Jump to content

Μετατροπη για ανεμηστηρακια!


Foehammer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα γιατι βαριομουν...

-1 φυλλο σκληρο χαρτονι (το πισω μερος ενος sketchpad)

-2 ανεμηστηρακια pc

-μονωτικη ταινια

-2 μπαταριες 9V

-Ενα κουτακι superglue

Χρονος ολοκληρωσης 20 λεπτακια.

 

Αρκετα στερεο! Χωρις κραδασμους! Μενει τωρα να το δουμε εν ωρα παρατηρησης... [-o<

1019210001_Scopefan.jpg.da65fec480ae6f28c7137727c537127f.jpg

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Foehammer!

Oι μπαταρίες όμως τελειώνουν σχετικά γρήγορα.

Δε δοκιμάζεις τη χρήση κάποιου πακ απο π.χ. αχρηστο κινητό???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thanx maxplanck..Βασικα προσπαθω να δω αν υπαρχει τροπος να ενωθουν με την εξοδο 9V που εχω στο τροφοδοτικο μου(Powertank). Ετσι θα φυγουν και οι μπαταριες απο πανω και θα ειναι πιο πρακτικο το ολο πραγμα.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις βιδες που κρατανε το πρωτευον γιατι τις εκρυψες?

 

Σιγουρα θα μπορεις να το κανεις ετσι ωστε να ειναι μονιμα πανω,χωρις να πρεπει να κανεις πρωτα collimation και μετα να το τοποθετεις παλι πανω.

Γιατι φανταζομαι καπως ετσι πρεπει να το κανεις.

 

Πολυ ωραια σκεψη παντως =D> =D> =D>

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο ειναι απλα ενα δοκιμαστικο φιλε Νικο..οταν μου περισσεψει παλι χρονος θα το μελετησω καλυτερα..εχω τρελα σχεδια για το τηλεσκοπιο μου!!! Μουαχαχαχααα.. :twisted:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με το χαρτονι δν νομιζω να γινεται δουλεια...

ο σκοπος δν ειναι να ψυχεται πιο γρηγορα ο πρωτευων ωστε να αποχταει θερμοκρασια περιβαλλοντος???

 

αν ισχυει αυτο... :-k

γνωμη δικια μου ειναι με καποιον τροπο να μπουν τα ανεμιστηρακια ακριβως πισω απο τον πρωτευων ωστε να μπορεις να κανεις κ collimation αμμεσα

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thanx maxplanck..Βασικα προσπαθω να δω αν υπαρχει τροπος να ενωθουν με την εξοδο 9V που εχω στο τροφοδοτικο μου(Powertank). Ετσι θα φυγουν και οι μπαταριες απο πανω και θα ειναι πιο πρακτικο το ολο πραγμα.

Σκέψου το και λίγο διαφορετικά

Αν μεν είναι καλοκαίρι και απομακρυνθείς απο το σημείο μόνιμης παρατήρησης, δε χρειάζεται να ψυχθει το κάτοπτρο.Εχει ήδη τη θερμοκρασία περιβάλλοντος!

Αν πάλι ειναι χειμώνας θα παρατηρείς απο την αυλή ή τη βεράντα (συνήθως) άρα θα εισαι κοντα σε παροχέα 220Volt!

Θα σου προτεινα λοιπόν να εφαρμόσεις την απλούστερη δυνατη λύση ,το πακ απο αχρηστο κινητο.

Φυσικά το ... ξανασυζητάμε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με το χαρτονι δν νομιζω να γινεται δουλεια...

ο σκοπος δν ειναι να ψυχεται πιο γρηγορα ο πρωτευων ωστε να αποχταει θερμοκρασια περιβαλλοντος???

 

αν ισχυει αυτο... :-k

γνωμη δικια μου ειναι με καποιον τροπο να μπουν τα ανεμιστηρακια ακριβως πισω απο τον πρωτευων ωστε να μπορεις να κανεις κ collimation αμμεσα

 

Εννοεις αν το χαρτονι μπλοκαρει τον αερα? Δεν νομιζω γιατι στα παραπανω εργοστασιακα που εχω δει ετσι ειναι..εννοω η μονη εξοδος που μενει ειναι το ιδιο το ανεμηστηρακι. Νομιζω εχει σχεση το οτι πρεπει να φυσαει πανω στο κατοπτρο και οχι να "ρουφαει" απο αυτο.. :-k

 

Φιλε maxplanck εχεις δικιο...Για ριξε σχεδιο δρασης.. 8)

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Λαμβανοντας υποψην τις συμβουλες σας, ιδου η τελικη εκδοση...

-Βιδωμενο ανεμηστηρακι (οχι κολλημενο)

-ανοιγματα για την ευθυγραμμιση

-πιο στερεο υλικο

-τραβαει ρευμα απο το τροφοδοτικο και οχι απο μπαταριες

81009948_fanmod.jpg.ebc226b4b6c1da8dc2d4216f5e936d85.jpg

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω :oops:

το επομενο βημα ειναι να ριξω την στεγη της καμαρας μου και να την κανω roll-off...ερχεται και καλοκαιρακι... :twisted:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγινε και η δοκιμη ψες με απολυτη επιτυχια! Το λατρεψα! Οπτικη διαφορα, αρκετη..κραδασμοι...ΜΗΔΕΝ! ακομα και σε υψηλες μεγεθυνσεις π.χ. Κρονος στα 220x το ειδωλο ηταν Σ-Τ-Α-Θ-Ε-Ρ-Ο-Τ-Α-Τ-Ο ! Παρατηρησα για πρωτη φορα το M51 και το Μ104 και μπορεσα να αντιληφθω λεπτομερειες στην μιση ωρα απο μετριο ουρανο...

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Και με την ευκαιρία που ανέσυρε το θέμα ο Αγάπιος για να βοηθηθεί ο φίλος astroilias, ήρθε η ώρα να "αποκαλύψουμε" :mrgreen: ότι το κλείστρο (πάτος*) της κατασκευής του maxplanck δεν είναι χαρτόνι (ούτε χάρμποτ ούτε κόντρα-πλακέ) αλλά, πολύ απλά, ένα βαμένο μεταλλικό καπάκι από δοχείο χρώματος (ναί ..μπογιάς) #-o , προσαρμοσμένο με σιλικόνη :!: :P

 

(θα μου πείτε: τί μιλάς εσύ, με τα ...πιατάκια γλάστρας !!! :-# )

 

* το άλλο, το ...δεύτερο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Γιαννη..ειμαστε αξιοι να επιστρατευσουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να επιτυχουμε τον σκοπο μας!!! Τωρα που το λες..κατι ελεγε ο Βασιλης για μια τηλεκατευθυνομενη μυγοσκοτωστρα.. :mrgreen:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης