιβλία αστρονομίας πανεπιστημίων 1986-....

στ) εργασία "το ηλιακό σύστημα" (το 1987) από βιβλία & περιοδικά

ζ) πρόγραμμα Η/Υ με κίνηση πλανητών σε καρτεσιανό σύστημα συντεταγμένων με τον νόμο της παγκόσμιας έλξης (χρήση πραγματικών θέσεων Χ,Υ,Ζ (ήλιος στο σημείο 0,0,0), ταχυτήτων Ux,Uy,Uz, σημειακών μαζών, αλλά χωρίς την χρήση της θεωρίας Σχετικότητας) έτος 1986-1987

η) διπλωματική στην αστρονομία 1990-1991

θ) αρχικές προσπάθειες φωτογράφησης με μονοκυαλο 8-24 Χ40 (για φακό), σώμα φωτογραφικής exacta, "τρίποδας-από βιβλία ένα πάνω στο άλλο" 1987-1988

ι) internet από το 1998-....

κ) τηλεσκόπιο - για αρχάριους, από το 2000-....

λ) σύλλογος από το 2004-....

 

Χρειάσθηκαν 23 χρόνια, θα μπορούσαν να γίνουν αρκετά πράγματα πιό γρήγορα ..... πρέπει πια να μπορούμε να δίνουμε στα σημερινά παιδιά την δυνατότητα να έρθουν στην αστρονομία και να παράγουν περισσότερα.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις γύρισα από τον Διαγωνισμό....

 

Ε, καλά πιστεύω ότι έγραψα. αλλά..είχε εκείνο το θέμα με τους μύθους....

 

Τι μύθους γνώριζετε για τους αστερισμούς και για τα ταξίδια στο διάστημα??... :shock:

 

Τέσπα πέρασα δεν πέρασα δεν πειράζει...

 

Σημασία έχει ο θεσμός και μακάρι να συνεχίσει....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα???

 

Υπομονή! Άλλωστε είσαι αστρονόμος και η υπομονή σε χαρακτηρίζει :D

 

Καλά αποτελέσματα να έχεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεμαχε υπολογιζε σε 2 εβδομαδες.Πω πω :D μου μεταδοθηκε η αγωνια σου αν και δεν ελαβα μερος.

Χαλαρωσε και συνεχισε με ο,τι κανεις περιμενοντας τα θετικα σου αποτελεσματα.

Τι αλλα θεματα ειχε?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμαθα οτι ειχε για την εποχη μετα το Big Bang ,πρωτογαλαξιες ,χρονο πλανκ

Κινδυνοι που υπαρχουν σε ενα ταξιδι προς τη Σεληνη

Περιγραφη 2 αστερισμων και τη μυθολογια τους

Και απο Κοσμογονια για τη γενεση του Ηλ.μας συστηματος

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια φίλη του ΣΕΑΘ μας έστειλε τα θέματα, μπορείτε να τα δείτε στο :

http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=365&Itemid=103

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ πιο μπλα μπλα ειναι τα θεματα που επελεξαν νομιζω φετος...

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια φίλη του ΣΕΑΘ μας έστειλε τα θέματα, μπορείτε να τα δείτε στο :

http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=365&Itemid=103

 

 

Πως τα πηγε? Και περσι πηγε πολυ καλα αν εννοουμε το ιδιο ατομο

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης