Jump to content

Αγορα τηλεσκοπιου αρχαριος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 150άρι νευτώνειο πήρες τελικά; Με ένα τέτοιο τηλεσκόπιο ο Δίας θα φαίνεται σίγουρα καθαρά αρκεί να έχουμε 2-3 προϋποθέσεις:

 

-Να τον παρατηρήσεις σε ένα ικανό ύψος. Αν τον είδες λίγο αφού σηκώθηκε (π.χ. στις 10 μοίρες) είναι αναμενόμενο η ατμόσφαιρα να χαλάει το είδωλο. Βέβαια και πάλι θα είχες δει κάποια βασικά χαρακτηριστικά.

 

-Να έχει κρυώσει το τηλεσκόπιο. Για να δεις τον Δία το ξημέρωμα, άστο έξω το βράδυ ώστε να είναι σε θερμοκρασία περιβάλλοντος όταν ανέβει ψηλά ο Δίας.

 

-Να υπάρχει στοιχειωδώς καλό collimation. Αυτή η διαδικασία ευθυγράμμισης είναι απαραίτητη σε όλα τα νευτώνεια.

 

Για να πάμε να δούμε ποια από τα τρία πράγματα είχαμε τακτοποιημένα ώστε να εντοπίσουμε την πηγή του προβλήματος.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το 150άρι νευτώνειο πήρες τελικά; Με ένα τέτοιο τηλεσκόπιο ο Δίας θα φαίνεται σίγουρα καθαρά αρκεί να έχουμε 2-3 προϋποθέσεις:

 

-Να τον παρατηρήσεις σε ένα ικανό ύψος. Αν τον είδες λίγο αφού σηκώθηκε (π.χ. στις 10 μοίρες) είναι αναμενόμενο η ατμόσφαιρα να χαλάει το είδωλο. Βέβαια και πάλι θα είχες δει κάποια βασικά χαρακτηριστικά.

 

-Να έχει κρυώσει το τηλεσκόπιο. Για να δεις τον Δία το ξημέρωμα, άστο έξω το βράδυ ώστε να είναι σε θερμοκρασία περιβάλλοντος όταν ανέβει ψηλά ο Δίας.

 

-Να υπάρχει στοιχειωδώς καλό collimation. Αυτή η διαδικασία ευθυγράμμισης είναι απαραίτητη σε όλα τα νευτώνεια.

 

Για να πάμε να δούμε ποια από τα τρία πράγματα είχαμε τακτοποιημένα ώστε να εντοπίσουμε την πηγή του προβλήματος.

 

Ναι το 150αρι skywatcher eq 3-2 πηρα.

Νομιζω οτι ειχε κρυωσει καθως ημουν εξω απο τις 5 παρα μεχρι τις 6 που αρχισε να ξημερωνει.μια ωρα δεν ειναι αρκετη?

Επισης ο διας ναι δεν ηταν πολυ ψηλα,βεβαια ουτε κ τερμα χαμηλα,ηταν περιπου στο υψος του πολικου αστερα για να καταλαβεις...αλλα αυτη την περιοδο δεν αλλαζει κατι στο ποτε θα βγει,νομιζω περιπου μετα τις 4 τα ξημερωματα εμφανιζεται.οχι ομως δεν ειδα τπτ παραπανω απο την φωτογραφια που ανεβασα πριν δυστυχως...

Τωρα οσον αφορα στο collimation εννοεις να ειναι καλα ευθυγραμμισμενα τα στοιχεια του τηλεσκοπιου?αν ναι τοτε αυτο δεν μπορω να το γνωριζω καθως πρωτη φορα χρησινοποιησα τηλεσκοπιο...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το 150αρι skywatcher eq 3-2 πηρα.

Νομιζω οτι ειχε κρυωσει καθως ημουν εξω απο τις 5 παρα μεχρι τις 6 που αρχισε να ξημερωνει.μια ωρα δεν ειναι αρκετη?

Επισης ο διας ναι δεν ηταν πολυ ψηλα,βεβαια ουτε κ τερμα χαμηλα,ηταν περιπου στο υψος του πολικου αστερα για να καταλαβεις...αλλα αυτη την περιοδο δεν αλλαζει κατι στο ποτε θα βγει,νομιζω περιπου μετα τις 4 τα ξημερωματα εμφανιζεται.οχι ομως δεν ειδα τπτ παραπανω απο την φωτογραφια που ανεβασα πριν δυστυχως...

Τωρα οσον αφορα στο collimation εννοεις να ειναι καλα ευθυγραμμισμενα τα στοιχεια του τηλεσκοπιου?αν ναι τοτε αυτο δεν μπορω να το γνωριζω καθως πρωτη φορα χρησινοποιησα τηλεσκοπιο...

 

Μία ώρα είναι αρκετή για να κρυώσει το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, δεν είναι αυτό το θέμα σου. Οπότε ας αρχίσουμε με τα πολύ βασικά.

-Έλεγες ότι είχες πρόβλημα με το focus, το διόρθωσες; Τουλάχιστον η έκδοση PDS που έχει έξτρα back-focus για τις DSLR, έρχεται με μία μικρή μαύρη επέκταση 2", οπότε για οπτική παρατήρηση μπαίνει πρώτα αυτή στον εστιαστή και μετά ο προσοφθάλμιος (με τον αντάπτορα 1.25" αν χρειάζεται).

-Στη φωτογραφία σου βλέπω ο πλανήτης είναι πιθανόν να είναι εστιασμένος αν κρίνω από τους δορυφόρους. Έχεις όμως χρησιμοποιήσει υπερβολικά μεγάλη έκθεση, οπότε δε μπορούμε να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. Όταν φωτογραφίζουμε τον Δία σε μιά σωστή έκθεση για την επιφάνειά του, οι δορυφόροι είναι οριακά ορατοί στη φωτογραφία. Αν η φωτογραφική σου έχει ιστόγραμμα, θα σε βοηθήσει να διαλέξεις σωστή έκθεση, αλλιώς με δοκιμές. Εσύ τί ακριβώς έβλεπες πάνω στο Δία;

-Το collimation πρέπει να το κοιτάξεις σε ένα καινούργιο τηλεσκόπιο. Συνήθως τα skywatcher δεν έρχονται με εντελώς άσχετη ευθυγράμμιση, αλλά καμιά φορά η μεταφορά μπορεί να το προκαλέσει.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το 150αρι skywatcher eq 3-2 πηρα.

Νομιζω οτι ειχε κρυωσει καθως ημουν εξω απο τις 5 παρα μεχρι τις 6 που αρχισε να ξημερωνει.μια ωρα δεν ειναι αρκετη?

Επισης ο διας ναι δεν ηταν πολυ ψηλα,βεβαια ουτε κ τερμα χαμηλα,ηταν περιπου στο υψος του πολικου αστερα για να καταλαβεις...αλλα αυτη την περιοδο δεν αλλαζει κατι στο ποτε θα βγει,νομιζω περιπου μετα τις 4 τα ξημερωματα εμφανιζεται.οχι ομως δεν ειδα τπτ παραπανω απο την φωτογραφια που ανεβασα πριν δυστυχως...

Τωρα οσον αφορα στο collimation εννοεις να ειναι καλα ευθυγραμμισμενα τα στοιχεια του τηλεσκοπιου?αν ναι τοτε αυτο δεν μπορω να το γνωριζω καθως πρωτη φορα χρησινοποιησα τηλεσκοπιο...

 

Μία ώρα είναι αρκετή για να κρυώσει το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, δεν είναι αυτό το θέμα σου. Οπότε ας αρχίσουμε με τα πολύ βασικά.

-Έλεγες ότι είχες πρόβλημα με το focus, το διόρθωσες; Τουλάχιστον η έκδοση PDS που έχει έξτρα back-focus για τις DSLR, έρχεται με μία μικρή μαύρη επέκταση 2", οπότε για οπτική παρατήρηση μπαίνει πρώτα αυτή στον εστιαστή και μετά ο προσοφθάλμιος (με τον αντάπτορα 1.25" αν χρειάζεται).

-Στη φωτογραφία σου βλέπω ο πλανήτης είναι πιθανόν να είναι εστιασμένος αν κρίνω από τους δορυφόρους. Έχεις όμως χρησιμοποιήσει υπερβολικά μεγάλη έκθεση, οπότε δε μπορούμε να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. Όταν φωτογραφίζουμε τον Δία σε μιά σωστή έκθεση για την επιφάνειά του, οι δορυφόροι είναι οριακά ορατοί στη φωτογραφία. Αν η φωτογραφική σου έχει ιστόγραμμα, θα σε βοηθήσει να διαλέξεις σωστή έκθεση, αλλιώς με δοκιμές. Εσύ τί ακριβώς έβλεπες πάνω στο Δία;

-Το collimation πρέπει να το κοιτάξεις σε ένα καινούργιο τηλεσκόπιο. Συνήθως τα skywatcher δεν έρχονται με εντελώς άσχετη ευθυγράμμιση, αλλά καμιά φορά η μεταφορά μπορεί να το προκαλέσει.

 

 

Δεν μιλαμε για φωτογραφιση με dslr ακομα.εχω παραγγειλει το t ring και τον ανταπτορα που λες αλλα ακομα δεν το εχω.η φωτογραφια ειναι με το κινητο μετα απο καποια προσπαθεια.Εβλεπα οτι φαινεται ακριβως στην φωτο.μια μεγαλη φωτεινη μπαλα(διας)και 4 μικρες(οι δορυφοροι του).Για να καταλαβεις αν δεν εβλεπα τους δορυφορους δεν θα ηξερα οτι ηταν ο διας!ετσι τον ξεχωρισα.

Το ιδιο ακριβως κ στην αφροδιτη.

Εψαχνα πρωτα με το finder scope μετα κοιταγα με τον 25αρι προσοφθαλμιο κ ανεβαζα σιγα σιγα την μεγεθυνση επειτα.

Καταλαβαινω οτι αν ειχα dslr θα χρησιμοποιουσα μικρη εκθεση για να βγει πιο σκοτεινη η φωτο κ να φανουν καποιες εστω λεπτομερειες.στην απευθειας παρατηρηση πως κανεις πιο σκοτεινο αυτο που βλεπεις ωστε να δεις λεπτομερειες?με καποιο φιλτρο η με αλλον τροπο?

Αλλα εγω μιλαω για απευθειας παρατηρηση,οτι βλεπει δλδ το ματι στον προσοφθαλμιο...με ολες τις δυνατες μεγεθυνσεις ξαναλεω.μηπως πρεπει να παρω κ εναν 3ο προσοφθαλμιο ωστε να μπορω να φτανω κ την μεγιστη δυνατη μεγεθυνση 300x?νομιζω πως δεν ειναι εντελως απαραιτητο τουλαχιστον για αρχη.

Ναι το focus οταν χρησιμοποιουσα τον barlow το διορθωσα καθως ηταν δικο μου λαθος που το ανακαλυψα ευτυχως σχετικα γρηγορα.

 

Οποτε?μαλλον παμε στο collimation?πως διορθωνεται αυτο?πρεπει να δοκιμασω κατι για να δω αν ειναι ολα τα οπτικα του τηλεσκοπιου σωστα?

 

Να υπενθυμισω οτι εχει ερθει απο γερμανια το τηλεσκοπιο οποτε μπορει οντως να εχει κουνηθει κατα την μεταφορα του τοσο δρομο...

 

Ειναι λιγο παιδεμα αλλα εχει ενδιαφερον να ψαχνεσαι ειναι η αληθεια παντως.... :wink:

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μιλαμε για φωτογραφιση με dslr ακομα.εχω παραγγειλει το t ring και τον ανταπτορα που λες αλλα ακομα δεν το εχω.η φωτογραφια ειναι με το κινητο μετα απο καποια προσπαθεια.Εβλεπα οτι φαινεται ακριβως στην φωτο.μια μεγαλη φωτεινη μπαλα(διας)και 4 μικρες(οι δορυφοροι του).Για να καταλαβεις αν δεν εβλεπα τους δορυφορους δεν θα ηξερα οτι ηταν ο διας!ετσι τον ξεχωρισα.

Το ιδιο ακριβως κ στην αφροδιτη.

Εψαχνα πρωτα με το finder scope μετα κοιταγα με τον 25αρι προσοφθαλμιο κ ανεβαζα σιγα σιγα την μεγεθυνση επειτα.

Καταλαβαινω οτι αν ειχα dslr θα χρησιμοποιουσα μικρη εκθεση για να βγει πιο σκοτεινη η φωτο κ να φανουν καποιες εστω λεπτομερειες.στην απευθειας παρατηρηση πως κανεις πιο σκοτεινο αυτο που βλεπεις ωστε να δεις λεπτομερειες?με καποιο φιλτρο η με αλλον τροπο?

Αλλα εγω μιλαω για απευθειας παρατηρηση,οτι βλεπει δλδ το ματι στον προσοφθαλμιο...με ολες τις δυνατες μεγεθυνσεις ξαναλεω.μηπως πρεπει να παρω κ εναν 3ο προσοφθαλμιο ωστε να μπορω να φτανω κ την μεγιστη δυνατη μεγεθυνση 300x?νομιζω πως δεν ειναι εντελως απαραιτητο τουλαχιστον για αρχη.

Ναι το focus οταν χρησιμοποιουσα τον barlow το διορθωσα καθως ηταν δικο μου λαθος που το ανακαλυψα ευτυχως σχετικα γρηγορα.

 

Οποτε?μαλλον παμε στο collimation?πως διορθωνεται αυτο?πρεπει να δοκιμασω κατι για να δω αν ειναι ολα τα οπτικα του τηλεσκοπιου σωστα?

 

Να υπενθυμισω οτι εχει ερθει απο γερμανια το τηλεσκοπιο οποτε μπορει οντως να εχει κουνηθει κατα την μεταφορα του τοσο δρομο...

 

Ειναι λιγο παιδεμα αλλα εχει ενδιαφερον να ψαχνεσαι ειναι η αληθεια παντως.... :wink:

 

Κοίτα, ο Δίας μακάρι σε ένα τέτοιο τηλεσκόπιο να ήταν τόσο φωτεινός ώστε να χρειαζόταν να τον σκοτεινιάσουμε! Όχι, δε χρειάζεται να τον σκοτεινιάσεις και σίγουρα δε χρειάζεσαι παραπάνω μεγένθυνση. Οπότε μάλλον για το collimation πάμε. Ο πιο γρήγορος τρόπος για μια αρχική εκτίμηση είναι το star test. Π.χ. δες εδώ. Πρέπει να είσαι αρκετά άτυχος για να είναι εντελώς εκτός ευθυγράμμισης (εγώ μετέφερα οδικώς το 200PDS από Αγγλία - Ελλάδα και δεν έχασε χιλιοστό ευθυγράμμισης), αλλά θα εξηγούσε τα προβλήματά σου... Στο Δία πρέπει να βλέπεις καθαρά τις ζώνες ακόμα και με κάτω από 100x.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα, ο Δίας μακάρι σε ένα τέτοιο τηλεσκόπιο να ήταν τόσο φωτεινός ώστε να χρειαζόταν να τον σκοτεινιάσουμε! Όχι, δε χρειάζεται να τον σκοτεινιάσεις και σίγουρα δε χρειάζεσαι παραπάνω μεγένθυνση. Οπότε μάλλον για το collimation πάμε. Ο πιο γρήγορος τρόπος για μια αρχική εκτίμηση είναι το star test. Π.χ. δες εδώ. Πρέπει να είσαι αρκετά άτυχος για να είναι εντελώς εκτός ευθυγράμμισης (εγώ μετέφερα οδικώς το 200PDS από Αγγλία - Ελλάδα και δεν έχασε χιλιοστό ευθυγράμμισης), αλλά θα εξηγούσε τα προβλήματά σου... Στο Δία πρέπει να βλέπεις καθαρά τις ζώνες ακόμα και με κάτω από 100x.

 

Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να κανω αυτη την διαδικασια ως παντελως ασχετως...

Κοιταξα διαφορα λιγο φωτεινα αστερια με τους 2 προσοφθαλμιους,δοκιμασα το κολπο με το focus για να δω αν ενα αστερι out of focus πως φαινεται.το καλυτερο αποτελεσμα νομιζω το εβγαλα με τον 10αρι + τον barlow (πειτε μου αν κανω λαθος εδω) και απο οσο μπορεσα να δω ο κυκλος που δημιουργειται ειναι συμμετικος αρα δεν νομιζω να χρειαζεται collimation.

 

Επισης οσον αφορα την πολικη ευθυγραμμιση,και σαν αρχαριος(η χαζος???)μη μπορωντας να εντοπισω εναν στοχο(με ψιλοπαιδεψε ακομα και η αφροδιτη εχτες ακομα και αν ειναι το πιο φωτεινο μετα το φεγγαρι)δεν μπορω σε καμια περιπτωση να εντοπισω τον πολικο αστερα.Ξερω που ειναι τον βλεπω με το ματι αλλα με το τηλεσκοπιο ακομα και στην μικροτερη μεγεθυνση δεν μπορω με τπτ να τον βρω...Το finder scope για καποιο λογο δεν με βοηθαει,δεν με βολευει καθολου...

Αν τον βρω,λεμε αν,η ακολουθια ειναι:εχω γυρισει το ποδι του τριποδου που γραφει north να κοιταει προς τον βορρα,την βαση του τηλεσκοπιου να κοιταει προς τον πολικο αστερα και εχω επιλεξει και γωνια 37 μοιρων.Επισης ο αξονας της ορθης αναφορας ειναι στο 0 και declination στο 90?Αν τον βρω τοτε εχω κανει σωστη πολικη ευθυγραμμιση?(διαβαζοντας τον οδηγο εδω στο φορουμ ξερω οτι μετα απο το παραπανω πρεπει να παρακολουθησω ενα αστερι νοτια και μετα ενα ανατολικα αλλα προς το παρων ας πουμε οτι εκανα το πρωτο μονο βημα.)Επειτα πως ακολουθεις εναν στοχο?πχ βρισκω τον δια μετα ποια ρυθμιση αλλαζω?να υποθεσω οτι o πολικος αξονας και ο αξονας αποκλισης παραμενουν σταθεροι?και αλλαζω μονο declination και right ascesion?η κατι αλλο?

Και πως χρησιμοποιεις την κλιμακα των ωρων που εχει στον αξονα της ορθης αναφορας?

 

Συγνωμη αν σας εχω ζαλισει....Ειλικρινα εχω ψιλοπελαγωσει...! :shock: :shock: :shock:

Μαλλον θα πρεπει να ακολουθησω αν κανει καμια εξορμηση το φορουμ να μου εξηγησει καποιος καποια πραγματα απο κοντα!

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μικρη απογοητευση εγινε τεραστια τα ξημερωματα καθως περα απο το φεγγαρι που με εντυπωσιασε δεν καταφερα να δω τπτ αλλο περα απο την φωτογραφια του δια που εχω βαλει....

Το ιδιο και η αφροδιτη,απλα μια πολυ φωτεινη "μπαλα"...για αρη ουτε καν προσπαθησα

Περιμενα πολλα παραπανω,εστω να δω τον δια με τα χρωματα του και οχι σαν αστερι...

 

Χρησιμοποιησα και τον 25αρι προσοφλαμιο και τον 10αρι με και χωρις τον barlow 2x(πιο πριν ειχα κανει εγω λαθος και δεν εβλεπα σωστα με τον barlow)που σημαινει ολες τις πιθανες μεγεθυνσεις που θα μπορουσα να εχω 30,60,75 και 150.Παλι το focuς δεν με παιδεψε αλλα σε ολες τις περιπτωσεις το αποτελεσμα ηταν το ιδιο,απλα λιγο πιο μακρινο η λιγο πιο κοντινο το αντικειμενο φαινοταν σε καθε περιπτωση.

 

Επισης με το φεγγαρι εκανα και ευθυγραμμιση του finder scope με το τηλεσκοπιο και βρηκα και μεγαλη μικρη αρκτο καθως και τον πολικο αστερα!!!!!!!χωρις να κανω ομως πολικη ευθυγραμμιση γτ ειχε αρχισει να βγαινει ο ηλιος...

 

Σχετικα με τα απογοητευτικα αποτελεσματα τι φταιει?ειναι μικρο το τηλεσκοπιο?κανω κατι λαθος εγω?χρειαζομαι καποιο φιλτρο?Μεχρι κ να το πουλησω σκεφτηκα ακομα δεν το πηρα.... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

 

 

Και 'γω που βγήκα να παρατηρήσω σήμερα ήταν χάλια, ενώ με το ίδιο τηλεσκόπιο με σένα έχω δει καλυτερες εικόνες.

Μάλλον δε φταίει το τηλεσκόπιο αλλά ο καιρός. Φυσάει βοριάς. Και όπως λένε με βοριά μένεις σπίτι σου.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Σωκράτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχτες το βραδυ ηταν λιγο καλυτερα τα πραγματα.Απο την αποψη οτι εβγαλα καποια ακρη.

Το προηγουμενο βραδυ δεν ημουν απλα πολυ προσεκτικος.Το θεμα ειναι οτι ο διας φαινοταν καθαρα,εννοω οι ζωνες του.Ηταν μια ασπρη μπαλιτσα με 2 πορτοκαλι λωριδες.

Οι 3 φωτο ειναι με το κινητο απλα για να δοκιμασω το τηλεσκοπιο αν χρειαζεται collimation και μαλλον δεν χρειαζεται αφου φαινεται συμμετρικος ο κυκλος και η 4η που φαινεται ο διας ειναι τραβηγμενη με την dsrl απλα πανω απο τον προσοφθαλμιο,δλδ εκτος focus και ειχε και θορυβο γτ ο φακος επιανε και οτι υπηρχε γυρω απο τον προσοφθαλμιο,με μεγεθυνση 150x.

 

Με την πολικη ευθυγραμμιση δυστυχως ακομα δεν εβγαλα ακρη....Αν μπορειτε να βοηθησετε σε αυτο που ρωτησα σχετικα στο προηγουμενο μνμ θα βοηθουσατε αρκετα...

 

Αν υπηρχε 300χ μεγεθυνση που ειναι το μεγιστο που μπορει να δωσει αυτο τηλεσκοπιο και η φωτογραφικη ηταν σε prime focus ποσο μεγαλυτερος θα φαινοταν ο διας και ποσο πιο καθαρα?Και για να βγει μια φωτογραφια σαν την 5η που εχω βαλει τι τηλεσκοπιο χρειαζεται?Εννοω ποσων ιντσων???? :shock: [/img]

jupiter1.jpg.0f73e2b43ce1bf8e2224000af6860ba2.jpg

DSC_0122.thumb.JPG.c540214208230acbce6ea214483250f0.JPG

20151108_052724.thumb.jpg.4e1cb91ce709e5d3695019b95934d507.jpg

20151108_052720.thumb.jpg.84e43534812e8a0b12c08188c7556129.jpg

20151108_052419_LLS.thumb.jpg.9c06f168597bbec9ca1f3af97afd35d9.jpg

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν υπηρχε 300χ μεγεθυνση που ειναι το μεγιστο που μπορει να δωσει αυτο τηλεσκοπιο και η φωτογραφικη ηταν σε prime focus ποσο μεγαλυτερος θα φαινοταν ο διας και ποσο πιο καθαρα?Και για να βγει μια φωτογραφια σαν την 5η που εχω βαλει τι τηλεσκοπιο χρειαζεται?Εννοω ποσων ιντσων???? :shock: [/img]

 

Τα μπερδεύεις λίγο. Φωτογραφίες δε βγάζουμε με προσοφθάλμιο, γι' αυτό το λέμε prime focus. Η φωτογραφία που έχεις βάλει έχει βγει αν δεν κάνω λάθος με το Celestron C14 του Damian Peach. Βοηθάνε και οι 14 ίντσες, και το γεγονός ότι είναι Schmidt Cassegrain, και το γεγονός ότι ήταν στα Barbados σε τέλεια νύχτα και το ότι είναι πολυβραβευμένος και τραβάει φωτογραφίες που ελάχιστοι φτάνουν. Η συγκεκριμένη σε πρώτη ματιά θα έλεγα μοιάζει περισσότερο με φωτογραφία του Hubble. Ή του Voyager :)

Μη νομίζεις ότι αν πάρεις ένα C14 θα βλέπεις έτσι τον Δία, ακόμα και σε τέλεια νύχτα δε θα βλέπεις τη λεπτομέρεια που αποκαλύπτεται με τη σωστή επεξεργασία χιλιάδων φωτογραφικών καρέ.

Χαλάρωσε λίγο (ειδικά με το 300x - σπάνια χρειάζεται τέτοια μεγένθυνση) και νομίζω θα μάθεις να εκτιμάς τι μπορεί να σου δείξει το τηλεσκόπιό σου.

 

Για οπτική παρατήρηση και χωρίς polar scope, δεν κάνουμε ιδιαίτερη πολική ευθυγράμμιση. Όπως λες ρυθμίζουμε τις μοίρες και στρέφουμε το τηλεσκόπιο ώστε ο RA άξονας να δείχνει περίπου τον πολικό αστέρα (η το βορρά αν καλύπτεται ο πολικός αστέρας). Θα καταλάβεις ότι είσαι κοντά σε πολική ευθυγράμμιση από το γεγονός πως όταν παρατηρείς ένα αντικείμενο θα σου αρκεί να περιστρέφεις σχεδόν αποκλειστικά μόνο το χειριστήριο αργής κίνησης της ορθής αναφοράς.

 

 

Edit:

Για πλανητική φωτογράφηση με το τηλεσκόπιό σου θα χρειαστείς να τραβήξεις βίντεο με εκατοντάδες ή χιλιάδες καρέ και να τα επεξεργαστείς με software όπως το registax. DSLR δεν κάνουν όλες, για πες ποιά έχεις να σου πούμε αν μπορεί να πάρει βίντεο με ανάλυση 1:1 σε σχέση με το σένσορα, αλλιώς θα είσαι καλύτερα με μια φθηνή webcam. Τραβάμε prime focus, και συνήθως σε f/20 - f/30. Αυτό σημαίνει ότι για το αρκετά γρήγορο τηλεσκόπιό σου θα χρειαστείς ένα καλό barlow. Τα βέλτιστα αποτελέσματα θα τα πάρεις μάλλον με Powermate 4x ή 5x. Με φθηνή webcam που έχει πολύ μικρό σένσορα βέβαια ίσως να μη χρειάζεται τόσο μεγάλο και με ένα 2.5x να δουλεύει καλύτερα.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μπερδεύεις λίγο. Φωτογραφίες δε βγάζουμε με προσοφθάλμιο, γι' αυτό το λέμε prime focus. Η φωτογραφία που έχεις βάλει έχει βγει αν δεν κάνω λάθος με το Celestron C14 του Damian Peach. Βοηθάνε και οι 14 ίντσες, και το γεγονός ότι είναι Schmidt Cassegrain, και το γεγονός ότι ήταν στα Barbados σε τέλεια νύχτα και το ότι είναι πολυβραβευμένος και τραβάει φωτογραφίες που ελάχιστοι φτάνουν. Η συγκεκριμένη σε πρώτη ματιά θα έλεγα μοιάζει περισσότερο με φωτογραφία του Hubble. Ή του Voyager :)

Μη νομίζεις ότι αν πάρεις ένα C14 θα βλέπεις έτσι τον Δία, ακόμα και σε τέλεια νύχτα δε θα βλέπεις τη λεπτομέρεια που αποκαλύπτεται με τη σωστή επεξεργασία χιλιάδων φωτογραφικών καρέ.

Χαλάρωσε λίγο (ειδικά με το 300x - σπάνια χρειάζεται τέτοια μεγένθυνση) και νομίζω θα μάθεις να εκτιμάς τι μπορεί να σου δείξει το τηλεσκόπιό σου.

 

Για οπτική παρατήρηση και χωρίς polar scope, δεν κάνουμε ιδιαίτερη πολική ευθυγράμμιση. Όπως λες ρυθμίζουμε τις μοίρες και στρέφουμε το τηλεσκόπιο ώστε ο RA άξονας να δείχνει περίπου τον πολικό αστέρα (η το βορρά αν καλύπτεται ο πολικός αστέρας). Θα καταλάβεις ότι είσαι κοντά σε πολική ευθυγράμμιση από το γεγονός πως όταν παρατηρείς ένα αντικείμενο θα σου αρκεί να περιστρέφεις σχεδόν αποκλειστικά μόνο το χειριστήριο αργής κίνησης της ορθής αναφοράς.

 

 

Edit:

Για πλανητική φωτογράφηση με το τηλεσκόπιό σου θα χρειαστείς να τραβήξεις βίντεο με εκατοντάδες ή χιλιάδες καρέ και να τα επεξεργαστείς με software όπως το registax. DSLR δεν κάνουν όλες, για πες ποιά έχεις να σου πούμε αν μπορεί να πάρει βίντεο με ανάλυση 1:1 σε σχέση με το σένσορα, αλλιώς θα είσαι καλύτερα με μια φθηνή webcam. Τραβάμε prime focus, και συνήθως σε f/20 - f/30. Αυτό σημαίνει ότι για το αρκετά γρήγορο τηλεσκόπιό σου θα χρειαστείς ένα καλό barlow. Τα βέλτιστα αποτελέσματα θα τα πάρεις μάλλον με Powermate 4x ή 5x. Με φθηνή webcam που έχει πολύ μικρό σένσορα βέβαια ίσως να μη χρειάζεται τόσο μεγάλο και με ένα 2.5x να δουλεύει καλύτερα.

 

Ναι εχω καταλαβει τι ειναι το prime focus.εχω παραγγειλει αυτο

http://www.ebay.co.uk/itm/231615014290 για να ενωσω την dslr μου σε prime focus,σωστο δεν ειναι το εξαρτημα?

Απλα μεχρι να ερθει ειπα να βγαλω μια φωτογραφια οπως ναναι εστω πανω απο το προσοφθαλμιο.γι αυτο ειναι και τοσο χαλια η ποιοτητα αφου ουτε focus δεν μπορουσα να κανω ετσι...

 

Ναι παραδεχομαι οτι ημουν υπερβολικος και μονο που ρωτησα πως μπορει να βγει μια τοσο καλη φωτογραφια...Ημουν προιδεασμενος γενικα για το οτι θα δω κατι πολυ χειροτερο απο αυτο που εχω συνιθισει σε διαφορες φωτο του ιντερνετ αλλα και του φορουμ μας,απλα δεν περιμενα τοσο τεραστια διαφορα...

 

Η φωτογραφικη που εχω ειναι η nikon d5100,η οποια δεν ειναι full frame...Δεν μπορεις ομως αντι για βιντεο να βγαλεις πχ εστω 50 φωτογραφιες στο burst mode και να ενωσεις αυτες με το registax?

Η αν βγαλεις βιντεο και δεν ειναι 1:1 ποιο ειναι το λαθος?Ρωταω γτ δεν εχω ιδεα...

Σκεφτομαι βεβαια να την πουλησω και να παρω την nikon d610 που ειναι full frame.Θα βοηθησει η τσαμπα λεφτα θα δωσω τα οποια θα μπορουσα να δωσω πχ για αναβαθμιση τηλεσκοπιου η της βασης σε ρομποτικη?Παραδειγματα λεω τωρα,απλα αναρωτιεμαι....Επισης αναρωτιεμαι ποσο καθαροτερα και πιο μεγαλα αντικειμενα θα εβλεπα μεσα απο ενα παρομοιο τηλεσκοπιο αλλα μεγαλυτερης διαμετρου των 8 η 10 ιντσων...Ξαναλεω οτι προχτες ηταν η 1η φορα στη ζωη μου που ειδα μεσα απο τηλεσκοπιο...

 

Σημερα ψαχνοντας,διαβασα οτι μπορει να δει κανεις αστερια αλλα και πλανητες ακομα και την ημερα.Αληθευει αυτο?και αν ναι τοτε ποσο ευκολο ειναι αλλα και ποσο πιο χειροτερα θα φαινεται κατι με το φως της ημερας?Ρωταω γτ σε καποια βιντεο για να με βοηθησουν στην πολικη ευθυγραμμιση μερικοι βρισκανε τον polaris την ημερα...Ας πουμε ο κρονος αυτο τον καιρο ειναι ακριβως πισω απο τον ηλιο οποτε βραδυ δεν τον πετυχαινεις...

 

Τωρα οσον αφορα τις web cam,αν χρησιμοποιησεις μια,και εδω χρησιμοποιεις prime focus?Ποιο μοντελο web cam θα προτεινες?κατι οικονομικο εννοειται γτ ειδα καποιες των 300 ευρω...Θα ψαξω κανα βιντεο στο youtube γτ ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γτ θεωρειται καλυτερη απο την φωτογραφικη.....

 

Και τελος,για το 300χ,ψαχνω καποιον προσοφλαμιο 5mm για να το φτασω,κανουν ολοι?πχ αυτος εδω?

http://www.ebay.com/itm/Meade-1-25-5mm-Plossl-Multicoated-Telescope-Eyepiece-see-Moon-Planets-NEW-/281847156207?hash=item419f664def:g:QuEAAOSwsB9WDxfj

Απλα με τον barlow 2x θα εχω τον 5mm αλλα και τον 10mm χωρις τον barlow,οποτε χανω μια μεγεθυνση.Απλα ειναι λιγο αναποδα το συγκεκριμενο γτ μεσα στη συσκευασια ειχε 10mm και 25mm.

Μηπως να προτιμουσα εναν 4mm η εναν 6mm?Απλα στα 4 επειδη παει μεγεθυνση στα 375 νομιζω ειναι εκτος δυνατοτητων...Εσυ πιστευεις οτι ειναι περιττο κατι τετοιο?Δεν θα μπορω να δω περισσοτερες λεπτομερειες?

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Ναι εχω καταλαβει τι ειναι το prime focus.εχω παραγγειλει αυτο

http://www.ebay.co.uk/itm/231615014290 για να ενωσω την dslr μου σε prime focus,σωστο δεν ειναι το εξαρτημα?

 

Αυτό είναι ένα εξάρτημα, μόνο που δε χρειάζεται το extension. Να παρατηρήσω πως το 1.25" adaptor το χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να βάζουμε μικρότερα (φτηνότερα) φίλτρα, ή σε πλανητική φωτογράφιση που δε μας ενδιαφέρει το υπόλοιπο πεδίο, γιατί κανονικά τον σένσορα τον φωτίζει πλήρως το 2" adaptor. Αλλά είσαι μακριά από deep space φωτογράφηση, οπότε κάτι να ξέρεις για το μέλλον...

 

Η φωτογραφικη που εχω ειναι η nikon d5100,η οποια δεν ειναι full frame...Σκεφτομαι βεβαια να την πουλησω και να παρω την nikon d610 που ειναι full frame.Θα βοηθησει η τσαμπα λεφτα θα δωσω τα οποια θα μπορουσα να δωσω πχ για αναβαθμιση τηλεσκοπιου η της βασης σε ρομποτικη?Παραδειγματα λεω τωρα,απλα αναρωτιεμαι....

 

Σου ξαναλέω, χαλάρωσε. Παράδειγμα, γιατί έχεις κολήσει με το full frame? Το full frame ωραίο θα ήταν για deep space φωτογράφηση, αλλά αν δεν έχεις το κατάλληλο τηλεσκόπιο δε μπορείς να φωτίσεις το έξτρα πεδίο, οπότε καλύτερα να μείνεις στο APC. Για πλανητική φωτογράφηση δεν το συζητάμε, αρκεί και ο μικρότερος σένσορας, μάλιστα όσο μικρότερο pixel size τόσο μεγαλύτερο πλανήτη θα έχεις. Αυτό που θες όμως είναι να πιάνεις σε βίντεο τα pixel του σένσορα και όχι το κλασσικό video mode που χρησιμοποιεί ένα ποσοστό του σένσορα και θα σου δώσει έναν μικροσκοπικό πλανήτη χαμηλής ποιότητας. Η Nikon σου δεν έχει λειτουργία να το κάνει αυτό μόνη της. Και από τις Canon μόνο 2 μοντέλα έχουν, αλλά υπάρχουν προγράμματα που κάνουν capture το liveview σε κατάλληλο zoom, με τη μηχανή συνδεμένη σε laptop. Για Canon υπάρχουν δωρεάν, για Nikon μάλλον το BackyardNikon θα δουλεύει για planetary video με τη μηχανή σου.

 

Επισης αναρωτιεμαι ποσο καθαροτερα και πιο μεγαλα αντικειμενα θα εβλεπα μεσα απο ενα παρομοιο τηλεσκοπιο αλλα μεγαλυτερης διαμετρου των 8 η 10 ιντσων...Ξαναλεω οτι προχτες ηταν η 1η φορα στη ζωη μου που ειδα μεσα απο τηλεσκοπιο...

 

Να στο πω απλά. Η διαφορά ενός πλανήτη στο δικό σου τηλεσκόπιο και στο αντίστοιχο 8ιντσο είναι μικρότερη από τη διαφορά που βλέπεις στο δικό σου τηλεσκόπιο από "καλό" βράδυ σε κακό βράδυ.

 

 

Σημερα ψαχνοντας,διαβασα οτι μπορει να δει κανεις αστερια αλλα και πλανητες ακομα και την ημερα.Αληθευει αυτο?και αν ναι τοτε ποσο ευκολο ειναι αλλα και ποσο πιο χειροτερα θα φαινεται κατι με το φως της ημερας?Ρωταω γτ σε καποια βιντεο για να με βοηθησουν στην πολικη ευθυγραμμιση μερικοι βρισκανε τον polaris την ημερα...Ας πουμε ο κρονος αυτο τον καιρο ειναι ακριβως πισω απο τον ηλιο οποτε βραδυ δεν τον πετυχαινεις...

 

 

Εντάξει, τώρα έχεις ξεφύγει... Δεν έχεις ικανοποιηθεί με το νυχτερινό θέαμα και θες να δοκιμάσεις τη μέρα; :) Ας πούμε ότι γίνεται θεωρητικά να δεις έναν φωτεινό πλανήτη τη μέρα. Και είναι σαφώς η χειρότερη στιγμή να τον δεις (ή να τον φωτογραφήσεις), οπότε εκτός από το "κατάφερα να δω το Δία τη μέρα"! δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσεις όταν έχει άλλους πλανήτες τη νύχτα. Ακόμα και την Αφροδίτη που είναι μόνιμα κοντά στον ήλιο, περιμένουμε υπομονετικά πότε θα απομακρυνθεί περισσότερο να τη δούμε καλύτερα. Και τον πολικό αστέρα μερικές φορές (σύννεφα, φώτα) δε μπορώ να τον βρω τη νύχτα, αν θες να προσπαθήσεις να τον βρεις τη μέρα, δεν ξέρω να σου πω τί θα επιτύχεις ;) Όπως είπα χωρίς πολική διόπτρα (υποθέτω δεν έχεις) για οπτική παρατήρηση κανονικά δεν κάνουμε ακριβή πολική ευθυγράμμιση, αρκεί συνήθως να βρούμε το βορά.

 

Τωρα οσον αφορα τις web cam,αν χρησιμοποιησεις μια,την χρησιμοποιεις απλα ακουμπωντας την στον προσοφθαλμιο η και εδω χρησιμοποιεις prime focus?Ποιο μοντελο web cam θα προτεινες?Θα ψαξω κανα βιντεο στο youtube γτ ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γτ θεωρειται καλυτερη απο την φωτογραφικη.....

 

H webcam δεν είναι "καλύτερη από την φωτογραφική". Μία DSLR έχει σαφώς καλύτερο σένσορα, ΑΡΚΕΙ να μπορείς να συλλάβεις σε ΒΙΝΤΕΟ την ανάλυση του σένσορα (σου είπα παραπάνω με τί πρόγραμμα πιθανώς να γίνεται με την Nikon σου - αν δεν έχεις επενδύσει σε φακούς ίσως να κοιτάξεις σε Canon απλά και μόνο για το αστρο-software που υπάρχει). Με πολλές DSLR αυτό δε γίνεται, οπότε ακόμα και μια webcam με έναν ταπεινό αισθητήρα, με το stacking μερικών εκατοντάδων ή χιλιάδων frame θα δώσει καλύτερα αποτελέσματα από μερικές δεκάδες φωτογραφίες της DSLR. Για να πάρεις μια ιδέα δες εδώ ένα συγκριτικό που έχω κάνει. Κοινώς, αν δεν έχεις ήδη DSLR που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για planetary video, μια πάφθηνη webcam (όπως η Xbox Live Vision που τη βρίσκεις 5 ευρώ) μπορεί να σε εισάγει στην πλανητική φωτογραφία με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Βγάζεις το φακό της και τη χρησιμοποιείς prime focus (υπάρχουν adaptors, ή ακόμα και χειροποίητο με κουτάκι φιλμ κολλημένο στη webcam). Αν έχεις όμως ήδη κατάλληλη DSLR, θα μπορεί να δώσει καλύτερα αποτελέσματα.

 

Και τελος,για το 300χ,ψαχνω καποιον προσοφλαμιο 5mm για να το φτασω,κανουν ολοι?πχ αυτος εδω?

http://www.ebay.com/itm/Meade-1-25-5mm-Plossl-Multicoated-Telescope-Eyepiece-see-Moon-Planets-NEW-/281847156207?hash=item419f664def:g:QuEAAOSwsB9WDxfj

Απλα με τον barlow 2x θα εχω τον 5mm αλλα και τον 10mm χωρις τον barlow,οποτε χανω μια μεγεθυνση.Απλα ειναι λιγο αναποδα το συγκεκριμενο γτ μεσα στη συσκευασια ειχε 10mm και 25mm.

Μηπως να προτιμουσα εναν 4mm η εναν 6mm?Απλα στα 4 επειδη παει μεγεθυνση στα 375 νομιζω ειναι εκτος δυνατοτητων...

 

Βρε με το 300x... ξέρεις ότι στο 90% των περιπτώσεων θα βλέπεις καλύτερα με 150x απ' ότι με 300x; :) Σε κάθε περίπτωση, εγώ με 5mm plossl αρνούμαι να δω. Πρέπει να κολλήσεις το μάτι (ξεχνάμε γυαλιά) και πάλι έχει και μικρό πεδίο... Όσο μικρότερο το plossl τόσο πιο δύσχρηστο. Επένδυσε βασικά σε ένα καλό barlow που θα σου χρησιμεύσει και σε prime focus. Μετά αν θες μικρότερο προσοφθάλμιο κοίταξε για ένα Skywatcher Ultrawide/TS UWA (και άλλες ονομασίες), ή BST Explorer, ή TMB Planetary και θα πρότεινα στα 6mm.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κοίταξα και απ' ότι λέει ο δημιουργός του BackyardNikon δεν έχει καταφέρει να υλοιποιήσει LiveView zoom στις Nikon (και να τα καταφέρει στο μέλλον δεν ξέρει αν θα είναι 1:1), οπότε μάλλον δεν υπάρχει τρόπος να πάρεις "πλανητικό" βίντεο από Nikon γενικά, όχι μόνο τη δική σου. Να που χρειάζονται οι webcams ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω για την τοσο μεγαλη βοηθεια!και για την υπομονη....

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ,ξεχναμε την αλλαγη φωτογραφικης,αν και οχι δεν εχω επενδυσει σε φακους παρα μονο τον 18-200 εχω,και σκεφτομαι να παρω τον 35mm f/1.8 αργοτερα...

Ανεφερα το full frame γτ υπεθεσα οτι ετσι θα παρεις βιντεο 1:1,ενω η d5100 βγαζει 1:1,5?η παλι λαθος κανω?Θα ψαξω παντως το προγραμμα για nikon που ανεφερες και θα ενημερωσω.

 

Η διαφορα του 6ιντσου απο το 8 ιντσο ηταν κατατοπιστικοτατη,οποτε ξεχναμε και την αλλαγη τηλεσκοπιου(προς το παρων τουλαχιστον)...

 

Πολικη διοπτρα οχι δεν εχω,σημερα παλι σε βιντεο ειδα κατα καποιο τροπο πως χρησιμοποιειται,και απο οτι ειδα ψαχνοντας ειναι κ λιγο ακριβη για να την αγορασεις,οποτε αρκουμαστε για αρχη στην οχι και τελεια πολικη ευθυγραμμιση....Οσο για τον εντοισμο αστεριων-πλανητων την ημερα οκ μια ερωτηση εκανα :D :D :D

 

Για webcam δεν μπορω να πω κατι,θα προμηθευτω με μια,ευτυχως υπαρχουν και φθηνες και οταν δω τι παιζει θα πω την αποψη μου....Θα δω και το συγκριτικο σου και ελπιζω να βγαλω μια ακρη και σε αυτο το θεμα....

 

Οσον αφορα τον 5mm εννοεις οτι εχει πολυ μικρο φακο στο σημειο που βλεπεις και παιδευεσαι?αρα οσο μικραινουν τα mm τοσο πιο μικρο ειναι το ανοιγμα?Κατι τετοιοι που λενε οτι προσφερon 58 μοιρες τι σημαινει αυτο σε σχεση με τον απλο που εβαλα πριν?

http://www.planitario.gr/plossl-5mm-wa-o-31-8mm.html

Αλλα παλι ξεφευγεις σε τιμη,οποτε ενω εχω εναν barlow 2x λες να ψαξω εναν ακομα?για παραδειγμα?ας πουμε εναν 3x η θελω αλλη μεγεθυνση?Υπαρχει καποιος κανονας αναλογα τι θες να κανεις?Κατι με το f του τηλεσκοπιου η της φωτογραφικης-webcam που χρησιμοποιεις?

Ευτυχως παντως που προς το παρων δεν φοραω γυαλια :PPPP

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ,ξεχναμε την αλλαγη φωτογραφικης,αν και οχι δεν εχω επενδυσει σε φακους παρα μονο τον 18-200 εχω,και σκεφτομαι να παρω τον 35mm f/1.8 αργοτερα...

Ανεφερα το full frame γτ υπεθεσα οτι ετσι θα παρεις βιντεο 1:1,ενω η d5100 βγαζει 1:1,5?η παλι λαθος κανω?Θα ψαξω παντως το προγραμμα για nikon που ανεφερες και θα ενημερωσω.

 

To 1:1,5 είναι το crop ratio. Σου λέει δηλαδή ότι αν χρησιμοποιήσεις έναν φακό 100mm, θα κάνεις crop τόσο ώστε το κάδρο σου να είναι σα να είχες φακό 150mm σε full frame. Προφανώς αυτά είναι άσχετα με την πλανητική φωτογράφηση.

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι πως ενώ έχεις έναν σένσορα 4,928 X 3,264 πίξελ, σε video mode δε διαβάζει όλα αυτά τα pixel, αλλά "πηδάει" ολόκληρες γραμμές και κάνει downsample αυτές που διαβάζει ώστε να καταλήξει στο 1920x1080. Ένας πλανήτης θα καταλάμβανε π.χ. 100x100 pixel στο σένσορά σου, αλλά σε video mode θα καταλήξει να είναι ένα 30x30 (και μάλιστα επειδή πηδάει και σειρές αντί να κάνει μόνο downsample, λέιπουνε πολλές λεπτομέρειες), δηλαδή αυτό που θα ήθελες είναι ένας τρόπος να έπιανες μόνο αυτά τα 100x100 pixel στο κέντρο του σένσορα (ή λίγο περισσότερο), αλλά στην πλήρη τους ανάλυση. Δυστυχώς ούτε με software γίνεται με τη μηχανή σου όπως είδα και έγραψα στο επόμενο μήνυμα.

 

 

Πολικη διοπτρα οχι δεν εχω,σημερα παλι σε βιντεο ειδα κατα καποιο τροπο πως χρησιμοποιειται,και απο οτι ειδα ψαχνοντας ειναι κ λιγο ακριβη για να την αγορασεις,οποτε αρκουμαστε για αρχη στην οχι και τελεια πολικη ευθυγραμμιση....

 

Συνήθως δε συμφέρει να αναβαθμίσεις βάση που δεν έχει διόπτρα και μοτέρ, εκτός αν πετύχεις καμία μεταχειρισμένη, αλλιώς το αφήνεις για την επόμενη αναβάθμιση βάσης. Υπάρχει μία μέθοδος ακριβούς πολικής ευθυγράμμισης ακόμα και για αστροφωτογραφία, το drift alignment, αλλά είναι χρονοβόρα και χωρίς πολική διόπτρα ακόμα πιο δύσκολη. Αλλά στο μέλλον αν έχεις μάθει τα πάντα για το τηλεσκόπιό σου, θα μπορούσες να το επιχειρήσεις!

 

Οσον αφορα τον 5mm εννοεις οτι εχει πολυ μικρο φακο στο σημειο που βλεπεις και παιδευεσαι?αρα οσο μικραινουν τα mm τοσο πιο μικρο ειναι το ανοιγμα?Κατι τετοιοι που λενε οτι προσφερon 58 μοιρες τι σημαινει αυτο σε σχεση με τον απλο που εβαλα πριν?

http://www.planitario.gr/plossl-5mm-wa-o-31-8mm.html

Αλλα παλι ξεφευγεις σε τιμη,οποτε ενω εχω εναν barlow 2x λες να ψαξω εναν ακομα?για παραδειγμα?ας πουμε εναν 3x η θελω αλλη μεγεθυνση?Υπαρχει καποιος κανονας αναλογα τι θες να κανεις?Κατι με το f του τηλεσκοπιου η της φωτογραφικης-webcam που χρησιμοποιεις?

Ευτυχως παντως που προς το παρων δεν φοραω γυαλια :PPPP

 

Οι προσοφθάλμιοι έχουν ένα χαρακτηριστικό που λέγεται eye relief, δηλαδή πόσο πρέπει να πλησιάσεις το μάτι για να δεις. Οι plossl φακοί έχουν μικρό eye relief που μικραίνει με την εστιακή απόσταση. Π.χ. υπάρχουν έως 2.5mm plossl, αλλά ανακαλύπτεις αν πάρεις έναν πως πρέπει ο βολβός του ματιού να είναι 1 χιλιοστό από το μικροσκοπικό φακό. Δε θα το έλεγα ευχάριστο. Μετά είναι και το άνοιγμα, αυτός που έβαλες με τις 58 μοίρες βλέπει μεγαλύτερο πεδίο, οπότε δεν αισθάνεσαι ότι βλέπεις από κλειδαρότρυπα/τούνελ κλπ. Αλλά δεν ξέρω κατά τα άλλα αν είναι καλός ο συγκεκριμένος, αυτοί που πρότεινα είναι δοκιμασμένοι. Γενικά ίσως να μην αρχίσεις να αγοράζεις προσοφθάλμιους μετά μανίας. Χρησιμοποίησε τους υπάρχοντες για να δεις τι σου αρέσει με το τηλεσκόπιό σου. Π.χ. έχεις ασχοληθεί με πλανήτες, αλλά εμένα με ένα f/5 μου αρέσει να χαζεύω μεγάλα ανοικτά σμήνη κλπ, οπότε πρώτα θα κοιτούσα για κάτι όπως αυτά εδώ. Ο Barlow 2x σου ποιός είναι; Γενικά όπως είπα για πλανητική φωτογράφιση πάμε σε f/20-f/30, με webcam ίσως πιο κοντά προς το f/20 οπότε για τέτοια χρήση ένας barlow 3x ή 4x θα ήταν χρήσιμος, αρκεί να ήταν καλής ποιότητας. Αλλά θα είναι πιο εύκολο να αρχίσεις την προσπάθεια χωρίς barlow και μετά με τον 2x, αφού χωρίς μοτέρ στο 3-4x θα έχεις περισσότερη δυσκολία να ακολουθείς το στόχο.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι γνωριζω οτι oi dx μηχανες της nikon οπως η δικια μου κανουν τα πχ 100mm φακου 150mm.

Βεβαια τωρα καταλαβα που το εξηγησες γτ χανουν πολυ στα βιντεο αφου τα 16mp της δικιας μου γινονται 2....

Στην webcam παιζει ρολο το μεγεθος του βιντεο?οι πιο πολλες φθηνες ειναι 640*480 και ανεβαινει η αναλυση οσο πιο ακριβο μοντελο παρεις.τι να προτιμησω?η δεν παιζει ρολο στο τελικο αποτελεσμα αυτο?

 

Για το drift alignment θα το ψαξω αλλα αν ειναι δυσκολο οπως λες μαλλον δεν θα το καταφερω.θα το δοκιμασω παντως...

 

Λες οτι δεν αξιζει να αναβαθμισω την βαση,κατι τετοιο αξιζει να παρω?Γτ περα απο το οτι δεν θα ψαχνω συνεχεια αυτο που βλεπω,θα με βοηθησει και στο piggyback που λεγαμε παλιοτερα.

http://www.ebay.co.uk/itm/RA-Telescope-Motor-Drive-Hand-Controller-M4-for-Seben-EQ3-EQ2-mount-/380420218702?hash=item5892cfdf4e:m:m522HsagnKHJLEpD_mtGtFg

 

Καταλαβα επισης τι λες για τους προσφθαλμιους,οτι οσο κατεβαινουν τα mm μικραινει το ανοιγμα,οποτε τον αφηνουμε προς το παρων.Παντως αν επαιρνα εναν θα επαιρνα μονο,μαζι με τους αλλους 2 αλλωστε δεν χρειαζομαι και παραπανω.

Θα ψαξω ομως για barlow.Θα κοιταξω 3x η 4x η 5x αναλογα με τα χρηματα,εχεις εσυ καποιον συγκεκριμενα να προτεινεις?Και αν καταλαβα καλα στο τηλεσκοπιο μου που ειναι f/5 αν βαλεις barlow 2x γινεται f/10,αν βαλεις εναν 4x γινεται f/20 κ.ο.κ?

Μπορεις σε παρακαλω να εξηγησεις και γτ θα χρειαστουμε f/20 με f/30?Για να γινει πιο σκοτεινο το αντικειμενο μας και να βλεπουμε πιο πολλες λεπτομερειες?Δουλευει δλδ οπως στην dslr το f?Οσο πιο μικρο τοσο πιο σκοτεινο γινεται αυτο που βλεπουμε και εχεις και μεγαλυτερο βαθος πεδιου?

Και γτ προτεινεις να ασχοληθω με σμηνη λογω του f/5?

Δεν ξερω ποια μαρκα ειναι ο δικος μου,ουτε τα 2 προσοφθαλμια 10mm και 25mm ουτε και ο barlow 2x,και επειδη δεν ειμαι στο μερος που ειναι το τηλεσκοπιο θα σου πω οταν ξαναπαω και ασχοληθω παλι,μαλλον το σκ.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαια τωρα καταλαβα που το εξηγησες γτ χανουν πολυ στα βιντεο αφου τα 16mp της δικιας μου γινονται 2....

Είναι ακόμα χειρότερα από το 16mp να γίνονται 2. Γιατί αν ας πούμε μια λεπτομέρεια πιάνει 2x2 pixel στο σένσορά σου, μπορεί να τη χάσει εντελώς αφού διαβάζει 1 στις 3 γραμμές περίπου, ενώ ένας σένσορας απλός των 2mp θα την έπιανε έστω ως 1 pixel! Οπότε αν αλλάξεις DSLR πριν πάρεις φακούς, σκέψου και εκτός Nikon: οι Canon έχουν το περισσότερο software και κάνουν για πλανητική, ενώ οι Sony έχουν συνήθως τους πιο ευαίσθητους σένσορες.

 

Στην webcam παιζει ρολο το μεγεθος του βιντεο?οι πιο πολλες φθηνες ειναι 640*480 και ανεβαινει η αναλυση οσο πιο ακριβο μοντελο παρεις.τι να προτιμησω?η δεν παιζει ρολο στο τελικο αποτελεσμα αυτο?

 

Στην πλανητική δε σε ενδιαφέρει η ανάλυση, αφού ουσιαστικά την πετάς. Εκτός αν θες ήλιο-σελήνη που θα σου χρησιμεύσει. Πιο ενδιαφέρον έχει το μέγεθος του πίξελ (δηλαδή ανάλυση/μέγεθος σένσορα), που πρακτικά σου λέει πόσα πίξελ μέγεθος θα έχει ο πλανήτης στην εικόνα σου. Το frame-rate είναι επίσης σημαντικό - όσο περισσότερα καρέ βγάλεις τόσο καλύτερα. Και φυσικά ρόλο παίζει η ευαισθησία και ο θόρυβος, αλλά αυτά δε θα τα δεις "γραμμένα" σε νούμερα που συγκρίνονται. Όπως θα δεις στη δοκιμή μου, η Xbox Live Vision που βρίσκεις συνήθως στο ebay γύρω στα 5 ευρώ δεν είναι καθόλου κακή. Και οι πιο καινούργιες lifecam έχω ακούσει να θεωρούνται καλές. Μάλιστα από τις καλύτερες είναι μία "αρχαία" 640x480 Philips SPC900NC (και κάποιες άλλες με αυτό το σένσορα), αλλά έχει αποκτήσει τέτοια φήμη που είναι σε απαγορευτικές τιμές!

 

Για το drift alignment θα το ψαξω αλλα αν ειναι δυσκολο οπως λες μαλλον δεν θα το καταφερω.θα το δοκιμασω παντως...

 

Άστο για φέτος. Μην πελαγώσεις!

 

Λες οτι δεν αξιζει να αναβαθμισω την βαση,κατι τετοιο αξιζει να παρω?Γτ περα απο το οτι δεν θα ψαχνω συνεχεια αυτο που βλεπω,θα με βοηθησει και στο piggyback που λεγαμε παλιοτερα.

http://www.ebay.co.uk/itm/RA-Telescope-Motor-Drive-Hand-Controller-M4-for-Seben-EQ3-EQ2-mount-/380420218702?hash=item5892cfdf4e:m:m522HsagnKHJLEpD_mtGtFg...

Το συγκεκριμένο είναι για Seben εσύ έχεις φαντάζομαι Skywatcher, οπότε παρόμοιο αλλά άλλο. Βολικό είναι αν και για piggyback χωρίς καλή πολική ευθυγράμμιση θα θες να διορθώνεις και το DEC, οπότε μάλλον θα θες το dual-motor. Δε λέω ότι δεν αξίζει να αναβαθμίσεις τη βάση, απλά χρεώνουν αρκετά αν τα πάρεις ξεχωριστά. Βέβαια αν πάρουμε ρομποτική βάση από την αρχή που δε θέλει αναβάθμιση δίνουμε ένα σκασμό λεφτά εξαρχής, οπότε... όπως μας έρθουν τα πράγματα, βλέπουμε και κάνουμε!

 

Θα ψαξω ομως για barlow.Θα κοιταξω 3x η 4x η 5x αναλογα με τα χρηματα,εχεις εσυ καποιον συγκεκριμενα να προτεινεις?Και αν καταλαβα καλα στο τηλεσκοπιο μου που ειναι f/5 αν βαλεις barlow 2x γινεται f/10,αν βαλεις εναν 4x γινεται f/20 κ.ο.κ?

Μπορεις σε παρακαλω να εξηγησεις και γτ θα χρειαστουμε f/20 με f/30?

 

Όσο μεγαλύτερο το f (ναι, όπως λες, πολλαπλασιάζεις το αρχικό), τόσο καλύτερο sampling έχεις, δηλαδή πολύ απλά το είδωλο του πλανήτη πιάνει περισσότερα pixel. Το μέγιστο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις εξαρτάται από το μέγεθος των pixel σου, από την ευαισθησία του σένσορα και τη φωτεινότητα του αντικειμένου και από τη σταθερότητα της ατμόσφαιρας. Είναι γενικά μία ισορροπία, όσο μεγαλύτερο το f, τόσο μεγαλύτερη η εικόνα και καλύτερη λεπτομέρεια (καλό), όμως τόσο μικρότερη φωτεινότητα και συνεπώς μεγαλύτερη έκθεση (κακό) και χτυπάμε και ένα φράγμα που δεν υπάρχει παραπάνω λεπτομέρεια να συλλάβουμε λόγω ατμοσφαιρικών συνθηκών. Από εμπειρία λέμε ότι το f/20 είναι ασφαλές με τους περισσότερους σένσορες, δηλαδή τουλάχιστον ως εκεί έχουμε βελτίωση, ακόμα και να μην είναι το καλύτερο βράδυ.

Όπως είπα, τα καλύτερα barlow είναι τα TeleVue Powermate, αλλά είναι πανάκριβα. Ακόμα και δεύτερο χέρι θα πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα (και θα κοιτάξεις το 5x, γιατί το 4x είναι 2" αντί για 1.25", οπότε ακόμα ακριβότερο). Για οικονομικότερες λύσεις και καλές, ίσως να μας πει και κάποιος άλλος. Εγώ είχα πάρει αρχικά έναν πάμφθηνο 3x ED barlow μακρύ μεταλικό που κυκλοφορεί στο ebay και σε διάφορα άλλα μέρη που είναι αρκετά μέτριος, αλλά σε ένα γρήγορο τηλεσκόπιο θα δώσει ελαφρώς καλύτερα αποτελέσματα από τον πιο απλό 2x Celestron/Skywatcher, οπότε αν δεν είχες barlow θα έλεγα δεν είναι άσχημος για πρώτη προσπάθεια. Αλλά αν έχεις τουλάχιστον τον 2x Celestron/Skywatcher δεν έχει αρκετή διαφορά ώστε να τον πάρεις - άρα αρχίζεις με 2x και έχεις το νου σου στο μέλλον για Televue ή κάτι άλλο που θα σου προτείνει κάποιος.

 

Και γτ προτεινεις να ασχοληθω με σμηνη λογω του f/5?

 

Πλανήτες μπορούν να δείξουν όλα τα τηλεσκόπια, κάποια λίγο καλύτερα από άλλα. Αλλά ευρύ πεδίο μπορούν μόνο τα "γρήγορα" όπως το δικό σου. Αν του βάλεις ένα προσοφθάλμιο π.χ. 32mm τουλάχιστον 70 μοιρών όπως αυτά που σου έκανα link, χωράς 3 μοίρες στον προσοφθάλμιο και γεμίζει το οπτικό σου πεδίο - εμένα προσωπικά σμήνη και πυκνές περιοχές του Γαλαξία μου αρέσουν να τα χαζεύω έτσι...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρα πολυ καλο το συγκριτικο σου!!!Η διαφορα μεταξυ webcam και canon 550d ειναι εμφανεστατη.Πολυ ομορφη φωτογραφια απο την canon!!!Βεβαια και με τις webcam,μαλλον την xbox live θα παραγγειλω,δεν ειναι πολυ ασχημο,ισως καλυτερο και απο αυτο που περιμενα,βεβαια εχεις και ενα αξιοπρεπεστατο τηελσκοπιο σχεδον 10 ιντσων...

Για τις planetary cam ομως δεν ξερω γτ να επενδυσει καποιος τοσα χρηματα και να μην παρει την 550 που θα μπορει να την χρησιμοποιει και σε πολλες αλλες δραστηριοτητες....

Οταν αγορασα την nikon d5100 ημουν αναμεσα σε αυτην και την 600d παντως....Αν το ηξερα τοτε....

Καλυτερα δεν ειναι ομως η webcam να τραβαει εστω hd video?δεν θα ειναι πιο ομορφο το αποτελεσμα χωρις να φαινονται τοσο εντοντα τα πιξελ?

Μπορεις να μου πεις πως θα πρεπει να μετατρεψω την xbox live vision ωστε να σευνδεθει σε prime focus?Και αφου την συνδεσεις μετα πως την λειτουργεις?συνδεδεμενη με το usb της σε λαπτοπ?Επισης βιντεο ποσο χρονο τραβας?

Η philips η παλια που ανεφερες εχει γυρω στα 50 ενω h xbox live vision 12 καινουρια.

 

Για ra motor βρηκα για skywatcher και ξεφευγει παλι η τιμη,αν ειναι δυνατον,πιο πολλα θες για περιφερειακα παρα για τον σωληνα του τηλεσκοπιου.....

 

Τελος για τους barlow,οποτε προμηθευομαι την webcam,και χρησιμοποιω η τον 2χ barlow αρα εχω f/10 η παιρνω αυτον

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=3x+ed+barlow&_sop=15

για f/15 η αυτον

http://www.ebay.co.uk/itm/1-25-Fully-Multi-Coated-5X-Barlow-Lens-M42-Thread-for-Telescopes-Eyepiece-Black-/401013589933?hash=item5d5e45c7ad:g:ht4AAOSwT5tWJJGI

για f/25 σωστα?

 

Για τα σμηνη θα δουμε σιγα σιγα,ας μαθω πρωτα να βρισκω εναν ευκολο στοχο γρηγορα και βλεπουμε μετα..... :D :D :D :D

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τις planetary cam ομως δεν ξερω γτ να επενδυσει καποιος τοσα χρηματα και να μην παρει την 550 που θα μπορει αν την χρησιμοποιει και σε πολλες αλλες δραστηριοτητες....

Οι planetary, έχουν καλύτερο αποτέλεσμα όπως βλέπεις (σε λιγότερο φωτεινούς στόχους αυξάνεται η διαφορά, η Canon έφτανε ήδη στα όριά της με τον Κρόνο) και είναι πολύ φθηνότερες από DSLR. Οπότε αν θες πλανητική φωτογράφηση δεν είναι λογικό να αγοράσεις DSLR, ενώ αν έχεις ήδη DSLR, η πλανητική είναι μια καλή αγορά για καλύτερες πλανητικές εικόνες, αλλά και ως οδηγητική αν θες να χρησιμοποιήσεις την DSLR για deep space με στήριξη που παίρνει guiding.

 

 

Καλυτερα δεν ειναι ομως η webcam να τραβαει εστω hd video?δεν θα ειναι πιο ομορφο το αποτελεσμα χωρις να φαινονται τοσο εντοντα τα πιξελ?

 

Δεν το έχεις "πιάσει" καλά ακόμα. Σημασία έχει το μέγεθος των pixel για την τελική ανάλυση του πλανήτη. Οι HD συχνά έχουν μεγαλύτερο αισθητήρα οπότε τελικά είναι παρόμοιο το μέγεθος pixel. Ο πλανήτης σου εσένα ανάλογα με το barlow θα έχει συγκεκριμένες διαστάσεις πάνω στον αισθητήρα, πολύ μικρότερες από το μέγεθος του αισθητήρα. Οπότε την υπόλοιπη ανάλυση την "πετάς". Επίσης μετά μιλάμε για θόρυβο, ευαισθησία κλπ. Πολύ απλά το HD video δε σου λέει απολύτως τίποτα για την πλανητική. Πολύ πιθανό μια ακριβότερη κάμερα HD να έχει όντως καλύτερο αισθητήρα, αλλά το ότι είναι HD video ως χαρακτηριστικό δε θα στο πει. Για να το πω και αλλιώς, η πλανητική μου είναι 1280x960, αλλά για να αυξήσω το frame rate που είναι πολύ σημαντικό, καταγράφω μόνο 300x300 pixel video εκεί που είναι ο πλανήτης.

 

 

Μπορεις να μου πεις πως θα πρεπει να μετατρεψω την xbox live vision ωστε να σευνδεθει σε prime focus?Και αφου την συνδεσεις μετα πως την λειτουργεις?συνδεδεμενη με το usb της σε λαπτοπ?Επισης βιντεο ποσο χρονο τραβας?

 

Παράδειγμα οδηγιών, αν και κάνει και παραπάνω πράγματα (π.χ. αφαιρεί led) που για πλανητική δε χρειάζονται. Αρκεί να την ανοίξεις και να αφαιρέσεις το φακό (ξεβιδώνει απλά). Αν αφαιρέσεις και το φίλτρο IR θα μπορείς να κάνεις και IR φωτογράφηση πλανητών, αλλά θα πρέπει να προσθέτεις ένα IR-Cut επιπλέον αν θες να τραβάς σε ορατό φως (δε μπορούμε να εστιάσουμε συγχρόνως σε ορατό και υπέρυθρο - διαλέγουμε ένα από τα δύο και μπλοκάρουμε το άλλο με φίλτρο). Ένα κουτάκι φιλμ 35mm να της κολήσεις μπροστά είσαι έτοιμος, αλλά αν θες κάτι πιο fancy που να παίρνει και φίλτρα, ψάξε για "webcam 1.25 adapter" στο ebay. Μετά συνδέεσαι στο laptop και μαθαίνεις να χρησιμοποιείς το SharpCap 2.5 και το FireCapture 2.4. Τραβάμε έως 2-3 λεπτά για το Δία που περιστρέφεται γρήγορα, μπορούμε παραπάνω για άλλους πλανήτες. Μερικές χιλιάδες frames είναι καλά.

 

 

Τελος για τους barlow,οποτε προμηθευομαι την webcam,και χρησιμοποιω η τον 2χ barlow αρα εχω f/10 η παιρνω αυτον

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=3x+ed+barlow&_sop=15

για f/15 η αυτον

http://www.ebay.co.uk/itm/1-25-Fully-Multi-Coated-5X-Barlow-Lens-M42-Thread-for-Telescopes-Eyepiece-Black-/401013589933?hash=item5d5e45c7ad:g:ht4AAOSwT5tWJJGI

για f/25 σωστα?

 

Ποιόν έχεις τελικά; Άρχισε με τον δικό σου. Ο 3x που δείχνεις είναι λίγο χειρότερος ποιοτικά από τους "βασικούς" 2x της Celestron/Skywatcher, αλλά το κέρδος από το f/15 είναι κάπως μεγαλύτερο από την πτώση ποιότητας. Αν δεν είχες ήδη barlow και ήθελες οικονομία θα τον πρότεινα, αλλά όμως αν έχεις τουλάχιστον έναν Celestron/Skywatcher μπορεί να συμφέρει και να κρατήσεις τα χρήματα για κάτι καλύτερο αργότερα, ή άλλη αναβάθμιση (το 3x είναι και δυσκολότερο στο "σημάδι" και την παρακολούθηση, οπότε εκπαιδεύσου λίγο με τον 2χ).

Αυτός ο 5x είναι εντελώς για πέταμα, θα τραβάς καλύτερα σε f/5.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ακομα ερωτηση για dsrl,εστω οτι βαζεις την μηχανη να τραβει συνεχεια frames(φωτογραφιες δλδ) για 2 λεπτα.Σε 120 sec με 4 fps ας πουμε φτανουμε χοντρικα στα 500 frame για να επεξεργαστουμε εστω στα 16 mp.Ναι καταλαβαινω αυτο που λες οτι πχ ο διας θα καταλαμβανει ενα πολυ μικρο μερος απο αυτα,αλλα σε συγκριση με το ιδιο μικρο μερος απο τα 0.3 mp της webcam,παλι περισσοτερη λεπτομερεια δεν εχουμε?

 

Επισης,σε αυτα τα 2 λεπτα του βιντεο που θα τραβηξω εφοσον ειναι χειροκινητη η βαση μου θα πρεπει να ακολουθω τον δια σωστα?πως θα το κανω ομως?Θελω να πω οτι ο διας(και το καθε αντικειμενο που θα επιλεξω ανα καιρους)θα μετακινειται και με το χερι που θα γυρναω την βαση δεν θα ειναι παντα στο ιδιο σημειο του καθε καρε απο το βιντεο.ειδικα στα 150χ εφευγε πιστευω σε πολυ λιγοτερο απο 2 λεπτα απο το οπτικο μου πεδιο και επρεπε να στρεψω το τηελσκοπιο για να τον ακολουθησω.Μας πειραζει αυτο η τα προγραμματα που χρησιμοποιουμε δεν εχουν τετοιο προβλημα και απλα κοβουμε απο το ολο frame μονο το σημειο που χρειαζομαστε και ολο το υπολοιπο το πεταμε?

 

Για barlow θα μαθω το σκ που θα ξανα παω εκει που εχω το τηλεσκοπιο και θα σου απαντησω ποιον εχω.Πριν κανω παντως οποιαδηποτε αγορα θα δοκιμασω να κανω οτι μπορω με οσα εχω.....

Τι κανει εναν barlow και επισης ενα προσοφθαλμιο καλο η κακο?ρωταω για να ξερ τι να κοιταω οτνα ψαχνω.

Και το βιντεο το τραβαω σε τι μεγεθυνση?Απλα βαζω την webcam?δλδ μονο με τον barlow???(απορια στιγμης ηταν αυτη...)Αν και νομιζω οτι μονο στα 150χ μπορω να διακρινω με τα ματι εστω καποιες λεπτομερεις στον δια.(να υποθεσω οτι το f του τηλεσκοπιου αλλαζει μονο με τους barlow που χρησιμοποιεις και οχι με τα διαφορα προσοφθαλμια ε?)

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ακομα ερωτηση για dsrl,εστω οτι βαζεις την μηχανη να τραβει συνεχεια frames(φωτογραφιες δλδ) για 2 λεπτα.Σε 120 sec με 4 fps ας πουμε φτανουμε χοντρικα στα 500 frame για να επεξεργαστουμε εστω στα 16 mp.Ναι καταλαβαινω αυτο που λες οτι πχ ο διας θα καταλαμβανει ενα πολυ μικρο μερος απο αυτα,αλλα σε συγκριση με το ιδιο μικρο μερος απο τα 0.3 mp της webcam,παλι περισσοτερη λεπτομερεια δεν εχουμε?

 

Αν η μηχανή σου μπορεί να τραβάει 4 fps σε πλήρη ανάλυση (ακόμα καλύτερα και σε RAW) συνεχώς και όχι μόνο σύντομο burst όντως σε 2 λεπτά θα έχεις περί τα 500 frames, τα οποία θα είναι καλύτερα από τα frames που δίνει η webcam. Ας δούμε όμως τα προβλήματα:

-Η webcam με 30fps θα είχε δώσει 3600 frames. Στις περισσότερες περιπτώσεις το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο με πολύ περισσότερα κάπως χειρότερα frames. Αν έχεις τέλειες συνθήκες ατμόσφαιρας, μπορεί θεωρητικά να αρκούν 500 frames και η DSLR να είναι όντως καλύτερη.

-500 full frames είναι λίγο δυσκολότερο να τα "χειριστείς" (θα πρέπει ουσιαστικά να τα κάνεις crop και πιθανότατα να τα μετατρέψεις σε βίντεο τελικά).

-Άφησα το σημαντικότερο για το τέλος. Η ζωή του κλείστρου της μηχανής σου είναι περί τα 100000 κλικ. Αυτό μοιάζει μεγάλο, αλλά σε "πλανητικές" φωτογραφήσεις όπως αυτή που προτείνεις είναι μόλις διακόσιες!

 

Επισης,σε αυτα τα 2 λεπτα του βιντεο που θα τραβηξω εφοσον ειναι χειροκινητη η βαση μου θα πρεπει να ακολουθω τον δια σωστα?πως θα το κανω ομως?Θελω να πω οτι ο διας(και το καθε αντικειμενο που θα επιλεξω ανα καιρους)θα μετακινειται και με το χερι που θα γυρναω την βαση δεν θα ειναι παντα στο ιδιο σημειο του καθε καρε απο το βιντεο.ειδικα στα 150χ εφευγε πιστευω σε πολυ λιγοτερο απο 2 λεπτα απο το οπτικο μου πεδιο και επρεπε να στρεψω το τηελσκοπιο για να τον ακολουθησω.Μας πειραζει αυτο η τα προγραμματα που χρησιμοποιουμε δεν εχουν τετοιο προβλημα και απλα κοβουμε απο το ολο frame μονο το σημειο που χρειαζομαστε και ολο το υπολοιπο το πεταμε?

 

Θα ακολουθείς χειροκίνητα. Αν έχεις κάποια πολική ευθυγράμμιση στο περίπου, με το ένα χειριστήριο αρκεί και θα βλέπεις στο laptop τί τραβάει η webcam για να το κεντράρεις όσο μπορείς. Προφανώς θα αρχίσεις χωρίς barlow που είναι ευκολότερο, μετά πας στο 2x και βλέπουμε. Όχι δεν έχει καθόλου σημασία να μένει σε ένα σημείο στο κάδρο μας. Μάλιστα αν φύγει λίγο από το κάδρο και ξαναεμφανιστεί δε σκάμε απλά περνάμε μετά το βίντεο από το PIPP πριν το εισάγουμε στο Registax για να μας αφαιρέσει τα λάθος frames. Αυτό που πειράζει είναι οι κραδασμοί, οπότε σκοπός μας είναι όσο πιο μαλακά να κάνουμε την παρακολούθηση με το χειριστήριο αργής κίνησης.

 

Τι κανει εναν barlow και επισης ενα προσοφθαλμιο καλο η κακο?ρωταω για να ξερ τι να κοιταω οτνα ψαχνω.

Και το βιντεο το τραβαω σε τι μεγεθυνση?Απλα βαζω την webcam?δλδ μονο με τον barlow???(απορια στιγμης ηταν αυτη...)Αν και νομιζω οτι μονο στα 150χ μπορω να διακρινω με τα ματι εστω καποιες λεπτομερεις στον δια.(να υποθεσω οτι το f του τηλεσκοπιου αλλαζει μονο με τους barlow που χρησιμοποιεις και οχι με τα διαφορα προσοφθαλμια ε?)

 

Ένα κακό barlow, θα σου δίνει μεγενθυμένη αλλά "θολή" εικόνα. Ένα "κακό" προσοφθάλμιο μπορεί να έχει διάφορα επιπλέον θέματα...

Με τη webcam ξεχνάς προσοφθάλμια και οπτικές μεγενθύνσεις. Το μέγεθος του πλανήτη εξαρτάται αποκλειστικά από την εστιακή απόσταση (x barlow) και το μέγεθος pixel του αισθητήρα, ο οποίος είναι στη θέση του προσοφθάλμιου.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο με τη διαρκεια ζωης του κλειστρου δεν το ειχα υποψιν οποτε το ξεχναμε.....

 

Οποτε βαζεις απλα την καμερα στη θεση του προσοφθαλμιου και αρχιζεις...Στην αρχη χωρις και μετα με τον barlow.

Προβληματιζομαι λιγο σχετικα με το τι θα βλεπει η webcam χωρις μεγεθυνσεις,φοβαμαι οτι θα βλεπει απλα μια μικρη φωτεινη μπαλα(αναφερομαι στον δια) και δεν θα φαινεται καμια λεπτομερεια...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο με τη διαρκεια ζωης του κλειστρου δεν το ειχα υποψιν οποτε το ξεχναμε.....

 

Οποτε βαζεις απλα την καμερα στη θεση του προσοφθαλμιου και αρχιζεις...Στην αρχη χωρις και μετα με τον barlow.

Προβληματιζομαι λιγο σχετικα με το τι θα βλεπει η webcam χωρις μεγεθυνσεις,φοβαμαι οτι θα βλεπει απλα μια μικρη φωτεινη μπαλα(αναφερομαι στον δια) και δεν θα φαινεται καμια λεπτομερεια...

 

Μην ανησυχείς, δεν είναι πολύ μικρός, ειδικά με barlow θα έχεις και πρόβλημα να τον βρεις αρχικά γιατί οι webcam έχουν τόσο μικρό αισθητήρα που θα είναι σα να έχεις βάλει προσοφθάλμιο 2mm ;) Δοκίμασε και πες μας τί κατάφερες ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα!

Ακομα δεν μου εχει ερθει η καμερα αλλα ουτε κ το tring οποτε εχτες εκανα την 2η παρατηρηση μου.

Ειχα διαβασει για το που μπορω να βρω το νεφελωμα του οριωνα,αλλα και το hοrsehead nebula.

Σχετικα με τον οριωνα,ειδα απλα στα 150x μαλλον ολο το νεφελωμα να γεμιζει το προσοφθαλμιο μου,σε ασπρομαυρο,και ηταν σαν να εβλεπα ενα "τοπιο" που να εχει σκονη,αν μπορω να το πω ετσι.Αυτο επρεπε να δω?γτ νομιζω ειναι ενα απο τα πιο ευκολα που μπορεις να δεις και παλι περιμενα σαν αρχαρειος κατι παραπανω...δυστυχως...

Οσο για το θεμα με την webcam που θα πρεπει να ακολυοθω τον δια,επειδη κ εχτες δεν αντεξα κ τον ξανακοιταξα,ειδα μαλιστα 3 απο τα 4 φεγγαρια,αρα το ενα ηταν μπροστα η πισω απο τον δια(εντυπωσιακο)παρατηρησα οτι οσο τον ακολουθω στα 150x υπαρζει ενα μικρο τρεμουλο στο τηλεσκοπιο καθε φορα που το στρεφω κατα την ορθη αναφορα για να τον ακολουθω,ας πουμε δλδ ανα 10?15sec?αυτο δεν θα δημιουργησει προβλημα στο βιντεο με την webcam?

Σχετικα με το αλλο νεφελωμα,το horsehead nebula αλλα και το flame nebula που ειναι διπλα διπλα δεν ειδα απολυτως τπτ,οποια μεγεθυνση κ αν δοκιμασα,ειτε ειχα το αστερι μεσα η εξω απο τον προσοφθαλμιο....

Ενω οταν προσπαθω με την φωτογραφικη να τα βγαλω,στα 300mm ζουμ,κ επειτα απο το αρχειο εικονων κανω παλι τερμα το ψηφιακο ζουμ που εχει,εννοω τωρα αφου εχω τραβηξει την φωτογραφια,ναι μεν ολα φαινονται πιξελιασμενα αλλα βλεπω οτι αυτα που βγαζω εχουν χρωμα....τι γινεται???

 

Ολα ετσι φαινονται?δλδ ο μονος τροπος να δεις χρωματα ειναι μονο αν βγαλεις φωτογραφια?

Και τι φωτογραφια?ολα με τον ιδιο τροπο?webcam πολλα καρε και μετα επεξεργασια?η σε νεφελωματα ισχυει κατι αλλο???

 

Επισης ενα αλλο θεμα,εχτες ειχε πολυ υγρασια,δλδ μετα απο λιγη ωρα το τηλεσκοπιο απεξω ειχε γινει χαλια.σε αυτη την περιπτωση να φοβαμαι κατι για το οπτικα του μερη?οτι θαμπωνουν σιγα σιγα?μηπως δεν κανει να το χρησιμοποιουμε με τοση υγρασια?και αφου μπουμε παλι σπιτι,κλεινουμε κατευθειαν το κυριως τηλεσκοπιο?η το αφηνουμε να στεγνωσει λιγο η υγρασια κ μετα?

 

Τελος equador για barlow δεν ξερω τι εχω,ειναι αυτος που εβαλα στην φωτο,δεν εχει καποια μαρκα πανω παρα μονο λεει barlow x2 και οι προσφλαμιοι σαν την αλλη φωτο,εβαλα τον 10αρι αλλα κ ο 25αρης ιδιος ειναι.δεν λεει καπου πανω μαρκα.

20151114_135548.thumb.jpg.4d523b2563b918a7efb7935896c7c8a7.jpg

20151114_135739.thumb.jpg.cf39be456f53eb137fe13ac5c7dabbec.jpg

20151114_135618.thumb.jpg.900e7434a795a32c51d19311a6a7455a.jpg

20151114_135748.thumb.jpg.fe95f73a893e11cd58693a4f5196b769.jpg

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικα με τον οριωνα,ειδα απλα στα 150x μαλλον ολο το νεφελωμα να γεμιζει το προσοφθαλμιο μου,σε ασπρομαυρο,και ηταν σαν να εβλεπα ενα "τοπιο" που να εχει σκονη,αν μπορω να το πω ετσι.Αυτο επρεπε να δω?γτ νομιζω ειναι ενα απο τα πιο ευκολα που μπορεις να δεις και παλι περιμενα σαν αρχαρειος κατι παραπανω...δυστυχως...

 

Κάτι σου έχω πει για τις μεγενθύνσεις... :P Το νεφέλωμα του Ωρίωνα δε γεμίζει τον προσοφθάλμιο στα 150x. Ο Ωρίωνας τον γεμίζει ήδη από τα 50x! Για να δεις που αρχίζει και πού τελειώνει πρέπει να πιάσεις και λίγο ουρανό γύρω του, οπότε βάζεις τη μικρότερη μεγένθυνση που έχεις, τον προσοφθάλμιο 25mm στον οποίο θα πιάνει πάνω από τη μισή διάμετρο. Είναι με διαφορά το πιο εντυπωσιακό νεφέλωμα για φωτογράφιση, ακόμα και ένα τηλεφακό σε τρίποδο να βάλεις, αρχίζουν να εμφανίζονται τα πλούσια χρώματά του. Αλλά το μάτι μας δεν είναι ευαίσθητο σε χρώμα για τόσο αμυδρό αντικείμενο. Τα μόνα χρώματα που μπορείς να δεις με οπτική παρατήρηση είναι στο Ηλιακό σύστημα. Γι' αυτό πιο εντυπωσιακά με τηλεσκόπιο είναι ίσως τα σμήνη (ειδικά τα μεγάλα σφαιρικά όπως M13) και άλλα αντικείμενα υψηλού κοντράστ (όπως μερικά πλανητικά νεφελώματα π.χ. M57). Τα μεγάλα νεφελώματα θα τα εκτιμήσεις σε πολύ σκοτεινούς ουρανούς, αρκεί να ξεχάσεις το θέμα "χρώμα" και να ξέρεις ότι τα περισσότερα νεφελώματα που βλέπεις σε φωτογραφίες δε μπορείς να τα δεις καθόλου. Α, και οι γαλαξίες θέλουν πολύ σκοτεινό ουρανό για να αρχίσουν να "δείχνουν" πέρα του πυρήνα τους.

 

 

Οσο για το θεμα με την webcam που θα πρεπει να ακολυοθω τον δια,επειδη κ εχτες δεν αντεξα κ τον ξανακοιταξα,ειδα μαλιστα 3 απο τα 4 φεγγαρια,αρα το ενα ηταν μπροστα η πισω απο τον δια(εντυπωσιακο)παρατηρησα οτι οσο τον ακολουθω στα 150x υπαρζει ενα μικρο τρεμουλο στο τηλεσκοπιο καθε φορα που το στρεφω κατα την ορθη αναφορα για να τον ακολουθω,ας πουμε δλδ ανα 10?15sec?αυτο δεν θα δημιουργησει προβλημα στο βιντεο με την webcam?

 

Το τρέμουλο είναι μόνο όταν ξεκινάς να στρέφεις; Γιατί αν όχι κάτι δεν πάει καλά, το χειριστήριο αργής κίνησης πρέπει να είναι πολύ ομαλό, οπότε όταν ακολουθείς κάτι π.χ. για φωτογράφηση piggyback το περιστρέφεις σιγά σιγά αλλά συνέχεια χωρίς να σταματάς κρατώντας το στόχο στο κέντρο και κανονικά δεν πρέπει να έχεις τραντάγματα. Τα καλά νέα είναι ότι και να έχεις τραντάγματα για webcam φωτογράφιση πλανητών δεν πειράζει και τόσο πολύ (αφού κρατάς τα καλύτερα frames τελικά). Αλλά αν είναι ομαλή σε κίνηση η βίδα, το καλύτερο είναι όπως λέω, την κουνάς συνεχώς αργά αργά.

 

 

Ολα ετσι φαινονται?δλδ ο μονος τροπος να δεις χρωματα ειναι μονο αν βγαλεις φωτογραφια?

Και τι φωτογραφια?ολα με τον ιδιο τροπο?webcam πολλα καρε και μετα επεξεργασια?η σε νεφελωματα ισχυει κατι αλλο???

 

Όχι, για νεφελώματα θες μεγαλύτερη έκθεση και οδήγηση. Με τον εξοπλισμό σου η λύση είναι να βάλεις τη μηχανή πάνω στο τηλεσκόπιο με τον τηλεφακό της να σημαδεύει το νεφέλωμα που θες και εσύ με προσοφθάλμιο με σταυρόνημα (ή χωρίς σταυρόνημα απεστιάζοντας σε μεγάλη μεγένθυνση ώστε ένα φωτεινό αστέρι να γίνει μεγάλος κύκλος που μπορείς να τον κεντράρεις) να ακολουθείς την κίνηση ενός πολύ φωτεινού αστεριού (δε χρειάζεται να είναι κοντά στο νεφέλωμα).

 

Επισης ενα αλλο θεμα,εχτες ειχε πολυ υγρασια,δλδ μετα απο λιγη ωρα το τηλεσκοπιο απεξω ειχε γινει χαλια.σε αυτη την περιπτωση να φοβαμαι κατι για το οπτικα του μερη?οτι θαμπωνουν σιγα σιγα?μηπως δεν κανει να το χρησιμοποιουμε με τοση υγρασια?και αφου μπουμε παλι σπιτι,κλεινουμε κατευθειαν το κυριως τηλεσκοπιο?η το αφηνουμε να στεγνωσει λιγο η υγρασια κ μετα?

 

Τελος equador για barlow δεν ξερω τι εχω,ειναι αυτος που εβαλα στην φωτο,δεν εχει καποια μαρκα πανω παρα μονο λεει barlow x2 και οι προσφλαμιοι σαν την αλλη φωτο,εβαλα τον 10αρι αλλα κ ο 25αρης ιδιος ειναι.δεν λεει καπου πανω μαρκα.

 

Δεν ανησυχούμε ιδιαίτερα για υγρασία στο τηλεσκόπιο, μούσκεμα γίνονται γενικά. Καλό είναι να μην το πάμε ίσως από πολύ κρύο σε πολύ ζέστη με τη μία, αλλά κατά τα άλλα δεν έχεις άλλη επιλογή, θα έχεις να κάνεις με την υγρασία μέχρι που μπορεί να σου θολώσει και το κάτοπτρο (συνήθως τότε απλά τα μαζεύμουμε...).

 

Έχεις τον απλό skywatcher 2x. Δεν είναι κακός, ειδικά για αρχή. Οι προσοφθάλμιοί σου είναι skywatcher super MA.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης