Jump to content

Εθελοντες για βοηθεια??EQ2 in trouble!


Foehammer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειαζομαι οδηγιες απο τους πιο εμειρους για το πως να σωσω την παλια μου βαση που υποφερει απο αχρηστια και ,κατα την γνωμη μου, κακη κατασκευη! Η κυρια αυτη λοιπον, πασχει απο φαγωμενο μηχανισμο DEC (ακομα δεν καταλαβα γιατι να μην ειναι και αυτος ατερμονας+κοχλιας σαν τον R.A.) και επισης ο αξονας για το αντιβαρο "κουναει" παρα πολυ. Δεν την πεταω καλυτερα να ησυχασω? :cheesy:

62927705_Picture002.jpg.54a61f0b4c0fb0777f8c919ca80c3fa6.jpg

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν την πεταω καλυτερα να ησυχασω?

 

Πολυ καλη ιδεα! :cheesy: Επισης μπορεις να την χαρισεις (σε καποιον εχθρο σου!) :twisted:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλη ιδεα! :cheesy: Επισης μπορεις να την χαρισεις (σε καποιον εχθρο σου!) :twisted:

 

ωραιος ο George!!!!!! :mrgreen:

foehammer...δν εχω καταλαβει ακριβως τι προβλημα εχεις.....

για περιεγραψε το καλυτερα με πιο κοντινες φωτο,ωστε να σε βοηθησουν τα μαστορια :wink:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

 

Πιθανώς να μην αξίζει να αφιερώσεις χρόνο και χρήμα σε αυτή τη στήριξη.

Αν έχουν "φαφουτιάσει" γρανάζια τότε ξέχασέ το.

Προβλήματα με ρουλεμάν πιθανώς να μπορούν να αποκατασταθούν αλλάζοντάς τα: www.skf.gr

Μερικοί το έχουν κάνει και η απόδοση των στηρίξεών τους έχει βελτιωθεί αρκετά.

Τέλος, αλείφοντας με καλό γράσο γρανάζια, ατέρμονες και γενικά μηχανικά κινητά μέρη βελτιώνεται η ομαλή λειτουργία τους. Συνηθίζεται οι «φθηνοί» κατασκευαστές να χρησιμοποιούν πολύ κολλώδη γράσα που περισσότερο δυσκολεύουν παρά να ευκολύνουν.

 

Φιλικά,

 

Μαρίνος – Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Φιλικά,

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίταξε επειδή μου έκανε και εμένα κάτι τέτοια το πρόβλημα είναι εργοστασιακό αλλά πρόσεξε η ράβδος που έχει τα αντίβαρα να έχει βιδώσει καλά(έτσι ώστε να μην κουνίεται).Επίσης σφήξε καλά τη βίδα αζιμουθίου που βρίσκεται απο κάτω.Τέλος σφίξε καλά και την βίδα που υπάρχει στη κλίμακα με το γεωγραφικό πλάτος.

Η βάση δεν είναι για πέταμα!

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίταξε επειδή μου έκανε και εμένα κάτι τέτοια το πρόβλημα είναι εργοστασιακό αλλά πρόσεξε η ράβδος που έχει τα αντίβαρα να έχει βιδώσει καλά(έτσι ώστε να μην κουνίεται).Επίσης σφήξε καλά τη βίδα αζιμουθίου που βρίσκεται απο κάτω.Τέλος σφίξε καλά και την βίδα που υπάρχει στη κλίμακα με το γεωγραφικό πλάτος.

Η βάση δεν είναι για πέταμα!

 

αν ειναι αυτη για πεταμα τοτε η δικια μου τι ειναι??? :mrgreen:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και δεν ειμαι πολυ έμπειρος σε αυτο το θέμα,θα συμφωνίσω να την πετάξεις ή να την χαρισεις σε καποιον εχθρο σου(οπως είπε και ο giorgosgr)

Can you see the dark side of the moon?

Φιλικά ο >>star_gazer<<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και δε θα τη πετάξεις.

Θα βγάλεις τη βάση και θα πάς σε ένα μηχανουργείο.

Κατα προτίμηση οικογενειακο φίλο.

Θα ρωτήσεις με ύφος αθώο τον μηχανουργό "γιατί οι Ιάπωνες θεωρούν την επισκευή δύσκολη εως αδύνατη στην Ελλάδα? Τόσο δύσκολο είναι ή τόσο προχωρημένοι είναι αυτοί???"

Οσον αφορα τη ράβδο για τα αντίβαρα:

Eχει ένα παράξενο παξιμάδι με τρείς βίδες.

Λύσε τις τρεις βίδες , σφίξε αρκετά αλλά οχι πολύ το παξιμαδι (ώστε να λειτουργεί απρόσκοπτα το R.a.)και κατόπιν ξανασφίξε τις βίδες.

Το να πετάξεις ένα μηχάνημα χωρίς να βάλεις πρωτα το μυαλό σου να δουλέψει,για μένα είναι ανεπίτρεπτο.....

1.jpg.e102a5af91a37520a137a74ad226f4af.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασιλη και να την φτιαξει προσωρινα παλι κατι αλλο θα του βγαλει, ας πεταξει την κεφαλη και ας κρατησει τα ποδια του τριποδα, μπορει με καποια πατεντα να φτιαξει εαν αξιοπρεπη τριποδα για φωτογραφικη μηχανη.Για τη συγκεκριμενη βαση δεν αξιζει να σπαταληθει κοπος και χρονος.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια cool!Πετας κατι προβληματικο,μονο αν μπορεις και χωρις αυτο,η αν αντεχεις να το αντικαταστησεις αμμεσα και ανωδυνα.Αν δεν εχεις αναλλακτικη,το υπομενεις,και μαλιστα με ...παθος.

Ειπαμε....στα χομπυ ,αλλα θελουμε,και αλλα εχουμε(ΟΛΟΙ).Και σε καμμια περιπτωση δεν περναμε ασχημα.

Εγω θα προτεινα στο φιλο,να την πολεμησει λιγο,και οτι βγει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φυσικα κ δν θα την πεταξει! [-X

αυτο που ειπες οτι κουναει τα αντιβαρα...

για δοκιμασε να σφηξεις αυτο που σου χει κανει με βελακι ο maxplanck.(εχει 3 βιδες αλεν μεσα εκει..αφου τις ξεσφιξεις γυρνα αυτο το κυλινδρικο μεχρι να βιδωσει καλα κ να μν κουναει,οχι πολυ ομως γτ μετα δν θα γυρναει ο αξονας!σφιξε ξανα τα αλεν κ θα σαι λογικα κομπλε)

ειχα κ γω κατι τετοια προβληματα καποτε,να ναι καλα ο kostakis! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

αν δν σφιξει κ με αυτον τον τροπο η περιοχη που λες οτι κουνιουνται τα αντιβαρα,τοτε εχει σοβαροτερο προβλημα απο οτι νομιζω.. :roll: :( :(

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το προβλημα με τα αντιβαρα το λυσαμε! :cheesy: Εκανα οτι μου ειπατε και δουλεψε! (Δεν εχω ξαναδει πιο κακης ποιοτητας βιδες στη ζωη μου! Λιωσαν κυριολεκτικα με ελαχιστη πιεση απο το κατσαβιδι.. :shock: )

Τωρα το μηχανισμο αποκλισης τον ξηλωσα τελειως για να δω τι γινετε εκει μεσα αλλα απο οτι καταλαβα λειτουργει με ενα ειδους ελατηριο, που καθως γυρναμε το χερουλι,σπρωχνει πανω σε ενα εμποδιο για να δωσει κινηση..αλλα εχει φθαρει τελειως και δεν γυρναει πλεον..το ξαναστησα(με κοπο!) αλλα τιποτα..μονο χειροκινητα μπορει να δουλεψει τωρα...

 

Την εβαλα διπλα διπλα με την AS-GT..no comments... ](*,)

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέτα την να μην παιδέυεσαι!!!Και να την φτιαξείς ολο προβλήματα θα είναι!!!Πάρε μια καινούρια,οριστε και ενα link για να βρείς την βάση που

θες:

 

http://www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=935157&CFTOKEN=10369834

Can you see the dark side of the moon?

Φιλικά ο >>star_gazer<<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητε φιλε και ω θα σου ελεγα να μην ασχοληθης οπωσ απαντησα και στον φιλο GUAND που ειχε το ιδιο προβλημα θα χασεις την ωρα σου τσαμπα.Εχω δοκιμαση και εγω να την φτιαξω εστω καπως καλητερα απο οτι ειναι αλλα τιποτα δεν θελει και απο την στιγμη που πας σε ενα τορνο και εχει ορεξει ο ανθρωπος να ασχοληθει μαζι σου σου φτιαχνει μια κεφαλη απο την αρχει εχω ρωτηση εδω εναν φιλω που φτιαχνει αγγελους στον τορνο αλλα πρεπει να τον βρω σε κεφια για να μου φτιαξει μια κεφαλη

(θα ειχατε ακουσει στην Σπαρτη πριν κατι μηνες που ειχαν πιασει ενα ατομο που εφτιαχνε μπαμ μπουμ στον τορνο)μιλαμε για μαστορα.Τωρα προς το παρων την εχω σε μια γωνια και αφηνω τον μικρο μου των γιο να την πειραζη για να μην πειραζει τα υπολοιπα χι χι :twisted:

 

 

 

DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

:D [DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

http://www.spartastronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης