Jump to content

Collimation...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Σήμερα παρέλαβα το next generation laser collimator που πήρα από το ebay προς 25€ περίπου. Είχα διαβάσει μεικτές απόψεις για την ποιότητα του συγκεκριμένου και για την ακρίβειά του αλλά το ποσό ήταν μικρό και είπα να το δοκιμάσω.

Κατ'ευθείαν έκανα ένα πρόχειρο έλεγχο περιστρέφοντάς το και είδα ότι η ακρίβειά του με το μάτι φαινόταν καλή, δεν άλλαζε η θέση της κουκίδας στον τοίχο.

Οπότε σειρά είχε ο έλεγχος στο τηλεσκόπιο. Δοκίμασα πάλι περιστρέφοντας και σφίγγοντάς το στον μαμά 1.25" αντάπτορα οπότε είδα ότι η κουκίδα έκοβε βόλτες στο πρωτεύον, όχι πάρα πολύ μεγάλη απόκλιση αλλά ούτε και αμελητέα...

Κατ'ευθείαν ξεβίδωσα τον αντάπτορα και βίδωσα τον BA-2408190 που είχα πάρει από το Πλανητάριο (έχει δακτύλιο σύσφιξης εκτός από τις βίδες) στο Τ2 σπείρωμα - τη βάση του μαμά 1.25" (http://www.planitario.gr/antaptoras-prosarmoghs-2-se-1-1-4-me-speirwmata-t-2.html).

Επανέλαβα και πλέον χτυπούσε σε ένα σημείο στο κάτοπτρο, θέλω λίγο ευθυγράμμιση βέβαια αλλά η ακρίβεια είναι άριστη!

Το συμπέρασμά μου είναι ότι εάν ο αντάπτορας δεν έχει δακτύλιο αλλά σκέτες βίδες απόλυτο κεντράρισμα δεν γίνεται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συμπέρασμά μου είναι ότι εάν ο αντάπτορας δεν έχει δακτύλιο αλλά σκέτες βίδες απόλυτο κεντράρισμα δεν γίνεται.

 

Είναι αλήθεια και είναι ο κύριος λόγος που έχουμε βάλει οι περισσότεροι click-lock στα νευτώνεια. Νομίζω πως όποιος κάνει το πείραμα με τον κλασικό τρόπο σύσφιξης να ευθυγραμμίσει, να βγάλει το laser, να το ξαναβάλει αμέσως και να σφίξει τη βίδα βλέποντας την κουκκίδα αλλού, πείθεται αυτόματα!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κακό είναι ότι η Baader δεν βγάζει click lock με σπείρωμα για τα νευτώνεια της Skywatcher (μου απάντησαν και σε σχετικό email) οπότε μη θέλοντας να μπλέξω με πατέντες και πολυέξοδους συνδυασμούς πήρα τον αντάπτορα που ανέφερα. Μπόνους ότι δεν πληγώνονται και οι προσοφθάλμιοι... Σήμερα χάρηκα με την επιλογή! (Και το συγκεκριμένο collimator είναι σούπερ τελικά)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με 'γεια το laserακι σου συμμαχε!Χαιρομαι που σε ικανοποιησε η αγορα σου,το δικο μου παντως επειδη μου εσπασε τα νευρα το παρατησα και πλεον κανω collimation παραδοσιακα(αναγκαστηκα να μαθω δηλαδη γιατι ολες οι γκαντεμιες μου τυχαινουν οταν ειμαι στο χωριο που εκει τσιγαρα δεν βρισκω οχι collimators......)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ asteras! Γιατί δεν ικανοποιήθηκες απο το laser? Το ίδιο έχεις?

Το παραδοσιακό collimation αν δεν έβλεπα πώς γίνεται απο κοντά δεν θα το επιχειρούσα, έχω καταλάβει τη λογική αλλα δεν...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κακό είναι ότι η Baader δεν βγάζει click lock με σπείρωμα για τα νευτώνεια της Skywatcher (μου απάντησαν και σε σχετικό email) οπότε μη θέλοντας να μπλέξω με πατέντες και πολυέξοδους συνδυασμούς πήρα τον αντάπτορα που ανέφερα. Μπόνους ότι δεν πληγώνονται και οι προσοφθάλμιοι... Σήμερα χάρηκα με την επιλογή! (Και το συγκεκριμένο collimator είναι σούπερ τελικά)

 

Μπορεί να μην βγάζει με έτοιμο σπείρωμα...εμείς όμως φτιάξαμε το σωστό σπείρωμα και εφάρμοσε άψογα!! Μόνο 20 ευρώ κόστισε στο μηχανουργείο και δεν μπλέκεις με αντάπτορες που λες.

 

Διάβασε εδώ με προσοχή όλο το θέμα

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13859&highlight=clicklock

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω διαβάσει αρκετές φορές Τάσο, το θέμα είναι οτι δεν έχω κάποιο μηχανουργείο εμπιστοσύνης, σε ένα που ρώτησα βαριόντουσαν πολύ να μου απαντήσουν. Και αν δεν κάνω λάθος για προσοφθάλμιους 1.25" χρειάζονται 2 click locks, ένας 2ιντσος με m54 αρσενικό και ένας από 2 σε 1.25?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω διαβάσει αρκετές φορές Τάσο, το θέμα είναι οτι δεν έχω κάποιο μηχανουργείο εμπιστοσύνης, σε ένα που ρώτησα βαριόντουσαν πολύ να μου απαντήσουν. Και αν δεν κάνω λάθος για προσοφθάλμιους 1.25" χρειάζονται 2 click locks, ένας 2ιντσος με m54 αρσενικό και ένας από 2 σε 1.25?

 

 

Επειδή με τον Γιάννη πήγαμε στο ίδιο μηχανουργείο που σου δείχνει, μπορείς να πας άφοβα. Ναι χρειάζονται 2 clicklocks για 2" και 1.25", μπαίνουν back to back, λέω στο θέμα με ποιον αντάπτορα να μεσολαβεί μεταξύ τους, και αυτός της Baader είναι.

 

Θα έχεις όμως ένα φοβερό σύστημα συγκράτησης των φακών και θα ωφεληθεί απίστευτα και η ακρίβεια στην ευθυγράμμιση, χωρίς τζόγους κλπ.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε για να σταθεροποιήσω και άλλο το σύστημα μια και τον BA-2408190 τον έχω πρέπει να φτιάξω τον click lock με το σπείρωμα...

Σκεφτόμουν σαν οικονομικότερες λύσεις μια και 2ιντσα προσοφθάλμια δεν βλέπω να χρησιμοποιώ (τουλάχιστον προς το παρόν) ή να αντικαταστήσω τον μαμά m54 σε 2" με αυτόν που έχει δακτύλιο http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4018_TS-Optics-2-inch-Adapter-with-compression-Ring-for-Skywatcher-Newtonians.html ή ακόμη καλύτερα αυτόν http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p203_TS-Adapter-from-M54-to-T2---low-profile-for-Skywatcher-Crayford-focuser.html βιδωτό κατ'ευθειαν στο Τ2 σπείρωμα του BA-2408190. Σαν λογική μου φαίνεται καλή.

Βέβαια όλα αυτά αναγκαστικά θα περιμένουν μέχρι να δούμε τι γίνεται γιατί παραγγελίες απ'έξω γιοκ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε για να σταθεροποιήσω και άλλο το σύστημα μια και τον BA-2408190 τον έχω πρέπει να φτιάξω τον click lock με το σπείρωμα...

Σκεφτόμουν σαν οικονομικότερες λύσεις μια και 2ιντσα προσοφθάλμια δεν βλέπω να χρησιμοποιώ (τουλάχιστον προς το παρόν) ή να αντικαταστήσω τον μαμά m54 σε 2" με αυτόν που έχει δακτύλιο http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4018_TS-Optics-2-inch-Adapter-with-compression-Ring-for-Skywatcher-Newtonians.html ή ακόμη καλύτερα αυτόν http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p203_TS-Adapter-from-M54-to-T2---low-profile-for-Skywatcher-Crayford-focuser.html βιδωτό κατ'ευθειαν στο Τ2 σπείρωμα του BA-2408190. Σαν λογική μου φαίνεται καλή.

Βέβαια όλα αυτά αναγκαστικά θα περιμένουν μέχρι να δούμε τι γίνεται γιατί παραγγελίες απ'έξω γιοκ...

 

Αν έχεις τον BA-2408190 σημαίνει πως δεν θα πάρεις το 1.25" clicklock. Τα έχω και τα 2 και χρησιμοποιώ τον BA-2408190 μόνο όταν το 1.25" clicklock δεν εστιάζει με ορισμένους ορθοσκοπικούς και θέλω backfocus, σε εκείνη την περίπτωση επειδή είναι πιο κοντός ο BA-2408190, τον τοποθετώ.

 

Τώρα για οικονομικότερη λύση, καλός είναι ο 2" αντάπτορας της TS, τον έχει βάλει ο Μάνος (supernovus) αλλά θυμάμαι πως επειδή είναι αρκετά κοντούλης και αυτός, είχαμε πρόβλημα στο να εστιάσουν κάποια προσοφθάλμια 2". Σίγουρα θα αποκτήσεις 2" προσοφθάλμια στο μέλλον, μην αποκλείεις την πιθανότητα, όλοι καταλήξαμε με 1-2 στη συλλογή μας, εφόσον εμβαθύνεις στο χόμπυ.

 

Τώρα για τον άλλον αντάπτορα με το Τ2..δεν θα το έκανα προσωπικά, μου αρέσουν περισσότερο από όλους τους πιθανούς συνδυασμούς τα δύο Clicklock μαζί, 2" και 1.25".

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ asteras! Γιατί δεν ικανοποιήθηκες απο το laser? Το ίδιο έχεις?

Το παραδοσιακό collimation αν δεν έβλεπα πώς γίνεται απο κοντά δεν θα το επιχειρούσα, έχω καταλάβει τη λογική αλλα δεν...

 

εγω ηθελα collimation στο ιδιο το laser και μολις ας πουμε το διορθωσα εμεινα απο μπαταρια ](*,) ασε μεγαλη ιστορια........καλη τυχη με τους ανταπτορες,ψαξιμο πολυ και παιδεμα αλλα ωραιο παιδεμα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης