Jump to content

Σπειρες Γαλαξιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Είμαστε νέοι στο σπορ (εγώ και τα δυο παιδιά μου) και γράφουμε πρώτη φορά στο forum .

Έχουμε την τύχη να έχουμε μετακομισει από την Αθήνα τα τελευταία χρόνια στο Κιατο και οπως καταλαβαινετε εχουμε την δυνατοτητα να κανουμε παρατηρησεις απο το μπαλκονι του σπιτιου μας

(κυριως πλανητες , νεφελωματα σφαιρωτα σμηνη και διπλους αστερες οπως ο διπλος διπλος της Λυρας) Πλην ομως κανουμε και εξορμησεις , ετσι λοιπον στα μεσα του Αυγουστου βρεθηκαμε λιγο πανω απο το αστεροσκοπειο Κρυονεριου για να παρατηρησουμε γαλαξιες Οντως ο ουρανος ηταν καταπληκτικος ,δεν θα πω μεγεθος γιατι δεν εχω την εμπειρια αλλα κατα κοινη ομολογια ολων βλεπαμε τα περισσοτερα αστερια απο καθε αλλη φορα .Αρχισαμε την παρατηρηση αφου στησαμε τον εξοπλισμο μας (τραπεζακι καρεκλακια μπισκοτακια χυμοι νερακι κλπ) με τα κιαλια για αναγνωριση στοχων για αρχη και μετα με το 8αρι Dob της SkyWatcher που εχουμε εδω και ενα χρονο περιπου .Εκτος απο τα βασικα προσοφθαλμια

εχουμε και ενα 8mm της Baader. Αφου ειδαμε μερικα νεφελωματα και σμηνη στον Τοξοτη και ριξαμε και μια ματια στον Κρονο γυρισαμε προς την Μεγαλη Αρκτο για να δουμε τον Μ101 και μετα τον Μ51.

Εντοπισαμε τους στοχους σχετικα ευκολα και αρχισαμε την παρατηρηση με τα μεσα που ειχαμε.

Και ενω οι γαλαξιες ηταν ορατοι ευκολα σαν θαμπα συνεφακια και ο πυρηνας επισης δεν μπορεσαμε να διακρινουμε καθολου δομη ουτε και σπειρες . Και οχι μονο εγω αλλα και τα παιδια που εχουν καλυτερη οραση αλλα εχουν εξασκηθη και στην περιφεριακη οραση. Η ερωτηση που προκυπτει: οι συνθηκες

παρατηρησεις δεν ηταν αυτες που νομιζαμε η ο εξοπλισμος μας δεν αρκει?

Ευχαριστουμε εκ των προτερων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου να σου απαντησω ! Και εγω 8ιντσο τηλεσκοπιο εχω και εχω βρεθει αρκετες φορες σε σκοτεινο ουρανο (πραγματικα σκοτεινο) . Με το 8ιντσο ολοι οι γαλαξιες( με εξαιρεση λιγο την Ανδρομεδα) φαινονται σαν θαμπαδες. Στην ανδρομεδα ισως να δεις και καποια dust lanes ( γραμμες απο σκονη κατω απτον πυρηνα) . Ισως να μην ηταν τελειες οι συνθηκες παρατηρησεις (οριακο μεγεθος 6.5 mag, χαμηλη υγρασια, καλο seeing) αλλα και να ηταν με 8ιντσο στην καλυτερη περιπτωση στον Μ51 να επαιρνες μια υποψια οτι κατι σαν σπειρες υπαρχει. Θες στην ουσια μεγαλυτερη διαμετρο . Στο 12ιντσο που ειχα κοιταξει να πω την αληθεια καταλαβαινα οτι κατι υπαρχει . Και παλι μην φανταστεις οτι φαινοταν καθαρα οι σπειρες . Σκιτσα που εχω δει με τεραστια τηλεσκοπια (20ιντες +) φαινοντα πολυ καλα οι σπειρες βεβαια. Αυτο δεν πρεπει να σε αποθαρρυνει βεβαια! Υπαρχουν χιλιαδες αντικειμενα να δεις με το 8ιντσο και σε καλες συνθηκες εχω δει και γαλαξιες 13ου και 14ου μεγεθους ! Η χαρα ειναι στο ψαξιμο και την αναγωνριση ! Ελπιζω να βοηθησα :)
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου και απο εμενα φιλε μου.Κοιτα αλλο τι βλεπουμε στις αστροφωτογραφιες και αλλο τι βλεπουμε στην οπτικη παρατηρηση.Με οτι τηλεσκοπιο και να εχεις αυτες τις θολουρες θα βλεπεις οσον αφορα τους γαλαξιες,αυτο ομως μην σε απογοητευει και σκεψου οτι και μονο που βλεπεις κατι που απεχει απο εμας εκατομμυρια ετη φωτος ειναι επιτυχια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να διακρίνεις σπείρες με το 8ιντσο θες αρκετά σκοτεινό ουρανό και πάλι οι γαλαξίες αυτοί είναι λίγοι και οι σπείρες μόνο αμυδρά ορατές. Μ51 στην κορυφή της λίστας, Μ33, ο Μ101 είναι δύσκολος. Μην περιμένεις να δεις πολλούς με σπείρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια είναι πολύ ενδιαφέρον να διακρίνεις άλλα πράγματα στους γαλαξίες, όπως τον προσανατολισμό του σε σχέση με εμάς (αν τους βλέπουμε κάθετα - οπότε έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια) ή οριζόντια (edge-on όπως λέμε, οπότε τους βλέπεις να στενεύουν) και γενικότερα το σχήμα τους, πιο στρογγυλό, πιο ελλειπτικό κτλ.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα υπηρξε φορτος εργασιας.

Πραγματικα ειχα στο νου μου το θεμα μεγεθους αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο και η αληθεια ειναι οτι

δεν ξερω αν αξιζει να μεγαλωσω λιγο σε ιντσες η να παρω καποιο καλυτερο προσοφθαλμιο.

Παντως η ευρεση και παρατηρηση τετοιων μακρυνων στοχων οντως ειναι συναρπαστικη ιδιαιτερα αν σκεφθει κανεις οτι ηλικιες και αποστασεις σε τετοια μεγεθη δεν ειναι ευκολα κατανοητες απο τον μεσο ανθρωπινο νου. Ταυτοχρονα πααρατηρωντας το βαθυ διαστημα ως ερασιτεχνες αστρονομοι μπορουμε ευκολα να καταλαβουμε ποσο πολυ εχουμε αναπτυχθει τεχνολογικα αλλα και ποσο μικροι και αμελητεοι

ειμαστε σαν ειδος μπροστα στην απεραντοσυνη του συμπαντος. Ισως ετσι καταλαβουμε εστω και αργα πως δεν εχουμε κανενα δικαιωμα να καταστρεφουμε τον πλανητη που προσκαιρα μας φιλοξενει.

Ξεφυγα λιγο αλλα με απασχολει το συγκεκριμενο ζητημα και πιστευω οτι η ενασχοληση με την αστρονομια και τις περι αυτης επιστημες μας κανουν καλυτερους ανθρωπους.

Ευχαριστω για τον χρονο σας

 

ΥΓ Φιλη Bellatrix η κυρια κατω απο το τηλεσκοπιο μου φερνει λιγο προς την Μερκελ οποτε λεω

να μην παρω

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έπρεπε να προτείνω άλλο τότε :P

 

Κοίταξε, ανεβάζοντας λίγο τις ίντσες δεν θα δεις διαφορά..Πρέπει να ανέβεις αρκετά σε ιντσες για να παρατηρήσεις λεπτομέρειες γαλαξιών και το κόστος πίστεψε με είναι μεγάλο! Με το τηλεσκόπιο που έχεις θα σου πρότεινα να παρατηρήσεις εκτός από γαλαξίες και άλλα εξίσου εντυπωσιακά ουράνια αντικείμενα όπως πλανητικα ή μη, νεφελωματα, σμήνη κλπ. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης