Jump to content

Ισημερινή στήριξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας είμαι νέος αστροπαρατηρητής με τηλεσκόπιο skywatcher EQ2 130/900 και έχω απορίες σχετικά με την στήριξη και την πλοήγηση του τηλεσκοπίου.

 

Κατ'αρχάς είναι απαραίτητο να ευθυγραμμίζω πριν από κάθε παρατήρηση με τον πολικό αστέρα και ώστε να κινούμαι στους κύκλους απόκλισης και ορθής αναφοράς; Μέχρι στιγμής δεν αναλογίζομαι την ευθυγράμμιση αλλά δουλεύω "ελεύθερα" το τηλεσκόπιο.

 

Επίσης πειράζει να χαλαρώνω τις ροδέλες και να εντοπίζω τον στόχο μου χειροκίνητα και όχι με τα 2 εργαλεία που προσφέρονται;

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Κατ'αρχάς είναι απαραίτητο να ευθυγραμμίζω πριν από κάθε παρατήρηση με τον πολικό αστέρα και ώστε να κινούμαι στους κύκλους απόκλισης και ορθής αναφοράς; Μέχρι στιγμής δεν αναλογίζομαι την ευθυγράμμιση αλλά δουλεύω "ελεύθερα" το τηλεσκόπιο.

 

 

Κάνε μια "χοντρική" ευθυγράμμιση. Δε νομίζω ότι έχει νόημα να κάνεις λεπτομερή δουλεία με αυτή τη στήριξη.

 

Επίσης πειράζει να χαλαρώνω τις ροδέλες και να εντοπίζω τον στόχο μου χειροκίνητα και όχι με τα 2 εργαλεία που προσφέρονται;

 

 

Όχι δε πειράζει. Οι λαβές είναι για μικρές κινήσεις.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στο forum. Έχω την eq1 με ένα πιο μικρο τηλεσκόπιο 80/400. Καλό είναι να την ευθυγραμμίζεις με τον πολικό αστέρα γιατί είναι πιο εύκολη μετά η παρατήρηση. Χρησιμοποιείς τις μικρομετρικές κινήσεις λιγότερο για να κρατάς το αντικείμενο στο πεδίο του προσοφθάλμιου, κυρίως στις μεγάλες μεγενθύσεις. Δεν χρειάζεται ακριβής ευθυγράμμιση γιατί ούτως η άλλως είναι λιγάκι δύσκολο με το συγκεκριμένο τρίποδο και δεν θα την χρειαστείς για την παρατήρηση. Χρειάζεται μόνο στην φωτογράφηση.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις τις ενδείξεις ορθής αναφοράς και απόκλισης για να βρεις ένα αντικείμενο, εκεί μιλάμε για την πλήρη αποτυχία. Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις την μέθοδο αυτή ΜΟΝΟ για εκπαιδευτικούς λόγους γιατί ούτως η άλλως δεν θα έχεις ακρίβεια. Αξίζει όμως να ασχοληθείς μόνο λίγες φορές γιατί σου μαθαίνεις τις ουράνιες συντεταγμένες και είναι ωραία εμπειρία. Μην περιμένεις όμως να σε βοηθήσει στην εύρεση του αντικειμένου. Δεν γνωρίζω βέβαια τι γίνεται στα καλύτερα τρίποδα, από eq3 και πάνω αλλά έχω δει βιντεάκια στο youtube που λένε ότι δεν αξίζει και τόσο να ασχοληθείς.

Για τις ροδέλες (φρένα) που λες, δεν έχεις κανένα πρόβλημα να τις χαλαρώνεις για να βρίσκεις το αντικείμενο. Και μετά (αφού τις σφίξεις) με τα μικρομετρικά εργαλεία να ακολουθείς τον στόχο που εντοπίζεις. Με την ευθυγράμμιση όπως σου είπα πιο πάνω θα χρειάζεσαι λιγότερες μικρομετρικές κινήσεις (κυρίως τον άξονα ορθής αναφοράς θα δουλεύεις) για να ακολουθείς το αντικείμενο.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης