Jump to content

Αναβάθμιση απο 9.25 σε 11


vasilas432

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους. Τωρα και κάμποσα χρονάκια έχω στην κατοχή μου το Celestron CPC 9.25 και πραγματικά έχω δει πολλές και ποιοτικές εικόνες. Το βάρος το τηλεσκοπίου ειναι καλό και το στήσιμο γίνεται σε 5-10 λεπτά εύκολα. Το GOTO ειναι πολυ ακριβές και η βάση απίστευτα στοιβαρή. Η ποιότητα κατασκευής ειναι πραγματικά υψηλή. Δεν επηρεάζεται το τηλεσκόπιο όσοι άνεμοι και αν υπάρχουν.

Το τηλεσκόπιο δουλεύει με 2" προσοφθάλμια τους 1 κιλού χωρίς κανένα προβλημα. Γενικά ειμαι ευχαριστημένος αρκετά.

 

Το θέμα ειναι οτι θα ήθελα κατι παραπάνω σε deep sky και κυρίως γαλαξίες οπότε έχω ξεκινήσει διαδικασία αντικατάστασης του CPC με NEQ 6 synscan 45 pro και σωλήνα C11.

Παρακαλώ πείτε μου τις απόψεις σας όσον αφορά τον συνδιασμό της παραπανω στήριξης με τον C11 αποκλειστικά και μονο για παρατήρηση. Σας ευχαριστώ :cheesy:

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αφού θέλεις μόνο παρατήρηση και όχι φωτογραφία γιατί δεν προτιμάς ένα dobsonian. Έχει και ορισμένα ultra portable..

 

btw το C 9.25 που πουλάς πολύ μάπα τηλεσκόπιο. Ούτε τζάμπα δεν θα το ήθελα. Δοκίμασε να μου το στείλεις...( :-note )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αφού θέλεις μόνο παρατήρηση και όχι φωτογραφία γιατί δεν προτιμάς ένα dobsonian. Έχει και ορισμένα ultra portable..

 

btw το C 9.25 που πουλάς πολύ μάπα τηλεσκόπιο. Ούτε τζάμπα δεν θα το ήθελα. Δοκίμασε να μου το στείλεις...( :-note )

Με εχει βολέψει πολυ ο συγκεκριμένος τύπος τηλεσκοπίου οποτε δεν θα πήγαινα σε dobsonian. Ίσως αργότερα σε 16 για δεύτερο τηλεσκόπιο επειδη θα ειναι εξαιρετικά βαρύ και θα απαιτεί δυο άτομα για το κουβάλημα του.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω δουλέψει αυτό τον συνδυασμό για αρκετά χρόνια και έμεινα πολύ ευχαριστημένος, αλλά επέτρεψέ μου δυο παρατηρήσεις:

 

- Όπως κι εσύ και εγώ πριν αγοράσω τον συνδυασμό EQ6/C11 είχα συνηθίσει (καλοσυνηθίσει) σε ένα nexstar 8i μονό-μπρατσο. Η παρατήρηση σε αλταζιμουθιακή δεν έχει καμία σχέση με την ισημερινή - ο πρώτος τρόπος είναι σαφέστατα πιο βολικός. Στη δεύτερη περίπτωση, θα χρειαστεί να σκύψεις, συχνά να μετακινήσεις τη θέση σου γύρω από τη στήριξη και άλλες φορές να παρατηρήσεις όρθιος ή σκυφτός γιατί θα βαριέσαι κάθε φορά να ρυθμίζεις το ύψος στο καρεκλάκι. Φυσικά, τίποτα δεν είναι ανέφικτο και όλα συνηθίζονται αλλά σκέψου εναλλακτικά - αφού θα μπεις που θα μπεις σε έξοδα - την ακριβότερη AZEQ6, η οποία είναι πολύ καλύτερη στήριξη μηχανικά σε σχέση με την παλαιότερη EQ6/NEQ6 - αν αποφασίσεις να ασχοληθείς κάποια στιγμή με αστροφωτογραφία - ενώ υποστηρίζει άριστα την αλταζιμουθιακή λειτουργία.

 

- Η δεύτερη παρατήρηση έχει να κάνει με τον λόγο για τον οποίο το C11 κάθεται και σκονίζεται εδώ και δυο+ χρόνια εκτός από 2-3 φορές το χρόνο που θα τύχει να κάνω κάποια εξόρμηση. Το τηλεσκόπιο σταμάτησε λοιπόν να χρησιμοποιείται από τότε που πήρα ένα 16άρι dob της SW και την αναβάθμιση σε DSC (4000 tic encoders και χειριστήριο Skycommander) την οποία έκανα με τη βοήθεια ενός καλού φίλου ξυλουργού.

Αν έχεις σκοπό να πας κάποια στιγμή σε περισσότερες ίντσες, σκέψου δυο φορές την κίνηση που ετοιμάζεσαι να κάνεις: Η αναβάθμιση από 9.25" σε 11" δεν είναι σοβαρή (περίπου 40%) - για παράδειγμα από 8" σε 11" μιλάμε για σχεδόν διπλάσια αύξηση φωτεινότητας. Στο πέρασμα από 11" σε 16" η αύξηση αυτή είναι λίγο παραπάνω από δυο φορές..

Καλή συνέχεια σε ότι και να επιλέξεις και καλές παρατηρήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω δουλέψει αυτό τον συνδυασμό για αρκετά χρόνια και έμεινα πολύ ευχαριστημένος, αλλά επέτρεψέ μου δυο παρατηρήσεις:

 

- Όπως κι εσύ και εγώ πριν αγοράσω τον συνδυασμό EQ6/C11 είχα συνηθίσει (καλοσυνηθίσει) σε ένα nexstar 8i μονό-μπρατσο. Η παρατήρηση σε αλταζιμουθιακή δεν έχει καμία σχέση με την ισημερινή - ο πρώτος τρόπος είναι σαφέστατα πιο βολικός. Στη δεύτερη περίπτωση, θα χρειαστεί να σκύψεις, συχνά να μετακινήσεις τη θέση σου γύρω από τη στήριξη και άλλες φορές να παρατηρήσεις όρθιος ή σκυφτός γιατί θα βαριέσαι κάθε φορά να ρυθμίζεις το ύψος στο καρεκλάκι. Φυσικά, τίποτα δεν είναι ανέφικτο και όλα συνηθίζονται αλλά σκέψου εναλλακτικά - αφού θα μπεις που θα μπεις σε έξοδα - την ακριβότερη AZEQ6, η οποία είναι πολύ καλύτερη στήριξη μηχανικά σε σχέση με την παλαιότερη EQ6/NEQ6 - αν αποφασίσεις να ασχοληθείς κάποια στιγμή με αστροφωτογραφία - ενώ υποστηρίζει άριστα την αλταζιμουθιακή λειτουργία.

 

- Η δεύτερη παρατήρηση έχει να κάνει με τον λόγο για τον οποίο το C11 κάθεται και σκονίζεται εδώ και δυο+ χρόνια εκτός από 2-3 φορές το χρόνο που θα τύχει να κάνω κάποια εξόρμηση. Το τηλεσκόπιο σταμάτησε λοιπόν να χρησιμοποιείται από τότε που πήρα ένα 16άρι dob της SW και την αναβάθμιση σε DSC (4000 tic encoders και χειριστήριο Skycommander) την οποία έκανα με τη βοήθεια ενός καλού φίλου ξυλουργού.

Αν έχεις σκοπό να πας κάποια στιγμή σε περισσότερες ίντσες, σκέψου δυο φορές την κίνηση που ετοιμάζεσαι να κάνεις: Η αναβάθμιση από 9.25" σε 11" δεν είναι σοβαρή (περίπου 40%) - για παράδειγμα από 8" σε 11" μιλάμε για σχεδόν διπλάσια αύξηση φωτεινότητας. Στο πέρασμα από 11" σε 16" η αύξηση αυτή είναι λίγο παραπάνω από δυο φορές..

Καλή συνέχεια σε ότι και να επιλέξεις και καλές παρατηρήσεις!

Σε ευχαριστώ πολυ για την εμπειρία. Έχω βρει την NEQ6 σε καλή τιμή μεταχειρισμένη οπότε δεν νομίζω οτι συμφέρει τα διπλά για την AZEQ6. Εκτός αν είναι τόσο καλύτρερη....Το C11 αναλαμβάνω να τον ξεσκονίσω αν τον πουλάς :mrgreen:

Όσο αφορα το θέμα με το καρεκλάκι δεν είμαι κακομαθημένος γιατί παρατηρώ πάντα όρθιος. Σκέφτομαι επίσης να εξοπλίσω με skyfi και skysafari 4 μέσω ipad.

Για το 16 το σκέφτομαι γιατί με ενδιαφέρουν τα γαλαξιακά σμήνη (τα οποία είναι αμφίβολο οτι θα μπορώ να δω με το C11) αλλά τί κάνεις εσύ με το βάρος? Το βγάζεις πιο συχνά αυτό έξω με τόσο βάρος?

BTW Φοβερό το avatar σου!

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 16άρι μου ζυγίζει συνολικά 32 κιλά. Ο δικός σου συνδιασμός σίγουρα πολύ περισσότερο. Για ψάξτο λίγο. Υπάρχουν εδώ μέσα άνθρωποι που κατασκευάζουν πολύ καλά τηλεσκόπια (Μανούσος) όπως τους το ζητήσεις. Το στήνω μόνος μου σε 10 λεπτά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 16άρι μου ζυγίζει συνολικά 32 κιλά. Ο δικός σου συνδιασμός σίγουρα πολύ περισσότερο. Για ψάξτο λίγο. Υπάρχουν εδώ μέσα άνθρωποι που κατασκευάζουν πολύ καλά τηλεσκόπια (Μανούσος) όπως τους το ζητήσεις. Το στήνω μόνος μου σε 10 λεπτά.

Χμ ενδιαφέρον, πως θα επικοινωνήσω με τον Μανούσο?

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Μανούσος πουλάει το 12" του. Αν ενδιαφέρεσαι...
Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό χωρίς να σκεφτώ τίποτα ειναι:

1. Οι 12"

2. Ο stadaik ψάχνει για μεταχειρισμένο 12"

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης