Jump to content

Ενδιαφέρουσα παρατήρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Εδώ και αρκετό καιρό έχω κάνει μια ενδιαφέρουσα παρατήρηση στον αστέρα HD 102328 στη Μεγάλη Άρκτο.Γύρω από αυτό τον αστέρα έχω παρατηρήσει ένα σμήνος γαλαξιών που ξεπερνάει τους 15 σε πλήθος.Παρακάτω υποδεικνύω την παρατήρηση.

 

http://www.sky-map.org/?ra=11.820888888866696&de=56.08333333300001&zoom=7&show_grid=1&show_constellation_lines=1&show_constellation_boundaries=1&show_const_names=0&show_galaxies=1&img_source=SDSS

 

Γνωρίζει κάποιος πιο ειδικός στην παρατήρηση του βαθέως ουρανού και των γαλαξιακών σμηνών όνομα και πληροφορίες για το συγκεκριμένο σμήνος?

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμ, όντως ενδιαφέρουσα παρατήρηση. Απ' ό,τι βλέπω πρόκειται για το Abell 1377 αλλά πρέπει να είναι αρκετά αμυδρό. Για δώσε μας περισσότερες πληροφορίες. Με τί τηλεσκόπιο το παρατήρησες, πόσους γαλαξίες είδες; Πώς ήξερες πού να κοιτάξεις εφόσον δεν ήξερες τί έβλεπες; Τυχαία το είδες;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγμώμη που δεν το διευκρίνησα πιο πριν,όταν έλεγα παρατήρηση εννοούσα στο πρόγραμμα το συγκεκριμένο,όχι οπτική παρατήρηση.Το είδα από το google sky αρχικά και μετά έψαξα πληροφορίες

Υ.Γ: Δε διαθέτω τηλεσκόπιο,και δεν έχω δει ποτέ γαλαξιακό σμήνος :P

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το έχω παρατηρήσει ακόμη αλλά φαίνεται να είναι αρκετά αμυδρό. Την άνοιξη που είναι η εποχή του θα το προσπαθήσω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερικές φωτό απο το Abell 1377.

 

image.thumb.jpeg.7fffcf767eda07e90d569d4d0834d68b.jpeg

Abell 1377 Τα κόκκινα ειναι οι γαλαξίες πολλοί απο τους οποίους δεν ανοίκουν στο σμήνος

 

image.jpeg.a65de1f2549cb5304b34afe5c35d9fd6.jpeg

Abell 1377 φωτό

 

image.thumb.png.952131aa67cacdfcbb16b8492e272239.png

Skysafari 4 έως 16,7 mag

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης