Jump to content

τι t ring xρειαζομαι???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H σύνδεση φωτογραφικής με τηλεσκόπια γίνεται με δύο κομμάτια. Το ένα είναι το T-ring και είναι ξεχωριστό για κάθε τύπου φωτογραφικής και το άλλο αλλάζει ανάλογα με το πως συνδέεται σε κάθε τηλεσκόπιο. Εσύ έχεις το ένα και ψάχνεις το άλλο ή σου λείπουν και τα δύο;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H σύνδεση φωτογραφικής με τηλεσκόπια γίνεται με δύο κομμάτια. Το ένα είναι το T-ring και είναι ξεχωριστό για κάθε τύπου φωτογραφικής και το άλλο αλλάζει ανάλογα με το πως συνδέεται σε κάθε τηλεσκόπιο. Εσύ έχεις το ένα και ψάχνεις το άλλο ή σου λείπουν και τα δύο;

 

Όχι πάντα. Το Skywatcer 150/1200 νευτώνιο που έχω έχει ενσωματωμένο στον εστιαστή το σπείρωμα για T-ring. Ενδεχομένως να το έχει και ο εστιαστής του νευτώνιου που λέει ο φίλος μας. Για το SLT 127 δεν γνωρίζω. Ενδεχομένως να χρειάζεται ενδιάμεσο T-adapter πάνω στο οποίο βιδώνει το T-ring της ανάλογης κάθε φορά μηχανής.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επομένως ο φίλος θα πάρει το t-ring που ταιριάζει στη μηχανή του και πιθανώς να κάνει αυτόματο. Αν όχι, ψάχνουμε t-adapter!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

Το SLT 127 εχει σπειρωμα για t-ring. Το νευτωνιο εχει;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο δεν ξέρω. Αν δεν έχει και πάρεις αντάπτερ που προσθέτει μήκος ενδεχομένως να μην εστιάζει καν με φωτογραφική μηχανή. Ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει πρώτο χέρι.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω στο δικο μου κουμπωνω τον ανταπτορα στη μηχανη (σαν φακο) και μετα τον βιδωνω απ ευθειας στο τηλεσκοπιο χωρις διαγωνιο. Σκεψου οτι το δαχτυλιδι αυτο ειναι μεταλλικο και ειναι γυρω στα 5-6 εκατοστα. Οποτε δεινει χωρο.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης